Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi HALUK GÜMÜŞTABAK,Açılış Tarihi:  26 Şubat 2010 (21:06), Konuya Son Cevap : 04 Mart 2010 (19:01). Konuya 29 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 01 Mart 2010, 19:57   Mesaj No:21
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: 01 Ekim 2009
Arkadaşları:1
Konular: 86
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Re: Ayetlerin nüzul sebebi neden kur'anda bahsedilmemiştir?

Sayın Elif nekadar güzel sözler bunlar benimde söylediğim bundan farklı şeyler değil. Bakın Rabbim ayetinde ne diyor? ( Allah'tan başka bir hakem mi arayayım? Oysa O, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiştir. ) Bu ayet ve bu sözler herşeyi apaçık anlatıyor, anlayana anlamak isteyene. Selametle. halukgta
Alt 01 Mart 2010, 20:03   Mesaj No:22
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Arkadaşları:0
Konular: 71
Beğenildi:4
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: AYETLERİN NÜZUL SEBEBİ NEDEN KUR'ANDA BAHSEDİLMEMİŞTİR?

Sayın Haluk Gümüştabak

Tek bir fikir yürütüyorsunuz oysa ki Kuranın dışına çıkılmıyor. başka bir yol varmı bize? ?
Allah, gerçek imanın şartlarını, insanların dünyadaki ve ahiretteki yaşamlarına ilişkin pek çok konuyu, iman sahibi bir insanın nasıl bir ahlaka sahip olması gerektiğini ve bir insana hayatı boyunca yol gösterecek birçok konuyu bizlere Kuran'da detaylı olarak bildirmektedir. Allah ayrıca, Kuran vasıtasıyla bize Kendisini tanıtır, tüm kainatı yoktan var eden, alemlerden müstağni, tüm eksikliklerden münezzeh, gizlinin gizlisini gören, işiten, herşeyden haberdar olan olduğunu bize ayetlerle açıklar.Yapmayın!!! etmeyin sözlerimle ilişiginiz nedir ?
Alt 01 Mart 2010, 20:31   Mesaj No:23
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
HALUK GÜMÜŞTABAK Üyemizden Alıntı
[size=large]Sayın Elif nekadar güzel sözler bunlar benimde söylediğim bundan farklı şeyler değil. Bakın Rabbim ayetinde ne diyor? ( Allah'tan başka bir hakem mi arayayım? Oysa O, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiştir. ) Bu ayet ve bu sözler herşeyi apaçık anlatıyor, anlayana anlamak isteyene. Selametle. halukgta[/size]
Çok güzel anlıyorum Peki Peygambersiz Kuran anlayışı degilmi bu ?
Alt 02 Mart 2010, 09:52   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Allah Kendisine kulluk edenlere din olarak İslam'ı seçip beğenmiş, başvuracakları rehber olarak Kuran'ı indirmiş, Peygamber Efendimizin hayatını da örnek kılmıştır. Tek doğru ve hak yol, Allah'ın yoludur. Allah'ın Kuran'da bildirdiği yollar dışındaki tüm yollar batıldır, yanlıştır. Ve yalnızca hurafelere, bidatlara ve zanlara dayalıdır. Dolayısıyla insan ancak Kuran ayetlerini kendisine tek ölçü olarak aldığı, Allah'ın buyruklarını titizlikle yerine getirdiği, her an O'nun rızasını kazanacak salih amellerde bulunduğu ve kendisine Peygamber Efendimizi örnek aldığı takdirde Allah katından güzel bir karşılık umabilir.
Kuran'da bildirildiği gibi Allah'ın sözleri "tastamamdır" ve ancak Kuran'ı ve Peygamberimiz (sav)'in sünnetini kendisine rehber edinen bir insanın en doğru ve en gerçek bilgilere ulaşması mümkündür. Allah'tan başka bir "hakem" olmadığı Kuran'da şöyle haber verilmiştir:

Allah'tan başka bir hakem mi arayayım? Oysa O, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiştir. Kendilerine Kitap verdiklerimiz, bunun gerçekten Rabbinden hak olarak indirilmiş olduğunu bilmektedirler. Şu halde, sakın kuşkuya kapılanlardan olma. Rabbinin sözü, doğruluk bakımından da, adalet bakımından da tastamamdır. O'nun sözlerini değiştirebilecek yoktur. O, işitendir, bilendir. (Enam Suresi, 114-115)

Sözlerim yukarıda yazdıklarınız içindi, tekrar onaylıyorum siz yazdığınızı beğenmesenizde.Orada hem peygamberimize itaat hem de Rabbim e itaat vardır. Çünkü peygamberimiz Rahmandan gelen kitabı bizlere iletmiş ve onu hayatına geçirmiştir. Kur'ana uyan elçisine uyar.
Alt 02 Mart 2010, 10:17   Mesaj No:25
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Peygamberimizi Yüce Rabbin hükümranlığına ortak, hükümler veren olarak göstermek, kur'anın bütününe ters düşer. Rahman kimseyi kendisine ortak etmez. Lütfen bu açıdan bakın birde isterseniz.
Alt 02 Mart 2010, 22:35   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Sınırları zorlamayın... ben yazımı inkar etmiyorum!!!!

ben Peygambersiz Kuran anlayışını red ediyorum... söylenecek söz kalmadı... lütfen uzatıp uzatıp durmayın!!!!
Alt 02 Mart 2010, 22:57   Mesaj No:27
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Kuransız Bir Peygamber Peygambersiz Bir Kuran anlayışı olamaz,Kuran ilahi kelamdır Peygamber onun tebliğ eden anlatan yaşayan ve yayılmasına vesile olandır Her işin bir sanatkarı vardır Kuranı en iyi anlayan ve anlatan Allah resulüdür Bu hususta Nüzul ortamı Kuran'ın anlaşılması için elzemdir Nuzül sebebini anlamadan Kuran'a bakmak benim anlayışıma terstir. 1400 yıllık süreç içinde bizlere ulaşan tüm bilgileri Kuran penceresinden Peygamber Örnekliğinden Alimlerden almayı kendime ilke edinmişimdir.Kuran'ı edebi sanatı belağatı ve indiği asırdaki olayları Arapçasından orjinalinden öğrenmek hataya düşmekten alıkoyar.
Alt 03 Mart 2010, 09:46   Mesaj No:28
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Bu konuda daha fazla konuşmamın doğru olmayacağını anladım.Ben hiç bir zaman peygambersiz bir dinden söz etmedim, bu konuda benim söylediğim eğer Rabbim ayetlerin iniş sebebleri konusunda bir açıklama gerekseydi bizlere iletirdi diyorum okadar. Hatta bazı ayetler için bir açıklama da var ve diyorumki ayetlerin iniş sebebi diye aktarılan bilgilerin ayetlerle hiç bir ilişkisini kuramadığımız halde, bunu kuşkulanmadan kabul etmemiz doğru değildir, bizleri yanlışa götürür ayetlerin doğru anlaşılmasına engel olur diyorum. Ama sizin düşünce ve inançlarınıza saygılıyım bu konu benim için kapanmıştır. Her insan yaptıklarından ve inançlarından bizzat sorumludur, hesabı kendisi verecektir. Dilerim cümlemiz hesap günü hesabı veren kulları arasında oluruz. SAYGILARIMLA Halukgta
Alt 04 Mart 2010, 13:54   Mesaj No:29
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Muvahhid isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7913
Üyelik T.: 24 Nisan 2009
Konular: 2
Beğenildi:1
Takdir Et:

Konu başlığı dikkatimi çekti Kuranda nüzul sebebi Haluk bey o zaman Kuran Ansiklopedi ciltileri halinde olmalı sizin matığınıza göre.

Hezarfen Ahmet Çelebi belki bu zatın hikayesini bilirsiniz İlk uçmayı başaran İnsan .
ancak bu derece bilgili ve becerikli birisinin tehlikeli olabileceğini düşünüp, “Bu Adem pek havf edilecek bir ademdir, her ne murad ederse elinden gelİr, böyle kimselerin bakaası caiz değil.” diyerek onu Cezayir’e sürgün etmiştir.

Kuran bir tafsilat Kitabı değil bizzat Temel ilkeleri verendir Nüzul sebeplerinin tümünün Kuranda tek tek geçmesi diye bir mantık Kurana Ansiklopedi olmalı gözü ile bakmaktır....
Alt 04 Mart 2010, 19:01   Mesaj No:30
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Ben düşüncelerimi söyledim, hiç kimseye söylediğimi kabul edeceksiniz demedim, böyle birşeye kimsenin de hakkı yoktur. Kur'ana ve İslama bakış pencerenize sözüm olamaz. Siz düşündüklerinizi söylediniz, diğer arkadaşlarımda söyledi, sanırım bende söyledim. Bundan sonrasını Rabbim e bırakıyorum, hesap günü tüm gerçekleri göreceğiz. O gün uzak gibi görünsede sanırım hepimiz için çok yakın. Selametle. Halukgta

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)