Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tevhid Ve Şirk Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi YaŞuHa,Açılış Tarihi:  23Haziran 2011 (20:15), Konuya Son Cevap : 23Haziran 2011 (20:15). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23Haziran 2011, 20:15   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Tevhid ehli sorgusuz sualsiz cennete girecektir..

Allah celle celalehu şöyle buyuruyor:

"Gerçekten İbrahim; hak dine yönelen, Allah'a itaat üzere bulunan, bütün hayırlı hasletleri kendinde toplayan bir önderdi. Ve hiç bir zaman müşriklerden olmamıştı." Nahl, 120

"Onlar Rablerine hiç ortak koşmayanlardır." Mü'minun, 59

Husayn b. Abdurrahman şöyle dedi:

"Said b. Cubeyr ile beraberdim. Bize:

"Dün geceki kayan yıldızı gördünüz mü?" diye sordu.

"Ben gördüm. O esnada namazda değildim, bir şey soktuğu için kalkmıştım." dedim.

"Peki ne yaptın?" dedi.

"Dualarla korunmaya çalıştım." dedim.

"Neden öyle yaptın?" diye sordu.

"Şa'bi bize bu hususta bir haber nakletmişti de ondan." dedim.

'Nedir o haber?' diye sordu.

"Bize, Büreyde b. el-Hasıb'ın: 'Nazardan ve zararlı haşerelerden başka şeyler için dua ile korunma (rukye) yapılmaz' dediğini nakletti" dedim. Said b. Cubeyr şu cevabı verdi:

"Öğrendiğini tatbik eden elbette yüce bir insandır. Bize de İbni Abbas'ın naklettiği hadiste Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Bana bütün ümmetler arzolunup gösterildi. Bazı nebiler yanlarında onar, yirmişer, otuzar, kırkar ümmetiyle beraber, bazıları da yanında bir ümmeti bile olmaksızın önümden geçmeye başladılar. En sonunda uzaktan büyük bir karartı gösterildi. "Bu karartı nedir? Bu benim ümmetim midir?" diye sordum. "Bu Musa'nın kavmidir." diye cevap verildi. Sonra bana "Ufka bak" denildi. Bakınca ufku dolduran büyük bir karartı gördüm. Sonra bana "Gök ufuklarının şurasına ve bu tarafına da bak!" denildi. Bir de ne göreyim. Büyük bir karartı baştan başa ufku kaplamıştı. Bana: "Bu senin ümmetindir. Bunlardan yetmiş bin kişi hesaba çekilmeksizin cennete girecektir." denildi."

Sonra Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem kalkıp evine girdi. Orada bulunanlar, bunların kimler olabilecekleri hususunda konuşmaya başladılar. Bir kısmı:

"Olsa olsa bunlar Allah'ın Rasulü ile beraber bulunan ilk müslümanlardır." dediler. Bir kısmı da bunların, İslam üzere doğupta Allah'a şirk koşmadan ölen kimseler olabileceklerini söylediler. Daha pek çok görüş ortaya atıldı. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem geri dönünce onu durumdan haberdar ettiler. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Onlar; rukye yapmayanlar, şifanın (Allah'tan olduğuna inanıp) dağlamaktan olduğuna inanmayanlar, uğursuzluğa inanmayanlar ve her hususta yalnız Allah'a tevekkül edenlerdir." buyurdu. Bu esnada Ukkaşe b. Mihsan ayağa kalktı ve Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'e:

"Beni de onlardan kılması için Allah'a dua et" dedi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

"Sen onlardansın" cevabını verdi. Bir adam daha kalktı:

"Beni de onlardan biri kılması için Allah'a dua et" dedi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

"Ukkaşe senden önce davrandı." cevabını verdi.

(Müslim)

İstifadeler:

1- Tevhid'i yaşama konusunda insanlar derece derecedirler.

2- Tevhid'i gerçekleştirebilmek için onun gereklerini iyi bilmek gerekir.

3- İbrahim aleyhisselam hiçbir zaman müşriklerden olmamıştır. Müslümanların da müşriklerden olmamak için, İbrahim aleyhisselam gibi şiddetle sakınmaları gerekir.

4- Allah'ın: "Onlar ki Rablerine hiç ortak koşmazlar" sözüyle vasıflandırdığı kimseler ihlaslı mü'minlerdir.

5- Tılsımlı söz ve şekillerle (büyü, muska v.b. şeylerle tedavi olmayı, tedavi için vücutları dağlamayı, uğursuzluğa inanmayı terketmek tevhidin gereklerindendir.

6- Yukarıda geçen hususları terketmek tevekküldendir. Müslümanlar yalnız Allah'a bağlanıp yalnız O'na tevekkül ederler.

7- Sahabeler, Tevhid'i gerçekleştirmenin kuru sözlerden ibaret olmadığını, bunun ancak hayata aktarılmakla gerçekleşebileceğini anlamışlardı.

8- Sahabeler salih amel işleme konusunda azimliydiler.

9- Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'ın ümmeti, diğer ümmetlere nazaran hem sayı hem de değer bakımından daha üstündür.

10- Musa aleyhisselam ve ashabı da üstün bir fazilete sahiptirler.

11- Bütün ümmetler Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'e arzolunup gösterilmişlerdir.

12- Her ümmet kendi peygamberi ile birlikte haşrolunacaktır.

13- Peygamberlere inananlar sayıca az olabilir. Bir kimseye inananların az olması onun yanlış yolda olduğunu göstermez.

14- Bazı peygamberler, kendilerine inanan kimseleri olmadığı için tek başlarına haşrolunacakdır.

15- Bazı peygamberlere hiç inanan olmadığı halde bazılarına çok sayıda inanan olsa da, sonunda her birinin tek başına haşredileceğini düşünüp çokluktan dolayı gurur ve azamete kapılmayıp azlık sebebiyle de ümitsizliğe düşmemek gerekir.

16- Allah'ın adını anarak, manası bilinen dualarla yahut Kur'an'dan ayetler okuyarak nazardan ve zararlı haşerelerden korunma çareleri aramak caizdir.

17- İlk müslümanlar (Selef) geniş bir ilme sahiptiler. Onlar ilme büyük önem veren, öğrendiklerini tatbik eden, bildiklerini insanlara tebliğ eden ve Allah yolunda başlarına gelen belalara sabreden, yüksek fazilet sahibi insanlardı.

18- İlk müslümanlar, bir kişiyi, kendisinde bulunmayan özelliklerle övmekten sakınırlardı.

19- Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'ın, Ukkaşe'nin sorgusuz sualsiz cennete gireceklerden olduğunu bilmesi, peygamberliğe mahsus özelliklerdendir.

20- Ukkaşe radıyallahu anh, sahabeler arasında üstün fazilete sahip olan bir kişiydi.

21- Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'ın: "Ukkaşe senden önce davrandı"sözü onun, insanların isteklerini geri çevirirkenbile edebe riayet ettiğini ve onları kırmaktan kaçındığını gösterir.

22- Bir önceki maddeden de anlaşıldığı gibi Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem üstün bir ahlaka sahiptir.

selam ve dua ile

BİR TEK İLAH A KULLUK ETMEKTEN İMTİNA EDEN, BİR ÇOK İLAHA KULLUK ETMEK ZORUNDA KALIR

RABBİM BİZİ TEVHİD EHLİNDEN EYLESİN İNŞALLAH,BİLMEDEN YADA BİLEREK ŞİRKE DÜŞEN İNSANLAR OLMAKTAN KORUSUN,EHLİ KURAN VE EHLİ SÜNNET OLMAKTAN AYIRMASIN ÇAĞIN PİSLİKLERİNDEN TÜM ÜMMETİ MUHAMMEDİ KORUSUN.AMİN

Konu Sahibi YaŞuHa 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Aile Edep demekti Şiirler ve Şairler YaŞuHa 2 2126 04 Mayıs 2014 21:47
Kardeşimize dua lütfen Dua Bölümü MusabBinumeyr 4 2380 04 Aralık 2013 19:38
Kilonuz mu var? sorun degil artık/Medineweb Diyet/Spor gün ışığı 4 2673 27 Kasım 2013 21:45
Üzüm çekirdeği mucizesi Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp YaŞuHa 2 2323 27 Kasım 2013 21:34
Peki Anne senin yüregini kim sogutacak? Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 7 3119 26 Kasım 2013 20:23

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: