Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi KEVİR,Açılış Tarihi:  31 Mayıs 2008 (01:08), Konuya Son Cevap : 31 Mayıs 2008 (02:01). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 31 Mayıs 2008, 01:08   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:KEVİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1676
Üyelik T.: 05 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 70
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ben,Ötekiler ve Biz üzerine

Ben,Ötekiler ve Biz üzerine

İnsanın öğrenebileceği en önemli ilim kendini tanımadır.Eğer ötekilerin yürüdüğü yola hiçbir şekilde eleştirel yaklaşamıyorsanız sizde bir ötekisiniz demektir.

İnsan kendine ötekileri tanıyarak ulaşabilir.gelip geçmiş ve var olan tüm alışkanlıklar, düşünceler, ideolojiler, inançlar, gelenekler…..vb. hiçbir dayatmaya teslim olmadan ve onlara kuşbakışı bakarak ben kavramı ile tanışır.

Ancak hayata baktığımızda insanların kendilerini biz ile tanımladıklarını görürüz. tüm benler bizin içindedir. Ancak kimse bizin içinde kendini bulamaz.
Biz genel bir kavramdır, bunun için hem herkestir, hem hiç kimsedir.
Onun için kendimizi toplum üzerinden anlamlandırmaya çalışmamalıyız bence. Çünkü Allah bizi sorgularken toplumu referans alarak sorgulamayacaktır.

Çünkü gelişi güzel kalabalıklardaki ben kavramı dünyanın nesnelliğinde kendini bulan ve dünyaya ait olanı yargılamayı adet edinmiş dünyevi bir bendir. Bu durumu kendini modern kabul eden gruplarda çok net görüyoruz.

Özü itibarı ile ben kavramı sonsuz hayatı algılamayı, düşünmeyi ve yorumlamayı gerektirir. Nesne yerine özne olmayı zorunlu kılar.

Bu sebepledir ki Allah kuranda sürekli insanı sorgulayıcı bir düşünme yapısına sürükler, hiç düşünmezmisiniz, hiç akıl etmezmisiniz, hiç ibret almazmısınız der.(Kevir)

Konu Sahibi KEVİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Zerdüştün Yakarışı Şiirler ve Şairler Yitiksevda 4 2519 09 Eylül 2009 22:13
sizce medineweb... ne yaparsınız...? Anket'ler-Röportaj'lar Nebevi Sevda 11 6291 20 Ekim 2008 15:48
Soyun Devamı Gereklidir Makale ve Köşe Yazıları KEVİR 0 2124 06 Eylül 2008 02:06
Sevgi İle İlgili Sözler Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler Sakkurem 32 20966 21 Ağustos 2008 00:24
Zemahşeri'den Sözler Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler rizwanbara 1 3605 20 Ağustos 2008 00:02

Alt 31 Mayıs 2008, 02:01   Mesaj No:2

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Ben,Ötekiler ve Biz üzerine

güzel anlamlı irdelenmesi gereken konular

belkide kelimelere yüklediğimiz anlamlar herkeste farklı olduğu için sorunlar yaşıyoruz. ben kavramını (yani birey olmayı ), bireyselliği, bireyciliğe indirgiyoruz.biz kavramını cemaatçiliğe indirgiyoruz.insanın birey olma hakkını bencillik olarak algılıyoruz.halbuki benlik, farklılıktır, ayırt ediciliktir.insanı insan yapan, kendi yapan şeydir, özdür. bu durum biz kavramında daha bariz bir şekilde ortada... insanın şahsiyeti kimliği resmen yok oluyor bu algılamaya göre...

değerleri kendimiz belirleriz.hayatımızı bir daire şeklinde düşünürsek, merkez noktasından hayatımız çeşitli dilimlere ayrılmıştır. kimi parçalar büyük , kimileri küçüktür.merkezde ben vardır.parçalar çevremiz ötekiler ve nesneler, hepsi bizim elimizde kimi parçayı büyük tutarız kimizini küçük...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: