Medineweb Forum/Huzur Adresi
Geri Git   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI.::. > Diyanet İşleri Başkanlığı > Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat

Konu Bilgisi: Konu Sahibi Minam,Açılış Tarihi:  04.Aralık.2008 (19:23), Konuya Son Cevap : 02.Mart.2011 (03:11). Konuya 9 Mesaj yazıldı

Etiketlenen Üyelerin Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04.Aralık.2008, 19:23   Mesaj No:1
Medineweb Kıdemli Üyesi
Minam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Minam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2893
Üyelik tarihi: 02.Ağustos.2008
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Bulunduğu yer:Hakkari
Mesajlar: 349
Konular: 94
Beğenildi:15
Beğendi:16
Takdirleri:13054
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kurban Bayramı vaaz

Kurban Bayramı vaaz

Kurban Bayramı

Kurban, ibadet niyetiyle belirli vakitte, belirli nitelikleri taşıyan hayvanları kesmek demektir. Kurban mali ibadetlerdendir ve Yüce Rabbimizin bizlere vermiş olduğu nimetlere şükrün ifadesidir. Nitekim Yüce Rabbimiz faydalanabileceğimiz sayısız nimetleri bizlerin emrine vermiştir.
İnsanlık tarihiyle beraber sürüp gelen kurban kesme uygulaması, kesiliş amacı ve şekli farklı olmakla beraber bütün dinlerde mevcuttur. Kur’an-ı Kerim’de bu hususu şöyle dile getirilmektedir.


وَلِكُلِّ أُمَّةٍ جَعَلْنَا مَنسَكاً لِيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَى مَا رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَإِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ فَلَهُ أَسْلِمُوا وَبَشِّرِ الْمُخْبِتِينَ
“Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızk olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele!”[1]
Bugün bizlerin kesmiş olduğu Kurban ibadetinin şekli Hz. İbrahim ve Hz. İsmail (a.s.)’ın hayatında vuku bulan tarihi bir olaya dayanmaktadır. Bu husus Yüce Kitabımızda şu şekilde anlatılmaktadır.


رَبِّ هَبْ لِي مِنَ الصَّالِحِينَ & فَبَشَّرْنَاهُ بِغُلَامٍ حَلِيمٍ & فَلَمَّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْيَ قَالَ يَا بُنَيَّ إِنِّي أَرَى فِي الْمَنَامِ أَنِّي أَذْبَحُكَ فَانظُرْ مَاذَا تَرَى قَالَ يَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِي إِن شَاء اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِينَ &فَلَمَّا أَسْلَمَا وَتَلَّهُ لِلْجَبِينِ & وَنَادَيْنَاهُ أَنْ يَا إِبْرَاهِيمُ & قَدْ صَدَّقْتَ الرُّؤْيَا إِنَّا كَذَلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ & إِنَّ هَذَا لَهُوَ الْبَلَاء الْمُبِينُ & وَفَدَيْنَاهُ بِذِبْحٍ عَظِيمٍ & وَتَرَكْنَا عَلَيْهِ فِي الْآخِرِين َ & سَلَامٌ عَلَى إِبْرَاهِيمَ & كَذَلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ & إِنَّهُ مِنْ عِبَادِنَا الْمُؤْمِنِينَ
“İbrahim şöyle dedi: “Ben Rabbime (onun emrettiği yere) gideceğim. O bana yol gösterecektir.” “Ey Rabbim! Bana Salihlerden olacak bir çocuk bağışla.” Biz de ona uysal bir oğul müjdeledik. Çocuk kendisiyle birlikte koşup yürüyecek yaşa gelince İbrahim ona, “Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?” dedi. O da, “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın” dedi. Nihayet her ikisi de (Allah’ın emrine) boyun eğip, İbrahim de onu (boğazlamak için) yüz üstü yere yatırınca ona, şöyle seslendik: “Ey İbrahim!” “Gördüğün rüyanın hükmünü yerine getirdin. Şüphesiz biz iyilik yapanları böyle mükâfatlandırırız.” “Şüphesiz bu apaçık bir imtihandır.” Biz, (İbrahim’e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail’i) kurtardık. Sonradan gelenler arasında ona güzel bir ad bıraktık. İbrahim’e selam olsun. İyilik yapanları işte böyle mükâfatlandırırız. Çünkü o mü’min kullarımızdandı.”[2]
Kurban Bayramı bizleri için önemli olan iki Dini bayramımızdan biridir. Kurban Bayramı Zilhicce ayının 10. 11. 12. 13. günleridir. Sevgili Peygamberimiz hicretten sonra Medinelilerin iki bayramı olduğunu öğrenince “Allah sizin için o iki günü, daha hayırlı iki günle Ramazan ve Kurban bayramıyla değiştirmiştir”[3] buyurmuşlardır. Ramazan ayı ruhumuzun huzura kavuştuğu bir aydı. Ramazan Bayram sabahını da o neşeyle idrak etmiştik. Kurban Bayramı ise, Kurban kesmekle malımızın şükrünü eda ettiğimiz, yardımlaşma duygumuzun doruğa ulaştığı bir bayramdır.
Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de Kurban ibadeti hakkında şöyle buyurmaktadır.
فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ
“Rabbin için namaz kıl kurban kes”[4]
Sevgili Peygamberimizde Kurban ibadetini yaşadığı müddet boyunca hiç terk etmemiş hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur. “Kim imkânı olduğu halde kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın”[5] , “Ey insanlar, her sene, her ev halkına kurban kesmek vâciptir”[6]
Hanefi Mezhebine göre, Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü olabilmesi için dört şart aranır:
1. Müslüman olmak.
2. Akıllı ve bulûğa ermiş olmak.
3. Mukim olmak, yani yolcu olmamak.
4. Belirli bir malî güce sahip bulunmak.
Dinen yolcu hükmünde olan kimse kurban kesmekle yükümlü değildir. Ancak yolcu hükmünde bulunan kimsenin tek başına veya mukimlerle birlikte kurban kesmesine bir engel de yoktur. Hanefî mezhebine göre, kurban kesmeyi vâcip kılan zenginliğin ölçüsü, zekâtta ve fıtır sadakasında aranan zenginlik ölçüsüyle aynı olup kişinin borçları ve aslî ihtiyaçları dışında 20 miskal (80.18 gr.) altına, ya da buna denk bir paraya veya mala sahip olmaktır. Bu miktar bir mala sahip olan kimsenin kurban kesme imkânına sahip olduğu düşünülmüştür. Ayrıca sabit gelirlilerin aslî ihtiyaç harcamalarını çıktıktan sonra yıllık gelirinden artakalan miktar 80.18 gr. altın değerine ulaşıyorsa kurban kesmeleri gerekir. Uygun olan, kurban alma imkânı bulunmayan kimselerin, kurban kesmek için kendini zorlamamasıdır.
Kurban edilecek hayvanlarda aranılan şartlara gelince; Yukarıda açıkladığımız şartları taşıyan mükelleflerin Kurban kesmeleri gerekmektedir. Kesilecek kurbanla ve nasıl kesileceği ile ilgili temel şartları şöyle sıralayabiliriz.
1.İslam Dininde kurban edilecek hayvanların neler olduğu belirtilmiştir. Bunlar; Büyük baş hayvan olarak, Sığır, Manda ve Deve, Küçükbaş hayvan olarak, Koyun ve Keçidir. Zikretmiş olduğumuz bu hayvanların erkek veya dişi olmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Dileyen bu hayvanlardan hangi cinsini isterse onu kurban edebilir. Ancak tavuk, kaz, vb. kümes hayvanları ile ceylan gibi hayvanların Kurban edilmesi caiz değildir. Koyun ve keçi bir kişi, sığır, manda ve deve ise yedi kişiye kadar hisseli kurban edilebilir.
2.Koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra kurban edilebilir. Koyunun semizlik ve gösteriş olarak bir yaşındakilerle aynı olması halinde altı ayını tamamladıktan sonra da kurban olabilir. Sığır ve manda cinsinden hayvanlar iki yaşını, deve ise beş yaşını tamamladıktan sonra kurban olarak kesilebilirler. Koyun ve keçi bir kişi tarafından, sığır, manda ve deve ise yedi kişiye kadar hisseli kesilebilirler.
3.Kurban edilecek hayvanlarda kurbana engel olabilecek bir özür bulunmamalıdır. Bu sebeple aşağıda sayacağımız özürler bir hayvanda bulunursa o hayvan kurban edilmez.
-İki veya bir gözü kör olması
-Çok zayıf, çelimsiz olması
-Kurban edilecek yere kadar yürüyemeyecek durumda topal olursa
-Kuyruğunun veya kulağının üçte ikisinin olmaması
-Küçükbaş hayvanlarda bir memesi, sığırda ise iki memesi kurumuş olması
-Boynuzunun çoğunun veya tamamının kırık olması
Ancak hayvanın doğuştan boynuzsuz, şaşı, topal ve deli, biraz hasta, bir kulağı delinmiş veya yırtılmış olmasında kurban açısından bir sakınca yoktur.
4.Kurbanın Kurban bayramı günlerinde kesilmesi gerekir. Bu günler ise, Hanefi Mezhebine göre, kurban bayramının ilk üç günü yani zilhicce ayının 10, 11 ve 12. günleri, bayram namazının kılınmasından, 3. günün akşamına kadarki süredir. Kurban kesim işlemine Bayram namazı kılındıktan sonra başlanılmalıdır. Sevgili Peygamberimiz bu husus şöyle dile getirmektedir. “Bu günümüzde bizim için ilk yapılacak şey namaz kılmaktır. Ondan sonra evlerimize dönüp kurban kesmek olacaktır. Her kim (böyle) yaparsa Sünnetimize uygun iş görmüş olur”[7] Kurban bayramı günü bayram namazı kılınmadan önce kesilen hayvanların kurban olarak kabul edilmediği ve bayram namazından sonra yeni bir kurban kesilmesinin gerektiği unutulmamalıdır.
5.Kurbanın kesilme amacı tamamen ibadet kastı olmalıdır. Tek başına kesen içinde ortaklı kesenler için de durum böyledir. Allah rızası güdülmeyen her ibadette hayır olmadığı gibi Kurbanda da hayır olmayacaktır.
Kurban ibadetini yerine getirirken aklımızda bulunması gereken en önemli husus, Yüce Rabbimizin rızası olmalıdır. Çünkü ibadetlerimizin makbul olmasının temel şartı Allah rızasıdır. Yapmış olduğumuz ibadetin dünya ve ahiret getirisi olması için temel şart, niyetin halis bir halde tutulmasıdır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır.
لَن يَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَكِن يَنَالُهُ التَّقْوَى مِنكُمْ كَذَلِكَ سَخَّرَهَا لَكُمْ لِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَبَشِّرِ الْمُحْسِنِينَ


“Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.”[8]


Sevgili Peygamberimizde;وإِنَّمَا لِكُلِّ امرئٍ مَا نَوَى إنَّما الأَعمالُ بالنِّيَّات

“Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır.”[9] buyurarak, ibadetlerin Allah katında kabul noktasının niyet olduğuna işaret etmektedir. Gösterişe yönelik veya sadece et yeme amaçlı kesilecek Kurbanlar sadece bu amacı gerçekleştirecektir.
Kurbanların kesim işleminde her hususta titiz davranılmalıdır. Hayvan kesim yerine incitilmeden götürülmeli, kendisine zarar vermeden yere yatırılmalı ve özellikle kesim işleminde keskin bir bıçak kullanılmalıdır. Hz. Peygamber (s.a.v.) bu hususta şu uyarıyı yapmaktadır.


وَإذَا ذَبَحْتُمْ فأحسِنُوا الذِّبْحَةَ وَلْيُحِدَّ أحَدُكُمْ شَفْرَتَ وَلْيُرِحْ ذَبِيحَتَهُ
“Kesecek olursanız kesmeyi iyi yapın. Bıçağın ağzını bileyin. Hayvana (zahmet vermeyin) rahat ettirin.”[10]
Kurban kıbleye doğru yatırılmalı ve kesilmeden önce Kurban sahibi Kur’an-ı Kerim’de geçen şu ayet okumalıdır.

قُلْ إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

Ey Muhammed! De ki: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.”[11]
Ayet okunduktan sonra “Bismillâhi Allahü ekber” denilerek ve tekbirler getirilerek kurban kesilmelidir. Çünkü Allah’ın ismi anılmadan kesilen hayvanlar Yüce Rabbimiz tarafından bizlere haram kılınmıştır. Ayrıca Sevgili Peygamberimizde şöyle buyurmaktadır."Bayramınızı tekbir getirmek suretiyle süsleyiniz."[12]
Kurbanların eti üç bölüme ayrılmalıdır. Bir bölümü ev halkına, ikince bölüm eş, dost ve akrabaya hediye edilmeli, üçüncü bölüm ise, fakirlere dağıtılmalıdır. Kişinin bakmakla yükümlü bulunduğu kimselerin kalabalık olması veya ihtiyaçlarının bulunması halinde kurban etinin kimseye dağıtılmadan evde tüketilmesinde de bir sakınca görülmemiştir. Bu durumu kurbanı kesenin kendisi takdir etmelidir. Kurban Yukarıda işaret ettiğimiz üzere, sadece Allah rızası için kesildiğinden dolayı, Kurbanın etini satıp gelir getirici bir hale dönüştürülmemelidir. Kurbanın derisi, yünü, bağırsakları, kemikleri, iç yağı gibi eti dışında kalan parçalarının da sahibine gelir temin etmek amacıyla para ile satılması câiz değildir. Bunları kurban sahibi evde kullanabileceği gibi kullanılmak üzere birine hediye de edebilir. Şayet satacak olursa parasını tasadduk etmesi gerekir.

Kurban kesim işleminden sonra dikkat edilmesi gereken bir husus ise çevre temizliğidir. Yüce Dinimiz Temizliği her daim emretmiş, temizliği ibadetin temel şartı görmüştür. Nitekim Sevgili Peygamberimiz temizliği imanın yarısı olarak nitelemiştir. Bizlerde Kurbanlarımızı kestikten sonra onlardan geride kalan artıkları çevreye rahatsızlık verecek bir şekilde atmamalı, günümüzde belediyelerin bizlere göstermiş olduğu yerlere bırakmalıyız. Unutmayalım ki; çevreye vermiş olduğumuz rahatsızlık kul hakkı doğuracaktır. İbadetlerimizin özü olan temizliği hem kesim esnasında hem kesimden sonra gerçekleştirmeli, Müslüman insan olarak bize yakışan davranışları ortaya koymalıyız.

Kurban bayramı süresince unutmayacağımız önemli bir husus ise, Teşrik Tekbirleridir. Teşrik Tekbirleri Kurban bayramından bir gün öncesinden yani Arife günü sabah namazından itibaren başlar, dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazlarının peşine, selam verdikten sonra bir defa getirilir. Hanefi mezhebine göre Teşrik Tekbirleri, ister cemaatle ister tek başına olsun ister yolcu ister mukim olsun erkek ve kadın her kese vaciptir. Teşrik Tekbiri şöyle getirilir. "Allahü ekber, Allahü ekber. Lâ ilahe illallahu vallahu ekber. Allahü ekber ve lillâhilhamd." Teşrik tekbirleri gününde kılınmayan namazlar kaza edilirse, Teşrik tekbirlerini de almak gerekir.

Kurban mali bir ibadet olması yanı sıra, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutan ve sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunan bir ibadettir. Aslında bayramların özünde bu husus yatmaktadır. Bayramlar, birlik ve beraberliğimizin en üst seviyede yaşadığımız günler olmalı, büyükler ziyaret edilmeli onların hayır duası alınmalı, küçükler unutulmamalı ve bu günler küçüklerimizin her daim akıllarında güzel izler bırakıcı bir zaman dilimi olmalıdır.

Günümüzde et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok az olmak koşuluyla et alabilen yoksul aileler vardır. Kurban Bayramında kestiğimiz hayvanların etlerini fakirlere ulaştırmak suretiyle, içimizde bulunan yardımlaşma duygusu en güzel şekilde ortaya çıkarmalıyız. Çünkü Allah yolunda harcanan her şey, bizlere zevk ve mutluluk verir ve bizleri cimrilik hastalığından korur, dünya malına olan aşırı bağlılığımızı ortadan kaldırır. Fakirlerinde ellerine geçenlerden dolayı şükür çoğalır, başkalarının mallarında eğer gözleri varsa bu durum ortadan kalkmış olur. Bu sebeple bize düşen asıl görev birbirimizle olan diyalogumuzu kesmemizdir. Bu hususu Sevgili Peygamberimiz şöyle dile getirmiştir.مثَلُ الْمُؤْمِنِينَ فِي تَوَادِّهِمْ وتَرَاحُمِهِمْ وتَعاطُفِهِمْ ، مَثَلُ الْجَسَدِ إِذَا اشْتَكَى مِنْهُ عُضْوٌ تَداعَى لهُ سائِرُ الْجسدِ بالسهَرِ والْحُمَّى


“Müminler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.”[13]
Vaazımızın bu kısmında Bayram namazı ile ilgili genel prensipleri paylaşmak isterim. Çünkü Bayram namazları yılda iki defa kılınması sebebiyle unutulmuş olma ihtimali olabilmektedir. Bayram namazı, biri ramazan bayramında diğeri kurban bayramında olmak üzere yılda iki defa kılınan iki rek‘atlık bir namazdır. Bayram namazı Hanefî mezhebinde, cuma namazının vücûb şartlarını taşıyan kimselere vâciptir. Bayram namazının diğer namazlardan kılınış bakımından farkı, bunun her rek‘atında üçer fazla tekbir olmasıdır. Bu fazla tekbirlere "zâit tekbirler" denir.
Bayram namazı kılmaya niyet edip imama uyduktan sonra imamla beraber tekbir alıp namaza başlarız. “subhaneke” okuduktan sonra, üç defa tekbir alırız. İlk tekbir aldıktan sonra ellerimizi yana salıveririz. İkinci tekbir aldıktan sonra yine ellerimizi yana salıveririz, üçüncü tekbir aldıktan sonra ellerimizi bağlarız. İmam Efendi fatihayı okur fatiha ile beraber bir başka süre okuduktan sonra rükuya gider secdelerimizi yerine getirdikten sonra ikinci rekata kalkarız. İkinci rekatta İmam Efendi fatiha ve bir süre okuduktan sonra, imamla beraber ilk tekbiri alır ellerimiz yana salıveririz. İkinci tekbir alıp yine ellerimizi yana salıveririz, üçüncü tekbir alıp yine ellerimizi yana salıveririz. Dördüncü tekbirle beraber rükuya eğilip, secdelerimizi yaptıktan sonra kadeye oturur, tahiyattımızı okuyup, dualarımızı getirdikten sonra selam veririz. Namazdan sonra imam minbere çıkar ve hiç oturmaksızın hutbe okur. Hutbenin sonunda Tekbirler getirilerek dua edilmektedir.
Bugün bayram. Bugün Kurban Bayramı. Bugün Müminlerin Sevinç günü. Bugünde yapmamız gereken birçok husus var. Kendi aralarımızda ki ziyaretlerimizin yanında hasta olan kardeşlerimizi de ve ahire göç eden kardeşlerimizi de unutmayalım. Hastalarımızı ziyaret ederek onlara geçmiş olsun temennilerimizi sunalım, kabirlerimizi ziyaret ederek orda yatanlara hayır duada bulunalım ve Yüce Rabbimizden rahmet dileyelim.
Bu dünyaya kavga etmek için gelmedik. Bayram gününde yaşamış olduğumuz birlikteliğimizi hayatımızın tamamına aktarmalıyız. Bu günde şöyle bir camiye bakmanızı isterim. Birlik ve beraberlik içerisinde, aynı safta buluştuk. Neşe içerisinde, huzur ile Rabbimize yöneldik. Amir-memur, zengin-fakir, büyük-küçük demeden, hiçbir ayrım gözetmeden Allah’ın evine misafir olduk. Bu birlikteliğimizi hiçbir zaman kaybetmeyelim. Birlikten güç doğduğunu unutmayalım. Şu bayram günlerinin vermiş olduğu huzuru, kardeşliği hiçbir zaman bozmanın çabası içinde olalım. Baki kalan bu dünyada bir hoş seda değil midir? Yunus Emre şu dörtlüğüyle aramızda olması gerekeni ne güzel ifade etmiştir.
Ben gelmedim davi için
Benim işim sevi için
Dostun evi gönüllerdir
Gönüller yapmaya geldim.
Bize verilmiş olan bu hayat en güzel şekilde tamamlanılması gereken bir zaman dilimidir. Çünkü yaşamış olduğumuz bu dünyadaki her şeyin hesabını Yüce Rabbimize vereceğiz. Bu sebeple dünya ve ahiret mutluluğunun sırrı, Yüce Rabbimizin bizlerden istemiş olduğu emirlerini yerine getirme ve yasaklarından kaçınmanın yanı sıra, İnsanlarla olan diyaloglarımızı da İlahi rahmete uygun sürdürmektir.
Bu güzel günlerde aramızdaki sevgi ve muhabbetin daim olmasını, birlik ve beraberliğimizin hiçbir zaman bozulmamasını, merhamet duygularımızın her daim canlı olmasını, büyüklerimize saygı küçüklerimize şefkat duyan nesillerin yetişmesini Yüce Rabbimden temenni ederim. Kurban bayramını tebrik eder, kendimize, Milletimize ve bütün İslam âlemine hayırlar getirmesini Yaratanımızdan niyaz ederim.

[1] Hac,34
[2] Saffat,100-111
[3] Ebu Davut, Salat 245
[4] Kevser, 2
[5] İbnMâce, “Edâhî”, 2; Müsned, II, 321
[6] Tirmizî, “Edâhî”, 18; İbn Mâce, “Edâhî”, 2
[7] Sahih-i Buhari Muhtasarı Tecrid-i Sarih, Hadis No:515
[8] Hac, 37
[9] Buhari, İman 41, Müslim, İmâret 155
[10] Kütüb-i Site, İbrahim Canan, Zebaih, 1, Hadis No:1948
[11] En’am,162
[12] et-Tergîb ve't-Terhîb Trc. 2:332.
[13] Buhârî, Edeb 27
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi Minam 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hutbe:İyiliği Emretmek ve Kötülükten Sakındırmak Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat nurşen35 1 1422 25.Mart.2014 19:25
Hutbe:Asr-ı Saadetten Kardeşlik Örnekleri Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat Minam 0 1171 24.Mart.2014 20:03
TAVUKLU YILDIZ ŞEHRİYE SALATASI /medineweb mutfağı Salatalar mehmet akif2 4 1076 24.Mart.2014 19:40
Niyetlerimiz Hâlis Olsun... Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Beytül Ahzan 1 1138 12.Mart.2014 21:41
Diyanet İlmihali 1. Cilt soru cevap... DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler Mihrinaz 6 4496 10.Mart.2014 21:04

Alt 04.Aralık.2008, 23:55   Mesaj No:2
Medineweb Site Yöneticisi
Abdulmelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Abdulmelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik tarihi: 14.Haziran.2007
Arkadaşları:7
Cinsiyet:Erkek
Bulunduğu yer:Bitlis
Yaş:43
Mesajlar: 2.963
Konular: 314
Beğenildi:590
Beğendi:99
Takdirleri:866926
Takdir Et:
Standart Cvp: Kurban Bayramı vaaz

Sayın Alper,
yazılarınızı okumadım sanmayın..hepsini okudum.haklı olduğun nokta çok.haksız olduğun nokta ise bi tane ;USLUP..!
bak dinle sloğan müslümanı,
1-papağan gibi ezberlediğin laik din bezirganlığını bırak ,bana daha çok mitingci gibi gözüküyorsun..tuncay özkan mitinglerini andırıyorsun.
2-diyanet camiasına kafirlikle suçlaman ilan etmen iğrenç bir harekettir..sizi esefle kınıyorum..!
3-kendinden başka müslüman yok dünyada...ayıp yaw.
4-laiklik kaldırıldı da bizmi engel olduk..asrı saadet geldide bizmi redettik..islamı istemiyorum diyen kaç din adamına rastladın..ayıptır..!
5-camiileri kapatalım mı..! bunumu istiyorsun..
6-istesende istemesende devlet bu,kanun bu,nizam budur..devlet sloğanla kurulmaz,edeple,adapla,ilimle,irfanla,eğitimle olur..devlet kurmuş nizmanını kanununu ve işliyor...sende kur görelim endamını..
ilk ve son kez uyarıyorum...düşünceni istediğin gibi yaz..karışmam.ama hakaretsiz,küfürsüz,tekfirsiz...!
ayıp..
Alıntı ile Cevapla
Alt 04.Aralık.2008, 23:55   Mesaj No:3
Medineweb Özel Üyesi
Aysima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Aysima isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1390
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2008
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesajlar: 714
Konular: 242
Beğenildi:9
Beğendi:0
Takdirleri:202
Takdir Et:
Standart Cvp: Kurban Bayramı vaaz

Bizleri bir kez daha bu bayram günlerine kavuşturan ve bayram yapma fırsatı veren Yüce Mevlamıza hamdü sena, Peygamber Efendimize (s.a.v) salatü selâm olsun.
Allah razı olsun minam bu güzel hayırlı paylaşımından
__________________
''Gönlüm Sükût-u Ezber Eyledi...!''
Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Aralık.2008, 00:36   Mesaj No:4
Medineweb Üyesi
Avatar Otomotik
Durumu:Arın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2647
Üyelik tarihi: 15.Temmuz.2008
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesajlar: 144
Konular: 54
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:206
Takdir Et:
Standart Cvp: Kurban Bayramı vaaz

Abdülmelik abicim, bu konuda haklısın.. Uslup konusunda.. Alper agabey, sizden ricam.. Doğruları söyleyelim, ama uslubumuz yumuşak olsun ki, kaş yapayım derken, göz çıkmasın...bazı arkadaşlarımız , imamlarımız, dostlarımız alınmasınlar....

Aslında alper agabey yine kanayan bir yaraya parmak basmış... Haklıdır da üsteklik.. Dediklerinin tamamına katılıyorum, uslubu es geçeceğim

Şunu sormak istiyorum.. TC. de.. Yaklaşık olarak kaç tane imam var abdülmelik ağabey..85,000 mi?...
Bu imamların yaklaşık kaç tanesinin öncelikle kendi evi İLİM yuvası ?...
Bu imamların kaç tanesi görevinin sadece namaz kıldırıp , üç beş hadisi şerif okuyup, namazınız hayrolsun diye dagılmak oldugunu sanıyr ?.. Kaç tanesi İMAMLIGI para kazanılan bir kurum olmaktan çıkartıp, İNSAN kazanılan bir kurum olmaya götürmeye uğruna and içmştir ?...

Biliyormusunuz.. Resullah sav. zamanında.. İslamın ilk yıllarında.. SADECE 40 KİŞİYDİLER...
Tebbet ya ebu lehebin! sloganları atan sadece 40 kişi...
BU 40 Kişi..Meydanlara dökülüp.. Israrla şunu söylediler : KAHROLSUN EBU LEHEBİN İKTİDARI!..
İslam bu 40 kişinin bagrından kopup gelen bir feryad... bir çıglıktı.. Ebu leheb iktidarına!..
Ve bir gün geldi... Hicret sonrası Bedir'de 300 sahabi ile KÜFRE karşı çıktı RESULLAH...
Dikkat edin..
Sadece 300 kişi....
Bundan tam 7 yıl sonra ise, veda haccı sırasında.. Tammm 10.000 'i aşkın müslümana hitab ediyordu allah resulü.. Onbini aşkın.. İslamla içkin olmuş..

Saygıdeger islamoğlu ablam( r.alyh) bir gün msn. de imamlar toplantı yaparken.. eşinden izin alıp toplantıya girip bir-iki cümle sarfetmişti.. Siz iddia ettiğiniz kadar adam olsaydınız , adam gibi yaşasaydınız... islam bu hale gelir miydi.. demişti.. Bu yukarıda yazdıklarıma atfen.. Orada ne kadar imam varsa toplantıda.. donup kalmıştı.. Lal olmuşlardı her birisi...

Alper agabeyimizin anlatmaya çalıştıgı.. İçinde sinesinde dünyasında taşıdıgı budur .. Kanayan yarası budur ağabey.. Belki.. Uslubu serttir ama.. doğruların yanındadır.. Kendisinin derdinin, ne camileri kapattırmak, ne de;
'istesende istemesende devlet bu,kanun bu,nizam budur..devlet sloğanla kurulmaz,edeple,adapla,ilimle,irfanla,eğitimle olur..devlet kurmuş nizmanını kanununu ve işliyor..
duruşunda oldugunu zannetmiyorum alper agabeyin..

Aksine sevgideger abim, evet devlet sloganla kurulur diyorum.. Tebbet ya ebu lehebin diye sokaklara dökülmekle kurulur diyorum.. Her birimiz, eşimizden çocugumuzdan, midemizden, bizler için imtihan vesilesi.. kılınanlardan.. vazgeçmedikçe.. (belki hapislerde sürüneceğiz, belki işkencelere maruz kalacagız...ama hakikatı haykıracagız.. ) bunu yapmadıkça, devletin kılıcı, demoklesin kılıcı gibi kafamızda sallanmaya devam edecektir.... Etmeye mahkumdur... Ki bu mahkumiyeti bizler kendi elimizle onaylıyoruz... kendi elimizle veriyoruz.. KENDİMİZİ KENDİ HATALARIMIZA MAHKUM EDİYORUZ....

Şimdi soruyorum size.. Bırakın 80.000 imamı, SADECE 40 tane YİĞİT var mı? SAHABE KADAR DİM DİK ??? ...

not: Lütfen imam arkadaşlarımız alınmasınlar.. amacım ne alper agabeyi savunmak, ne de yangına körük.. amacım sadece bu soganı anımsatmaktı sizlere.. belki kendimiz dahil.. Hepimiz ders alırız diye..Tebbet Ya Ebu Lehebin.... sloganları atabilecek kadar ''ER'' miyiz kendimize dönüp bakalım diyedir....

Syglr...
Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Aralık.2008, 01:15   Mesaj No:5
Medineweb Üyesi
Avatar Otomotik
Durumu:Arın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2647
Üyelik tarihi: 15.Temmuz.2008
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesajlar: 144
Konular: 54
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:206
Takdir Et:
Standart Cvp: Kurban Bayramı vaaz

Haklısın Abdülbaki.....
Lakin.. Bziler mehdi bekleyip duruyoruz..
Lidere ihtiyacımız oldugunu düşünüyorz.. Her birimiz bir lider olabiliriz bence.. İmkansız değil ki..
Kuran müminlere EŞREF sıfatını vermiş.. HALİFE ilan etmiş..
Ben şöyle bakıyorum ve hissediyrm ki.. Bu bahsettiğim 40 kişi.. Her biri RESULLAHIN ahlakıyla HAKKIYLA ahlaklanabilmiş olsa..(ki bu hakkıyla olması çokk zordur) ki.. Resul sizler için en güzel örnektir.. Mirastır.. demiş allahü teala.. Biz bu mirası her şeyi arkamıza alıp.. hakkıyla taşıyabilsek.. başegmek için allaha, başkaldırabilsek... her biri lider olan 40 yiğit.. ama sahabe gibi dim dik 40 yiğit olsa.. vE HER BİRİ LİDER olsa.. sorarım sizlere.. neler olur ?...

Syglr...
Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Aralık.2008, 01:18   Mesaj No:6
Medineweb Site Yöneticisi
Abdulmelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Abdulmelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik tarihi: 14.Haziran.2007
Arkadaşları:7
Cinsiyet:Erkek
Bulunduğu yer:Bitlis
Yaş:43
Mesajlar: 2.963
Konular: 314
Beğenildi:590
Beğendi:99
Takdirleri:866926
Takdir Et:
Standart Cvp: Kurban Bayramı vaaz

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı
Sayın Alper,
yazılarınızı okumadım sanmayın..hepsini okudum.haklı olduğun nokta çok.haksız olduğun nokta ise bi tane ;USLUP..!
bak dinle sloğan müslümanı,
1-papağan gibi ezberlediğin laik din bezirganlığını bırak ,bana daha çok mitingci gibi gözüküyorsun..tuncay özkan mitinglerini andırıyorsun.
2-diyanet camiasına kafirlikle suçlaman ilan etmen iğrenç bir harekettir..sizi esefle kınıyorum..!
3-kendinden başka müslüman yok dünyada...ayıp yaw.
4-laiklik kaldırıldı da bizmi engel olduk..asrı saadet geldide bizmi redettik..islamı istemiyorum diyen kaç din adamına rastladın..ayıptır..!
5-camiileri kapatalım mı..! bunumu istiyorsun..
6-istesende istemesende devlet bu,kanun bu,nizam budur..devlet sloğanla kurulmaz,edeple,adapla,ilimle,irfanla,eğitimle olur..devlet kurmuş nizmanını kanununu ve işliyor...sende kur görelim endamını..
ilk ve son kez uyarıyorum...düşünceni istediğin gibi yaz..karışmam.ama hakaretsiz,küfürsüz,tekfirsiz...!
ayıp..

sayın alper kardeşim,
birbirimizi dinlemiyoruz sanırım.
"yazılarınızı okumadım sanmayın..hepsini okudum.haklı olduğun nokta çok.haksız olduğun nokta ise bi tane ;USLUP..! "

ben diyorum ki
haklısın.
yanındayım.
doğrusun.
ayetle konuşuyorsun.
delil veriyorsun.
hayırmı dedim:(
ben bir imamım..senin tabirinle düzen imamı(!)..kafir değilimmmmmmm...!
seni yakan benide yakıyor..
senin yaran benimde yaramdır..
senin derdin beninde derdimdir..
anladın mı..?
Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Aralık.2008, 01:30   Mesaj No:7
Medineweb Üyesi
Avatar Otomotik
Durumu:Arın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2647
Üyelik tarihi: 15.Temmuz.2008
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesajlar: 144
Konular: 54
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:206
Takdir Et:
Standart Cvp: Kurban Bayramı vaaz

Abdülmelik Abi..
Olayı kişiselleştirmeyelim..
Bak yukarıda da yazdım.. Konunun imamlar oldugunu zannetmiyorum.. Bazı imamlarımız var ki.. Allah muhafaza arkalarında namaz kıldıgımız.. Belam olanlar.. düzenin din adamları olanlar.... Kafir.. denenler.. Onlar olsa gerek.. KURAN TABİRİYLE...

Abi.. Üzerine alınma bence.. Her imam sen değil.. Her imam, hayatını kuran'a çevirmiyr.. her imam.. hayatını allahın kanunlarına göre yaşamıyr... her imam.. evini islam yuvasına, çevresini dershaneye çeviremiyr.. Örnek ararsan sağa sola bak sık sık..

Alper agabeyin yazdıklarını, lütfen benim az önce yukarıda yazdıklarımla değerlendirin...

Syglr....
Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Aralık.2008, 01:31   Mesaj No:8
Medineweb Üyesi
Avatar Otomotik
Durumu:AşıkıZehra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2783
Üyelik tarihi: 25.Temmuz.2008
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesajlar: 137
Konular: 26
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Kurban Bayramı vaaz

Evet Alper bu konuları çok okuduk bizlerde, ama insan gücü nisbetinde sorumludur.
Savaş sadece silahla olmaz, her devirde silahtan başka güçlü savaş yöntemleride olmuştur.
Sen sanma ki sadece sizin içiniz yanıyor çeçenistan, filistin, keşmir vb.. için.
Duada bir silahtır, siyasette, propagandada, eğitimde...
Önemli olan İslam için müslümanlar için ne kadar faydalı olabildiğidir insanın, gönül ister ki tek vuruşta İsrail, ABD yerle bir olsun!Ama bunun için her cephede çalışmak gerek, her konuda güçlü olmak gerek...
Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Aralık.2008, 01:35   Mesaj No:9
Medineweb Aktif Üyesi
Avatar Otomotik
Durumu:hattaboğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 210
Üyelik tarihi: 20.Eylül.2007
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesajlar: 161
Konular: 6
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Kurban Bayramı vaaz

alper
kafayı takmışsın imamlara, zorla cennete sokacaksın günahlarını çeke çeke.
mihrabı kürsüyü senin gibilere bıraksalardı memlekette namaz kılacak adam bırakmaz hepsini kafir damgası ile damgalardınız.insanları ıslah edeceğiz diye tefrikaya düşürüp fitnenin kucağına iterdiniz.daha fatiha okumasını bilmeden iki siyasi kelime belleyen, parası veya gücü olan herkes camileri mescidleri dırar a çevirirdi.
ortada yanlış varsa bu hepimizin yanlışıdır milletler layık olduğu vechile yönetilirler.evvela kendi nefsimizden ıslahata başlamalıyız.kendisi bozuk olan bir toplumun başına elbette bozuk düzen gelecektir.
gaza gelmişin belli ama beklemeden çalıştıramassın.
--
kur andan ve sünnetten bahsediyorsun ama ben sendeki bu ahlakın zerresini ne kur anda nede sünnette görebildim .aceba nerde yazıyor ? imamlara kafir demekle iş bitiyormu ? düzene sövmekle iş bitiyormu ? allah cc kur anda sadece cihaddan mı bahsediyor ? veya cihadı yanlızca mukatele olarakmı emrediyor mallar ile canlar ile evlatlar ile.
kızacaksınız ama efendimizin sözüdür cihadın büyüğü nefs ile olanıdır.çünkü insana çok zor gelir,tevazu,alçak gönüllülük,cömertlik,hilm,edeb,haya vs.
herkes bir yerinden almış yürümüş.aklımızı başımıza almamız lazım dini yaşamayı dar kalıplara oturtmamak lazım.40 kişiden bahsedilmiş soruyorum neden hemen cihad edilmemiş ? neden hicret beklenmiş ? neden ibadetler gizli yapılmış vs ? her şeyin bir zamanı vardır.bunları akledecek akıl lazım .
--
ayetleri tevil etmede veyahut yakıştırmada hi,ç tereddüt etmiyorsun alper.oku oku milleti damgala.ne için inmiş ne denmek istemiş kimler kastedilmiş hiç umrunda değil.efsin tatmin olsun yeter değilmi ?
sen imama kafir diyorsun ve bunu kur andan sünnetten alıştım diyorsun
oysaki bizde kur an ve sünnetten alıştıkki zahiren islam olduğunu duyduğu kişiye kafir diyen kafir olur.senmi yanlış biliyorsun yoksa bizmi ? yoksa allah tan vahiymi geliyor (ki vahiy gelen peygamber bile buna cür et edememiştir)
--
imamların pısırık olduğunu girişken olmadığını paradan başka bişeyle meşgul olmadığını düşünen kardeşlerim unutmasınlarki okuduğunuz mealler tefsirler ilmihaller vs günümüz imamların çevirisi veyahut bizzat yazımı ile önünüze geliyor.alıştığınız din onların ellerinin ucunda.bu kadar cesur olmanız için o kadar alim olmanız lazım.hatta nakile de güvenmeden direk vahiy almanız gerekmektedir.
derimki bırakın imamlarla uğraşmayı,lafa gelince çalışmak ibadet dersiniz neden bir doktora veyahut öğretmene para ile iş yapıyorsunuz demessiniz neden kurban kesen kasaba para ile kesiyorsun diye kızmassınız ? ibadet sadece namaz kılmakmıdır ? neden silah üreten fabrikaya para alıyorsun diye kızmassınız ?imammıdır şamar oğlanı.
bazı grupların hedefi belli ne kafirler ne zındıklar hedef imamlar.bunu biliyoruz ama bazılarına ne oluyorki çanak tutuyorlar ?
Alıntı ile Cevapla
Alt 02.Mart.2011, 03:11   Mesaj No:10
Avatar Otomotik
Durumu:balut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2327
Üyelik tarihi: 20.Haziran.2008
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesajlar: 1
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Cvp: Kurban Bayramı vaaz

"sevgili peygamberimiz Hz. muhammed sav. gibi. ,sahabe gibi kavga etmek için geldik."
diyor sayın bay alper_61...
ajanmısın sen yoksa karıştırıcı mı? sen önce HZ MUHAMMED'i iyi öğren de sonra buraya yazı yaz. hadi ordan hadi hadi.... hz Muhammed kaç tane insan öldürdü yazarmısın lütfen. Hz Muhammed "kavga etmek " için gelmedi. daha sen onu iyi anlayamamışsın ya da birileri senin beynini yıkamış ... sende beyin olduğundan da şüpheliyim bu yakıştırmaları Hz Muhammed'e yaptıktan sonra...
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Ziyaretçi)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Yukarıdaki Konu Başlığına Benzeyen,Medineweb'de Otomotik Bulunan 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Ana Kategoriler

Cevaplar Son Mesajlar
24.09.2015 kurban bayramı alperkara Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat 0 23.Eylül.2015 23:50
Kurban Bayramı Mesajı RemLe Diyanetten Duyurular/Haberler 0 14.Ekim.2013 20:57
Kurban Ve Kurban Bayramı iklimya Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat 1 20.Eylül.2013 16:50
Hutbe: Kurban Bayramı Arasat Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat 0 23.Mart.2009 20:16
Hutbe:Kurban Bayramı Arasat Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat 0 20.Mart.2009 23:27

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

  Medineweb Ana Sayfasının en iyi Görüntüsü 1280*768 olarak ayarlıdır.

Medineweb alemdarhost sunucularında barındırılmaktadır.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268