Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Tefsir Çalışmaları

Konu Kimliği: Konu Sahibi FECR,Açılış Tarihi:  08 Temmuz 2010 (14:39), Konuya Son Cevap : 27 Ocak 2020 (16:22). Konuya 53 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı14Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.
Alt 20 Temmuz 2010, 21:50   Mesaj No:31
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم

بِسْمِ Adıyla
اللَّهِ Allah'ın
الرَّحْمَنِ Rahman
الرَّحِيم Ve Rahim

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adı İle

Bizler Mü’minler olarak Başladığımız her işte Rahman ve Rahim Olan Allah’ın yüce ismini anarak yalnız ve yalnız ondan isteyeceğimizi onun rızası ve onun istediği şekilde yapacağımızı hatırlamak ve onun adı ile başlamadığımız zaman yapacağımız işin bereketsiz ve eksik olacağına kanaat getirerek onsuz olmayacağı idraki ile Onun yüce isimlerini anarak başlamayı kendimize ilke edinmeliyiz.

Besmele hakkında Üstad Said Nurs’inin tohum örneği ile bakalım:
Hareketler cenabı Hakkın namına olunca, zerre gibi tohumların bismillah demesi ile sert olan kaya taş ve toprağı delerek Allah namına Rahman Namına der ve her şey ona musahhar olur:Bu muhteşem izahta anlamamız gereken mevzu: Bir tohumun kendisinden kat be kat güçlü olan toprak, taş ve kayaları delmesindeki ince sır Rahmanın ismi ile hareket etmesidir. İşte bizler bir tohum misali Allah’a güvenip Allah namına yapar ve Onun yüce ismi ile başlar isek Allah bizleri elbette birçok nimete musahhar kılar.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 20 Temmuz 2010, 22:59   Mesaj No:32
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمٖين

الْحَمْدُ Hamd لِلَّهِ Allah içindir رَبِّ Rabbi الْعَالَمِينَ Alemlerin

Hamd: Sena etmek, hamd etmek, övmek.

الْحَامِدُونَ hamidune O'nu (coşkuyla) övenlerin

مَحْمُودًا mahmuda : övgüye değer bir konum

بِحَمْدِ bi Hamdi Rabbinin yüceliğini, sınırsız kudret ve kemalini övgüyle an

الْحَمْدُ El hamdu bütün övgüler O'na mahsustur.

بِحَمْدِكَ bi hamdike "Seni övgüyle yüceltip, hamd sena ederek

بِحَمْدِهٖ bi hamdihi ‘’Hamd ederek,hamdın ona mahsus olduğunu

حَمٖيدٌ Hamidun (m) her zaman her övgüye layık olan O'dur

الْحَمٖيدِ hamid (u-i ) övgüye layık olan

-İmam Ali- (a.s)
Alt 20 Temmuz 2010, 23:26   Mesaj No:33
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

لِلّٰهِ :lillahi.Allah Teala zarı vacibul vücud ve ma’budu Bil Hakkın adı. Bu isim Allah’ın bütün isimlerini içine almaktadır. Hangi durumda olursa olsun bu isim anıldığında Allah’ın bütün ismi celilesi akla gelir. Kuranda hal anlamları ile birlikte 2839 yerde geçer.

رَبِّ : rabbil . İlah,Rab,Malik,Seyyid,Efendi besleyip bakan ilah Rab mabud,terbiye edici kemale erdirenKur’an’da hal anlamları ile birlikte 979 yerde geçer.

الْعَالَمٖينَ :alemin. Alem mahlukatın her türü,Alemlerin tümü.

يُعَلِّمُونَ yuallimunen عُلِّمْتَ ullimte عُلِّمْتُمْ ullimtum عُلِّمْنَا ullimna مُعَلَّمٌ muallemum يَتَعَلَّمُونَ yeteallemune الْعَالَمٖينَ alemin. .

-İmam Ali- (a.s)
Alt 21 Temmuz 2010, 01:04   Mesaj No:34
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Hamd, alemlerin Rabbi Allah içindir.

Bütün coşku ile övgüler, yüceliği sınırsız kudreti kemali, yoktan var eden, ezel ve ebed sahibi, efendisi, terbiye edicisi, besleyicisi bütün hamd ve övgülere layık olan Alemlerin rabbinedir. Yalnız ona ibadet ettiğimiz için yalnız ondan isteriz, bütün hacetlerimizi ileteceğimiz yegane makam sahibi tüm isteklerimize karşılıksız nimetler sunan ve bu nimetler karşılığında yalnızca şükrümüzü ona kulluğumuz ifade etmekten başka bir şey istemeyen ve hadsiz nimetlerine ne kadar şükretsek bir gözün dahi bedelini ödüyemiyeceğimiz fıtratımıza en yüce özelliği bahşeden Alemlerin rabbi için.

Her gün kılmış olduğumuz namazlarımızda Hamdin idrakine varabilir ve o doğrultuda hayatımızı ikame edebilir isek gerçek manada Allah’a hamdimizi sunmaya başlamış oluruz. Allah’tan başka hiçbir varlığa kulluk yapılmayacağını, bizlere bahşettiği nimetlere karşı ne kadar ibadet edersek edelim ödenmeyeceğini bilmeliyiz.

Tüm noksan sıfatlardan Münezzeh olan yüce Rabbimizi memnun olacağı ve layık olduğu şekilde verdiği tüm nimetlere razı olup isyan etmeden hamdimizi yapabiliriz. Başımıza bir kötülük geldiği zaman onu Allah’a mal etmeden kendi yapıp ettiklerimizin sonucu olduğunu idrak etmeliyiz.

Güzel bir şey ile karşılaştığımız zaman onu Allah’ın lütfu nimeti olarak gördüğümüz gibi kötülüklerde ise kendimizi sorgulamalıyız kaderci anlayıştan sıyrılıp eşrefi mahlukat olmamıza vesile olan Aklı kullanarak vahyin emirleri ile pekiştirerek kulluğumuzu en üst seviyede hamd ve şükür ederek ifa edebilmektir hamd.

Hamd: Kavramını güncel hayat bazında düşünelim:

Sosyal hayattan uzak bir hamd kavramı ne kadar Hamdi yerine getirdiğimize örnek olsun.

Bizler hamd ederken karnımız tok, evimiz lüks, arabamız lüks, işimiz lüks vs ve hamd üstüne hamd ediyoruz. Ama etrafımıza hiç bakmadan karnımız tok nede olsa komşumuz aç kalmışsa çokta önemli değil! Allah’a hamd ederken Allah’ın ilahi vahyinde esas olan haklar bazında hamd etmemize vesile olacak hususları ne kadar umursuyoruz bunu hamd kavramı şükür kavramı içinde çok derin düşünmeliyiz.

Yılda bir defa dahi evine et girmeyen, bizlerin çöplere döktüğü yemek artıklarını dahi bulamayan bir toplum içerisinde bunlara karşı vazifelerimizi idrak etmediğimiz sürece yapmış olduğumuz ve yapacağımız HAMD kavramını sorgulamamız gerekir.Hamda Allah’ın bahşettiği tüm nimetler karşılığı hakkıyla Allah’ı övgüler sunduğumuz an bu bize bahşettiği nimetlerde başkalarının da haklarının olduğunu da idrak edelim.Allah bizleri kendisine hakkı ile Hamd eden ve Yalnızca Allah’a kulluk eden Salihlerden akıl sahiplerinde ve komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir emrini anlayarak gönüllerimizi kendine çevirsin sorumluluklarımız unutmayalım…

-İmam Ali- (a.s)
Alt 23 Temmuz 2010, 18:13   Mesaj No:35
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Allah c.c. razı ve hoşnut olsun önemli ve değerli bir paylaşım gerçekten bu site kafama takılan soruların cvplarını % 80 aldığım bir kütüphane...
Alt 30 Temmuz 2010, 19:11   Mesaj No:36
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Abdulhamit 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11167
Üyelik T.: 09 Aralık 2009
Arkadaşları:2
Konular: 17
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Mâliki yevmiddîn

Din gününün sahibi

Allah din gününün sahibidir. Hangi dinin sahibi ? Kendi dininin sahibi

Allah katında dinler yok, tek bir din var o da islam dinidir.

ALLAH katında din İSLAM’dır”, (3:19) ayetiyle...EVET SADECE ALLAH indinde geçerli TEK din sadece İslam’dır

Din günü nedir ve ne demektir ve hangi gündür o gün ?

Din günü, tüm insanların ve alemlerin tartışmasız ve önyargısız Aynı dinden olacakları Allahı ve dinini tanıyıp kabul ve iman edecekleri Tek din sahibi Allaha yönelecekleri o gündür ki, O kıyametin kopup insanın tekrar dirileceği gündür.

ALLAH HEM BU DÜNYADA VE HEM DE AHİRETTE İSLAM DİNİNİN SAHİBİDİR.

Ancak her iki dünyada da islam dinin sahibi olmakla beraber, Din günü bu pek berrak ve açıklığı ile ortaya çıkar.

Bu gerçeğe iman etmeyen insanlar pek büyük yanılgı ve zarar içindedirler. İnsanların Akıp giden zaman içinde adeta bir felaketin eşiğinde olduğunu Rabbim söylüyor. ( Bakınız Asr suresi )

Ve bundan dolayı Allah kendi dinini biz kullarına tanıtıyor. Bu gerçeği idrak etmek için bize zaman ve mühlette veriyor.

NE ZAMANA KADAR ?

Gök perdesi açılıncaya kadar

Nebe 19: Gök açılır ve kapı kapı olur.

İsterseniz, hep beraber Tekvir suresinin ilk 15’ e kadar olan ayetlerini bir hatırlayalım.

1-Güneşin ışınları dürüldüğü zaman
2-Yıldızlar döküldüğü zaman
3-Dağlar yürütüldüğü zaman
4-Gebe develer sahipsiz bırakıldığı zaman
5-Vahşi hayvanlar toplatıldıkları zaman
6-Denizler ateşle kaynatıldığı zaman
7-Ruhlar bedenlerle birleştirildiği zaman
8-Diri diri gömülen kız
9-“Hangi suçtan dolayı öldürüldü”diye sorulduğu zaman
10-Amel defterleri neşredildiği zaman
11-Gök perdesi kalktığı zaman
12-Cehennem alevlendiği zaman
13-Cennet yakınlaştırıldığı zaman
14-Kişi ne hazırladığını çok iyi bilir.

NEBE 37- O, göklerin yerin ve ikisi arasında olanların Rabbidir. O, önünde kimsenin konuşamayacağı Rahman olan Allah'tır.

38- Cebrail ve meleklerin dizi dizi durdukları gün, Rahman olan Allah'ın izni olmadan kimse konuşamayacaktır. Konuştuğu zaman da doğruyu söyleyecektir.

39- İşte gerçek gün budur. ( DİN GÜNÜ BU GÜNDÜR ) Dileyen kimse Rabbine götürecek bir yol benimser

İYYAKE NABUDU İYYAKE NESTAİN‏

Devam edeceim
Alt 03 Ağustos 2010, 19:42   Mesaj No:37
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

İYYAKE NABUDU İYYAKE NESTAİN‏

Yanlız sana ibadet eder. Yalnız sana tapar ve yanlız senden yardım isteriz.

İYYAKE NABUDU
Yanlız sana ibadet eder. Yalnız sana taparız. Çünkü Senden başka ilah yok ki,
Bakın Allahtan başka ilah olmadığına kimler şahitlik ediyor.

ALİ İMRAN 18 : Allah, melekler ve ilim sahipleri, ondan başka ilâh olmadığına adaletle şâhitlik ettiler. O’ndan başka ilâh yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

İYYAKE NESTAİN‏
Yanlız senden yardım isteriz. Ellerimizi açıp dua ettiğimiz, senden yardım talep ettiğimiz Tek MEVLA sensin

SORU: Allahtan başkasından yardım isteyemez miyiz ? Yardımı Allahın kullarından isteyemez miyiz ? İstenirse Günah mı olur. Örneğin aç olan bir bir kimsenin tok olan bir insandan kendisine bir yardım ile bir dilim ekmek istemesi gibi veya Trafik kazası esnasında yaralı olan kimse Allahın kullarından yardım isteyemez mi ?

AYETTE GEÇEN YALNIZ SENDEN YARDIM DİLERİZ ÖNCELİKLİ ANLAMI ÖNCELİKLE DİN KONUSUNDA, DOĞRU YOLA GİRME HUSUSUNDA SENDEN YARDIM TALEP EDERİZ ANLAMINDADIR. SEN BİZE YARDIM ETMEK İSTEMEZSEN BİZ SENİN DOĞRU YOLUNA GİREMEYİZ.

Anlamı öncelikli anlamdır. Çünkü ayetin başı ve sonuna baktığımızda bu mesajın net olduğu ortaya çıkar.

ANCAK AYET SADECE BU ANLAMDA TEK ANLAMLI DEĞİLDİR.

İNSAN 30. Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Doğrusu Allah, bilendir, Hakim’dir.

İYYAKE NESTAİN‏ İLE İNSAN 30 AYETİNİ BİRLİKTE ALIP DEĞERLENDİRECEĞİM
Alt 04 Ağustos 2010, 18:44   Mesaj No:38
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Allahın yardımı olmadan bir tek adım dahi atamayız. Bir tek kelime söz söyleyemez, bir nefes dahi soluklanamayız.
.
Bundan dolayı her işte onun yardımını diler ve isteriz. Ancak rabbimizden kullarınından da bize yardımcı olarak bir araç vasıta bir sebeb kılmasını dileyemez miyiz ? Tabii dileyebilir ki zaten onun yardımı genellikle bir vasıta ve araç ile gerçekleşiyor

ONDAN İSTEYEBİLECEĞİMİZ EN BÜYÜK VE ÖNCELİKLİ YARDIM İSE

Bizi sıratılmüstakime yani Doğru yola kavuşturmasına yardım dileriz ki ,Ayetin İlk ve öncelikli manası budur. Ayetin bir önceki ve bir sonraki anlamına bakıldığında ilk ve öncelikli anlamının bu olduğunu görürüz.

Allahın yardımı olmzsa idi biz onun yolunda veya dininde olabilir miydik ?

Her beşer olarak kendi aklıyla şaşar ve azar olmayacak mıydık ? Allah bizi öyle bir nimetlendirdi ki bu yardımı bizim için asla küçünsenmez ve şükür ile asla karşılığı ödenemeyecek bir yardımdır. İslam ile tanıştırdı ve içimize imanı yerleştiridi ve sevdirdi.

Hucurat 7: .....Fakat Allah, size imanı sevdirmiş ve onu gönüllerinize güzel göstermiş; inkârı, fasıklığı ve (İslâm’ın emirlerine) karşı çıkmayı da çirkin göstermiştir. İşte bunlar doğru yolda olanların ta kendileridir.

ZÜMER 22: "Allah'ın göğsünü İslam'a açtığı kimse, Rabb'inden bir nur üzerinde değil midir?"

"Göğsün açılması" da, 'bir destek ve yardım anlamında' bu nimetlerin arasında nimetlerden bir nimet olarak yer almaktadır.

"Allah kimi doğru yola iletmek isterse onun göğsünü İslam'a açar..."(En'am - 125) ayetiyle

ALLAHIN O İNSANA YAPACAĞI EN BÜYÜK YARDIMI BU DEĞİLSE DE NEDİR ?

Allah’ın Yardımını Bekleyenler, Allah’ın Dinine Yardım Etmelidir!

Nasıl ?

devamı olacak inş
Alt 05 Ağustos 2010, 19:15   Mesaj No:39
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Yalnız senden yardım dileriz dedikten sonra, birinden bir bardak su istesek bu âyete aykırı mıdır, değil midir? Hangi hususta başkasından yardım istemeyeceğiz ?

Ancak rabbimizden, kullarınından da bize yardımcı olarak bir araç vasıta bir sebeb kılmasını dileyebiliriz ki, bu ayete aykırı bir durum olamaz .
Pek Tabii ki ALLAHIN yardımı genellikle bir vasıta ve araç ile gerçekleşiyor

Allah sebeplere , vesilelere ve vasıtalara mahkum değildir ama, dünyayı bir sebepler kanununa bağlı kılmıştır. Örneğin ders çalışmayan öğrenciye Allah yardım etmez. ve o öğrenci de Allahım bana yardım et diyemez. Sünnetullah dediğimiz Allah’ın evrendeki değişmez kanunları, hep sebep-sonuç ilişkilerine oturtulmuştur.

İyilikler ve güzellikler hususunda birbirimizle yardımlaşalım. Allahın rızasını kazanmak amacı ile her türlü yardımı birbirimizden isteyebilir ve bu yardımın Allahtan da hayırlı olmasını, hayırlara vesile kılmasını isteyebiliriz

Allah’ın Yardımını Bekleyenler, Allah’ın Dinine Yardım Etmelidir!
Nasıl ?

Allahın dinine yardım edenlere Allah ta Müminlere hem Dünyada ve hem de Ahirette Yardım Eder

İnananların tek yardımcısı ve velisi Allah'tır. Müminler her türlü zorlukta, her türlü şartta O'ndan yardım isterler ve Allah da onlara icabet eder.

Yüce Rabbimiz, "...İman edenlere yardım etmek ise, Bizim üzerimizde bir haktır." (Rum Suresi, 47) ayetiyle tüm iman eden kullarına yardım edeceğini bildirmektedir.

Ancak Allah'ın yardımını kazanmak için en önemli şartlardan biri; O'nun dinine yardım etmek, O'nun sınırlarını koruma konusunda titizlik göstermek ve bu uğurda mücadele etmektir.

Şüphesiz dünyada müminleri yalnız ve yardımsız bırakmayan Allah, ahiret hayatlarında da onların tek Velisi ve Yardımcısı olacağını vaat etmiştir.

"Şüphesiz Biz elçilerimize ve iman edenlere dünya hayatında ve şahidlerin (şahitlik için) duracakları gün elbette yardım edeceğiz." (Mümin Suresi, 51)

Muhammed 7: "Ey iman edenler, eğer siz Allah'a (Allah adına İslam'a ve Müslümanlara) yardım ederseniz, O da size yardım eder ve sizin ayaklarınızı sağlamlaştırır."

Aynen böyle, kul, Allah’a, yani O’nun dinine yardım edecektir ki, O da kuluna yardım etsin

HUD 88: ....Başarım Allah'ın yardımına bağlıdır. Yalnız O'na dayanıyor ve sadece O'na yöneliyorum."

RUM 5: Allah dilediğine yardım eder. O güçlüdür (galibdir) esirgeyendir

Âl-i İmrân, 13: ....Allah dilediğini yardımı ile destekler.

Allah’ın yardımı ne zaman?” diye soran Peygamber (S.A.S.) ve Sahabesine Allah : “İyi bilin ki Allah'ın yardımı şüphesiz yakındır.” (Bakara: 214) diye yanıt veriyor.

Hiç kuşkusuz Allah’ın yardımı, Allah’a yakın olanlara, Allah’la beraber olanlara yakındır.

SABIR VE NAMAZ İLE YARDIM DİLEYİNİZ ayetin açılımı ile devam edeceğim.
Alt 06 Ağustos 2010, 19:39   Mesaj No:40
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

SABIR VE NAMAZ İLE YARDIM DİLEYİNİZ

Bakara

45- Sabrederek ve namaz kılarak Allah'dan yardım dileyin. Hiç şüphesiz bu, Allah'a saygı gösterenlerden başkasına ağır gelir.

46- Onlar ki, Rabbleri ile buluşacaklarını, kesinlikle O'nun huzuruna döneceklerini bilirler.

Alemlerin Rabbi Allah, yardım isteyen kullarına işte böyle sesleniyor
kendilerine üç şeyi yapmalarını emrediyor:

1) Sabır etmelerini,

2) Dosdoğru namaz kılmalarını,

3) Bununla beraber Allah'dan yardım dilemelerini!..

Allah'dan yardım dilemeden önce sabır ve namaz ehli olmalarını emrediyor... Allah'dan yardım dilemenin ve kendilerine yardımın ulaşmasının şartları Gereği gibi sabretmek ve dosdoğru namaz kılmaktır...
Allah mü'min kullarına sabırla ve namazla kendisinden yardım dilemelerini emrederken bunun, huşu duyanların dışındakiler için ağır bir yük gibi olduğunu be­yan buyurur:

"Sabır ve namazla yardım dileyin. Bu, şübhesiz huşu du­yanların dışındakiler için ağır (bir yük) dır.

O halde Allahın bize yardımında aceleci olmamalı, Sabırla , ve de namaza devam ile yardım dilemeliyiz ki, Allah ergeç yardımıza yetişecektir.

Bakara153- Ey müminler, sabırla ve namazla Allah'tan yardım isteyin. Hiç şüphesiz Allah, sabredenler ile beraberdir.

ALLAH SABREDENLERLE BERABER OLDUĞUNU SÖYLÜYORSA ONA EL AÇIP SABIRLA YARDIM DİLEYENLERİ İNŞALLAH MAHÇUP ETMEYECEKTİR.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)