Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Tesettür Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Fatıma-i Zehra,Açılış Tarihi:  11 Mayıs 2014 (16:38), Konuya Son Cevap : 09 Temmuz 2016 (12:29). Konuya 17 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Mayıs 2014, 16:38   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Fatıma-i Zehra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36712
Üyelik T.: 22 Aralık 2013
Arkadaşları:18
Konular: 67
Beğenildi:27
Beğendi:1
Takdirleri:60
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
"ŞAL" Takarak Tesettürlü Olunabilir mi ?

Bilindiği üzere günümüzde çeşit çeşit şallar MODA adı altında ümmetin hanımlarına taktırılmakta. bu cümlede bir şey fark ettiniz mi ? dikkat ederseniz TAKMAK tabirini kullandım... bu tabiri ben kafamdan uydurmadım,hep şal takmak veya şal dolamak deriz...ama şala bürünmek veya şalla örtünmek demeyiz ...hiç düşündünüz mü acaba neden? ÖRTÜNMEK kavramını nasıl biz mümin hanımlardan çaldıklarının farkında mısınız ? evet şalla TESETTÜR olmaz. bağlaması basittir,çıkarması basit... dolarsın doladığın gibi hemen çıkarabilirsin... yani bu iş sanıldığı kadar basit değil,psikolojik bir tarafı da var.

ayrıca bağlanan şal kadının boyun kalınlığını,inceliğini yani yapısını belli eder ve o şalla aynı anda omuzları,göğsü ve sırtı kapatmak imkansızdır. ne diyordu NÛR Suresi, 31. ayetinde:"...Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar...." sizce o başa dolanan şal bu işlevi görür mü ? en başta boyun inceliğini belli eden bir bez bunu nasıl sağlasın ? hele ki dikdörtgen yapısı aynı anda hem omzu hem göğsü hem de sırtı kapatmak için uygun değildir. evinizde şalınız varsa deneyebilirsiniz,bakalım olacak mı ? garanti veriyorum olmayacak,düzgün bir görüntü elde edemeyeceksiniz. ama bu demek değil ki şal kullanmayın,kullanın elbet. ama EVİNİZDE ...

şal demek ZİYNET demek kardeşlerim ve o ziynet yalnızca helal ortamda takılabilir. ziynet denince illa altın bilezik, gümüş kolyeden bahsetmiyor Allahü teala. ziynet demek kadını kadın yapan her şey demektir. yani bir topuklu ayakkabı ziynettir mesela; çünkü o bir kadını hatırlatır ve dişiliği sembolize eder.simdi bana erkeklerin ayakkabılarının da topuğu var diyenler olabilir ama erkeğin ve kadının topuklusu aynı mıdır ? kadın topuklu giyince yürüyüsü,durusu hepsi değisir,erkeklerin kullandıkları topuklu ayakkabıyla kadınlarınki aynı değildir ve o tak sesi kime sorarsanız sorun kadın dedirtir. (ki bence ikiside topuklu kullanmasın) bu noktada Senai Demirci'nin yazısından bir kesit paylaşmak istiyorum: "Örtünmek, kişiliğini dişiliğinin üstüne koymaktır. Kendini sonsuza saklamaktır. Kadınsı merhameti, kadınsı inceliği, kadınsı zerafeti ipekten tüller ardına saklayıp inci gibi büyütmektir örtünmek. “Tesettürsüzlük nedir?” diye sorsaydınız bana, “Kadının dişiliğini kişiliğinin önüne geçiren her haldir” derdim... Bir “kişilik tutulması”... Bir “kadınlık eklipsi”... Ay tutulur ya hani dünyanın gölgesi üzerine düştü diye. Dişiliğin kişiliği gölgede bırakıp kadın ruhunu gözden kaçırdığı bir tür eklips hali bu.. Saçları kapatmaktan fazlası: Kadın ruhunun bedenle kapatılması... "

yani hanım kardeşim dışarıda sen KADIN olarak bulunmamalısın,sana obje olarak bakmamalı erkekler. sen MÜ'MÜN KİŞİLİĞİNİ yanına alıp çıkmalısın haram gözlerin bulunduğu sokaklara. şalla bu olmaz, pantolonla bu olmaz, geniş olmayan piyasadaki marka eşarplarla bu olmaz,parfümle bu olmaz,dar pardesüyle bu olmaz,topukluyla,topuzla bu olmaz !.. nefsim deme,nefsi helak etmedi mi birçok kavmi ? hem Kur'anda adı geçen sadece bir kadın vardır. o da Hz. Meryem'dir. peki bu hanım Allah katında neyi ile övülür bilir misin ? İFFETİYLE ... bunda hikmet yok mudur sence kardeşim ? biliyorsun ki Rabimiz Kur'anda pek çok defa Allah hüküm ve hikmet sahibidir ifadesini kullanır...

öte yandan forumun içinde doğru tesettürle ilgili pek çok yazı mevcut onun için tekrar burada doğru tesettürün ölçülerini paylaşmayacağım. son olarak size şunu söyleyebilirim: ey ümmetin güzel hanımı,sen obje değilsin,sen kapandıkça güzelsin ! değerinin farkına varman temennisiyle...

Konu Sahibi Fatıma-i Zehra 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
O daha çocuk... Çocuk ve Aile Sağlığı su damlası 2 1837 09Haziran 2015 21:35
Nureddin Yıldız'ın Kaleminden: Mücahide Kadın İslamda Kadın ve Erkek Mihrinaz 16 10137 29 Ocak 2015 09:04
Kek mi Tesettür mü ? Tesettür Konuları Mihrinaz 2 2190 14 Ocak 2015 20:28
Ahireti Yaratmak Allah İçin Çok Kolaydır ! Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader Fatıma-i Zehra 0 2053 10 Ocak 2015 21:43
Gel, bugün sana anladığın dilden konuşmaya... Serbest Kürsü su damlası 2 1714 23 Ağustos 2014 23:05

Alt 11 Mayıs 2014, 16:50   Mesaj No:2
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:yahyadogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16621
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:1
Memleket:konya
Konular: 16
Beğenildi:11
Beğendi:3
Takdirleri:45
Takdir Et:
Standart Cevap: "ŞAL" Takarak Tesettürlü Olunabilir mi ?

yazınıza katılıyorum . artık şal takmayanlar yada marka eşarp almayanlar günümüzde sanki hor görülüyor çünkü tesettür anlayışı kalmadı moda adı altında ne yazık ki hanımlarımız bu ağa takılıp kalıyorlar
Alt 11 Mayıs 2014, 19:40   Mesaj No:3
Medineweb Usta Üyesi
Lalü Aşk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Lalü Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 32854
Üyelik T.: 30 Ekim 2013
Arkadaşları:8
Konular: 8
Beğenildi:121
Beğendi:95
Takdirleri:10
Takdir Et:

Kardeşim çok güzel bi. Yazi paylaşmışsin...Rabbim razi olsun bizi bilgilendirdigin için....!
Alt 11 Mayıs 2014, 19:59   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Lalü Aşk Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Kardeşim çok güzel bi. Yazi paylaşmışsin...Rabbim razi olsun bizi bilgilendirdigin için....!
cümlemizden Rabbim razi olsun kardeşim..
Alt 12 Mayıs 2014, 14:36   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
gün ışığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:gün ışığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20319
Üyelik T.: 18 Eylül 2012
Arkadaşları:22
Konular: 44
Beğenildi:172
Beğendi:199
Takdirleri:1717
Takdir Et:

Çok doğru ama bir yeri göstermiyor ki
Alt 12 Mayıs 2014, 15:22   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
gün ışığı Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Çok doğru ama bir yeri göstermiyor ki
kardesim salın bir yeri göstermediğini ifade etmissin . bende sana sorarım vücudunun fotokopisini çıkaran bir kıyafeti Mü'min bir hanım giyebilir mi ? ki onun örneği Hz.Meryem,Hz.Aise,Hz.Fatıma.... simdi vicdanına sorarım sence Fatıma annemiz bu devirde yasasaydı basına sal dolar mıydı tenimi göstermiyor diye ?

tesettürde ölçü, sadece tenin belli olmaması değildir. ölçümüz haram bakıslara kendimizi saklamaktır. dar kıyafetler ise "yok" hükmündedir. mesela sen etek giydin ama yürürken rüzgarda bacak hattın ortaya çıkıyor, yani ben uzaktan sana baktığımda senin bacak kalınlığını,inceliğini anlayabiliyorum. eğer ben sana bakınca bacak kalınlığını,inceliğini anlayabiliyorsam,sen istersen çarsaf giymis ol hiç bir sey fark etmez,o giydiğin tesettür sayılmaz kardesim. aynı mantığı sala uyguladığında sal da boynun inceliğini , kalınlığını ve yapısını belli eder. bu boynun fotokopisini çıkarmaktır ki bu da tesettüre uymaz. ayrıca dikdörtgen yapısı aynı anda hem omzu hem göğsü hem de sırtı kapatmak için uygun değildir.

nureddin yıldızın bu konuda ele aldığı çok güzel tesettür yazıları var bakman tavsiye olunur bir konusmasında söyle diyordu hem gülmüstüm hem de ibret almıstım: "bir adam sana bakınca bu mu kadın demeli " tam cümle bu olmasa da anlatmak istediği buydu.
Alt 12 Mayıs 2014, 23:29   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

Alıntı:
Fatıma-i Zehra Üyemizden Alıntı Mesajı göster
kardesim salın bir yeri göstermediğini ifade etmissin . bende sana sorarım vücudunun fotokopisini çıkaran bir kıyafeti Mü'min bir hanım giyebilir mi ? ki onun örneği Hz.Meryem,Hz.Aise,Hz.Fatıma.... simdi vicdanına sorarım sence Fatıma annemiz bu devirde yasasaydı basına sal dolar mıydı tenimi göstermiyor diye ?

tesettürde ölçü, sadece tenin belli olmaması değildir. ölçümüz haram bakıslara kendimizi saklamaktır. dar kıyafetler ise "yok" hükmündedir. mesela sen etek giydin ama yürürken rüzgarda bacak hattın ortaya çıkıyor, yani ben uzaktan sana baktığımda senin bacak kalınlığını,inceliğini anlayabiliyorum. eğer ben sana bakınca bacak kalınlığını,inceliğini anlayabiliyorsam,sen istersen çarsaf giymis ol hiç bir sey fark etmez,o giydiğin tesettür sayılmaz kardesim. aynı mantığı sala uyguladığında sal da boynun inceliğini , kalınlığını ve yapısını belli eder. bu boynun fotokopisini çıkarmaktır ki bu da tesettüre uymaz. ayrıca dikdörtgen yapısı aynı anda hem omzu hem göğsü hem de sırtı kapatmak için uygun değildir.

nureddin yıldızın bu konuda ele aldığı çok güzel tesettür yazıları var bakman tavsiye olunur bir konusmasında söyle diyordu hem gülmüstüm hem de ibret almıstım: "bir adam sana bakınca bu mu kadın demeli " tam cümle bu olmasa da anlatmak istediği buydu.
Alt 05 Ağustos 2014, 15:57   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1153
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:

Sal boguyo beni asla takamadim cok guzel buluyorum kadini guzel gosteriyo banada cevremde o ne peceli gibi basortuyu yaymissin derlerdi

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 05 Ağustos 2014, 19:32   Mesaj No:9
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Madem konu güncellenmiş biz de bir şeyler yazalım. : Şal tesettürlü olma iddiasında bulunan bir bayanın takamayacağı bir "bez"dir. Ayrıca tesettür adı altında kullanılan ticaret malzemelerinden bir tanesidir. Güzel görünmek,iltifat almak isteyen her bayan şal takabilir ama bu o bayanın tesettür çizgisinden çıkmış olduğu gerçeğini değiştirmez.
Alt 05 Ağustos 2014, 22:06   Mesaj No:10
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
tevhid_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:tevhid_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 19457
Üyelik T.: 19Haziran 2012
Arkadaşları:24
Memleket:Kubbetü`l–İslâm
Konular: 84
Beğenildi:146
Beğendi:141
Takdirleri:10
Takdir Et:

Ben öyle düşünmüyorum.çünkü bende şal takıyorum ama kalın ve büyükce bir şey bunlar hem omzunu örtüyor hemde dikkat çekmiyor en azında ben dikkat ediyorum bu konuya..yinede bu konu hakkında kesin bir fetva vermemek gerek çünkü biraz ihtilaflı bir konu....öyle değil mi?

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: