Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Tesettür Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM,Açılış Tarihi:  20 Ağustos 2007 (16:29), Konuya Son Cevap : 26Haziran 2019 (17:34). Konuya 24 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı4Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Ekim 2007, 17:35   Mesaj No:11
Medineweb Üyesi
Durumu:keserim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 85
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 11
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Açık_Kapalı Farkı

ee hemfikiriz dolayısıyla uzatacak bişey maalesef yok
keşke biriki tane aksini iddia eden çıksa da
mantığını sorsak
Alt 13 Temmuz 2008, 19:18   Mesaj No:12
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alt 25 Eylül 2008, 23:14   Mesaj No:13
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:Seyyid isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2834
Üyelik T.: 29 Temmuz 2008
Konular: 67
Beğenildi:7
Takdir Et:

HAKLISIN KARDEŞ HAKLISIN AMA Kİ AMASI VAR.HER KES BU TESETTÜRÜN HAKKINI VERİYOMU ACABA KAPALI GİBİ GÖRÜNÜPDE ......TÖVBE ESTAĞFİRULLAH NEYSE BEN YİNEDE SÖYLEMEYİM AMA SİYAH TESETTÜR ALTINDAN HIRSIZLIK YAPANLAR BİLE VAR ŞİMDİKİ DEVİRDE
AMA YİNEDE HER ZAMAN DEDİĞİM GİBİ ÖNEMLİ OLAN BAŞINI KAPATMAK DEĞİL ÖNEMLİ OLAN BAŞÖRTÜYÜ TAŞIYABİLMEK
Alt 11 Kasım 2008, 09:27   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
Arasat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Arasat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4597
Üyelik T.: 27 Ekim 2008
Arkadaşları:4
Konular: 255
Beğenildi:114
Beğendi:26
Takdirleri:953
Takdir Et:

evet önemli olan onu taşıyabilmek ben 22 yaşındayım bu yaşıma kadar açıktım ve bu sene allahın izniyle kapandım ve çokta mutluyum ve allah inşallah hakıyla kapananlardan nasip eder hepimizi
Alt 10 Şubat 2009, 18:32   Mesaj No:15
Medineweb Usta Üyesi
Armagan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Armagan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5753
Üyelik T.: 20 Aralık 2008
Konular: 65
Beğenildi:0
Takdir Et:

Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Mümin kadınlara söyle, gözlerini sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, görünen kısmı hariç, ziynetlerini göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar örtsünler!) [Nur 31]

Resulullah efendimizin açıklamaları ile âyetin manası şöyle oluyor:
(Mümin kadınlara söyle, gözlerini [yabancı erkeklere bakmaktan] sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, [el, yüz gibi] görünen kısmı hariç, [Kolye, küpe, bilezik, kına, sürme gibi] ziynetlerini [ve ziynet taktıkları baş, kulak, kol ve ayaklarını] göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar [saç, kulak ve gerdanlarını] örtsünler!) [Nur 31] (Celaleyn, Medarik)
Hazret-i Âişe validemiz de bildiriyor ki:
(İlk muhacir kadınlara Allah rahmet etsin! Tesettür âyeti gelince, emri geciktirmemek için hemen peştamallarını yırtıp başlarını örttüler) buyurdu. (Buhari, Nesai)

bu kadar emırler acıklanmıssa daha neden acıklıgı savunayım ki calısıyorum acıgım mecburenıde kabul etmıyorum okuyorumu da
ben 10 yıl boyunca calıstım ısım esasında acıktım kapıdan cıkmadan kapanırdım allah yürekeri güzel etsın derız ama o yurekler zaten güzel olunca tesettürümüzde olur bu konuda kım ne savunursa savunsun sana katılıyorum üstad ........ kıs gelınce dallarda guzellık kalmıyor kalıyor dıyoruz ya oda tesetturun bızı örtügü gibi dalları örten karların güzellıgı

bu sadece benım fikrim............
selam ve dua ıle...................
Alt 24 Eylül 2012, 09:24   Mesaj No:16
Medineweb Sadık Üyesi
gün ışığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:gün ışığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20319
Üyelik T.: 18 Eylül 2012
Arkadaşları:22
Konular: 44
Beğenildi:172
Beğendi:199
Takdirleri:1717
Takdir Et:
Standart Cevap: Açık_Kapalı Farkı

Alıntı:
AŞK'ÜL İSLAM Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ZAMANIN BIRINDE BIR GENC,ISLAMI GIYIME RIAYET ETMEYEN BIRIYLE EVLENMEK ISTERKEN ANNESI ISE KAPALI TESETTURE UYAN BIRI ILE EVLENMESINI ISTIYORDU.ANNENIN TUM ISRARLARINA RAGMEN GENC KARARINDAN VAZGECMIYORDU.DININ GEREKLERINI YERINE GETIREN ANNESI,EVIN KAPISININ ONUNE BIRI KABUKLU DIGERIDE KABUGU SOYULMUS IKI MUZ KOYAR.AKSAMA KADAR BU MUZLARI KAPININ ONUNDE BEKLETIR.

AKSAM OGLU GELDIGINDE BU IKI MUZDAN BIRINI SECMESINI ISTER.TABIKI OGLU KABUKLU MUZU TERCIH ETMISTIR.ÇUNKU AÇIK OLANKURTLANMISTIR,BOZULMUŞTUR.ANNESIDE" ISTE EVLADIM ACIK OLAN BAYAN BU ORNEKTEKI GIBIDIR.O ISTEMESEDE BOZULMAYA BAŞLAR ZAMANLA " GENC BU OLAYI YASADIKTAN SONRA KAPALI BIR BAYANLA EVLENMEYE KARAR VERIR.,(ÇEVREMİZE BAKARSAK YARATILAN HERŞEYİN FITRATINDA ÖRTÜNMEK VARDIR,ÖRTÜNMEK,KORUNMA İHTİYACI DUYMAK YARATILAN HERŞEYİN FITRATINDAN GELEN BİR GERÇEKLİK...)

kardeşim allah razı olsun harika olmuş emeğine yüreğine sağlık...
Alt 24 Eylül 2012, 11:55   Mesaj No:17
Durumu:fetihcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20289
Üyelik T.: 15 Eylül 2012
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:
Standart Cevap: Cvp: Açık_Kapalı Farkı

Alıntı:
Armagan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Mümin kadınlara söyle, gözlerini sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, görünen kısmı hariç, ziynetlerini göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar örtsünler!) [Nur 31]

Resulullah efendimizin açıklamaları ile âyetin manası şöyle oluyor:
(Mümin kadınlara söyle, gözlerini [yabancı erkeklere bakmaktan] sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, [el, yüz gibi] görünen kısmı hariç, [Kolye, küpe, bilezik, kına, sürme gibi] ziynetlerini [ve ziynet taktıkları baş, kulak, kol ve ayaklarını] göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar [saç, kulak ve gerdanlarını] örtsünler!) [Nur 31] (Celaleyn, Medarik)
Hazret-i Âişe validemiz de bildiriyor ki:
(İlk muhacir kadınlara Allah rahmet etsin! Tesettür âyeti gelince, emri geciktirmemek için hemen peştamallarını yırtıp başlarını örttüler) buyurdu. (Buhari, Nesai)

bu kadar emırler acıklanmıssa daha neden acıklıgı savunayım ki calısıyorum acıgım mecburenıde kabul etmıyorum okuyorumu da
ben 10 yıl boyunca calıstım ısım esasında acıktım kapıdan cıkmadan kapanırdım allah yürekeri güzel etsın derız ama o yurekler zaten güzel olunca tesettürümüzde olur bu konuda kım ne savunursa savunsun sana katılıyorum üstad ........ kıs gelınce dallarda guzellık kalmıyor kalıyor dıyoruz ya oda tesetturun bızı örtügü gibi dalları örten karların güzellıgı

bu sadece benım fikrim............
selam ve dua ıle...................
kuranda BAŞÖRTÜSÜ diye bir kelime yoktur.ÖRTÜ kelimesi vardır.Ziyentlerini saklasınlar derkende gerçek ziynetler kastedilmiştir ve örtülerini yakalarının üzerlerine koysunlar diyerek nelerin saklanması gerektiği aklı selim olanlara itafdır nitekim ayet devam eder yürürken ayaklarını vurmasınlar ziynetleri ses çıkarmasın...Şimdi eğer kadındaki ziynet saç, göğüs,bacak vs..ise bunlar yürürüken ses çıkartırımı? peki neler ses çıkarır elbetteki vücuda takılan ziynetler bilezik kolye halhal vs....
Allah vayh ettiği ayeti ile birtek harf ve kelime eksik bırakmadım dediği kuranda BAŞÖTÜSÜ kelimesini kullanmaması veya YAKALARININ ÜZERİNE demek yerine BAŞINDAN itibnaren kelimesini kullanmamasının sebebi ne ola acep?....BENİM ANLAYIŞIM BUDUR....

Herkesin inancı kendinedir..ne açık gezmek bana göre ayıp nede kapalı gezmek bana göre ayıptır...Lakin MÜMÜN OLANIN TEK KAYNAĞI OLAN KURAN dır ve AYET ile açıkca KURANDAN sorulacaksınız denilirken kuran ayetlerini öteye beriye çekerken biraz daha dikkatli olmak gerekir...Ne açık gezeni KAFİR nede KAPALI gezeni YOBAZ şeklinde nitelemeli kimse kimseyi küçük görmemeli ve aşağılamamalıdır...
HELE HELE MUHKEM OLAM AYETLER HAKKINDADA KESİN YARGIYA VARMAK VE BU BÖYLEDİR DEMEK ORTAK KOŞMAKTAN VE ŞİRKE DÜŞMEKTEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR...BUNUN YERİNE BENİM ALGIM BÖYLE BEN BÖYLE ANLIYORUM DEMEK DAHA UYGUNDUR...
Selam ve Dua ile....
Alt 16 Mart 2013, 21:38   Mesaj No:18
Medineweb Kıdemli Üyesi
alya dua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:alya dua isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20351
Üyelik T.: 20 Eylül 2012
Arkadaşları:8
Konular: 5
Beğenildi:22
Beğendi:8
Takdir Et:

Dışarıda dolaşğım bir gün namaz vakti oldu ve camiye girdim.O esnada bir genç kız açık ve pantolonlu..camiye girdi çantasından örtüsünü ve teğini çıkarıp namazını kıldı.
Kimin ne olduğunu bilemeyiz.Yani burada tabir çok yanlış.Başörtüsü Allahın emridir ama başı açığ da kurtlu muza benzetmek..Trajikomik...İnanın şu anda başım açık olsa ve cahil olsam bu konu beni direk dinden ve başörtüden soğuturdu.Tabir çok önemli
He bi de altta geçen bi konu var Açık kadın perdesiz eve benzer,ya kiralıktır ya satılık.Allahım ya ne iğrenç bir tabirdir bu..
Bir bakalım Peygamberimiz bu dini böyle mi tebliğ etti.Mescide bevleden müşriğe bile sesini çıkarmadı o..Bizse başı açık Müslümanlara neler diyoruz.
Bir insan dini kabul ettiyse mümindir.Emrini yerine getirmiyorsa fasık bir mümindir ama mümindir.Kimsenin kalbindeki imanın ne derece olduğunu bilemessiniz.
İncitici olmuş.Tabiki açıkları savunmuyorum ama kurtlu nedir ya...
Ne kapalılar da var neyse...
Kısaca Allah herkese hakkıyla örtünmeyi nasip eylesin..Amin...
Alt 16 Mart 2013, 21:44   Mesaj No:19
Medineweb Usta Üyesi
kübra-y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kübra-y isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 26427
Üyelik T.: 06 Mart 2013
Arkadaşları:29
Memleket:çanakkale
Konular: 8
Beğenildi:5
Takdir Et:

Alıntı:
alya dua Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Dışarıda dolaşğım bir gün namaz vakti oldu ve camiye girdim.O esnada bir genç kız açık ve pantolonlu..camiye girdi çantasından örtüsünü ve teğini çıkarıp namazını kıldı.
Kimin ne olduğunu bilemeyiz.Yani burada tabir çok yanlış.Başörtüsü Allahın emridir ama başı açığ da kurtlu muza benzetmek..Trajikomik...İnanın şu anda başım açık olsa ve cahil olsam bu konu beni direk dinden ve başörtüden soğuturdu.Tabir çok önemli
He bi de altta geçen bi konu var Açık kadın perdesiz eve benzer,ya kiralıktır ya satılık.Allahım ya ne iğrenç bir tabirdir bu..
Bir bakalım Peygamberimiz bu dini böyle mi tebliğ etti.Mescide bevleden müşriğe bile sesini çıkarmadı o..Bizse başı açık Müslümanlara neler diyoruz.
Bir insan dini kabul ettiyse mümindir.Emrini yerine getirmiyorsa fasık bir mümindir ama mümindir.Kimsenin kalbindeki imanın ne derece olduğunu bilemessiniz.
İncitici olmuş.Tabiki açıkları savunmuyorum ama kurtlu nedir ya...
Ne kapalılar da var neyse...
Kısaca Allah herkese hakkıyla örtünmeyi nasip eylesin..Amin...
derin bi konuya değinilmiş gerçekten.sizin de dedğiniz gibi ne kapalılar var.kişinin imanı kalbindedir.
Alt 16 Mart 2013, 22:10   Mesaj No:20
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4522
Beğendi:6114
Takdirleri:24126
Takdir Et:

Öncelikle din insan içindir.Dolasıyle islamdaki tüm emir ve ysaklar insanın çıkarı içindir.Şeriate göre yaşamak insanı tatmin eder ve imani bir sorumluluğa girmesini sağlar.Bedenin zihnin ve kalbin tesettrünü ayrı düşünemeyiz. ''Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına hep söyle de cilbablarından (dış elbiselerinden) üzerlerini sımsıkı örtsünler. Bu onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır. Bununla beraber Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir''.(Azhap suresi 59. ayet)Kur’an’ın kadına verdiği açık mesaj şudur: Dişiliğinizle kendinizi görünür kılmak yerine kişiliğinizle/şahsiyetinizle erkek egemen dünyada hak ettiğiniz saygın yeri alın. Onun için tesettür, kadının insan kimliğini teninin önüne koymak demektir.Tesettüre karşı çıkanlar, bilerek veya bilmeyerek kadını zevkine hitap eden bir varlık olarak görmek isterler.kadını böyle görmek isteyenlerde nefsine kul olmuş kimselerdir...Kişi kendi değerlerini alaya alıyorsa kim ciddiye alır?

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: