Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi EyMeN&TaLhA,Açılış Tarihi:  08 Eylül 2014 (09:09), Konuya Son Cevap : 09 Eylül 2014 (19:26). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 08 Eylül 2014, 09:09   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ne kadarını uyguluyoruz ?

Ne kadarını uyguluyoruz ?

Okunduğunda her harfi Cenabı Allah katında sayısız ecir kazandıran Kuran'ı Kerim'in âyetlerini her hafta, her gün, her namazımızda, her duamızda, her işimiz düştüğünde, başımız sıkıştığında defalarca kere okur dururuz.

Ölülerimize Yasin-i Şerifi, kabirde ışık olsun diye Tebareke’yi (Mülk Sûresi), işlerimiz bereketli olsun, belâ müsibet gelmesin diye Vakıa Sûresini , aman nazar değmesin diye nazar âyetlerini, hastalandık şifa âyetlerini ve diğerlerini türlü türlü amaç ve isteklerimize vesile olsun diye okuruz.
Sayılara tamamlamaya, eşimize dostumuza sûre, cüz dağıtmaya çalışırız. Çalışırız ki hastalıktan kurtulalım, ev alalım, işlerimiz açılsın, oğlumuz kızımız hayırlı kısmet bulsun vs.

Peki ya Allah (cc), 114 sûreden hasıl Yüce Kuran’ı Kerim’i bunlar için mi indirdi ?. 604 sayfa, 6236 âyet (bazı tefsirlerde 6666 olduğu belirtilir) bize ne anlatıyor ?.

Genelde isteklerimizi karşılamak amacıyla okuduğumuz biricik kitabımızı bunca yıldır Arapça’dan, mahrecine uygun şekilde okumaya çalışırız da hiç Türkçe’sini okuyup, düşündük mü ?
“Andolsun biz Kur'an'ı öğüt alınsın diye kolaylaştırdık. (Ondan) öğüt alan yok mu?” (Kamer 54/17).

Bize defalarca “düşünmez misiniz, öğüt almaz mısınız ?” diyen Rabbimizin hitabını gerçekten işittik mi ? yoksa ne yazık ki okuduklarımız sadece dudaklarımızda mı kaldı da aklımıza ordan da kalbimize yer etmedi mi ?

Düşünün mahşer kurulmuş, Cenabı Allah’ın huzurundayız !

………… nasıl cevap vereceğiz, nasıl diyeceğiz ki, “yüzlerce belki binlerce, dergi-kitap okudum, saatlerce-günlerce dizi film, film izledim, verdiğin sağlık ve imkanlarla gezdim-dolaştım ama Senin okumam için yolladığın kitabını okuyup anlamaya çalışmadım”. NASIL DERİM ?

YA RABBİ ! YARDIM EYLE, NASİP EYLE, HİDAYET EYLE, İHSAN EYLE Kİ “Ben cinleri ve insanları ancak Bana kulluk etsinler diye yarattım”(Zâriyât 51/56) âyetinde buyurduğun gibi Sana KULLUK EDEBİLENLERDEN, RIZANI KAZANABİLENLERDEN olalım, dünya hayatının geçici heveslerine yenik düşmekten kurtulalım. Bizlere dünya ve ahiret mutluluğunu kazanmamıza vesile olacak Kutsal Kitabımızı okuyalım, anlayabilelim, anladıklarımızı uygulayabilelim.

Amin amin amin , velhamdülillahirRabbülalemin.

Selam ve dua ile

BAŞAK TİJEN ÖZBAY

Konu Sahibi EyMeN&TaLhA 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 5986 14 Temmuz 2015 13:14
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4055 14 Temmuz 2015 13:06
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme DİN... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4890 14 Temmuz 2015 13:00
Ramazan-oruç ve çocuğa kazandırdıkları Çocuk ve Aile Sağlığı Mihrinaz 2 2650 14 Temmuz 2015 12:23
çocuk eğitiminde ceza hiç mi olmamalı? Çocuk ve Aile Sağlığı EyMeN&TaLhA 0 2341 14 Temmuz 2015 12:03

Alt 08 Eylül 2014, 18:28   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Beytül Ahzan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Beytül Ahzan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 44651
Üyelik T.: 03 Temmuz 2014
Arkadaşları:13
Memleket:istanbul
Konular: 96
Beğenildi:41
Beğendi:0
Takdirleri:60
Takdir Et:
Standart Cevap: Ne kadarını uyguluyoruz ?

Alıntı:
EyMeN&TaLhA Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Okunduğunda her harfi Cenabı Allah katında sayısız ecir kazandıran Kuran'ı Kerim'in âyetlerini her hafta, her gün, her namazımızda, her duamızda, her işimiz düştüğünde, başımız sıkıştığında defalarca kere okur dururuz.

Ölülerimize Yasin-i Şerifi, kabirde ışık olsun diye Tebareke’yi (Mülk Sûresi), işlerimiz bereketli olsun, belâ müsibet gelmesin diye Vakıa Sûresini , aman nazar değmesin diye nazar âyetlerini, hastalandık şifa âyetlerini ve diğerlerini türlü türlü amaç ve isteklerimize vesile olsun diye okuruz.
Sayılara tamamlamaya, eşimize dostumuza sûre, cüz dağıtmaya çalışırız. Çalışırız ki hastalıktan kurtulalım, ev alalım, işlerimiz açılsın, oğlumuz kızımız hayırlı kısmet bulsun vs.

Peki ya Allah (cc), 114 sûreden hasıl Yüce Kuran’ı Kerim’i bunlar için mi indirdi ?. 604 sayfa, 6236 âyet (bazı tefsirlerde 6666 olduğu belirtilir) bize ne anlatıyor ?.

Genelde isteklerimizi karşılamak amacıyla okuduğumuz biricik kitabımızı bunca yıldır Arapça’dan, mahrecine uygun şekilde okumaya çalışırız da hiç Türkçe’sini okuyup, düşündük mü ?
“Andolsun biz Kur'an'ı öğüt alınsın diye kolaylaştırdık. (Ondan) öğüt alan yok mu?” (Kamer 54/17).

Bize defalarca “düşünmez misiniz, öğüt almaz mısınız ?” diyen Rabbimizin hitabını gerçekten işittik mi ? yoksa ne yazık ki okuduklarımız sadece dudaklarımızda mı kaldı da aklımıza ordan da kalbimize yer etmedi mi ?

Düşünün mahşer kurulmuş, Cenabı Allah’ın huzurundayız !

………… nasıl cevap vereceğiz, nasıl diyeceğiz ki, “yüzlerce belki binlerce, dergi-kitap okudum, saatlerce-günlerce dizi film, film izledim, verdiğin sağlık ve imkanlarla gezdim-dolaştım ama Senin okumam için yolladığın kitabını okuyup anlamaya çalışmadım”. NASIL DERİM ?

YA RABBİ ! YARDIM EYLE, NASİP EYLE, HİDAYET EYLE, İHSAN EYLE Kİ “Ben cinleri ve insanları ancak Bana kulluk etsinler diye yarattım”(Zâriyât 51/56) âyetinde buyurduğun gibi Sana KULLUK EDEBİLENLERDEN, RIZANI KAZANABİLENLERDEN olalım, dünya hayatının geçici heveslerine yenik düşmekten kurtulalım. Bizlere dünya ve ahiret mutluluğunu kazanmamıza vesile olacak Kutsal Kitabımızı okuyalım, anlayabilelim, anladıklarımızı uygulayabilelim.

Amin amin amin , velhamdülillahirRabbülalemin.

Selam ve dua ile

BAŞAK TİJEN ÖZBAY
amin ..amin...
ALLAH razı olsun abla ..
Alt 08 Eylül 2014, 21:56   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Ömer bin Hattab radiallahu anh buyurdu:
“Birinin Kur’an okumasi sizi aldatmasin!
O dilimizdeki bir sözdür. Asil siz onu kim hayatina koyuyor, ona itibar edin! ”

| Bir Söz Kaynak; El-Hattab, Iktidâ‘ El-‘Ilm El-‘Amel, No. 109.
Alt 09 Eylül 2014, 12:29   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 26 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdir Et:

efendimiz zamanında
gelen her ayet ve sure;
okunuyor, ezberleniyor, önce hayata geçiriliyordu...

yazının bu kısmı; rahman suresini hatırlattı bana.
her okuduğumda bambaşka duygular uyandırır bende...

فَبِأَيِّ آلَاء رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ ------ Fe bi eyyi âlâi rabbikumâ tukezzibân

Öyleyken Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?

rabbim yarattığı kulunu bilmez olur mu hiç!!!
Alt 09 Eylül 2014, 16:13   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
GÜLNİHAL2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
efendimiz zamanında
gelen her ayet ve sure;
okunuyor, ezberleniyor, önce hayata geçiriliyordu...

yazının bu kısmı; rahman suresini hatırlattı bana.
her okuduğumda bambaşka duygular uyandırır bende...

فَبِأَيِّ آلَاء رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ ------ Fe bi eyyi âlâi rabbikumâ tukezzibân

Öyleyken Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?

rabbim yarattığı kulunu bilmez olur mu hiç!!!
evet abla ..Rahman suresi benimde en çok sevdiğim surelerden biri ..

31 defa tekrarlanıyor bizim için aynı ayet,

O halde Rabbinizin nimetlerinin hangisini yalanlıyorsunuz?"
Alt 09 Eylül 2014, 19:26   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 26 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdir Et:

rabbimiz bizi bizden iyi bildiği için;
nerede nasıl ve neler yapacağımızı bilir tabi ki!
aynı sûrede defalarca tekrarlanan ayetlerin mutlaka hikmeti vardır.
bizi uyarmak...
dikatimizi o noktaya çekmek...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.