Medineweb Forum/Huzur Adresi
Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Üyelerimize Ait Makaleler

Konu Bilgisi: Konu Sahibi HALUK GÜMÜŞTABAK,Açılış Tarihi:  11-22-2009 (19:11 PM), Konuya Son Cevap : 11-29-2009 (20:48 PM). Konuya 7 Mesaj yazıldı

User Tag List

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11-22-2009, 19:11 PM   Mesaj No:1
Avatar Otomotik
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: Oct 2009
Arkadaşları:1
Cinsiyet:
Yaş:60
Mesaj: 489
Konular: 86
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hadid suresi 22. Ayet ne anlatıyor?

HADİD SURESİ 22. AYET NE ANLATIYOR?

Bir arkadaşım Hadid suresi 22. ayeti örnek vererek İnsan hayatının tüm evreleri ve yaşanılan her şey daha önceden yazılmış ve bizlere biçilen rolü bizler oynuyoruz şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bende bu düşüncenin, inancın bahsettiği ayetle hiçbir ilgisinin olmadığını ve bu inancın kuranın bütününe ters düştüğünü anlatmak maksadıyla, kendisine aşağıdaki yazı ile cevap verdim.

Bizlere öğretilenleri kuranın ucundan kıyısından birkaç kelimeleri gösterip, işte bakın aslında bundan bahsediyor şeklinde, delillendirmeye çalışırsak, her zaman o acımasız ve insafsız nefsimizi tatmin için bir şeyler buluruz. Ama gayemiz Rabbin ne söylediğini anlamak olunca, hiçbir etki altında kalmadan kurana bakarsak gerçekleri apaçık ve detaylı görürüz. Acaba arkadaşımızın söylediği gibi bir insanın tüm yaşamı, yapacağı her iyilik yada kötülük daha doğmadan yazılmış, bizler yazılanımı yaşıyoruz gelin bu düşünceyi kurana soralım bakalım ne cevap verecek. Arkadaşımız bakın bu ayetten bir alıntı yapmış hangi mealde yazıyor bilmiyorum ama önce onu yazalım. (..zerre ve ondan küçüğü yoktur ki bir kitabta olmuş ve olacakları yazmasın...)
Bu sözlere bakan bir insan, gerçekten arkadaşımızın söylediklerini anlar. Birçok meale baktım bu sözleri içeren bir meale rastlamadım. Buda gösteriyorki kuranı kendimizin düşüncelerine uydurmuş gidiyoruz, acaba nereye kadar gider bu yolculuk dersiniz? Şimdide kurana bakalım ayet acaba ne diyor?

(Hadid 22: Yeryüzünde ve kendi benliklerinizde meydana gelen hiçbir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce bir Kitap'ta belirlenmiş olmasın. Bu, Allah için çok kolaydır.)

Şimdide birlikte ayeti anlamaya çalışalım acaba gerçekten bir insanın doğuşundan ölümüne kadar her ne yapacaksa bir kitapta yazdığını mı anlatıyor, onu anlamaya çalışalım. Allah kendi benliklerimiz yüzünden meydana gelecek her türlü MUSİBET, yoktur ki biz onu yaratmadan önce bir kitapta belirlenmiş olmasın diyor. Dikkat edelim benliklerimiz yüzünden meydana gelen MUSİBET diyor, peki musibet nedir, yani yazılanlar nelermiş, Rabbim musibet sözüyle ne kast ediyor dersiniz, anlamı nedir bu sözün? Bu kelimeyi araştırdığınızda bu sözün anlamının Kötülük, felaket, sıkıntı olduğunu anlıyorsunuz. Demek ki Rabbim öyle bir düzen kurmuş ki kulunun gelecekte neler yapacağını biliyor ve onu yola sokmak için gerektiğinde onun aklını başına getirecek zorlukları yani eziyetleri, cezaları o daha doğmadan tespit ettiğini kitapta yazdığını söylüyor. Ayete dikkat edin kendi benliklerinden meydana gelecek musibet diyor, buradan da yine o insan özgür iradesi ile yapacağı yanlışların karşılığı ama onu doğruya iletmek için bir çabanın sonucu, verilen cezalar olduğu anlaşılıyor. Peki, Rabbim açıkça bir insan için musibetleri yazdım dediği halde nasıl olurda bizler yaşayacağımız her şeyin yazıldığını söyleriz? İşte düşünmemiz gereken en önemli konu.

Şimdide kendi kendimize düşünelim. Diyelim ki arkadaşımız haklı, yani Allah bir insanı yaratmadan onun adına tüm senaryoyu yazmış ve insan asla sapmadan onu oynuyor. Bu arkadaşımızın yazısında söylediği film senaryosunun aynısı sanırım. Ben her zaman bir konuyu anlamaya çalışırken böyle yaparım, çünkü bende bir beşerim her zaman yanılabilirim, her fikri ve düşünceyi önce doğru olduğunu kabul eder Kuran ile karşılaştırırım. Gelin bu düşünceyi, inancı kuran ile karşılaştıralım eğer uyuyorsa buna inanalım, amacımız Allahın doğru yolunu bulmak değil mi zaten?

Eğer Allah bizlerin yapacağı tüm olayları yazmış da bizler oynuyorsak herhangi bir katilin oynadığı oyunu da Allah yazmış demektir. Bu durumda nasıl olurda Rabbim bu katilden hesap sorar? Rolü veren Yaratan, oyunu oynayan kulu ise burada bir yanlışlık yok ki hesap sorsun, kulu yazılanı harfiyle uyguluyor demektir. Bu duruma göre neden Allah Kuranda sizleri bu kitaptan hesaba çekeceğim desin? Madem her şey yazılmış bizler oynuyoruz, neden zaman zaman toplum çığrından çıktığında, Allah kitaplar ve elçiler gönderip bizleri doğruya iletmeye çalışsın? Neden gönderdiği kitaplarda yapmamızı istediklerini, sakınmamız gerekenleri sayıp, bizlerin uymasını istesin? Sizce bakın kurana ve indirilen onca ayete uyuyor mu? Rabbim cenneti özendirmek, cehennemden sakınmamız için neden boşuna uğraşsında kitaplar, elçiler göndersin, bizlere öğütlerde bulunsun? Sizce her şeyin belirlendiğini söylemek Rabbin ADALETİNE SIĞIYORMU? Bakın sizlere bazı ayet örnekleri vereceğim sanırım bu Konuya daha açıklık getirecektir.

Tegabün 11: Allah'ın izni olmadıkça hiçbir musibet gelip çatmaz. Kim Allah'a inanırsa Allah O'nun kalbini doğruya ve güzele kılavuzlar. Ve Allah her şeyi en iyi biçimde bilmektedir

Bakın yukarıdaki sözleri lütfen iyice düşünelim. Allahın izni olmadığı sürece musibetin gelip çatmayacağını söylüyor ve kim Allah a inanırsa onun kalbini doğruya ve güzele kılavuzlar diyor. Demek ki burada inanmak ve iman etmek adına bir özgür irade var ki Rabbim böyle söylüyor. Ayetin sonu da aslında konumuzun özünü belirliyor. Allah kullarının geleceğini bilir, onları doğruya iletmek için önlemler alır, gerekirse cezalar yani musibetlerle kendine getirir diyor. Ayetlere bakmaya devam edelim.


Kasas 47: Kendi ellerinin önden hazırladıkları yüzünden başlarına bir musibet geldiğinde hemen şöyle diyorlar: "Rabbimiz, bize bir resul gönderseydin de senin ayetlerine uyup müminlerden olsaydık ne olurdu

Şura 30: Size gelip çatan her musibet ellerinizin kazandığı yüzündendir. Allah birçoklarını da affediyor.

Nisa 62: Peki, nasıl oluyor da ellerinin hazırladıkları yüzünden başlarına bir musibet çöktüğünde, sana gelip, "Biz sadece iyilik yapmak, barıştırmak istedik!" diye Allah'a yeminler ediyorlar.

Aliimran 165: Size, başkalarına iki katını dokundurduğumuz bir musibet dokununca, “bu da nereden!” mi dediniz. De ki: “O, sizin öz benliklerinizdendir.”Allah, her şeye Kadir’dir.

Yukarıdaki ayetlere bakalım sanırım her şey daha iyi anlaşılıyor. Hadis suresi 22. ayetinde bahsedilen (kendi benliklerinizde meydana gelen hiçbir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce bir Kitap'ta belirlenmiş olmasın.) sözlerinin anlamı daha iyi anlaşılmış olmalı. Yukarıda bakın ne diyor Rabbim? Bizlere çatan musibet kendi ellerimizin hazırladıkları yani bizlerin yaptıkları yüzünden başlarımıza geldiğini söylüyor, hatta iyilik ve güzelliğin Allahtan geleceğini, kötülüğün ise nefsimizden olduğunu söylüyor. Demek ki başımıza gelenler özgür irademizle yaptıklarımızın sonuçları ve bu musibetler Rabbin ezeli her şeyi bilmesine kadir oluşundan dolayı, daha doğmadan bilmesinden, bizleri doğruya iletmek bizleri gönderdiği kitaplara uymamızı sağlamak adına, bizzat Rabbin gösterdiği bir çabadır. Bunun tersini düşünmek yani bizlerin özgür iradesinin hiçbir katkısının olmadığını söyleyerek yalnız bir rolü üslendiğimiz inancı, KURANIN TAMAMINA TERS DÜŞER.

Özet olarak söylemek gerekirse Allah, yarattığı kullarının gelecekte neler yapacağını bilir. Kendisinin taktir ettiği nerede nasıl doğacağımız cinsiyetimiz, anne babamızın seçimi Rabbin takdiri ve kaderimizin değişmezidir. Bu konuda Rahman geniş bir açıklama yapmadıysa bunun bir hikmeti vardır der olur olmadık konuşmanın doğru olmayacağını söylemeliyiz. Peygamberimiz bile Rabbin bu konuda açıklamadığı konularda konuşanları uyarıp, ben bunun için görevlendirilmedim diyerek onları susturması da düşünülmesi gereken en önemli konudur sanırım. Allah insanlar için daha doğmadan hayatında etkili olacak kısmi roller yazar, hayatlarına müdahale eder, ama kullarını doğruya yöneltmek adına bazı musibetlerle hem aklını başına getirmek hem de doğruya yöneltmek için. Bu esnada başımıza gelenler konusunda bizler tam bir sonuca varıp, konu hakkında yorumda yapmamız zordur. Acaba başımıza gelenler imtihan mı yoksa kendi nefsimizin sonucumu, bunu da bilemeyiz. Bu konuda en güzeli bilmediğimiz, açıklanmayan detaylar konusunda fikir yürütmeden, açıklananlar hakkında konuşmak en doğrusudur.

Şöyle düşünelim her anne, baba evladını iyi ve güzele yöneltmek için çaba gösterir. Hiçbir zaman ona kötü bir şeyi reva görmez. Ama bazı zamanlarda sırf onu doğruya yöneltmek adına yaptığı yanlışı görmesini istediğinden cezalar verir. Hiçbir zaman bu adam olmaz deyip bir kenara bırakmaz. Belki adam olmayacağını hisseder ama kabullenmez, yinede var gücüyle onu doğruya yönlendirmek için çaba gösterir. Hiçbir anne ve baba evladının kötü olmasını istemez, hatta katil ve canavar bir insanın annesine sorsanız benim evladım çok iyi bir insandır, onu başkaları kötü yola soktu der. İşte Rabbimde anne babanın şefkatinden, hesap edemeyeceğimizden çok daha fazlasını kullarına şefkatini gösterdiğini Kuranda söyler. Bakın ben hemen cezalandırmam mühlet veririm der, sizce neden mühlet veriyor dersiniz? Madem senaryo hazır, insanların kötülüğü de iyiliği de yapmasını Allah yazmış, neden mühlet tanıyor acaba bunu hiç mi düşünmüyoruz? İşte dostlar yalnız bu ayet bile kuranı anlamaya çalışanlara yeter sanırım. Örnek verecek o kadar çok ayet var ki, bu kadarı yetmeyene hepsini gösterseniz faydası olmayacaktır.

Sizlere son olarak kurandan yine bazı ayetler göstermek istiyorum bakın yazımızın konusu olan Hadid suresi 22. ayeti çok daha güzel açıklayan şu ayeti okuyup üzerinde düşünür müsünüz lütfen.

(Nisa Sur.79. İyilik ve güzellikten sana her ne ererse Allah'tandır. Kötülük ve çirkinlikten sana ulaşan şeyse kendi nefsindendir.)

Değerli arkadaşlarım Allah yüceliği ve her şeyden münezzeh büyüklüğü ile bizlerin yaşantımızda yapacağımız yanlışları biliyor ve hayatımızda yaptığımız yanlışlar ve kötülükler karşılığında yine bizleri doğruya yöneltmek adına, bizlerin nefislerinin yaptıkları karşısında şer, kötülük, ceza veriyor. Yoksa hiçbir zaman Allah tan kötülük gelmeyeceğini Nisa suresi 79. ayetinden sanırım çok daha iyi anladık. Bakın yukarıdaki ve aşağıya yazdığım ayetlerde sizce, yaptıklarımızın karşılığını alacağımız mı anlaşılıyor, yoksa planlanmış bir hayatımızı bir film gibi oynadığımızı mı anlıyorsunuz?

Bakara 134: İşte bunlar ümmetti, gelip geçtiler. Kazandıkları kendilerinindir. Sizin kazandıklarınız da sizin olacaktır. Siz onların yapıp ettiklerinden sorguya çekilmeyeceksiniz.

Enbiya 35: Her canlı, ölümü tadacaktır. Biz bir imtihan olarak sizi şer ile de hayır ile de deniyoruz. Sonunda bize döndürüleceksiniz

Yaratanın adaletini lütfen birilerinin öğretisini doğrulamak adına sorgulayıp basite almayalım. Bu Dünya bir imtihan yeri ise, burada yaptıklarımızın özgür irademizin sonucu olmadığını söylemek ayetlerin tamamına ters düşer. Bu konuda inatlaşmanın hesabı çok çetin olur.


Rahman bizleri yaratmış ve bu Dünyanın bizler için bir imtihan yeri olduğunu söylemiştir. İmtihan edeceğini söyleyen Rabbim e karşı nasıl olurda adaletini bu şekilde sorgularız, bu kısmına hala akıl erdiremiyorum. Rabbim sizi imtihan ediyorum diyor, bazı kardeşlerim ise bu imtihanın sonu belli diyor. Sizce sonu belli olan bir imtihan olur mu? Bunu söylemekle Rabbim e saygısızlık yaptığımızın farkında mıyız dersiniz? Sanırım hiç farkında değiliz, çünkü Kurandan o kadar uzak yaşıyoruz ki gerçeklerin farkında olmamız imkânsız. Allah sizlere rehber, gönül gözü olsun diye indirdim dediği KURANI, bizler anlaşılması zor bir kitap yapmışız. İçinde her şey yoktur, o özet bilgidir demişiz. Sanırım mahşer günü o güzel peygamberimiz, bizlere şahit olarak çağrıldığında acı ama gerçek sözü söyleyeceğini, Rabbim boşuna Kuranda bizlere ihtar ve uyarı olsun diye söylemiyor. Bakın ne söyleyecekmiş peygamberimiz?

Furkan Suresi 30 ayet; Ey Rabbim! Benim toplumum bu Kuran' ı devre dışı tuttular.

Sanırım bu söz üzerine çok düşünüp kendimize gelmemizin zamanı gelmiş ve geçiyor. Rabbim bizleri ne olur bağışla, kuranın rehberliğinden istifa etmemiz için gönül gözümüzü mühürleme. Biz kulların senin yüceliğin ile senin aşkınla yanıp tutuşuyoruz. Bu aşkı kalbimizden eksik etme ne olur yarabbi, ÂMİN.
SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK


[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi HALUK GÜMÜŞTABAK 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
İbretlik bir kıssadan hisse. Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler kamer34 6 1449 04-21-2011 20:45 PM
Kendi ellerimizle cehennemin kapısını açmayalım. Üyelerimize Ait Makaleler HakikaT 10 1460 04-12-2011 11:36 AM
Allah Kur'an ayetlerini elçisine, RÜYASINDA vah... Üyelerimize Ait Makaleler yakuti 7 1321 03-20-2011 19:44 PM
Bakara 85. ayetten almamız gereken önemli dersler. Üyelerimize Ait Makaleler kamer34 6 1398 03-16-2011 12:48 PM
Kader konusunu kur'an ışığında nasıl anlamalıyız? Üyelerimize Ait Makaleler talibetün 5 991 03-11-2011 21:19 PM

Alt 11-23-2009, 10:27 AM   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: Apr 2008
Arkadaşları:4
Cinsiyet:Erkek
Memleket:MALAZGIRT
Yaş:41
Mesaj: 5.197
Konular: 295
Beğenildi:73
Beğendi:24
Takdirleri:60
Takdir Et:
Standart RE: HADİD SURESİ 22. AYET NE ANLATIYOR?

Teşekkürler Haluk abi bu güzel çalışmanız için katkı amaçlı şu eklemeleri yapayım Allah bizleri Kuran İslamı ile yaşayan kullardan eylesin.


Eğer Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet kılardı; ancak dilediğini saptırır, dilediğini hidayete erdirir. Yaptıklarınızdan muhakkak sorumlu tutulacaksınız.
(Nahl 93)

Ayeti kerimede Allah dileseydi insanları aynı kabiliyette yaratır ve onları tek millet kılardı. Böylece onlar ihtilafa ve ayrılığa düşmezlerdi. Fakat onun hikmeti, insanları kendi tercihleri ile başbaşa bırakmayı uygun bulmuştur.İnsanlığın kendi tercihleri sonucu bir kısmı mutluluğu, bir kısmı da bedbahtlığı tercih eder. Allah’u tealanın Adaleti gereği, insanın kendi iradesi ile baş başa bırakma sureti ile yardımsız bırakarak dilediğini saptırır,lütfu gereği hidayete erdirir.Herkes kendi yaptığından sorumlu tutulacaktır.Kıyamet gününde, bütün yaptıklarınızdan sizi sorguya çekecek ve en küçük bir amelinizin dahi karşılığını size verecektir.

İşte Kuran’ı Kerimin kaderci muhataplarına kimi zaman alçaltan, kimi zaman umut veren, kimi zaman zorunlu bırakıldığı sanılan,bazen özgür bırakıyor görülen,bazen çoğul,bazen tekil olan, Muhteşem uslubu ile kemikleşmiş batıl inançları zireveye varan tartışma ve asabiyetleri dağıtmak için ilgisiz kalamayacaklarını en güzel bir uslup ile izah etmektedir.

Sorumluluk alanına giren konularda Allah’ın dilemesi Kulun dilemesi ile aynıdır, bu durumda zorlama yoktur ve herkes hak ettiğini bulacaktır.Bunun doğal sonucuda Rahmet ve Azaptır.

Sen sevdiğini hidâyete erdiremezsin, bilâkis, Allah dilediğine hidâyet verir ve hidâyete girecek olanları en iyi O bilir. (Kasas 56)


Eğer Allah, yaptıkları yüzünden insanları (hemen) cezâlandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı yaratık bırakmazdı. Fakat Allah, onları belirtilmiş bir süreye kadar erteliyor. Vakitleri gelince (gerekeni yapar). Kuşkusuz Allah, kullarını görmektedir.(Fatır 45)

Ayeti kerimede özellikle vurgulanan Yaptıkları yüzünden ifadesi insanın özgür iradesini belirtmektedir.Kendi özgür iradesi ile yapmış olduğu Hayır ve Şerrin karşılığının olacağını ve Yapılan her şeyden Allah’ın haberdar olduğu belirtilmektedir.İnsan kendi yaptığı fiilden kendisi sorumludur özgür iradesinin seçimi iledir.Allah’ın her şeyi bilmesi apayrı bir şeydir.
Alıntı ile Cevapla
Alt 11-23-2009, 10:56 AM   Mesaj No:3
Avatar Otomotik
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: Oct 2009
Arkadaşları:1
Cinsiyet:
Yaş:60
Mesaj: 489
Konular: 86
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Re: Hadid suresi 22. Ayet ne anlatıyor?

Değerli arkadaşım Kuranı anlayarak birkaç kez okuyan ve üzerinde birazcık düşünen bir insan sizin ve benim verdiğim onlarca değişik örneklerini verip bu gerçeği görecektir. Yeterki anladığımız dilden kuranı okuyalım ve bakalım Rahman bizlere neler söylüyor, neler yapmamızı emrediyor. Cevabınız ve verdiğiniz örnekler için teşekkürler arkadaşım, selametle kalın
Alıntı ile Cevapla
Alt 11-28-2009, 1:18 AM   Mesaj No:4

ali

Medineweb Aktif Üyesi
Avatar Otomotik
Durumu:ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18
Üyelik T.: Jun 2007
Arkadaşları:1
Cinsiyet:
Yaş:32
Mesaj: 170
Konular: 4
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: HADİD SURESİ 22. AYET NE ANLATIYOR?

ayetlere kör topal yaklaşmamak lazımdır.kör topal yaklaşanlar ya cebriye yada kaderiye çıkmazıyla karşılaşmışlardır.
Kuran bir bütündür.kuran'a bektaşice yaklaşmamak lazım.eline meal alan bazı kimseler,tıp kitabıyla ameliyata giren doktor misalidir.
kitap ile ameliyat yapılmaz.meal ile kuran anlaşılmaz.muteşabihler muhkem yapılmaz.muhkemler muteşabih yapılmaz.mansuh nesih yapılmaz.nesih mansuh yapılmaz.mekki ayetlerle medeni ayetlerin ruhuna ortamına uygun düşünmek lazım.mekki ayetlerde kara medeni ayetlerde ak dediği zıt ayetleri bilmek lazım.
misal;
"mekkide cihad haramdır yasaktır.medenide cihad farzdır zorunludur."
misal;
"mekkide tesettür keskin değildir.medenide farzdır."
misal ;
"mekkide savunma vardır medenide saldırı vardır."

çoğaltılabilir...

konumuza dönersek ;
haluk bey ezberleri bozuyor ve isabetli düşünüyor.
eğer ezberlenen gibi ise,Allah bana cehennem yazmışsa,keyfime bakayım bari!! yok cennet yazmışsa garantili olduğundan gene keyfime bakayım.
o zaman bana kul ali değil odun ali denmesi lazım.odunmuyum gerçekten.
ezberlenen gibi düşünürsek iki şık vardır ;
1-Allaha zulüm,adaletsizlik isnat etmek lazım,bu küfürdür.
2-insanı iradesiz saymak lazım,bu odun insan olur,bu ayıptır.
Alıntı ile Cevapla
Alt 11-28-2009, 11:39 AM   Mesaj No:5
Avatar Otomotik
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: Oct 2009
Arkadaşları:1
Cinsiyet:
Yaş:60
Mesaj: 489
Konular: 86
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Re: Hadid suresi 22. Ayet ne anlatıyor?

Ali Bey Kurana bakışınız gerçekten çok doğru. Eğer kuranı bir bütün olarak düşünmezde bir cümleden yola çıkarsak asla doğruya ulaşamayız. Rahman muhkem ayetlerini açık ve anlaşılır gönderdim diyorsa, hiç bir zaman anlatmak istediklerini gizleyerek yada çok az insanın anlayacağı şekilde göndermez. Yoksa nasıl sorumlu tutsun bizleri? Bunun tersini söylemek Rahmanın adaletini sorgulamak olur Allah korusun.
Tüm sitedeki arkadaşlarımın Kurban bayramını en içten dileklerimle kutlar esenlikler dilerim
Alıntı ile Cevapla
Alt 11-29-2009, 11:27 AM   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: Feb 2009
Arkadaşları:32
Cinsiyet:
Memleket:Ankara
Mesaj: 1.066
Konular: 28
Beğenildi:52
Beğendi:15
Takdirleri:60
Takdir Et:
Standart RE: HADİD SURESİ 22. AYET NE ANLATIYOR?

Allah c.c. razı olsun güzel bir paylaşım ama çekinerek okuyorum bir hadisi şerifte Peygamber s.a.v. efendimiz buyuruyor:"Her kim Kuranı Kerimi kendi görüşüyle tefsir ederse ,muhakkak kafir olur."
Alıntı ile Cevapla
Alt 11-29-2009, 12:02 PM   Mesaj No:7
Avatar Otomotik
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: Oct 2009
Arkadaşları:1
Cinsiyet:
Yaş:60
Mesaj: 489
Konular: 86
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Re: Hadid suresi 22. Ayet ne anlatıyor?

Değerli arkadaşım verdiğiniz hadis örneği çok doğru. (Her kim Kuranı Kerimi kendi görüşüyle tefsir ederse ,muhakkak kafir olur.)
Gerçekten her kim Rabbin söylediği sözü kendi menfaati ve inancı doğrultusunda değiştirmeye kalkarda, aslında Allah burada şundan yada bundan bahsediyor diyerek, Allah a uymak yerine ayetleri kendisine uydurursa kesilikle cehennemde ebedi kalacaktır. Siz söylediğiniz gibi her zaman kuranı anlayarak bol bol okuyun ve yazılan tüm yazılarıda dikkatle ve çekinerek okuyup kuranla karşılaştırınız, çünkü her zaman beşer şaşar, şaşmayan rabbin kelamıdır, en garanti yolda budur. Selametle kalın.
Alıntı ile Cevapla
Alt 11-29-2009, 20:48 PM   Mesaj No:8
Medineweb Site Yöneticisi
Abdulmelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Abdulmelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: Jun 2007
Arkadaşları:7
Cinsiyet:Erkek
Memleket:Bitlis
Yaş:44
Mesaj: 2.821
Konular: 313
Beğenildi:637
Beğendi:108
Takdirleri:491
Takdir Et:
Standart RE: HADİD SURESİ 22. AYET NE ANLATIYOR?

tefsir konusu Kuran ilimlerine vakıf,arapça,irab,luğat,gramer kural ve bilgisinde uzman,islami ilimlerde amatörlükten kurtulmuş olan alimlerin işidir...alimlik yetmiyor tefsir etmeye,bu alimler muttaki olmalıdır.müsteşrikler bile alim olduğuna göre..

Haluk Hocanın izah ve delilleri evrensel akla,vahye uygundur.çalışmaları çırpınmaları takdire değer...
Ali Hocanın şerhide güzel olmuş..
kurana şaşı bakılmazsa anlaşılmayacak bir şey yoktur.yeterki kuranı kendimize uydurmaya kalkışmak gibi ukalalık olmasın..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Forum Ana Kategori Başlıkları

Cevaplar Son Mesajlar
HADİD Suresini Sorularla Tanıyalım Mihrinaz Sorularla Sureleri Tanıyalım 30 04-12-2016 19:59 PM
HADİD Suresi Bize Ne Anlatıyor? Mihrinaz Tefsir Çalışmaları 0 01-10-2015 16:17 PM
NUR SURESİ 54. AYET VE YAPTIĞIMIZ YANLIŞLAR.... HALUK GÜMÜŞTABAK Üyelerimize Ait Makaleler 2 02-13-2010 12:10 PM
MAİDE SURESİ 41-42-43 VE 44. AYETLER NE ANLATIYOR? HALUK GÜMÜŞTABAK Üyelerimize Ait Makaleler 1 11-30-2009 0:06 AM
NEBE SURESİ 8. AYET VE ....... HALUK GÜMÜŞTABAK Üyelerimize Ait Makaleler 0 10-13-2009 12:35 PM

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

Medineweb Alemdarhost sunucularında barındırılmaktadır.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270