Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Tesettür Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Aysima,Açılış Tarihi:  11 Ocak 2009 (20:42), Konuya Son Cevap : 12 Ocak 2009 (16:57). Konuya 8 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Ocak 2009, 20:42   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Aysima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Aysima isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1390
Üyelik T.: 16 Nisan 2008
Arkadaşları:0
Konular: 242
Beğenildi:20
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Tesettüründe Modası Oldu!

Tesettüründe Modası Oldu!

Tesettüründe modası oldu!
MendiL kadar minicik eşarplar kısa kısa pardesüler,bir kilometre öteden kendini belli eden başörtüler,kiloyla makyaj Hz Fatıma'yı örnek alanlar nerede? Simsiyah tesettürüyle Cennetin kapısını açanlar nerede?Ben müslüman (!) bir ülkede olduğm halde neden kendimi sokakta yaLnız hissediyorum Neden öfke dolu şaşkınlık dolu bakışlar bizeBaşörtülü hanım bir çiçektir kendini saklayan bir çiçekAma şimdi görüyorum kendini açmış bir TESETTÜRLÜ (!)

^^FE EYNE TEZHEBUN
Nereye Bu Gidiş?
Ne oldu müslümanlara

Konu Sahibi Aysima 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Risale-i Nurda Namaz Risale_i Nur (Said Nursi) Aysima 0 2178 21 Mart 2009 22:15
Son Cüzde Kaçırılmaması Gereken SünnetLer Kur'ân-ı Kerim Genel Yitiksevda 5 2908 21 Mart 2009 22:06
Emir Sultan Alimler(Rh) Aysima 2 2339 21 Mart 2009 20:22
Tevazu Adap-Edep-Ahlak Mihrinaz 2 2185 26 Şubat 2009 19:27
Risale-i Nurlar"'da Yahûdi Risale_i Nur (Said Nursi) Emekdar Üye 3 1991 25 Şubat 2009 21:35

Alt 11 Ocak 2009, 20:54   Mesaj No:2
Medineweb Üyesi
Durumu:kebuter isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6047
Üyelik T.: 05 Ocak 2009
Konular: 2
Beğenildi:0
Takdir Et:
Standart Cvp: Tesettüründe Modası Oldu!

Bu onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır

ayette bu sekilde gecmektedir. demek ki tesettur sadece setr yani mahrem yerleri ortmek degil, imaj olusturulmasini da engelleme eylemidir ayni zamanda. cunku giyindigi elbise ile (gorunurde tessettur olsa da) bir kadinin baskalarinin gundeminde veya konusmasinda yer tutmasi da tesettur ihlali olabilmektedir. aslinda tesettur, kadinin, erkek gundeminde hersekilde yer edinen kadinin disiligini geri plana itip kisiligini on plana cikarma eylemidir desek yanlis da olmaz. yani bir anlamda tesettur ile kadin su iddiayi sahiplenmis olmaktadir: ey erkekler, beni (veya bizi) disiligimiz ile degil kisiligimiz ile degerlendirin. bize bakisiniz, bakis aciniz buna gore sekillensin!
Alt 11 Ocak 2009, 21:15   Mesaj No:3
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:zinnureyn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 291
Üyelik T.: 05 Ekim 2007
Konular: 10
Beğenildi:1
Takdir Et:

MALESEF TESEDDÜR MODA OLALI ÇOK OLDU...ÇOK ACI..NEREYE BU GİDİŞ,KİME BU SÜSLENİŞLER..

ALLAHIN EMRETTĞİ ÖRTÜYÜ NE HALE GETİRDİLER..RABBİM MERHAMET ETSİN BİZE DOĞRUYU GÖSTERSİN ..SOKAĞA ÇIKTIĞIMIZDA HERKES BİRBİRİNİN ÜSTÜNÜ İNCELEMEKTEN İNSANIN GÖZÜ YOULUYOR..RENGARENK KIYAFETLER BAŞIÖRTÜLER DARACIK PARDÜSELER..
Alt 11 Ocak 2009, 21:24   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Nur Suresi
31- Mü'min kadınlara de ki; gözlerini harama bakmaktan sakındırsınlar, mahrem yerlerini korusunlar. Kendiliğinden görünenleri dışındaki süslerini teşhir etmesinler. Baş örtülerinin uçlarını yaka altlarına kadar sarkıtsınlar. Süslerini ve cazibelerini kocalarından, babalarından, kayınbabalarından, öz oğullarından, üvey oğullarından, erkek kardeşlerinden, erkek kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, müslüman kadınlardan, elleri altındaki kölelerden, cinsel arzuları sönmüş erkek hizmetçilerden, kadınların avret yerlerinin henüz farkında olmayan erkek çocuklarından başka hiç kimseye göstermesinler. Yabancı bakışlardan gizledikleri süsleri ve cazibeleri belli olsun diye ses çıkaracak adımlarla yürümesinler...

günümüzde tesettür aksesuar niyeti ile kullananları şiddetle kınıyorum....
Alt 11 Ocak 2009, 21:51   Mesaj No:5
Durumu:gokcen isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5853
Üyelik T.: 26 Aralık 2008
Konular: 0
Takdir Et:

gazetedeki kız bana çok itici geldi..... Allah islah etsin.....iyşallah biran önce tesettürün anlamını anlar da kendine çeki düzen verir...yoksa durumu vahim çünkü böyle çok güzel olduğunu sanıyor,oysaki uzaylı gibi....neyse gıybet yapmış olmıyım...bana göre bazı bayanlar açıkkn dikkatçekmediği için kapanıyor sanki sizce....
Alt 11 Ocak 2009, 22:09   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

hakkıyla örtümüze sahip cıkamıyoruzki kapanmanın tesettürün manasını kavrayamamakta sorun rabbim cumlemızı hakkıyla örtünenlerden eylesin ..amin..Fe eyne tezhebun ..
Alt 11 Ocak 2009, 22:32   Mesaj No:7
Durumu:gokcen isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5853
Üyelik T.: 26 Aralık 2008
Konular: 0
Takdir Et:

aslında düşünüyorumda önce herkezin kendini değerlendirmesi lazım.ben kendime dönüp baktığımda kendimde de bazı hatalar buluyorum ama yeni kapananlar gurubundan olduğum için tam anlamı ile tesettürün hakkını veriyomuyum meçul ama eskiye baktığımda ...çok daha iyiyim....mesela renkli ipek başörtüsü takıyorm abartılı değil belki ama güzel ,acaba sadece siyah mı takmalıyım arkadaşlar.......
Alt 11 Ocak 2009, 22:43   Mesaj No:8
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

illaki gökçen abla insan kendini degerlendirmeli ilk önce...lakin ipek eşarp ve dikkat çekecek renkler kullanılmamalı diye düşünüyorum...
Alt 12 Ocak 2009, 16:57   Mesaj No:9
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Modern tesettür (!)

Askeriyede savaş anında her asker bir "sütre" gerisinde yatar, oradan ateş eder.

Kore'den gelen bir subay, bir taş göstermiş, "Beni kurtaran bu taştır." demiş. Savaşırken o taşın arkasında yatmış. Bir iki kurşun o taşa değip sekmiş, böylece o arkadaş vurulmamış.

Sütre ve tesettür aynı kökten gelir. Setr... Yani örtmek...

Nasıl ki askerler savaşta sütre gerisinde yatarak korunur, Müslüman hanımlar da tesettürle kendilerini düşmanlardan korurlar. İstisnalar kaideyi bozmaz.

Bir zamanlar modernizme uyarak hızla açılan Amerika gibi ülkeler şimdi tesettürün çarelerini arıyorlar. Amerikalılar bir zaman çıplaklıkta sınır tanımayarak çıplaklar kampı bile kurdu. Sonra baktılar ki soyunmak felaket getiriyor, hiç faydası yok, babasız çocukların sayısı her geçen gün artıyor; şimdi de müstehcenlikle mücadeleye başladılar. Çünkü haramlar, insanı çökerttiği gibi aileyi ve milleti de çökertir.

Bazı insanlar gözlerini, güzellik aramak için kullanır. Güzel bir çiçeğe baktığı gibi güzel bir kadına da bakar. Çiçeğe bakar, "Bu ne güzel bir çiçek!" der alır. Güzel kadın da hoşuna gitmişti...

Videolar, resimler, filmler, internet müstehcen resim göstererek insanlığı çökertmek istiyorlar. Ya onlara bakmayacağız veya onlar ortadan kalkacak! Eğer onlara bakarsak koyunun ota koştuğu gibi, sineğin tatlıya koştuğu gibi insan da harama yapışır; maddeten ve mânen ölür.

Gözü yaratan, gözün baktığı yeri görür. Harama bakan, gözüyle avlanmıştır. Sanki onun bakışı ip olur, kişiyi baktığı şeye bağlar. İnsan da ister istemez o yöne gider. Bu sebepten harama bakmamak lazım.

Otobüsteydim. Önde oturan yolcu, gazeteyi açmış bakıyor. Gazetede bir resim var. İçimden dedim ki: "Allah'ım, bu resme bakmamı haram etmişsin; işte ben de başımı çevirdim!"
Nefse hakim olmak kolay değil. Fakat zoru başarmak mesele...

Tesettürde renk sınırlaması var mıdır?

En başta örtünen insan örtüsünün manasını bilecek. Şeffaf bir kumaşla örtünme olmaz. Penye gibi vücuda yapışan bir kumaşla, yanar döner parlak renkli elbiseyle tesettür olmaz. Böyle giyinenlerle insan gözü muhakkak alaka kuruyor. Elbiseyi inceleyeyim derken, vücut hatlarına kayılıyor... Bir hanım tesettürde fakat elbisesi diyor ki, "Bana bak!" Bu olmaz! Rengin önemi yoktur yeter ki, kişiyi cazip göstermesin. İnsan kendini Allah'a beğendirmeye çalışmalı. Önemli olan bu. Mesela bir hanım manto almış. Kimisi bu mantonun rengini beğenmez, kimisi biçimini, kimisi düğmelerini beğenmez. O hanım şöyle soracak kendine: "Bu mantoyu Allah beğenir mi?" O'dur önemli olan. Bol mu? Uzuvları belli ediyor mu? İçini gösteriyor mu? Rengi canlı mı?

Bir kadının iffetli sayılabilmesi için, örtünmesi yeterli değildir. Kadının bakışları, yürüyüşü, hareketleri... Bunlar tesettürü oluşturan bütünün parçalarıdır. Kur'an'da tesettür, "cilbab" diye geçer. Yani kadının kafasından bir örtü bırakacağız, işte oldu cilbab...

Şimdiki hanımlar, modern tesettürlü (!) Modernizm Avrupa'ya aittir. Kanımca böyle hanımları imanları kurtaracak... "Efendim ben öyle kapanamam." Kapanma. O zaman gelecek tehlikelere de razı ol.

Kapalı bir hanım, yolda giden diğer bir kapalı hanımı durdurmuş, şöyle demiş: "O kadar güzel kapanmışsın ki, çok cazip görünüyorsun!"
Ceylanı güzelliği için vururlar. En güzel meyveye çok taş atarlar. Altın, değerli olduğu için onu ateşe atıp eritirler. Elmas yontuldukça kıymetlenir. Geyikleri boynuzları için avlarlar. Bazı hayvanlar kürkleri için acımasızca öldürülür. Birçok değerlere sahip olanlar, birçok felaketlere uğrayabilirler. İslamiyet, dünya ve ahiretimizi cennet etmek için vardır. İslamiyet'in dışına çıkansa, avcının ağına düşer!

Tesettür, kadının cazibesini artırması değildir!

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)