Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi PerenBirsaygılı,Açılış Tarihi:  10 Mart 2009 (05:03), Konuya Son Cevap : 17 Şubat 2012 (22:54). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 10 Mart 2009, 05:03   Mesaj No:1
Durumu:PerenBirsaygılı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6952
Üyelik T.: 09 Şubat 2009
Arkadaşları:0
Konular: 2
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart GELİN KURAN'I YENİDEN OKUYALIM

GELİN KURAN'I YENİDEN OKUYALIM

19 Aralık 2000… Devrimci tutsaklara yönelik Hayata dönüş operasyonları …Yani 20 Hapishane…8 jandarma komanda taburu…37 bölük…8335 askeri personel…Binlerce gardiyan ve çevik kuvvet…. Sonucunda 28 ölü

Ölüm oruçları ve sonucunda 122 ölü….

Artık aramızda olmadıkları için bu sefere katılamayan kalbimin gerçek Müslüman’larına ithaf olunur…

Ey sevgili devrimci arkadaşlar, sosyalist arkadaşlar, devrimci-solcu arkadaşlar…

Hatırlıyor musunuz; Günler yürüyordu, takvim yaprakları birer birer ölüyordu ve Berdan son nefesinde yani ölüm orucunun 65.gününde; Bizler insanlık ailesinin fertleri olarak” diye sözlerine başlıyor ve şöyle devam ediyordu;

“Bizler çok büyük bir insanlık ailesinin fertleri olarak, kendimizi hep başlarda hissedeceğiz. Çünkü bu insanlık ailesinin fertlerinin önü çok açık. Bunu biliyoruz, buna inanıyoruz….”

Mersin’liydi Berdan ve İzmir’li Müjdat’a söylemişti türküsünü…Müjdat, İstanbul’lu İlginç’e göz kırpmıştı…İlginç’in insanca yaşamak dışında bir hayata tahammülü yoktu, bütün insanlar mutlu olsun istiyordu ve sevdasını Dersim’li Yemliha’ya fısıldamıştı…Yemliha hemen doğruluvermişti yerinden, uzatmıştı bakışlarını Merzifon’lu Serdar’a…

Serdar o esnada son nefesini veriyordu…

Oysa istedikleri sadece insanca bir yaşam idi…Tek dilekleri insanın insana köleliğini ortadan kaldırmaktı.

Ve hatırlıyor musunuz; Ramazan’dı ve bizim şafak böyle sökmüştü, bizim iftar topu da böyle patlamıştı işte…

Değil sahurdan iftara, 65 gün…70 gün…85 gün…90 gün bile kafi gelmemişti dünyanın tüm açlarının, mahrum bırakılmışlarının çehresinde gezinmeye…

Evet ağlamak ayıp değildi fakat hatırlıyor musunuz, herkes nasıl gözlerini kaçırarak gizlice ağlıyordu, herkes nasıl da gözyaşlarını gizlemeye çalışıyordu birbirinden? Hani gözler dolar dolardı da dökülmezdi bir türlü yüzümüze.. Ağlamak ayıp değildi ancak bir sürü arkadaşınızın önünüzde yavaş yavaş ölüyor olması ve acaba hangimiz daha önce ipi göğüsleyecek diye düşünmek, sabah uyandığınızda acaba hangilerimiz henüz hayatta diye tek tek herkesi kontrol etmek, o esnada yanınızda soluk alıp veren bir arkadaşınızın az sonra nefesinin kesilecek olduğunu bilmek nasıl bir acıydı hatırlıyor musunuz ?

Gözyaşına sığacak kadar küçülen bedenleri görmek…

O görkemli meydan okumaya şahit olmak…

Ancak umursanmamak…Önemsenmemek…Koca İslamcı camiada ancak 30-40 kişinin harekete geçtiğini bilmek…

İsimleri kıyamete kadar zihinlerimizde kalacak olan bir avuç dost dışında kalanların mazeretleri üzerine varsayımlarda bulunmak…

Örneğin tam da Serdar’ın son nefesini verdiği zamanlara denk gelen bir 3.eş imam nikahı merasimi…Ya da Berdan hayatını kaybederken çıkılan bir Umre seyahati…İlginç hayatını kaybederken kotarılan bir ihale işi…Ya da tam da Müjdat ölürken, 5 yıldızlı otellerden birinde başına oturulan iftar sofrası…

Hele de bazı insanların arkadaşlarımız hakkındaki saçma sapan düşüncelerini işitmek zorunda kalmak…Bu nasıl bir öfkeydi hatırlıyor musunuz?

Onlar ateistti, onlar solcuydu, onlar kendilerinden başkasına önem vermezdi diye ortaya savrulan bazı cümleleri duymak zorunda kalmak…Bunun gerçeği yansıtmadığını, onların halkın içinden gelmiş yüreği insan sevgisiyle dolu insanlar olduğunu izah etmek durumunda kalmak…Kaçıp uzaklaşmak, kendini kaybedip önce Allah kahretsin onlar sizin için öldü diye ağız dolusu küfretmek ve yalnız kalarak doyasıya ağlamak istemek, ancak bunların hiçbirisini yapamamak ne tuhaftı, öyle değil mi ?

Herkes bir biçimde ayakta kalmak zorundaydı. Ve kayıpların ardından, bir yandan onların yasını tutarak bir yandan da hayatla yüzleşmeye çalışmak zordu ancak içimizde büyüttüğümüz tüm o öfkeye rağmen mecburduk buna, öyle değil mi ? Ancak intikam öyle bir his ki, hani insanın hayatında tek bir şey önemlidir bazen. Ne iş, ne eş, ne de başka bir şey…Tek bir soyut hal üzerinden devam eder yürümeye…Ben, der… Ben bu arkadaşlarımın intikamını öyle esaslı bir biçimde alacağım ki, yüreğim ancak o zaman biraz soğuyacak…Dalından çiçeği koparır gibi hayatını soldurdukları, haykırışları ve erimiş bedenleri yüreklerimizi delip geçen arkadaşlarım için öyle esaslı bir kazık atacağım ki bunlara…Acılarını tarih yazacak…

Bunun ne olduğunu bulmak kolay değildi elbette…

Günler geceler boyunca iz sürdüm….

Mevlana okudum…Yunus okudum…Hayyam okudum…İkbal okudum…Biraz ferahladım…Biraz yüreğim soğumaya başlar gibi oldu ancak heyhat öfkem geçmedi.

Sonra, Ali Şeriati’ye tesadüf ettim ve sesi ılık bir nefes oluşturdu içimde…Bir görkemli “Of” çektiğimde dibimde bitivermiş olan bir dost oluvermişti sanki Şeriati… Ardından, sevgili dostumun da meğerse İslam’ın yalnızlarından birisi olduğunu öğrendim…Hani arzuhal eylesem deftere sığmaz derler ya, ben Şeriati’yi çok sevdim ve etrafımız onun gibi Müslümanlardan oluşsaydı, arkadaşlarımız da şuanda hayatta olurlardı, gibilerinden tuhaf düşünceler belirdi zihnimde…

Sevgili dostum bir ışık yakıvermişti işte…

Demek onun gibileri de vardı…Bizimle aynı şeyleri söylemiş olan Müslüman’lar da vardı…Ve bunlar kaynaklarını Kuran’dan alıyorlardı.

Pekala siz İslam dininin, namaz, oruç ya da hac gibi, sadece sahibini alakadar eden ve düzen üzerinde hiç bir sarsıcı etkisi olmayan bir takım ritüelleşmiş ibadetlerden ibaret olduğunu düşünüyorsunuz, değil mi ?

Öyle düşünüyorsunuz biliyorum zira ben de öyle düşünüyordum…

Veyahut Müslüman olmanın, insanı haksızlıklar karşısında basiretsiz kılan bir hal olduğunu sanıyorsunuz, biliyorum…

En fazla zekat verirler, diye geçiriyorsunuz içinizden…

İyi de insan; “Yahu ben bu zekatı niye veriyorum, bu insanlar neden aç, neden zekata muhtaç” diye sormaz mı kendine, öyle değil mi ?

Ah ama Müslüman’ların kaza ve kader inancı var. Hatta bu İslam’ın iman esaslarından bir tanesiymiş…Öyle öğretilmiş onlara…Yüzlerce senedir, bir yalana iman ediyorlarmış…Bir yalan iman esaslarından sayıyorlarmış, diye düşünüyorsunuz öyle değil mi?

Bu ne saçmalık diye geçiriyorsunuz içinizden biliyorum…

Vallahi de, billahi de ben de böyle düşünüyordum. Ancak bir dost edinmiştim işte kendime. Ve dostum bana; Şirk dininin ana unsurlarının, cehalet, korku, ayrımcılık, sermayedarlık ve bir sınıfın insanlarını diğer insanlara karşı üstün tutmak, olduğunu söylüyordu. Ve bizim din üzerine yaptığımız bu değerlendirmelerin, hak din için değil, şirk dini için doğru olduğunu vurguluyordu. Bizim din sandığımız şeyin; Çaresizlik ve cehalet içinde yüzen halkları, içinde bulundukları durumun kendileri için ilahî bir takdir olduğuna inandıran ve buna teslim olmaya çağıran bir uyuşturucu görevi gören uydurulmuş bir inanç olduğunu haykırıyordu.

Sevgili dostum bana; Mücadele ettiğimiz şeyin aslında, kendilerinin ve toplumlarının mevcut durumunun, olması gereken bir durumda olduğuna ve bu durumun, ilahî takdirin bir tecellisi olduğuna inandırmaya çalışan şirk dini temsilcileri olduğunu söylüyordu.

Varın yaşadığım şoku siz düşünün…

Hani sokaklarda çok kaldığımız gecelerde, sıcak bir ev özlüyorduk ya bazen…Duvarları arasında çocuklaşabileceğimiz, devrimci hayaller kurabileceğimiz, kurduğumuz sofraya dünyanın bütün mahrum bırakılanlarını davet edebileceğimiz sıcacık evler hayal ediyorduk…

O ev uzaktan görünmeye başlamıştı işte…Sevgili dostum işaret etmişti bunu bana…Ve hemen bir Kuran-ı Kerim edindim…

Sarsıldım zira “Oku” diye haykırıyordu vicdanım….

Yaratan Rabbinin adıyla Oku! O, insanı sevgiden/ilgiden/alâkadan yarattı! diye fısıldıyordu. Oku! Senin Rabbin çok cömerttir! Kalemi kullanmayı öğretti! diye yükseltiyordu sesini…Ve insana bilmediği şeyleri öğretti!” diye haykırıyordu…

Ve “Oku” diye haykıran vicdanım, al bu kitabı oku-sonra namaz kıl-hacca git-kurban kes ardından da yan gel yat, demiyordu bana…

“Oku” demek kafanı kaldır da, eleştirel gözle bir etrafına bak demekti. Batıl olarak gördüğün şeyleri kaldırmak için üzerinde sorumluluk hisset, zulmün yerine adaleti tesis edebilmek için azıcık gayret et demekti.

“Oku” demek yan gelip yatma, biraz çaba göster be adam demekti.

“Oku” demek; Git kabirlerde dua ya da arkadaş sohbetlerinde mevlit oku demek değildi. “Oku” demek, aynı bizim Serdar’ımızın yaptığı gibi, zulme-haksızlığa karşı bir sevda edin ve bunun peşi sıra git demekti.

“Oku” demek; Yahu hadi hiçbir şey anlamadıysan bari en azından Peygamber’leri anla demekti. Onlara bak; Hangisi, ilk çıkışlarında önce düzeni yerle yeksan ederek, ilk iş olarak mevcut yapıyla savaşmamış ?, demekti.

“Oku” demek; ta ilk insan Hz. Âdem’den en son Peygambere kadar olan tüm Peygamber’ler ne tür düşüncelere ve hangi sosyal yapıya karşı çıkmışlardır, bunu gör demekti.

“Oku” demek; Genç İsa’nın kavgasını anla, Musa’nın Firavunla olan mücadelesini gör ve Muhammed’in sevdasına şahitlik et demekti…

Bizim Berdan’ımız son nefesinde, bizler insanlık ailesinin fertleri olarak, diye söze başlamıştı ya hani…

“Oku” demek bu insanlık ailesinin manifestosu idi işte.

Sayfalarda ilerledikçe, hayatımda yediğim en büyük kazık bu olsa gerek diye düşündüm…

Hayatımızda yediğimiz en büyük kazık buymuş meğer…

Zira bizim dinimizi öldürmüşler…

Kuran-ı Kerim’i öldürmüşler. Onu bir tapınak ve sermaye dini kitabı haline getirerek, bizleri başka mecralarda hak aramaya mahkum bırakmışlar…

Önce kitabımızı öldürmüşler, sonra da ardından oluşan mahşer yerinin ortasına atıvermişler bizi.

Ah intikam demiştim ya hani…Bu öyle bir his ki, geri kalan her şeyi önemsiz kılıyor bazen. Ne iş, ne eş, ne de başka bir şey…Tek bir soyut hale bağlıyorsunuz hayatınızı…Ben bu arkadaşlarımın intikamını öyle esaslı bir biçimde alacağım ki, yüreğim ancak o zaman biraz soğuyacak, diyorsunuz içinizden sürekli…

Yanı başımızdan hoyratça kopardıkları arkadaşlarım için öyle esaslı bir kazık atacağım ki bunlara… Acılarını tarih yazacak, diyorsunuz kendi kendinize…

Allah’ım sana şükürler olsun…Bana bir yol gösterdin…Yaşama gücü verdin…

Ey sevgili devrimci arkadaşlar, sosyalist arkadaşlar, devrimci-solcu arkadaşlar…

Buymuş işte o daima hayallerini kurduğumuz sıcak yuva. Kitabın sayfalarında gizliymiş hayatın tüm akışkanlığı.

Kalbimizin her odasında bir arkadaşımızın cansız bedeni yatarken, “Oku” diyen sese yanıt vermekmiş acılarımızı dindirecek olan şey….

Öldürdükleri, soldurdukları dinimizi geri alacağız, o sıcak yuvaya tekrar kavuşacağız….Zira bu din bizimmiş ve en esaslı intikam eskisini bunların suratına çarpıp, yaşayan Kuran’ı yeniden okumakmış meğerse.

Konu Sahibi PerenBirsaygılı 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
GELİN KURAN'I YENİDEN OKUYALIM Makale ve Köşe Yazıları talibetün 5 2229 10 Mart 2009 05:03
DİLE GEL EY ŞEHİR Makale ve Köşe Yazıları PerenBirsaygılı 0 1937 09 Şubat 2009 20:51

Alt 10 Mart 2009, 22:31   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart RE: GELİN KURAN'I YENİDEN OKUYALIM

Kuranın inme sebebi bellidir.Ve kuranı hayatımıza empoze ederek hayatın her alanına işlememiz gerekir.Bunu yaparkende alimlerin tefsirlerinden yararlanılması bu durumun kolaylaştırılmasına sebep olur.

Kuranı hayatın her akışına işlemek, onun ne fal(!) nede mezarlıkta(!) okumak için inmediğini ifade etmek gerekir.

Mustafa İslamoğlunun Müslümanların Kurana bakış açısını tasvir ederken,
bazıları için "mücevher kutusu" bazıları için "fetiş" bazıları için Allaha ulaşılacak "uçan halı" bir kısım müminler için "tarihi bir hatıra" fakat genel olarak "kutsal bir nesne" olarak gördüğünü belirtiyor.

Bunun yanı sıra ise Kuranı insan şahsiyetini inşa etmesi gerektiğini vurguluyor.
Bizim forumda çok tartışmalara sebep olan İhsan eliaçık hocanın kuran kutsalmıdır ifadeside bu anlayışı destekler mahiyettedir.

Bu yazıdada ilgili durumun önemine vurgu yapılarak, güzel noktalara parmak basılmış.

Kaleminize sağlık.
Alt 23 Mart 2009, 01:45   Mesaj No:3
Medineweb Kıdemli Üyesi
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43
Üyelik T.: 03 Temmuz 2007
Konular: 35
Beğenildi:16
Takdir Et:

oku adam gibi
adam gib oku
okuda anlamı olsun
anlamı olması için okumak lazım
okumayı anlamsızlaştıran anlamamaktır
anlamak istersen okuyacaksın
okumak istersen anlıyacaksın
anladıysan yaşıyacaksın
yaşamıyorsan okumamışsın.
okuyup anayıp yaşarsak dünyaya hüküm ederiz.
mahkumsak bir yerde proplem var demektir..(!)
Alt 20 Nisan 2009, 10:06   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Alıntı:
serpil Üyemizden Alıntı
oku adam gibi
adam gib oku
okuda anlamı olsun
anlamı olması için okumak lazım
okumayı anlamsızlaştıran anlamamaktır
anlamak istersen okuyacaksın
okumak istersen anlıyacaksın
anladıysan yaşıyacaksın
yaşamıyorsan okumamışsın.
okuyup anayıp yaşarsak dünyaya hüküm ederiz.
mahkumsak bir yerde proplem var demektir..(!)

Muhsin hoca tarzında olmuş ))
Eyvallah serpil..
Alt 06 Mayıs 2009, 23:46   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Oku” demek kafanı kaldır da, eleştirel gözle bir etrafına bak demekti. Batıl olarak gördüğün şeyleri kaldırmak için üzerinde sorumluluk hisset, zulmün yerine adaleti tesis edebilmek için azıcık gayret et demekti.
Alt 17 Şubat 2012, 22:54   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
talibetün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:talibetün isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15138
Üyelik T.: 08 Aralık 2011
Arkadaşları:11
Konular: 76
Beğenildi:8
Beğendi:1
Takdir Et:
Standart Cevap: GELİN KURAN'I YENİDEN OKUYALIM

Yaratan Rabbinin adıyla Oku! O, insanı sevgiden/ilgiden/alâkadan yarattı! diye fısıldıyordu. Oku! Senin Rabbin çok cömerttir! Kalemi kullanmayı öğretti!

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: