Medineweb Forum/Huzur Adresi
Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI.::. > Diyanet İşleri Başkanlığı > Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat

Konu Kimliği: Konu Sahibi RemLe,Açılış Tarihi:  22 Eylül 2013 (21:57), Konuya Son Cevap : 09 Ekim 2013 (13:15). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 22 Eylül 2013, 21:57   Mesaj No:1
Medineweb Aktif Üyesi
RemLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:RemLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 164
Üyelik T.: 14 Eylül 2007
Arkadaşları:0
Cinsiyet:bayan
Memleket:Allah bilir
Yaş:29
Mesaj: 174
Konular: 81
Beğenildi:13
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Haccı ve Kurban’ı bir iç muhasebeye dönüştürelim

Haccı ve Kurban’ı bir iç muhasebeye dönüştürelim

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın ortaklaşa yürüttüğü “2013 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu” tanıtım toplantısı Türkiye Diyanet Vakfı Kocatepe Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın 20 yıldır ortaklaşa yürüttüğü vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonunun İslam ülkeleri arasındaki kardeşliğin pekişmesine, Alem-i İslam’a barış ve huzur getirmesine vesile olmasını diledi.
Konuşmasının başında geçtiğimiz hafta Çin Halk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirilen resmi ziyarete değinen Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in konuşmasından satır başları şöyle;

“Çin tarihinde İslam’ın, İslam tarihinde de Çin’in özel bir yeri vardır…”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Çin’de 13 asırdır İslam’ın varlığını korumuş olması, Müslümanların 13 asır boyunca Müslüman kimliklerini muhafaza etmiş olmalarını çok önemli buluyoruz. Çin’de 1200 yıllık camilerin varlığını bugüne kadar korumuş olmaları aynı zamanda İslam tarihi açısından da son derece önemlidir. Çin’e gerçekleştirdiğimiz resmi ziyaretimizin ilk durağı Sincan Uygur Özerk Bölgesinin başkenti Urumçi oldu. Oradaki Müslüman kardeşlerimizin sorunlarını yerinde tespit etmeyi, birinci ağızdan sorunları dinlemeyi uygun gördük. Büyük bir heyetle gittiğimiz Urumçi’de önemli temaslarımız oldu. Urumçi’de 20-30 yıl önce kurulmuş ve halen varlığını sürdüren İslam Akademisi’nin müfredatını yeniden ele alma imkânı bulduk. Çin Devlet Din İşleri Bakanlığıyla imzaladığımız protokol gereği Çin’den gelen öğrencilerin Türkiye’de eğitim alarak ülkelerine dönmeleri için çalışmalar yapıldı. Yine aynı şekilde dini yayınların ve ‘Hadislerle İslam’ külliyatının Çinceye çevrilmesi konusunda bir komisyon kurularak gerekli çalışmalar yapıldı. Pekin’de, Urumçi’de ve muhtelif bölgelerde dini yayınlarımızın Çinceye, Uygurcaya ve diğer dillere çevrilerek müslümanların bu yayınlarla tanışmış olmaları tarihi bir öneme sahiptir. Öte yandan Çin’de bulunan 45 bin cami ve mescitte görev yapan din görevlilerinin Türkiye’ye gelerek gruplar halinde hizmetiçi eğitim almalarının sağlanması da büyük önem taşımaktadır. Ninşia’nın başkenti Yinçuan’da düzenlediğimiz “İslam Kültür Sanat Eserleri Sergisi”ni bir günde 5 bin kişinin ziyaret etmesi de gösterilen teveccühün bir nişanesidir.

“13 asırdır Müslümanların Çin ülkesinde inançlarını ve ibadethanelerini korumuş olmaları Çin Medeniyeti için ayrıcalıktır…”

Dünyanın muhtelif yerlerinde Müslümanlar varlıklarını sürdürmekte ciddi zorluklar çekiyor. Kıta Avrupa’sında dahi Müslümanlar varlıklarını korumakta zorluklarla karşılaşırken, Endülüs’ten, Gırnata’dan, El-Hamra’dan bugün hiçbir eser kalmamışken, Çin’de 13 asırdır inançlarını muhafaza etmiş olmaları son derece önemlidir. 13 asırdır Müslümanların Çin’de inançlarını ve ibadethanelerini korumuş olmaları Çin Medeniyeti için ayrıcalıktır. Dünyayı kasıp kavuran İslamofobinin o topraklara gitmemiş olmasını bir güzellik olarak sizlerle paylaşıyorum.
Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz, dünyadaki bütün Müslüman kardeşlerimizle güzel ilişkiler geliştirmeyi, uzun süre dünyaya kapalı kalmış, İslam dünyasıyla ilişkileri kopmuş soydaşlarımızla, dindaşlarımızla iletişime geçmeyi önemsiyoruz. Son yıllarda 100’ü aşkın ülkeyle ilişkiler geliştirerek o ülkelerin dini kurumlarıyla işbirliği kurmaya başladık.

Vekâlet Yoluyla Kurban…

“Haccı ve Kurban’ı bir muhasebe mevsimine dönüştürelim…”
Millet olarak Ramazan’dan sonra ikinci manevi iklime girmiş bulunuyoruz. Hacı adaylarımız kutsal topraklarda ziyaretlerine başladı. Hacla birlikte haccın önemli bir rüknü olan Kurban mevsimi de başlamış oluyor. Haccı ve Kurban’ı birer muhasebeye dönüştürmemiz gerekir. Haccımız, kurbanımız, namazımız neden bize barış getirmiyor? Neden İslam coğrafyalarında kan ve gözyaşı akmaya devam ediyor? Bizi iyiye, doğruya, güzele, hakka, hakikate erdirmek için emredildiği, bizlerinde bu amaçla yaptığı ibadetler neden İslam dünyasında kanın gözyaşının akmasına engel olamıyor? Hac ve kurban mevsiminde bunların muhasebesini yapmak zorundayız. Hacılar Arafat’ta kendi günahları için gözyaşı dökerken diğer yandan masum insanların kanları ve gözyaşları neden hala akmaya devam ediyor? Bunlar üzerinde düşünmeliyiz.

“Hak, sular gibi; adalet, kuvvetli ırmaklar gibi çağlamadıkça ben sizin kurbanlarınıza bakmam…”

Ahdi Atik’in ‘Amos’ diye bir bölümü vardır. Amos bölümünde çok ilginç ve vahyin pırıltılarından bir gölge taşıyan çok güzel bir ifade vardır. Der ki; “Hak, sular gibi; adalet, kuvvetli ırmaklar gibi akmadıkça ben sizin bayramlarınıza bakmam. Hak, sular gibi; adalet, kuvvetli ırmaklar gibi çağlamadıkça ben sizin kurbanlarınıza bakmam.” Kurbanlarımızın, haccımızın, oruçlarımızın, namazlarımızın, dualarımızın kabul olup olmadığının göstergesi biz Müslümanların içinde bulunduğu haldir. Duamızı ve niyazımızı yenilemek zorundayız. Bu manevi iklim vasıtasıyla haccı ve kurbanı bir iç muhasebeye dönüştürmesini Allah bizlere ve bütün Müslümanlara nasip etsin. Allah, Âlem-i İslam’da akan kan ve gözyaşını bir an önce durdursun.

“Kesilen kurbanların her bir parçası, aynı zamanda milletimizin ortak imzasını taşıyan bir sevgi ve muhabbet mektubudur…”

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’ndan onlarca arkadaşımız her sene kurban mevsiminde yedi kıtaya dağılırlar. Yurtiçinden ve yurtdışından milletimizin emanetlerini sahiplerine götürürler. Bu organizasyon son derece önemlidir. Elbette kurbanlarımız önce bizim kendi fakir vatandaşlarımıza ulaşacaktır. Görevlilerimiz aracılığıyla bizzat kapılarına giderek ulaşacaktır. Ancak bu sene bilhassa Güneydoğu illerimizde misafirimiz olan, çadır kentlerimizde yaşayan Suriyeli kardeşlerimiz var. Kurbanlarımızın önemli bir parçası buralarda kesilecektir. 20 yıldır geleneksel hale gelen Afrika’da, Balkanlarda, Kafkasya’da, Filistin’de bulunan Müslüman kardeşlerimize bu emanetleri ulaştırmaktan vazgeçmeyeceğiz. Her bir et parçası aynı zamanda milletimizin ortak imzasını taşıyan bir sevgi ve muhabbet mektubuna dönüştüğünü bildiğimiz için tüm İslam topraklarına, Müslüman fakir azınlıkların olduğu her yere bu emanetlerinizi ulaştırma gayreti içinde olacağız. Bu hizmeti yerine getiren tüm sivil toplum örgütlerine de ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Kurban emanetleriniz İslam fıkhının öngördüğü şekilde büyük bir dikkatle fakir ve muhtaç Müslüman toplumların yaşadığı her yerde kesilmektedir. Bizzat isimler telaffuz edilerek, video kayıtları alınarak büyük bir titizlikle kurban emanetleriniz yerlerine ulaşmaktadır. Allah tüm yardımlarınızı kabul etsin. Huzur ve barış içinde bayramlar geçirmeyi bizlere ve tüm İslam âlemine nasip etsin.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
__________________
*Buda geçer ya hu*
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi RemLe 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
İmam-Hatip Okullarımız Kur'ân Kursları RemLe 0 1578 01 Aralık 2013 20:44
Umre Kayıtları Başladı Diyanetten Duyurular/Haberler YaŞuHa 7 1050 01 Aralık 2013 20:41
Kurban Bayramı Mesajı Diyanetten Duyurular/Haberler RemLe 0 1270 14 Ekim 2013 20:57
Arafat Vakfe Duası Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat RemLe 0 1500 14 Ekim 2013 20:38
Haccı ve Kurban’ı bir iç muhasebeye dönüştürelim Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat Abdulmelik 1 1299 22 Eylül 2013 21:57

Alt 09 Ekim 2013, 13:15   Mesaj No:2
Medineweb Site Yöneticisi
Abdulmelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Abdulmelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14 Haziran 2007
Arkadaşları:7
Cinsiyet:Erkek
Memleket:Bitlis
Yaş:45
Mesaj: 2.853
Konular: 334
Beğenildi:707
Beğendi:137
Takdirleri:1226
Takdir Et:
Standart Cevap: Haccı ve Kurban’ı bir iç muhasebeye dönüştürelim

Hacc mevsimi yaklaşıyor.
arafatta arif olabilmek,minada İsmal'imizi kurban edebilmek,saylerde yitiklerimizi arayabilmek,
tavafta,
zemzemde,
mikatlarda,
tüm dünyevi rütbelerin sıfırlandığı ihramda,
cemeratları fırlatırken ki şuur,her bir semboldeki tasavvur ve ben,biz,müslümanlar...

Lebeyklerimizde İbrahim ciddiyeti,
Kurbanlarımızdaki İsmail fedakarlığı,
bedirdeki ashab imanının yılmazlığı,
hendekteki çaresizlik ama güçlü iman iradesi,uhutdaki ciddiyetsizlikteki ibret ve nefsimiz...

semboller yığını hacc...
her bir semboldeki derin mana ve amaç.
haccı sembol zanneden,turistik seyahat,görülmesi gereken yerler zevki ve dönüşte haccı ünvanını kazanma gururu!...
ama eli boş kalbi loş zihni sarhoş dönen cehalet mağduru yığınlar...

"taşladığı" şeytanimsi her şeyı dönüşte "alkış" şuursuzluğu..

Sahi hacc nedir? Kurban nedir?bayram niye? arafattaki sır ne? kefeni neden giydin? hacca neden gittin? gidişin ile dönüşün arasında neden fark yok? ravzada ne buldun?

haccı kafilesi döndüğünde bu soruları sorun bakalım..ve alacağınız cevapları kurana arz edin!
evlere şenlik cevaplar;"kalabalıktı.çok hoştu.zemzem hastalıklarımı iyileştirdi.yemekler yağlı idi. uçak kargosu istediğim hediyeyı almama izin vermedi..vs vs vs "

hacc kişiye vahiyli inşaa şurur,doğru bakışı,doğru tasavvuru,doğru inancı ve bilinc aşılıyor.bunu başaranlara ne mutlu...
__________________

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Forum Ana Kategori Başlıkları

Cevaplar Son Mesajlar
AMERİKA’YI ’’TEKÂSÜR’’ KRİZİ HELAKE SÜRÜKLEYECEK Mustafa İslamoğlu sevginin_bedeli Serbest Kürsü 1 19 Nisan 2014 00:34
KURBAN BAYRAMINA DAİR[Ortak kurban kesmek]..muvvahidlere dair uyarıdır.. bilinmez Tevhid Ve Şirk Konuları 1 18 Ekim 2012 12:21
Haccı Vasiyyet Etmek İmamHüseyin Hacc-Umre-Kurban 0 11 Nisan 2009 14:59
Haccı Kaçırmak İmamHüseyin Hacc-Umre-Kurban 0 11 Nisan 2009 14:58
Çocuğun Haccı Huzurİslam Hadis-i Şerif 0 22 Kasım 2008 01:18

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

Medineweb Alemdarhost sunucularında barındırılmaktadır.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285