Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tevhid Ve Şirk Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  23 Eylül 2009 (16:26), Konuya Son Cevap : 16 Şubat 2012 (07:34). Konuya 71 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Aralık 2011, 00:13   Mesaj No:41
Durumu:mdm1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14647
Üyelik T.: 19 Kasım 2011
Arkadaşları:0
Konular: 4
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: İslam mı, tasavvuf mu; Tevhid mi, şirk mi_?

Konu noktalanmıştır...
Alt 04 Aralık 2011, 00:22   Mesaj No:42
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Sıleyman. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14361
Üyelik T.: 16 Ekim 2011
Konular: 0
Takdir Et:

Konumuz tasavvuf tevhid ve şirk kavramları bunun üzerine devam edelim ...
Alt 04 Aralık 2011, 01:37   Mesaj No:43
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:

Ey akıllı kişi ! iyi düşün... Put, varlık bakımından bâtıl değildir ki,Bil ki putu yaratan da Ulu Tanrı.. İyinin yaptığı her şey iyidir
“Kimin haddi vardır ki kendiliğinden, Tanrı hükmüne esir olmuş bir kişiye kılıç vurabilsin!
Çünkü Tanrı, kimin gözünü açmışsa o adam bilir ki katil, takdirin esiridir.
O takdir kimin boynuna geçmişse kendi oğlunun başına bile kılıç vurmuştur.
Yürü, kork ve kötüleri az kına; takdirin hüküm tuzağına karşı aczini bil!”
(Şark İslâm Klasikleri, Mesnevi Cilt 1 Mevlana M.E.G.S.B. Yayınları 1988 baskısı, sayfa 309-310 b.3889 - 3892. )
Mevlana bir çok sözlerinde tebriz-i şemsi anlatmaktadır bunu biliyorum. Fakat asıl mesele mevlanın şemse olan bakışıyla ilgilidir. Bunu anlamak içinde mevlanın şu olayını anlamakta fayda vardır.

Birgün mevlanın eşi kaybolur mevlana eşinin bulunması için herkese talimat verir. Herkesi mevlanın eşini ararken mevlana bahçenin içerisinde kurulu olan çadırdan bir sesler duyar. Mevlana başını çadırdan içeri sokar bakarki mevlanın eşi ve şems eğleşiyorlar.

Mevlana derhal çadırını örtüsünü kapatır sonra herkese haber verir benim eşimi aramayın ben onun nerde olduğunu biliyorum der. Aramaya son verilir bu arada mevlana evin avlusunda volta atar. Bir müddet sonra çadırdan çok sert bir ses tonuyla mevlana çadıra çağrılır.

Mevlana çadırdan içeri girer bakar ki çadırda sadece şems vardır. Güyya mevlana bu duruma şaşırır şemse sorar az önce eşim buradaydı ona ne oldu der. Şems gerilerek sen onu eşin sandın oysa o eşin değil. Gerisini anlatmaya gerek yok şirk dolu cümleler kullanır.

Biz rabbimizi tüm noksan sıfatlardan tenzih ederiz. O yüzden mevlananın ister şems için kullanmış olduğu sözleri olsun ister doğrudan Allah-ı kast etmiş olsun aynı şeyi kast eder.Şimdi onun sözlerine bakalım

"Bizim Lâ­tife Hatun'un zatı, Tanrı'nın suret bağlamış lâtifesidir""Kadın, Hak nurudur, sevgili değil... Sanki ya­ratıcıdır, yaratılmış değil..."

Bizler slelefi salih alimlerimizin kitaplarını okuduğumuzda şöyle bir YOL takip ettiklerini görürüz. İmam şafi-i İmam Azam ve diğerleri kitaplarında ayetlerden hadislerden peygamberin uygulamalarından halifelerden sahabilerden nakiller yoluyla tertemiz bir islam anlayışı anlattıklarını görürüz. Fakat maalesef bu zatların kitapları tamamen şirk küfür dolu,ayetsiz ve hadissiz olduğunu görürüz.

Bu zatlara insanların meyl etmesi tamamen cahilliklerinden Allah'ın kitabını okumyaışlarından peygamberin hayatını bilemeyişlerinden dolayı selin peşine kapılıp gitmişlerdir. Halbuki peygamberi bilenler şunuda bilirler. O’ (sav) Mekke putperestlerinin ambargosu karşısında açlıktan karnına taş bağladığını bilirler. Uhud savaşında dişlerinin şehit edildiğini bilirler. O vahim gün olan taif de başı vucudu kanlar içind kaldığını bilirler.

İşte cahiller bunu bilmezler bunu ancak müslümanlar bilirler. Ayrıca müslümanlar yahudiler peygamberlerini eğlence olsun diye ağaç kavuğuna koyup onu yararak şehit ettiklerinide bilirler.

Şimdi bu zatlar mana alemlerinde uzaylara gitmişler Marstan dünyaya insanlar getirmişler arşın tüm katmanlarını aşarak "haşa sümme haşa" Allah'ın katına ulaşarak fenanın son hali olan “ fenah fillah”a güyya ulaşmışlar. Kimimiz bu sözleri anlamaz bu sözlerin iyi şeyler olduğunu zan ederiz,kimimiz Allah'tan korkmadan bu sözleri tevil ederek onların avukatlığını yapar. Bizim elimizde Allah'ın kitabı sapasağlam dururken ,bizim elimizde peygamberin 23 yıllık hayatı sağlam kaynaklarda cap canlı dururken bizim elimizde selef alimlerimizin kitapları dururken böylesine sapkın fikirlere neden prim vererek imanımızı tehlikeye sokarız anlamak mümkün değil. Neyse mevlanadan sözlere devam edelim.

Sen bizim tıpkımızsın, dedim, ey can!
Amma yaptın, dedi,
o da ne demek?
Şu gördüklerin hep ben'im.
(Şu mantığa bak ne görüyorsan o benim ben şahsen domuz eşek kedi herşey görürüyorum.

Yoksa, dedim, sen o musun?
Hey, kendine gel, sus, dedi,
benim ne olduğum, dedi, dile gelmez.
Öyleyse, dedim, işte sana dilsiz, dudaksız konuşan biri,
yoklukta ayaksız yürümedeyim, gökteki ay gibi,
işte sana elsiz ayaksız durmadan koşan biri.

Devam edelim

Böyle koşup durmak, dedi bir ses, senin nene gerek.
Bak bana, apaçık ortadayım da gene gizliyim.
Sen beni gör asıl, beni!

Eşi bulunmaz bir gizli maden olmuşum,
eşi bulunmaz bir deniz olmuşum ben,
Tebrizli Şems'i gördüm göreli.
Olduğum gibi kim görebilir beni,
ne rengim var benim, ne nişanım.
Benim de bildiğim sırlar var, diyeceksin ama,

Allah'ın aşkına bir arkadaşımız bu sözleri açıklasın bakalım ne manaya geliyor Allah'ın hangi ayetine uygun düşüyor. Devam edelim

hem o sırlarım ben,
hem o sırları saklayanım.

Hem sır olan kişi o hemde sırları saklayan kişi...tevbe tövbe...
”fesübhanallah” yarabbim böyle sözler söylemekten sana sığınırım. Vahdedi-vucud anlayışının temel mantığı yaradan ile yaratılan aynı şeydir. Yani bizim dışarda gördüğümüz her ne varsa hepsi Allah'ın birer görüntüsüdür bunu daha önce uzun uzun anlatmıştım. Bu sapkın görüşe göre mekke putperestlerinin puta tapması biz insanları bakış açısına göre haramdır şirktir. Aslında putda puta tapanda aynı şeydir.

Ey akıllı kişi ! iyi düşün... Put, varlık bakımından bâtıl değildir ki,Bil ki putu yaratan da Ulu Tanrı.. İyinin yaptığı her şey iyidir.

“Fe sübhanAllah” “fe sübhanAllah” “fe sübhanAllah”
mecnun adlı üyemiz işte bu temel fikirleri bildiğim için öyle yorumladım
Alt 04 Aralık 2011, 02:54   Mesaj No:44
Medineweb Üyesi
Kürt_Mücahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Kürt_Mücahide isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10660
Üyelik T.: 15 Eylül 2009
Konular: 2
Takdir Et:

Birgün mevlanın eşi kaybolur mevlana eşinin bulunması için herkese talimat verir. Herkesi mevlanın eşini ararken mevlana bahçenin içerisinde kurulu olan çadırdan bir sesler duyar. Mevlana başını çadırdan içeri sokar bakarki mevlanın eşi ve şems eğleşiyorlar.

Mevlana derhal çadırını örtüsünü kapatır sonra herkese haber verir benim eşimi aramayın ben onun nerde olduğunu biliyorum der.(kamer34 baş editörden alıntı rabbim kendisini cennetle müjdeletsin inşallah)

başeditör abi. mevlananın müşrikliği konusunda gereken yazılmış ispatlıca.ama gözden kaçan bir nokta daha var.afedersiniz bu ********************forum kurallarına aykırı oldugu icin editlenmistir. (RemLe)
Alt 04 Aralık 2011, 02:59   Mesaj No:45
Medineweb Üyesi
Kürt_Mücahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Kürt_Mücahide isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10660
Üyelik T.: 15 Eylül 2009
Konular: 2
Takdir Et:

sıleyman abi.
sizin kim olduğunuzu az çok yazılarınızdan anlaşılıyor.proplem de değil tabii.ama lütfen çek elini muaviye den.ya her yerde konu namaz bile olsa muaviyeye hakaret etmeden tahiyatı okumuyorsun.ne kazanıyorsun yezdan aşkına.muaviye dediğin gibi de olsa olmasa da çek elini artık be abi.eğer dediğin gibi ise böyle değersiz birisi için değmez.yok değilse bir ashabı kirama dil uzatmak da doğru değil.git gel muaviye.ne güzel muzakere işte.alim olduğunuda biliyorum.ilmini konuştur be abi.bak baş editörlükten kovuldun uyelik kaldı elinden.maazzallah oda gidepilur
Alt 04 Aralık 2011, 15:10   Mesaj No:46
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Alıntı:
Sıleyman. Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Mdm1 konuya katılım sağlamayı düşünüyorum lakin öncelikle hakk ile batılı ayırd edelim eğer Muaviye hz ise r.a denilebiliyor ise o zata mevlanaya sadie kurdiye vb milyonlarca hatta milyarlarca kez r.a hz kullanılması daha evladır...Katiiler ne zamandan beri saygı ile anılmaya başlanmıştır konuya çok detaylı olarak alevilik şia vb hakkında katkıda bulunacağım amma öncelikle şu konuda hemfikir olmalıyız Muaviye zalimmidir hz midir yada fasıkmıdır ?
medineweb forum kurallarından 19. maddeyı ihlalden bi hafta uzaklaştırıldınız.tekrarı halinde kalıcı uzaklaştırılacaksınız.inşaallah aynı hatayı tekrarlamazsınız.düşünce ile hakaret farklıdır!

Alıntı:
Kürt_Mücahide Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Mevlana derhal çadırını örtüsünü kapatır sonra herkese haber verir benim eşimi aramayın ben onun nerde olduğunu biliyorum der.(kamer34 baş editörden alıntı rabbim kendisini cennetle müjdeletsin inşallah)

başeditör abi. mevlananın müşrikliği konusunda gereken yazılmış ispatlıca.ama gözden kaçan bir nokta daha var.afedersiniz bu ********************forum kurallarına aykırı oldugu icin editlenmistir. (RemLe)
medineweb forum kurallarından 19. maddeyı ihlalden bi hafta uzaklaştırıldınız.tekrarı halinde kalıcı uzaklaştırılacaksınız.inşaallah aynı hatayı tekrarlamazsınız.düşünce ile hakaret farklıdır!

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 04 Aralık 2011, 17:40   Mesaj No:47
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:103
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır

Okumaktan murat ne
Kişi Hak'kı bilmektir
Çün okudun bilmezsin
Ha bir kuru emektir

Dört kitabın ma'nisi
Bellidir bir elifte
Sen elifi bilmezsin
Bu nice okumaktır

Yirmi dokuz hece
Okursun uçtan uca
Sen elif dersin hoca
Ma'nisi ne demektir

Yunus Emre der hoca
Gerekse bin var hacca
Hepisinden iyice
Bir gönüle girmektir

Yunus Emre
Alt 04 Aralık 2011, 20:31   Mesaj No:48
Takdir Et:

Yunus Emre nin şiirlerindeki çelişki ve düşündürücü noktalar;

Tarihte iki Yunus veya çift karakterli bir Yunus vardır, bunlardan biri şiirlerinde cenneti, cennetteki nimetleri pek önemsiz gösterirken,ibadetleri küçümser ve aşağılarken, ibadetleri cürmü cinayet sayarken, diğeri cenneti, ALLAH subhanehunun nimetlerini vaadlerini öven, bunları kazanmak için ibadetleri çalışıp çabalamayı teşvik eden kişidir. İkincisi sunni İslam kökenindendir ve birincisine göre gerçek abid müslümandır, birincisi ise müslümanmış gibi görünen şamanist moğol uç ajanıdır ve kesinlikle müslüman değildir. Zaten şiirlerinde şeriatı kapıya koyarak, oruç, namaz, zekat, hacc ı, cürmü cinayet olarak anlatan birinin, bırakın müslüman olması, bilakis İslam düşmanı olduğunu açıkça ortaya koyar.

__________________________________________________ ____________

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Yunusa sahip çıkma iddiasında olan kominist şamanistlerin görüşleri de burada;

__________________________________________________ ________

Basit bir örneklemeyle konuyu şöyle anlaşılır kılalım.

Bir işveren düşünelim, işverenin iki işçi alacak olsun. İşe alacağı işçilere diyor ki; şu şu işleri yaparsanız size şu kadar maaş, ayrıca size kalacak güzel bir ev ve de içerisini türlü güzelliklerle donatacağım...

İşçilerden biri diyor ki; işverenimin vaadleri çok güzel, ben işverenime güveniyorum ve ona olan güvenim ve sevgimle daha çok çalışacağım diyor. Diğer işçide diyor ki, ben işverenimi seviyorum, vereceği maaşı da, evi de, hediyeleri de hiç önemsemiyorum. Ben işverenimi çoook ama çoook seviyorum diyor, bu sevgimle işverenim beni boş bırakmaz diyor çalışmayı da önemsemiyor...

Ay sonu geliyor çalışan işçi emeğinin karşılığı olan maaşını, evini, hediyelerini ve övgülerini alıyor, çalışmayan ve patronunu çok sevdiğini iddia eden işçide elleri boş kalıyor. Elleri boş kalan işçi patronuna ama ben seni o çalışan işçiden daha çok seviyordum deyince, tabiki işverende ona sevgi emek ister, çalışıp çabalama ister, sevgi verilen hediye küçükte olsa değer ister, önemsenmek, talip olunmayı ister, der...

İnanacak bir toplum için ise ALLAH subhanehunun vaadi şudur;

22. Şüphesiz iyi kimseler, Naîm cennetindedirler.
23. Koltuklar üzerinde, (etrafı) seyrederler.
24. Onların yüzlerinde, nimetlerin sevincini görürsün.
25. Onlara, mühürlü (el değmemiş) saf bir içecekten içirilir.
26. Onun (içiminin) sonu bir misktir (ağızda misk gibi koku bırakır) İşte YARIŞANŞAR, bunun için yarışsınlar.

ALLAH ım ben Senin vaadettiğin nimetlere yakınen inanıyorum, o gün beni ve tüm müslüman kardeşlerimi nimetlerinle şereflendirmeni dilerim. Amiiiin...

Sonuç;
Görüldüğü gibi kah müslüman olan kah şamanist olan iki kişi ya da, önce müslümanmış gibi görününen daha sonra İslamı tahrif ve dejenere etmeyi amaç edinmiş sinsi şamanist bir kişilik var karşımızda. Tıpkı Rumi gibi, üstelik bu kişininde Ruminin dergahından geçmiş olduğunu kaynaklarda görüyorsak, yaşayışı, hayatı, ölümü gizemler ve sırlar, sisli muammalar arasında kalan Yunus diye adlandırılan kişininde, moğol uç ajanı bir şamanist olması kuvvetle muhtemeldir.

Sözde sünni tarikatların ise bu kişiye onlarca mezar icat ederken, mezar yerini bile tespit edememeleri, cenneti ve ibadetleri alaya alıp hakaret eden bir kişiliği, hem müslüman , hem de evliya sahte şey-h ilan etmeleri, hele de mutlak manada mevhum bir kişiliği cennetlik ilan etmeleri, gerçekten trajik bir söylemdir. Kominist şamanist kökenli kendilerine aleviler diyenlerin Yunus Emreye sahip çıkmaları ise şiirlerindeki anlamla davalarını bütünleştirmektedir...

Selam ve dualarla...
Alt 04 Aralık 2011, 20:34   Mesaj No:49
Takdir Et:

Mesnevide yüceltilen ve aşağılanan kadın figürü;

Rumi Mesnevisinin birinci cildinde kadına sahte Tanrısını tecelli ettirmekle kalmaz, açıkça yaratıcı bile demekten çekinmez. Fakat çok ilginçtir ileriki ciltlerde de kadından nefret eder ve onu beyitlerinde aşağılamaya çalışır. Bu cinsel tercihinde bir değişime işaret midir yorumsuz bırakıyorum? İşte mesneviden o beyitler;

2437. Kadın, Hak nurudur, sevgili değil... Sanki yaratıcıdır, yaratılmış değildir! Mesnevi cilt;1

Rumi şehvetinin ve şarabın sarhoşluğuyla kadını bir dönem hâşâ yaratıcı haline getirir. Fakat her hali çelişki ve sapıklıkla dolu olan Rumi 5. ciltte kadını bu seferde hayvana benzeterek aşağılamaktadır. İşte Rumi’nin mesnevisinden o beyitler;

2466. Kadında hayvan sıfatı üstündür. Çünkü kadının renge, kokuya meyli vardır. Mesnevi cilt;5

Görüldüğü gibi Mesnevi yazarı Rumi her kötülüğe dalmış, her çelişkide bocalamış, patolojik bir ruh yapısına sahiptir. Rumi burada sevdiği her şeyi hâşâ yaratıcı bile yaparken bir müddet sonra nedendir bilinmez nefret eder ve hayvana benzetir. Rumi sınırsız sapıklığının esiri olarak beyitlerini şehvetinin örgüsüyle şekillendirir. Beğendiği arzu ettiği nesneleri, dostlarını, nefsini tanrılaştırır, arzu etmediği sıkıldığı, karşıt görüşünde olanları da beyitlerinde aşağılar hayvanlaştırır. Bugün yaşamış olsaydı tam bir patolojik vaka olarak klinik araştırmalarına konu olabilirdi.

Selam ve dualarla...

Yorumsuz ek ;

1400. Hâsılı insan, vuslata erdi mi vasıta olan kadın, adamın gözüne soğuk görünmeye başlar.
Alt 04 Aralık 2011, 21:17   Mesaj No:50
Takdir Et:

Melanet mesnevide Kur"an ın küçümsenmesi ve aşağılanması, arap müşriklerin eskilerin masalı demesi gibi, içeriğinin korkutuşlarla dolu hikaye kitabına benzetilmesi iftirası;

Rumi melanet mesnevide müslümanların kutsal değerlerini, inceden inceye aşağılamaya çalışır. Ben eski sözlerle değil yepyeni sözlerle konuşuyorum derken, hem Kur"anı eski bir kitap görür, hem de kendisine yeni sözler, yani peygamberlik payesi bile çıkarır. Bu halusünasyonik hezeyanları "mesnevi kutsal kitapmı dır" başlığında başka zaman değerlendirelim.

Aşağıda melanet mesnevide aktaracağım beyitlerde, Kur"an kör sandığına benzetilir. Daha doğrusu kör; karanlık bir Kur"an sandığına benzetilir. Sonra körlerin sözleride mushaf Kur"an harflerine, tıpkı arap müşriklerin dediği gibi içi korkutuşlarla dolu eski hikaye kitabı olarak tanıtılır. Sonraki beyitte ise Kur"anla dolu sandığı boş olmaktan iyi olarak takdim eder. Sonra tekrar döner, yüksüz yani boş sandık, fareler yılanlarla dolu, yani korkutuşlarla dolu Kur"anla dolu sandıktan iyi olarak anlatır.
Rumi adeta müslümanların kutsal değerleriyle alay eder, tıpkı benim alayım alay değil bir ülke beyitlerinde olduğu gibi. Ama çok yanılmış ki bu ince aşağılama ve melanet beyitler gün gelmiş tüm karanlık yönleriyle aydınlığa çıkmıştır.

__________________________________________________ ______________________

1396. Sopa, esasen körlerin sevgilisidir. Kör, Kur’an sandığına benzer ancak.
Körlerin sözleri, Mushaf(Kur"an) harfleriyle, eski hikâyelerle, korkutuşlarla dolu sandıklardır.
Fakat Kur’an’la dolu sandık, boş sandıktan iyidir elbet.
Yüksüz sandık fareler ve yılanlar dolu sandıktan daha iyidir.

Mesnevi cilt-3
__________________________________________________ _____________________

Selam ve dualarla...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)