Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  02 Ekim 2008 (20:07), Konuya Son Cevap : 02 Ekim 2008 (20:07). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02 Ekim 2008, 20:07   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ben anneme baktım, Rabb'im de bana baktı!..

Ben anneme baktım, Rabb'im de bana baktı!..

Avrupalılaryirmi yaşlarına gelince kendilerine iş bulurlar, ev bulurlar,anne-babalarını terk edip giderler. Bu sebepten Avrupa'da ailedağılmıştır ve Avrupa medeniyeti çöküşün eşiğindedir.

Ancak, aileler, milletin çekirdeğidir. Çekirdekleri ezersek, bir daha yeşeremez. Ezilense çekirdek değil, koca bir ağaçtır...

Anne,baba, çocuk, eş... Dinimize göre bunlar, ALLAH'ın emanetidir. Buemanetlerin hukukunu hiçe sayan, ALLAH'a hıyanet etmiş olur, belki degazabına uğrar!

Peygamberlerin de anne-babaları vardı.Peygamberler anne babalarından üstündür; buna rağmen her peygamberanne-babasına hürmet etmiş, onların hizmetine koşmuştur.

Ömrünuzayıp kısalması ALLAH'a aittir fakat bildiğimiz bir gerçek var:Ana-babaya iyilik edenin ibadeti artar. Kişi az bir ömürde çok ibadeteder, bol sevap kazanır. Böylece kişinin ömrü bereketlenir.

Asr-ıSaadette bir müşrik, Peygamberimizin yanına gelir, "Ben Müslüman olmakistiyorum" der. Peygamber Efendimiz, o kişiye şahadet getirtir. Adamsorar, "Müslüman oldum, şimdi ne yapacağım?" Peygamberimiz, "Savaş var,savaşa katıl." der. Adam savaşa girer girmez orada şehit olur. Bizimyüz senede gelemeyeceğimiz mertebeye, o kişi sadece bir "an"da gelmişoldu.

Yani ömür sene olarak uzar mı uzamaz mı bilmiyoruz amma, sevaplar ömrü bereketlendirir.

Erzincan'dakievimiz büyük bir avlunun içindeydi. Gece avlu içinde giderken, gazlambası kullanırdık. Ben de pilli fener aldım. Annem, feneri kullanıncao kadar dua etti ki... Hayatın tadı tuzuydu anamın duaları... Aldığımşey beş kuruşluktu; ama annem çok sevinmişti.

1939 Erzincandepreminden sonra, anneme psikolojik bir hastalık geldi. Çok zor günlergeçirdi. Onu bazen sırtlayarak, bazen bisikletime bindirip doktoragötürürdüm. Bu yaptığım işlerin bütünü annemi çok mutlu ederdi. Anneminçok duasını aldım. Bu duaların hayatım boyunca bana destek olduğunuhissetmişimdir. Annem bana "Boş keseye el sokmayasın" diye dua ederdi.Ömrüm boyunca geçim sıkıntısı çekmedim. Şunu demek istiyorum; benanneme baktım, Rabb'im de bana baktı! Pek çok tecrübelerle görülmüştürki, anne-babasına hürmet eden, daha güzel bir hayat yaşamıştır. ALLAHher şeyi görüp biliyor. Anne-babasına iyi davranana ALLAH mutlakalütfeder. O hürmet olmasa, insanlık yerlerde sürünür. Türkiye'de yaşlı,hasta, bakıma muhtaç yüzlerce ana baba var. Bu insanlar sokağa atılsa,milletin hali ne olur?

Ebeveyne hizmet, insanın rızkınıçoğaltır. Bir süre önce ziyaretime birisi geldi. "Ben anama çok iyilikettim ama zengin olmadım" dedi. Kardeşim burada anlatılmak istenen,geçim zorluğu çekmemektir ki, önemli olan budur. Önemli olan, kimseyemuhtaç olmayacak kadar malın olmasıdır. En hayırlı mal, yetecek kadarolan maldır. Nice zenginler var ki bir simide hasret. Ana-babaya iyilikedenin ağız tadı olur.

Bir adam anasına demiş ki, "Ana, sen banane verdin, süt verdin. Ben sana kilolarca süt vereyim, ödeşelim!"Annesi ağlamaya başlamış, "Ben sana sadece süt mü verdim?.."

Hastaana-babaya bakmak zordur, insan yaşlandıkça tenkitleri artar,çocuklaşır, amma hep söylüyoruz, CENNET UCUZ DEĞİL! ALLAH'tan sabırdilersek, işimiz kolaylaşır inşALLAH. Ömrünü ana-babasına bakarakgeçiren kişinin ömrü ne güzel ömür... Bir sahabe, Rasulullah'a"Annem-babam öldükten sonra onlar için yapabileceğim bir şey var mı?"diye sormuş. Efendimiz de "Evet, onlar için dua ve istiğfar etmek,verdikleri sözü yerine getirmek, dostlarına ikram etmek, yakınlarıonlar vasıtasıyla olan kimseleri ziyaret etmek, ikramda bulunmaktır."buyurmuş.

Evladın ibadeti ana-babaya da sevap kazandırır.

Peygamber Efendimiz (sas) konuyu şöyle özetlemiş:

"Ana-baba, cennetin orta kapısıdır. Dilersen bu kapıyı zayi et, dilersen muhafaza et!"

HEKİMOĞLU İSMAİL

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2743 23 Ağustos 2013 00:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3334 26 Ocak 2013 22:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3084 06 Aralık 2012 10:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6906 03 Kasım 2012 23:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6351 02 Ekim 2012 21:16

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: