Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi muhsin iyi,Açılış Tarihi:  24 Ağustos 2013 (11:12), Konuya Son Cevap : 24 Temmuz 2015 (20:27). Konuya 57 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı6Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Mayıs 2014, 20:56   Mesaj No:21
Medineweb Üyesi
Durumu:muhsin iyi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14028
Üyelik T.: 31 Temmuz 2011
Arkadaşları:5
Konular: 88
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Letaif Nedir, Letaiflerin Anlamları, İşlevleri, Görevleri Nelerdir? (2)/Muhsin

ben bu konuda söylediklerimi söyledim.
Alt 26 Mayıs 2014, 02:24   Mesaj No:22
Yakacağım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yakacağım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43261
Üyelik T.: 26 Mayıs 2014
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:
Standart Cevap: Letaif Nedir, Letaiflerin Anlamları, İşlevleri, Görevleri Nelerdir? (2)/Muhsin

Alıntı:
muhsin iyi Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ben bu konuda söylediklerimi söyledim.
dediğimi dedim ile olmuyor. Kurana göre ne dediğiniz önemli.
Alt 26 Mayıs 2014, 04:20   Mesaj No:23
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Alıntı:
BİR-i Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Başka insanlardan daha üstün olduğumu falan hissettirmeye çalışacaklardır muhakkak, bu gibi oyunlara gelmem.

Nefsim kabarmaz yani...

Bilirim.. var olan herşey (ve herkes) sadece var olduğu için sonsuz değerdedir.Hiç kimse kimseden daha değerli değildir.Bunu yazdım çünkü bu konuda beni kandıramayacaklarını anlatmaya çalışıyorum.

Sizce letaif zikrine mürşitsiz başlamalı mıyım?

Zikr , demek kendini gafletten kurtarmak demektir. M. Behaaddin-i Buhari buyurdu ki;
'' İsi ve sıfat ile yapılan zikr , İslamiyete uymakla olan zikre sebep olur. Çünkü; dinin sahibini tam sevmedikçe her işde İslamiyeti gözetmek çok güç olur. Tam muhabbeti elde etmek için de isim ve sıfat olan zikr, lazımdır. O halde İslamiyete uyarak zikr ile şereflenmek için , önce isim ve sıfat olan zikr gerekiyor. Evet cenabı Hakkın lutfü ve ihsanı ayrıdır. Hiç sebep olmadan dilediğini dilediğine ihsan eder. Şura suresi 13. ayette ;
'' Allah'ü Teala dilediğini seçerek kendine kavuşturur'' buyruldu.
Mazhar-i Can-ı Canan '' Kaddsallahü Teala sirrehül aziz '' 11. mektubunda buyuruyor ki;
Üç türlü zikr vardır.
1. Kalb karışmadan yalnız dil ile söylemektir. Bunun hiç faydası yoktur.
2. Ağızla söyleyip yalnız kalb ile yapılan zikrdir.
3. Kalb ile ve dil ile birlikte zikrdir. Dil ile kendi işitecek kadar söylenirse , İslamiyette '' Zikri Hafi'' denir. Emir olunan bu zikrdir.
Zikr etmek Allah'tan başka şeylerin sevgisini onlara düşkün olmayı kalbden çıkarmak içindir. Kalbin mahluklara bağlılığını yok etmek için en iyi ilaç zikrdir. Hadisi şerifde ;
'' Zikr ederek kalblerinin yükünü hafifletenlerin yolunda olunuz'' buyuruldu.
Tasavvuf ehlinde meşhur olan sima ve raks iki nev dir. Birincisi kalbin ve nefsin fani olmasından sonra cemal veya celal sıfatlarının tecellisinde hasıl olur ki bunda aklın ve nefsin mücadelesi yoktur. Celaleddin-i Ruminin ve Sünbül Sinan efendinin zikr , sima ve raksları böyleydi. '' Şah-ı Nakşibend (ra) '' Biz bunları inkar etmeyiz '' buyurdu.
İkincisi bazı cahil ve gafil tarikatçıların noksan akıllarına ve azgın nefislerine uyarak bağırmaları ve zıplamalarıdır. '' Biz bunları yapmayız'' buyurdu.
Rad suresindeki ayeti kerimede mealen '' Biliniz ki kalbler , ancak Allah'ı zikr etmekle itminana kavuşur'' buyuruldu. İtminan, sukun ve rahat demektir.
Zikr hatırlamak demektir. Allah'ü Teala'yı hatırlamak O'nun ismini söylemekle veya çok sevdiği bir Velisini görmekle olur. Çünkü ; hadisi şerifde '' Onlar görüldüğü vakit Allah (cc) hatırlanır.'' buyuruldu. Görmek göz ile olduğu gibi Velinin şeklini , suretini kalbine hayalini getirmekle de görmüş gibi olup , Allah (cc) 'ı hatırlamaya sebep olur. Böyle kalb ile görmeye '' Rabıta'' denir ki, kalbi Allah'ü Teala'dan başka şeyleri sevmekten onları düşünmekten kurtaran vasıtadır.
Evet , İslamiyete yapışmak yani emirleri yapmak ve haramlardan sakınmak , insanı Allah'ü Teala'nın rızasına , sevgisine kavuşturur ise de bunları ihlas ile yapmak şarttır.
Rabıtasız zikr etmek insanı ilerletmez. Zikr etmeden rabıta yapmak, ilerletir. Halid-i Bağdadi buyurmuşlardı. Rabıta her işde yardımcıdır. Zikr etmeye yardımcı ise pek çoktur. Allah'ü Teala'nın evi olan kalbi nefsin pisliklerinden ve şeytanın aldatmasından temizler. Zikrin yerleşmesi için kalbi hazırlar. Rabıta üç kısımdır.
1. Velinin yüzünü karşısında bulunuyormuş gibi hatırlamaktır. Böyle rabıta zikre başlarken yapılır.
2. Yüzünü kendi kalbinde bulundurmaktır. Böyle rabıta zikr ederken kendiliğinden hasıl olunca kalbde durduğunu düşünerek zikr etmek olur.
3. Kendisini Velinin şeklinde kıyafetinde görmek yani böyle rabıta yapmaktır. Kur'anı Kerim okurken ve dinlerken ders vaaz dinlerken , namaz kılarken her ibadeti yaparken kendini o kıyafette düşünür. Bunları yapan kendi değil odur der. Böylece yapılan ibadetlerden çok lezzet duyulur.
Sual ; Hicri on dördüncü asrın yarısından sonra dünyanın hiç bir yerinde Veli görülmediğine göre , eski Velilerin sözlerini okuyup onları tanıyarak kalbimizi , kalblerine bağlayacağımıza niçin doğruca Resulullah (sav) efendimizin kalbine bağlamıyor, O'nun kuvvetli olan nurunu almıyoruz. Ona intisab, yani bağlanmak , inanmak ve sevmek zaten imanın şartı değil midir?

Cevap ; Doğruca Resulullah (sav) vefatından sonrada mübarek ruhuna bağlanmak elbette daha faydalı , hatta lazım ve vaciptir. '' Mekatib-i şerifenin seksen birinci mektubunda diyor ki ;
'' Evliyayı bir gözlük olarak düşünüp, Resulullah'a ve Allah'ü Teala'ya bu gözlük ile bakmalıdır''. Bir Veliyi veya kitaplarını bulup bunu tanımak buna rabıta yapmak Resulullah'ın (sav) mübarek ruhuna bağlanmak içindir. Resulullaha rabıta yapılmaz. Çünkü ; Başkasının Resulullah olduğuna inanmak küfr olur. Evliyayı düşünmekte bu tehlike yoktur.
Bir Veliyi düşünen gönül gözü ile onun mübarek kalbine bakmış olur. Orada Resulullah'ın mübarek kalbini görür. Böylece Resulullah'a bağlanmış olur.
İmam-ı Gazali (ra) '' her müslüman terbiye edici bir üstada muhtaçdır. Terbiye etmek çiftçinin tarladaki dikenleri zararlı otları temizliyerek ektiği tohumların kuvvetli iyi olmasına çalışması gibidir.''

İnşallah bu konuda Muhsin Hocamla size bir faydamız olur. ( Dinimizde Rabıta vardır)
Allahın kulu_ beğendi.
Alt 27 Mayıs 2014, 10:08   Mesaj No:24
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:BİR-i isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43069
Üyelik T.: 21 Mayıs 2014
Takdir Et:

Çok teşekkür ederim.Bana rabıta esnasında yaşanılanları anlatabilir misiniz? Kişinin yüzünü karşımda düşündüğümde kendimi iyi hissetmek dışında neler yaşadığımda veyz aldığımdan emin olabilirim?Gözlerimi kapadığımda sürekli ışık vakumladığımı görüyorum zaten rabıtada fark ne?Nasıl anlayabilirim?
Alt 27 Mayıs 2014, 11:52   Mesaj No:25
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

''2-Yüzünü kendi kalbinde bulundurmaktır. Böyle rabıta zikr ederken kendiliğinden hasıl olunca kalbde durduğunu düşünerek zikr etmek olur.''

Demişsiniz.Oysa ben zikir esnasında mürşidin akıldan çıkarıldığını sanıyordum.Emin misiniz?
Alt 27 Mayıs 2014, 13:30   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

Alıntı:
Merhaba,

Kalp zikrini 21000 kere çektim 17000 de durmuştum ve ezan okunmaya başlayınca kalp letaifim ve sol ya da sağ baldırım (tam hatırlayamıyorum) kalp atışı gibi atmaya başladı(aynı anda) yanma, hafif bir ağrı ile birlikte.. kalp letaifim ezan sesiyle adeta zikir çekti.Bir mürşidim yok. Dahası Tasavvufla uzun zamandır ilgiliyim fakat dindar bir ailede doğmadım.Bir mürşid nerden bulunur nasıl güvenilir bilemiyorum.Size sorularım var; yazdığınız şeyleri bizzat yaşadınız mı? Letaif zikirlerine başlamalı mıyım ? Rabıtanın çok önemli olduğunu söylemişsiniz bunu sizinle yapabilir miyim?? Ayrıca zaman zaman içki içiyorum. Ara sıra namaz kılıyorum.Yıllardır şeytanlarla savaşıyorum bazen ümitsizliğe de kapılıyorum ama çok şeye şahit oldum.

Kısacası bana yardım edebilir misiniz?
Anladığım kadarıyla tasavvufa ilginiz var. Mürşit arıyorsunuz.
Letaif zikirlerine başlamak istiyorsunuz.
Siz bilirsiniz ama bu yola bir kılavuz olmadan girmenin tehlikelerini umarım tahmin ediyorsunuzdur.
Rabıta çok önemli evet ama bunu herkesle yapamazsınız, çünkü tehlikeli olur.
İçki içtiğinizi söylemişsiniz. Tercihleriniz konusunda kimse size bir şey diyemez, kendiniz hakkındaki kararları en iyi siz verebilirsiniz. Bildiğinizi biliyorum ama yine de söyleyim, içki daha midede iken kana karışan birşey. Bütün hücrelerin içine girerek onları mahfediyor. Beyin hücrelerinin ölmesine sebep olduğu tıpça ispatlandı. Tasavvuf yolunda sizin beyin hücrelerinize ihtiyacınız olacağı muhakkak.
Ayrıca ara sıra namaz kılmayla bu iş olmaz. Çünkü siz hem Allah aşkına talip olacaksınız, hem de sizi günde 5 defa huzuruna çağıran Allah'tan kaçacaksınız. Bu bir çelişki değil mi sizce de?
Şeytanla savaştığınızı söylemişsiniz, Allah yardımcınız olsun. Ama ümitsizlik de şeytandandır unutmayın.

Güvenilir mürşit arayabilirsiniz, Allah yardımcınız olsun. İnşallah fıtratınıza uygun bulursunuz.
Ben size Erenköy cemaatini öneriyorum. Hüdai Vakfına bir uğrayın isterseniz. Meramınızı anlatın. Yardımcı olacaklardır. Tabii siz de araştırma yapabilirsiniz.
Mürşidimiz; Osman Nuri Topbaş efendidir.
Tavsiye ederim naçizane.
Allahın kulu_ beğendi.
Alt 27 Mayıs 2014, 13:45   Mesaj No:27
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Alıntı:
Çok teşekkür ederim.Bana rabıta esnasında yaşanılanları anlatabilir misiniz? Kişinin yüzünü karşımda düşündüğümde kendimi iyi hissetmek dışında neler yaşadığımda veyz aldığımdan emin olabilirim?Gözlerimi kapadığımda sürekli ışık vakumladığımı görüyorum zaten rabıtada fark ne?Nasıl anlayabilirim?

Tam rabıta yapan kendi kalbini düşünürdü. (Veliler)
Kendine sıkıntı vermeden , namazda oturur gibi edeble otururlardı. Başını ve vücudunu biraz kalbe doğru eğerdi. Gözlerini kapatılardı. Çünkü göz kalbin kılavuzu gibidir. Göz ne ile meşgul olur ise kalb de onunla meşgul olur. bunun için duygu organlarının hiçbiri bir şey duymamalıdır. Dudaklar kapanır ve dil damağa değer ''Allah'' kelimesini hayali ile düşünerek o nurdan kuvvet alırlardı. Ayeti kerimede '' O'nun gibi hiçbir şey yoktur'' Hiç bir şeye benzemeyen bir zatın ismi olan '' Allah , Allah, Allah'' derlerdi. Söylerken hiç bir şey düşünmezlerdi.
Tesbihi alıp sağ elinin baş parmağı ile ''Allah Allah'' diyerek tesbih tanelerine dokunurlardı. Kalbine bir düşünce gelmemesi için uygun göreceği gibi çabuk ya da yavaş yavaş zikr ederlerdi.
Zikr günde en az beş bindir. Ramazanı şerifte on beş bin, diğer aylarda yedi bin, yapabiliyorsa on beş bin olurdu. Zikr bukadar anlatılabilir , yapınca anlaşılır. Ancak iyi yapmakla ve çok yapmakla olur. '' Ölüm gelmeden önce zikret. Çünkü kalbin temizliği zikr ile olur. Allah'ü Teala'nın zikrinden başka her ne olursa olsun, can çıkarmaktır'' sözü önemlidir.
Tasavvuf bilginlerinin mütehassısları '' Zikr etmekle kalb temizlenir. Zikr etmekle Allah'ın sevgisi elde edilir. Zikr etmekle iman kuvvetlenir. Zikr etmekle namaz kılmak hevesi artar. Zikr etmekle ahkamı İslamiye kolaylıkla yapılır. Zikr etmekle taklidcilikten kurtulup vicdaniliğe kavuşulur. Kur'anı Kerim'de '' Allah'ü Teala'yı çok zikr ediniz'' emri bunu göstermektedir.
Zikrin nasıl yapılacağı Muhammed Ma'sum hazretlerinin cild 2, 113 cü mektubunda yazılıdır. Bu mektubun tercümesi '' Kıyamet ve Ahiret'' kitabı 165. sayfada vardır.
Tasavvuf yolunda ilerlemek için önce tevbe , sonra istihare yapılırdı. Tevbe yapmak için kısaca
'' Ya Rabbi buluğum anından şimdiye kadar yaptığım günahlara pişman oldum. Şimdiden sonra da İnşaallahü Teala hiç günah işlememeye söz veriyorum'' denir. Günahlar ayrı ayrı sayılmaz, sonra gusl abdesti alınır. O gece istihareye niyet ettim, diyerek iki rekat namaz kılıp yatılırdı. Birinci rekatta Kafirun , ikinci rekatta İhlas suresi okunurdu. Hergün böyle zikr yaparlardı, Tevfik Hak Teala'dandır derlerdi.
Bundan sonra ki sorularınıza Muhsin Hocam cevap verecektir. Rabbim hakkınızda hayırlısını nasip etsin.
Allahın kulu_ beğendi.
Alt 27 Mayıs 2014, 15:33   Mesaj No:28
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Osman Nuri Topbaşı ve Hüdai Vakfını araştırmaya başladım.Peki Hüdai Vakfında siyaset konuşuluyor mu? Herkesin aynı partiye oy vermesi konusunda etki yapılıyor mu? Siz ne zamandır oradasınız? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.
Alt 27 Mayıs 2014, 16:13   Mesaj No:29
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Arkadaşlar dergahlara bağlı mürşitler varsa aranızda bağlı olduğunuz dergahı ve mürşidi yazarsanız minnettar kalırım.Teşekkür ederim.
Alt 27 Mayıs 2014, 17:18   Mesaj No:30
Durumu:Dur_Hele isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18627
Üyelik T.: 13 Mayıs 2012
Memleket:Erzurum
Konular: 6
Beğenildi:4
Takdir Et:

Alıntı:
Arkadaşlar dergahlara bağlı mürşitler varsa aranızda bağlı olduğunuz dergahı ve mürşidi yazarsanız minnettar kalırım.Teşekkür ederim.

Medineweb İslam kardeşliği tergahı

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: