Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  19 Temmuz 2008 (12:48), Konuya Son Cevap : 26 Kasım 2008 (01:48). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19 Temmuz 2008, 12:48   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Hicret etsem beni de alır mısn MEDİNE ...

Hicret etsem beni de alır mısn MEDİNE ...

BENİ DE ALIR MISIN MEDİNE?

Ey Münevver Medine!.Ey Gönüller beldesi!..Ey!.Devri cehaletin,mahkumiyet belgesi.Çınlıyor göklerinde,her an Muhammed sesi,Gör ki,yine ehl-i şirk,zulmediyor bu dine,Hicret etsem beni de,alır mısın MEDİNE?..

.

Susadım şefkatine,yine gönlümde serab,Sustu rahlede bülbül,bahçede güller harab,Taşıyor sokaklardan,yine zillet ve şarab;Gör ki, nice alemler,nifak soktu bu dine,Hicret etsem beni de,alır mısın MEDİNE?..

.

Adaletin kendi yok,dillerde kaldı adı,Yeryüzü bir toz duman,kim suçludur,kim kadı!Doğruyu için,söyleyen kul kalmadı,Hep,"İRTİCA" diyorlar,buralarda bu dine,Hicret etsem beni de,alır mısın MEDİNE?..

.

O gözyaşlı kızların,başlarında peruklar,Böyle fetva veriyor,ulemada doruklar.Suspus olmuş,tutulmuş,tüm nefesler soluklar,Çok zoruma gidiyor,yapılanlar bı dine,Hicret etsem beni de,alır mısın MEDİNE?..

.

Bir yanda din taciri,arkadan vurur beni,Bir yanda zorbaların, hiç kızarmayan teni.Elden ele geziyor,dinde reform bülteni;Yeter artık!..Bu cür'et,reva değil bu dine,Hicret etsem beni de,alır mısın MEDİNE?..

.

Çöktü insan fıtratı,payandalar yetmiyor,Ekranlarda çığlıklar,kulağımdan gitmiyor,Soygun,talan,cinayet,çağdaşlıkla (!) bitmiyor;Nesiller küstürüldü,çağlar üstü bu dine,Hicret etsem beni de,alır mısın MEDİNE?..

.

Ey!.Mübarek MEDİNE,Fahri Alem beldesi,Kardeşliğin,barışın,adaletin simgesi,Çınlasın göklerinde,salatü-s selam sesi,Ben ki;kalu belada,teslim oldum bu dine,O yemyeşil kubbene,beni de al MEDİNE

.

BENİDE AL BENİDE ...

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2758 22 Ağustos 2013 23:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3368 26 Ocak 2013 21:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3098 06 Aralık 2012 09:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6975 03 Kasım 2012 22:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6428 02 Ekim 2012 20:16

Alt 01 Ağustos 2008, 20:55   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 330
Beğenildi:21
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: hicret

Aşk uhud da kırılan dişi tutabilmek için koşmaktı
Aşk taifde yaraları sarmaktı
Aşk ebu bekir gibi yanmaktı
Aşk ile yananların cumasını kutlarız efem.....
Alt 26 Kasım 2008, 01:48   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Verda_Naz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Verda_Naz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 176
Üyelik T.: 15 Eylül 2007
Arkadaşları:0
Konular: 248
Beğenildi:11
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Hicret Hakkında

Fasil : HİCRETLER BÖLÜMÜ
Konu : Hicret Hakkında
Ravi : Bera İbnu`l-Azib
Hadis : Hz. Ebu Bekr (ra), evinde babama uğradı. Ondan bir semer satın aldı. (Babam) Azib`e: "Benimle oğlunu gönder, onu evime kadar götürüversin!" dedi. Babam bana: Haydi onu götürüver!" dedi. Ben de götürüverdim. Babam onunla beraber çıktı, bedelini alacaktı. Babam, Ebu Bekr`e: "Ey Ebu Bekr! Resulullah (sa)`la (hicret ettiğin) gece ne yaptınız?" diye sordu. "Evet o gece yürüdük. Ertesi günü de öğle vaktine kadar yürüdük. Yolumuz tenha idi, hiç kimseye rastlamadık. Önümüze uzun bir kaya çıktı. Kayanın henüz güneşin değmediği bir gölgesi vardı. Yanına konakladık. Ben kayanın yanına geldim. Resulullah (sa)`ın, duldasından uyuması için elimle bir yeri düzledim. Sonra ortaya bir post yayıp: "Ey Allah`ın Resulü! (Siz biraz istirahat buyurup şurada) uyuyun, ben etrafmızı gözetlerim!" dedim. Derken yatıp uyudu, ben de çıkıp etrafını gözetlemeye başladım. Kayaya doğru sürüsüyle gelmekte olan bir çobanla karşılaştım. O da bizim gibi gölgeye sığınmak istiyordu. "Sen kimlerdensin ey delikanlı?" diye sordum. Medine veya Mekke` den bir adama aitti. Ben tekrar: "Koyununda süt var mı?" dedim. "Evet!" dedi. "Sağar mısın?" dedim. "Tabii" dedi ve sağmak üzere bir koyun yakaladı. "Memede kıl, toz-toprak çer-çöp olabilir, bunları bir çırp!" dedim. Dediğimi yaptı, beraberindeki bir kaba bir miktar süt sağdı. Benim de yanımda Resulullah (sa) için taşıdığım bir kap vardı. İçmede, abdestte onu kullanırdı. (Sütü kendi kabıma aktararak) aleyhis­salatu vesselamın yanına geldim. Uyuyordu. Uyandırmak istemedim. Uyanıncaya kadar yanında durdum. Süte biraz su kattım, dibi serinledi. "Ey Allah`ın Resulü, buyurun için!" dedim. O içti ben de memnun ol­dum. Sonra: "Yola koyulma vakti gelmedi mi?" dedi. "Evet!" dedim. Güneşin zevalinden sonra hareket ettik. Peşimize Süraka İbnu Malik İbni Cu`şem düştü. Biz sert bir arazide yürüyorduk. "Ey Allah`ın Resulü, bize yaklaştı!" dedim. "Üzülme! Allah bizimledir!" buyurdu. Aleyhissalatu vesselam, Süraka`ya beddua etti. Derhal atının ön ayağı karnına kadar yere saplandı. Süraka: "Anladım ki, siz bana ilendiniz. Ne olur benim için dua edin. Allah için ben de takipçileri sizden geri çevireceğim!" dedi. Aleyhissalatu ves­selam dua ediverdi, adam kurtuldu ve geri döndü. Yol boyu her kime rastladı ise: "Ben size bedel burada gereken (aramayı) yaptım (kimse yok)!" dedi. Böylece her kime rastladı ise geri çevirdi. Hülasa, bize verdiği sözü tuttu."
HadisNo : 5775

Ravi : Ebu Bekr
Hadis : Biz mağarada iken müşriklerin ayaklarını görüyordum. Onlar bu sırada başlarımızın üstünde idiler. "Ey Allah`ın Resulü" dedim, "onlar ayaklarının aşağısına bir bakacak olsa bizi mutlaka görürler!" dedim. Bunun üzerine: "Ey Ebu Bekr!" buyurdular, "üçüncüleri Allah olan iki kişi hakkında ne zannediyorsun?"
HadisNo : 5776

Ravi : Abdullah İbnu Sa`di
Hadis : Resulullah (sa)`ın yanına bir heyet olarak geldik. Ben: "Ey Allah`ın Resulü! Muhakkak ki ben, arkamda, artık hicretin sona erdiğini zanneden bir kavim bıraktım" dedim. Aleyhissalatu vesselam: "Küffarla kıtal edildiği müddetçe, hicret sona ermeyecektir!" buyurdu.
HadisNo : 5777

Ravi : Ya`la İbnu Ümeyye
Hadis : Fetih günü babam Ümeyye`yi getirip: "Ey Allah`ın Resulü! Babamla hicret şartı üzere bey`at yap!" dedim. Ama O: "Onunla cihad etme şartı üzerine bey`at yaparım, artık hicret sona ermiştir" cevabını verdi.
HadisNo : 5778

Ravi : Sehl İbnu Sa`d
Hadis : (Sahabiler İslami takvimin başlangıcını tesbit ederken) ne Resulullah (sa)`ın bi`set zamanına ne de vefat zamanına itibar etmediler. Fa­kat Medine`ye gelişine itibar ettiler.
HadisNo : 5779

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)