Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi NİLGÜN YAZAR,Açılış Tarihi:  25 Kasım 2011 (19:47), Konuya Son Cevap : 13 Kasım 2021 (23:46). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen NİLGÜN YAZAR
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Kasım 2011, 19:47   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
NİLGÜN YAZAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİLGÜN YAZAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 8150
Üyelik T.: 14 Mayıs 2009
Arkadaşları:0
Konular: 37
Beğenildi:5
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Bir yusufçuk gördüm

Bir yusufçuk gördüm

Annem, adımı Kurân-ı Kerim’de geçen bir peygamberden aldığımı söyler. Neredeyse onun kadar da güzel bir yüzüm olduğunu. Güldüğümde çenemde oluşan gamze, yeryüzünde kimselerde yokmuş. Buna inanmam o kadar kolay ki.

Çünkü anneler asla yalan söylemez.

Sözde daha disiplinli olur diye annem beni erkek öğretmene teslim etmiş. Yetişkinler sevginin önüne koydukları ve her şeyden daha çok önemsedikleri hırslarıyla biz küçükleri neden bu kadar ezerler ki ?

Oysa onlar da bilir ki sevgisizlik; yoldan çıkmaya giden en kestirme yoldur. Büyüklerin de yaptıkları çoğu hatanın temelinde sevgisizlik yatar. Tıpkı bizde olduğu gibi. Bunu bilirler bilmesine de sorun sadece bunu birbirlerine itiraf edememeleri.

Sınıfımıza müfettiş geldiğinde, öğretmenim beni başka bir sınıfa o gün için göndermeseydi, onun beni sevdiğine hâlen inanabilirdim. Evet evet, canımdan çok sevdiğim canım öğretmenim benden düpedüz utanmış, beni misafirinin önüne çıkarmak istememişti.

İkinci yarı yıl başlamasına rağmen okuma yazmayı öğrenememiş olmakla utanılacak bir iş yapmıştım. Beni utanılacak kişi yapan şey, zamanı geldiğinde meyve vermeyen ağaca benzememdi. Bu durumda suçluydum, cezamı da “yok sayılarak” ödeyecektim.

Öğretmenimin boyuna yetişebilmem demek, üç tane benim gibi çocuğun birbirlerinin omzuna binmesi ve dimdik durması demekti. Ben de büyüyünce tıpkı onun gibi kocaman “adam” olacaktım. Sırf bu yüzden hemen büyümek istiyordum. Ama hemen. Çünkü biz küçükler için uzak gelecek diye bir şey yoktur, “hemen” vardır.

Şubat ayı gelmesine rağmen halen okumayı yazmayı sökememiş olmam benim normal bir zekâya sahip olmadığımı gösterir mi bilmiyorum. Ancak o gün başka bir sınıfa gönderilmem, artık orada istenmediğim anlamına geliyordu. Bunu anlayabilecek kapasitem vardı. Bu kadarını anladığıma göre ben zeki bir çocuktum. Belki hiçbir zaman öğretmenimin gözdesi olamamıştım ama yeterince zekiydim. Benden istenen şey için sadece bir parça daha zamana ihtiyacım vardı.

Aslında ben öğretmenimi hep çok sevmiştim. O üzülsün istememiştim. O mutlu olsun, beni görünce gülümsesin diye ödevlerimi günü gününe yapmaya gayret ediyordum. Elimden gelen her şeyi yapmış olmama rağmen okuma yazmayı nasıl olduysa zamanında! öğrenememiştim.

Kendimden utanıyordum. Bu durumda öğretmenimin de benden utanması son derece doğaldı.

Annem bu halime çok üzülüyordu. Anneleri üzmek en büyük günah değil miydi hem? Öğretmenimin beni sevmediğini, hatta benden utandığının o da farkındaydı. Ancak onun bu durumu değiştirmek için bugüne kadar tek yaptığı şey ağlamaktı.

Hiçbir işe yaramayan bu çocuksu eylemi neden yapar ki büyükler? Koca koca insanların, sorunlarını çözmek için bir köşeye çekilip ağlamak dışında yapabilecekleri başka şeyler olmalı.

Ben koca bir adam olsaydım, zır zır ağlamayı keser, her meselenin üstesinden kolaylıkla geliverirdim. Büyük olmak, her şeyden büyük olmak demek değil midir?

En azından benim küçük dünyamda bu böyle bilinir.

Sınıftan bir günlüğüne gönderilmemin ardından annem nihayet doğru bir adım atmayı becerebildi. Beni o sınıftan alıp başka bir öğretmene verdi. O gün hem şaşkın, hem üzgün, hem mutluydum. Duygu devinimlerim sürekli yer değiştiriyordu.

Allah’tan biz çocuklar, siz büyüklerden çok daha çabuk alışırız. Hatta sandığınızdan çok daha çabuk. Yeter ki avuçlarımıza sevginizi bırakın. Gerisini biz hallederiz.

Yeni öğretmenimi çok sevmiştim. Benimle ilgilenme dozundan son derece memnundum. Bir kere boyu kısa olduğu için, yüzünü her seferinde çok rahat görebiliyordum. Zaten benimle konuştuğu zamanlarda mutlaka gözlerini benimkilerle aynı seviyeye getiriyordu. Bana baktığında sadece yüzü değil, gözleri de gülüyordu. Bu o kadar içtendi ki bunu anlamak için ona bir çocuk saflığında bakmak yetiyordu.

Yaklaşık on gün içinde okuma yazmayı öğrenmiştim. Güldüğümde çenemde oluşan gamzenin beni eşiz biri yaptığını artık sadece annem söylemiyordu. Demek sadece anneler değil, öğretmenler de asla yalan söylemezmiş.

NilgüN Şahsi
Kara Kartal beğendi.

Konu Sahibi NİLGÜN YAZAR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Baba(sız)lar günü Makale ve Köşe Yazıları NİLGÜN YAZAR 0 1703 25 Kasım 2011 20:06
Insan insanın zehrini alır Makale ve Köşe Yazıları NİLGÜN YAZAR 0 1635 25 Kasım 2011 20:04
Birinci kadının, ikinci kadına teşekkürü Makale ve Köşe Yazıları NİLGÜN YAZAR 0 1375 25 Kasım 2011 19:57
Yoruldum Makale ve Köşe Yazıları NİLGÜN YAZAR 0 1419 25 Kasım 2011 19:56
Eller ve izler Makale ve Köşe Yazıları su damlası 1 1665 25 Kasım 2011 19:52

Alt 13 Kasım 2021, 23:46   Mesaj No:2
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 423
Beğenildi:3214
Beğendi:3702
Takdirleri:25945
Takdir Et:

Çünki anneler yalan söylemez

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: