Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi NİLGÜN YAZAR,Açılış Tarihi:  22 Şubat 2010 (20:24), Konuya Son Cevap : 14 Ocak 2018 (18:04). Konuya 8 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı4Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen NİLGÜN YAZAR
  • 2 Beğenilen Medine-web
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 22 Şubat 2010, 20:24   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
NİLGÜN YAZAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİLGÜN YAZAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 8150
Üyelik T.: 14 Mayıs 2009
Arkadaşları:0
Konular: 37
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart BU KAÇINCI VEDA!!-Medineweb Makaleler

BU KAÇINCI VEDA!!-Medineweb Makaleler

Bu kaçıncı terk edişim seni. Bu kaçıncı pişmanlığım. Ben de bilmiyorum artık sayısını. Ele güne rezil olduğuma mı yanayım, kendime olan saygımın deniz seviyesine inmesine mi?
Ettiğim yeminler şöyle dursun, bozduğum yeminlerin kefaretleri hacze bağlanacak yakında.
Başla, bırak. Sar başa. Hep aynı senaryo.
Bırakmaya, sigarayı içerken karar vermek kolay tabii. Milletin, açlık grevine tokken karar vermesi gibi. İlk bir kaç saat her şey güllük gülistanlık. Bırakırım ulan! Bu da bi şey mi? Ciğeri beş para etmez adamlar bıraktı da ben mi bırakamayacağım yani?
Merhaba sağlıklı yaşam, merhaba Maranki!
Ben iradeli, aklı başında biriyim. Nelerle baş etmiş insanım. Gücümü tüm dünya bilir. Şu iki izmarite mi pabuç bırakacağım şimdi? Fındıktı, fıstıktı, çerezdi, sakızdı geçinir gideriz.
En güzeli de otlakçılardan kurtulacağım. Önce sigara isterler verirsin, kurtulamazsın, bir de ateş isterler. Üstüne “İki de ciğer vereyim mi abi? dememek için zor tutarım kendimi her seferinde. O, son zamlar neydi öyle hem. Fiyuwww! Bir paket sigaraya onca lirayı verecek kadar enayi değilim herhalde. Ohh be, dünya varmış!
İlk saatler aşağı yukarı bu istikamettedir işte.
Ama gelin de üçüncü saatten sonra anlatın bana bunu. Elimi kolumu koyacak yer bulamaz hale geliyorum. Eşekten düşmüş karpuzla benim aramdaki 7 farkı bulana da aşk olsun! Yemişim sağlığını, parasını! Ya otlakçılar? Çok ayıp! İnsan arkadaşları için hiç böyle laflar eder mi? Yaşasın halkların kardeşliği! Üç kuruşluk keyfim var zaten. Allah sizi inandırsın, ne içkim var, ne kumarım Ne de karıya kıza giderim. Bir tek sigaram var. Onu da kimse çok görmesin.
İçen de ölüyor içmeyen de. Şunun şurası ne kadar ömrüm kalmıştır ki hem. Ot gibi uzun yaşamaktansa, keyifli yaşa, varsın kısa olsun. Ne olacak yani? Kazık mı çakacaksın dünyaya!
Yak hemen bir sigara yak yak, çekinme! Ortalıkta kimsecikler yok hazır. Yap şimdi en kralından orta şekerli, bol köpüklü bir Türk kahvesi. İşte “Mutluluğun Resmi!” Abidin Dino’ya on çeker bu resim anasını satayım. Kim ne sayarsa saysın arkamdan da. Valla ruhum duymaz.

İşin yoksa evdekilere ayrı, işyerindekilere ayrı anlat şimdi derdini. Her gören “O elindeki ne ayol? diye sordular mı hele, kırmızı görmüş boğaya dönüyorum. Evdeki çoluk çoçuğa bile madara olduk bu sayede. Sigarayı bırakma aralığım az biraz gecikse, benim büyük kız başlıyor hemen “ Aaa! Anne bu ay geçti mi ne?” dediğinde başlarda anlamıyor, soruyordum: “Geciken ne ola ki kızım?” diye. “Aylık med-cezirlerin!” Çocukların büyümesi de başa bela. Her birinde pabuç kadar dil! Gözünüze dizinize dursun size verdiğim emekler. Sonunda köyün delisine çevirdiniz ya beni de!

Şu fani dünyada şuna inandım ki, ben bu mereti bırakamayacağım. Ölümüne kankayız anlaşılan. Uslanmaz kumarbaz misali “Bahse girerim bu defa kumarı bırakıyorum!” gibi bir şey bendeki bu arlanmaz döngü.
Eş dost dalga geçmese belki birkaç kez daha denerdim.
Geçen gün arkadaşa “Bu defa kesin bırakıyorum” dedim. Bırakamazsın dedi. Bırakırım dedim. Pistir inadım, bulaşma bak! Var mısın bahsine dedi. Varım dedim. Neyine? Bir karton sigarasına” demez mi?
Pes yani!
Neerde o eski nev-i şahsına münhasır dostluklar. Bir insanın onuruyla bu kadar da oynanmaz ki canım.
Yine efkar bastı bak! Neredeydi benim tabakam?

Yazarın diğer yazıları için www.kadinnews.com
Mihrinaz beğendi.

Konu Sahibi NİLGÜN YAZAR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Baba(sız)lar günü Makale ve Köşe Yazıları NİLGÜN YAZAR 0 1708 25 Kasım 2011 20:06
Insan insanın zehrini alır Makale ve Köşe Yazıları NİLGÜN YAZAR 0 1639 25 Kasım 2011 20:04
Birinci kadının, ikinci kadına teşekkürü Makale ve Köşe Yazıları NİLGÜN YAZAR 0 1380 25 Kasım 2011 19:57
Yoruldum Makale ve Köşe Yazıları NİLGÜN YAZAR 0 1426 25 Kasım 2011 19:56
Eller ve izler Makale ve Köşe Yazıları su damlası 1 1671 25 Kasım 2011 19:52

Alt 22 Şubat 2010, 23:09   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart re: BU KAÇINCI VEDA!!-Medineweb Makaleler

Çocukların büyümesi de başa bela. Her birinde pabuç kadar dil! Gözünüze dizinize dursun size verdiğim emekler.

Yani Nilgün Hocam Sigara üzerine Mizahi bir anlatım bu kadar olur teşekkürler....
Alt 22 Şubat 2010, 23:39   Mesaj No:3
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

hocam,
bir tiryakinin çıkmazını ve bile bile madi-manevi-çevresel-toplumsal zararını üstlenerek direnmesini güzel dile getirmişsin.
sigara içenler azalıyor farkındaysan.sigara içecek ortam kalmadı çünkü.eskiden karizma işareti iken şimdi utanç belgesi olmaya başladı.evinde bile içemiyorsun kapıyı gösterirler sana.okulda korku ile içiyorsun.içeride yasak.dışrıda soğuk yada öğrenci görür korkusu..hele hele okul çağındaki çocuklara derdini anlatamazsın bi türlü.çocuk yoğun bir eğitimde ve yeşilaycı yetişiyor.anne babasında yada öğretmeninin elinde gördüğünde çelişkiye düşüyor.sizi kurtarma derdine düşüyor minik kalbiyle.
dişinin sararması ağzının kokusu elbisenden yükselen ağır nikotin ayrı bir rahatsızlık.bebeğini kucaklıyorsun kaçıyor.eşin çocuğun veya bir arkadaşına yakın bir kucaklaşmaktan korkar oluyorsun.yüzüne vurulur diye..
diğer tarafta nefret ede ede içiyorsun.pis olduğunu bile bile.üstelik pis olmadığına dair çevrenden medet umuyorsun.iyi dosttur boş ver cümlesini dünyaya değişmezsin...
maddi anlamda düşünüyorsun aylık masrafın ev kirası kadar.
ısrarla kararlılıkla veda zamanı be hocam...
mehmet akif2 ve Mihrinaz beğendiler.
Alt 23 Şubat 2010, 07:41   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Emeğine sağlık Nilgün hocam aslında kimseye söylemeye gerek yok bırakıp bırakılmayacağını yazı beni hem duygulandırdı hemde imkansız olmayacağı kanaatindeyim .Geçenlerde okula çocukların durumunu sormaya gittim duvarda Atatürk posteri elinde sigara bahçeye çıktım aklı selim hocaların elin sigaralar bir elde çay bir elde sigara az ilerdede lise öğrencileri komşumuzun evladını ikna ettik çocuk bir hafta bıraktı sevdiği hocasının elinde siğarayı görünce tekrar devam "bune perhiz bu ne lahana" bir çelişki söz konusu önce eğitim camialarından tamamen kalkması gerek ama malesef.....
Alt 27 Şubat 2010, 21:50   Mesaj No:5

ali

Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 4
Beğenildi:2
Takdir Et:

sigaramıza limon sıkanlara dan dan danq
elveda deme abla darılırım
Alt 27 Şubat 2010, 22:01   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdir Et:

Alıntı:
NİLGÜN YAZAR Üyemizden Alıntı

Bu kaçıncı terk edişim seni. Bu kaçıncı pişmanlığım. Ben de bilmiyorum artık sayısını. Ele güne rezil olduğuma mı yanayım, kendime olan saygımın deniz seviyesine inmesine mi?
Ettiğim yeminler şöyle dursun, bozduğum yeminlerin kefaretleri hacze bağlanacak yakında.
Başla, bırak. Sar başa. Hep aynı senaryo.
Bırakmaya, sigarayı içerken karar vermek kolay tabii. Milletin, açlık grevine tokken karar vermesi gibi. İlk bir kaç saat her şey güllük gülistanlık. Bırakırım ulan! Bu da bi şey mi? Ciğeri beş para etmez adamlar bıraktı da ben mi bırakamayacağım yani?
Merhaba sağlıklı yaşam, merhaba Maranki!
Ben iradeli, aklı başında biriyim. Nelerle baş etmiş insanım. Gücümü tüm dünya bilir. Şu iki izmarite mi pabuç bırakacağım şimdi? Fındıktı, fıstıktı, çerezdi, sakızdı geçinir gideriz.
En güzeli de otlakçılardan kurtulacağım. Önce sigara isterler verirsin, kurtulamazsın, bir de ateş isterler. Üstüne “İki de ciğer vereyim mi abi? dememek için zor tutarım kendimi her seferinde. O, son zamlar neydi öyle hem. Fiyuwww! Bir paket sigaraya onca lirayı verecek kadar enayi değilim herhalde. Ohh be, dünya varmış!
İlk saatler aşağı yukarı bu istikamettedir işte.
Ama gelin de üçüncü saatten sonra anlatın bana bunu. Elimi kolumu koyacak yer bulamaz hale geliyorum. Eşekten düşmüş karpuzla benim aramdaki 7 farkı bulana da aşk olsun! Yemişim sağlığını, parasını! Ya otlakçılar? Çok ayıp! İnsan arkadaşları için hiç böyle laflar eder mi? Yaşasın halkların kardeşliği! Üç kuruşluk keyfim var zaten. Allah sizi inandırsın, ne içkim var, ne kumarım Ne de karıya kıza giderim. Bir tek sigaram var. Onu da kimse çok görmesin.
İçen de ölüyor içmeyen de. Şunun şurası ne kadar ömrüm kalmıştır ki hem. Ot gibi uzun yaşamaktansa, keyifli yaşa, varsın kısa olsun. Ne olacak yani? Kazık mı çakacaksın dünyaya!
Yak hemen bir sigara yak yak, çekinme! Ortalıkta kimsecikler yok hazır. Yap şimdi en kralından orta şekerli, bol köpüklü bir Türk kahvesi. İşte “Mutluluğun Resmi!” Abidin Dino’ya on çeker bu resim anasını satayım. Kim ne sayarsa saysın arkamdan da. Valla ruhum duymaz.

İşin yoksa evdekilere ayrı, işyerindekilere ayrı anlat şimdi derdini. Her gören “O elindeki ne ayol? diye sordular mı hele, kırmızı görmüş boğaya dönüyorum. Evdeki çoluk çoçuğa bile madara olduk bu sayede. Sigarayı bırakma aralığım az biraz gecikse, benim büyük kız başlıyor hemen “ Aaa! Anne bu ay geçti mi ne?” dediğinde başlarda anlamıyor, soruyordum: “Geciken ne ola ki kızım?” diye. “Aylık med-cezirlerin!” Çocukların büyümesi de başa bela. Her birinde pabuç kadar dil! Gözünüze dizinize dursun size verdiğim emekler. Sonunda köyün delisine çevirdiniz ya beni de!

Şu fani dünyada şuna inandım ki, ben bu mereti bırakamayacağım. Ölümüne kankayız anlaşılan. Uslanmaz kumarbaz misali “Bahse girerim bu defa kumarı bırakıyorum!” gibi bir şey bendeki bu arlanmaz döngü.
Eş dost dalga geçmese belki birkaç kez daha denerdim.
Geçen gün arkadaşa “Bu defa kesin bırakıyorum” dedim. Bırakamazsın dedi. Bırakırım dedim. Pistir inadım, bulaşma bak! Var mısın bahsine dedi. Varım dedim. Neyine? Bir karton sigarasına” demez mi?
Pes yani!
Neerde o eski nev-i şahsına münhasır dostluklar. Bir insanın onuruyla bu kadar da oynanmaz ki canım.
Yine efkar bastı bak! Neredeydi benim tabakam?

Yazarın diğer yazıları için www.kadinnews.com

Şu fani dünyada şuna inandım ki, ben bu mereti bırakamayacağım

SEN BIRAKMASSAN O SADIK DOSTUN SENİ BİR GÜN MUTLAKA BIRAKACAKTIR. Buna emin olabilirsin
Alt 15 Aralık 2010, 12:20   Mesaj No:7
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:sahra-i cedit isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13001
Üyelik T.: 09 Aralık 2010
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Türkiye’de şükürler olsun güzel bir yasak başladı. Evet kasten ‘güzel’ diyorum. Ben aslında yasaklara karşıyım. Ama başkasına zarar veren hürriyetlere de taraftar olamam ''dumansız haav sahası '' adıyla başlatılan yasağıda sonuna kaadr destliyorum.Bu kararımızla dünyada 6. ülke olduğumuzu öğrenince sevindim doğrusu. Ne güzel hayırlı işlerde de milletlerarasında ön sıralara geçebiliyoruz artık. Sadece insanlarımızın ciğerleri bayram etmeyecek, memleketin her tarafı da temiz havaya kavuşacak.Sigara yasağı ülkemizde geniş yankı uyandırdı.Çünkü biz dünyada en çok sigara tüketen ülkelerdeniz. “Bir Türk gibi sigara içmek” tâbiri Batı’da yaygındı. İnşallah bu karardan sonra sigara içenler azalır ve biz bu kerih ve nâhoş dereceden bir an önce kurtuluruz.

Ben gibi efkar basanlar bir kutu tütün yerine sakıza ne dersiniz....

Var olun hocam çok öenmli bir konuya değinmişsiniz...
Alt 01 Ekim 2017, 17:03   Mesaj No:8
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11841
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Şu ülkede sigara yasağının bu denli kararlılıkla uygulanacağı hiç aklıma gelmezdi.. Annemin elinde poşetlerle dolmuşa bindiğini bilirim 10 dakikalık mesafeye sigara dumanından içimiz dışımıza çıka çıka varırdık..hastaneler ve bütün kurumlar ne fenaydı.. Şimdilerde, Dışarda solumaya temiz hava bulamayınca daha bir farkına varıyor insan kapalı alanlarda maruz kaldığı o dumanın pisliğine...

Ama gençlik marifet sanıyor ve sayıyor sigara içmeyi..Lise çağları elinde siarayla doşaşıyor...Anneler özellikle ev hanımları bu konuda çok maharetliler. Artık okul bahçe park çay bahçesi farketmiyor... Her yerde gönül rahatlığıyla içiyor içiyorlar.

Çocuklar içmeyen anneye tuhaf bakıyorlar artık...İçmeyen anneleri içime atasım geliyor, gözlerim yaşarıyor O derece yani..

Hem içip hemde tiksinçliği konusunda hem fikir olamları da ayrı bir ironi...Dumanı kendinden tiksinç ve iğrenç meret..
mehmet akif2 beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 14 Ocak 2018, 18:04   Mesaj No:9
Osmaniyeli1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Osmaniyeli1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 59029
Üyelik T.: 14 Ocak 2018
Konular: 4
Beğenildi:4
Takdir Et:

Yüreğinize sağlık.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)