Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Tesettür Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  14 Nisan 2009 (10:12), Konuya Son Cevap : 14 Nisan 2009 (10:12). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 14 Nisan 2009, 10:12   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kadınların sosyalleşmesi

Kadınların sosyalleşmesi

İslam Kadınının Sosyalleşmesi

Sosyalleşme özelinde bazı problemler yaşıyoruz bütün bir insanlık ailesi olarak Küreselleşen dünyada ‘küresel kültür' haline getirilen değerlerden kaynaklanıyor bu Tabii tek sebep bu değil; ama önemli bir sebep olduğu inkar kabul etmez

Burada hangi kültürel değerler küresel hale geldi ya da getirilmek isteniyor sorusu sorulabilir Ama bunun sorulmasını bir açıdan doğru, diğer açıdan abes buluyorum Doğru buluyorum ; zira bugün dünyanın nüfusu 6 milyar 513 bin Bunun büyük bir çoğunluğu, kültür denildiği zaman Batı ve İslam dünyasında genelde kale alınmayan Uzak Doğu coğrafyasında yaşıyor Halbuki bunların da kendilerine özgü kültürel değerleri var ve bu değerlerin insanlığın bugün sahip olduğu medeniyet seviyesine katkıları çok büyük

Yalnız hemen ilave edelim; bu coğrafyada yaşayanlar kapalı bir kutu gibiydiler daha düne kadar Totaliter rejimlerin ağırlıklı rol oynadığı bu süreç, bugün itibariyle henüz bitmiş sayılmaz; fakat eski hüviyette olmadığı da rahatlıkla söylenebilir Özellikle Çin, Japonya, Tayland, Hindistan gibi ülkelerin ekonomik alandaki çıkışları, vasıflı ve vasıfsız eleman potansiyellerini iyi kullanabilmeleri, onlara bir imtiyaz sağlamış durumda

Burada yine fakat demek zorundayız; fakat bu ülkelerin iktisadi açından Batı dünyasına açılması, kültürel açıdan bakıldığında tamamıyla Batı kültürüne hizmet ediyor Bebek oyuncağından elektronik aletlere; bayan çantalarından giyim eşyalarına varıncaya kadar ürettikleri hemen her şey, Batı'nın siparişi, dolayısıyla Batı değerleri üzerine kurulu Onun için bunlar vesilesi ile bir Mc Donald'laşmadan veya Mc Donald'laştırmadan bahsetmek imkansız
Bir de hangi kültür sorusunu abes bulduğumu söylemiştim Evet; a beş buluyorum; zira bu anlamda kıta Avrupa'sı ve ABD ile Batı'yı kasdettiğimiz açık Avrupa, kendini sınırlayan coğrafi alanın dışına çıkıp, 19 yy boyunca yürüttüğü sömürgeci tutumları ile rüşdünü isbat etmiş durumda! ABD ise, bu çizgide Avrupa'nın izinde gitmiştir ve hala gitmektedir Hem de değişen ve gelişen zaman, mekan, insan unsurlarına uygun biçimde yapageldiği metodik değişikliklerle
Bu girişi niye yaptım? Bazı geçimsizliklerde özellikle bayanların; “ninem ve annem gibi olmak istemiyorum! Aksama kadar koca beklemek benim isim olmaz! Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz! Ev işleri ve çocuk bakımıyla ömür tüketmek kaderim olmamalı!” çıkışları ile başlayıp, giyimden kuşama, ev döşemesinden araba modeline varıncaya kadar devam eden külli değişiklikler söz konuşu Tabii bu ister-istemez o ailede geçim problemini beraberinde getiriyor
Öncelikle; İslam dini kadının asosyal biçimde evinde ömür tüketmesini amir ahkama sahip değildir Yoksa ilk dönem uygulamalarında Hz Hatice'nin iş kadını olmasına izah getirmek imkansız Evinde eğitime katkıda bulunan, devasa talebeler yetiştiren Peygamber hanımlarına da 15 asırlık İslam tarihi sürecinde bu genel çizgide kırılmalar yaşansa da, Kur'ani ve Nebevi temeller ortada Onun için, Müslüman bayanların böylesi bir yaklaşımı zihinlerinden çıkarıp atmaları şart

Ancak; sosyalleşmenin mahiyeti, boyutları ve sınırı, yaşanılan özel ve genel şartlara göre belirlenmek zorundadır Bu şartların başında hiç şüphesiz, İslami temellere aykırı bir şeyin olmaması gelir Son tahlilde ferdi veya toplumsal Müslüman kimliğini parçalayacak veya yok edecek bir adım atılmaması esas olmalıdır Halbuki işte bu nokta, bugün yaşadığımız bir kırılma noktasıdır Yazının başındaki uzun girişin de nedeni budur Sosyalleşeceğim, ev hanımı olmayacağım, çocuk bakıcısı değilim diye tutturan bir çok Müslüman bayanın ayağı tam bu aşamada kaymaktadır

Nasıl mı? Gayet açık; Tv'sı, sineması, reklamı, gazetesi, dergisi ile pompalanan ve çarşıda, pazarda, mahallede karşılaştığı örneklerle pekişen zihniyet ve bu hayat tarzını biricik sosyelleşme modeli sandığı için “Bu devirde olursa böyle olur, başka türlüsü mümkün değil” diye düşündükleri için

Her şeyin bizcesi olduğu gibi, sosyalleşmenin de bizcesi olmalıdır ve vardır

Ahmet Kurucan

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2743 23 Ağustos 2013 00:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3331 26 Ocak 2013 22:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3082 06 Aralık 2012 10:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6906 03 Kasım 2012 23:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6343 02 Ekim 2012 21:16

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: