Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi NUR,Açılış Tarihi:  31 Ekim 2008 (13:22), Konuya Son Cevap : 31 Ekim 2008 (13:55). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 31 Ekim 2008, 13:22   Mesaj No:1

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: oy kullanma

oy kullanma

syn alper 61 kardeşim,

nerden alıntı yaptınız bilmiyorum ama bu yazıdaki düşünceler islam tarihinde müslümanların başbelası olan haricilerin görüşlerine benziyor.Onlar hakimiyet yalnız Allah ındır ayetini yanlış algıladılar.ve hakem olayını reddettiler.ne hz Ali yi ne de muaviyeyi kabul etmediler.sonuç:kaos...

bu ayetteki ilahi hakimiyet ile söz konusu olan siyasi iktidar kavramı farklı şeylerdir.birisi ilahi hakimiyet, diğeri beşeri hakimiyettir.ilahi hakimiyet tabiki Allah ındır.yeri ,göğü , evreni idare eden, kainattaki bütün mahlukatlarla ilgili işleri tayin eden RaBBİMİZDİR ELBET...kimse buna itiraz edemez.

yalnız,,,

bizlerin oylarıyla iktidara gelen kişilerin hakimiyeti beşeri bir hakimiyettir.bizler insanız ve bir toplum hayatında yaşıyoruz.kalabalığız.yönetilmeye, bir otoriteye muhtacız.en ilkel toplumlar bile bir reisleri önderliğinde varlıklarını sürdürmüşlerdir.pekala bir baş seçmeye mecburuz .ama bunu Allah ın hakimiyeti beğenmeyip, şirk olarak algılamak ne büüüyük bir yanlış!!alanlar birbirine karıştırılmış bu yazıda...

şurayıda belirtmek isterim.kitabımız Kuran ı kerim hiç bir siyasi yönetim modelini tavsiye etmemiştir.biraz düşündüğümüzde bunun haklı bir sebebi var.her toplumun farklı gelenek görenek örf ananesi var.yalnız bir yönetim biçimi insanları tek kalıba sokmaya benzerdi.bu yüzden yeryüzündeki beşeri hakimiyet insanlarındır.ve insanlarda ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bu haklarını kullanırlar.

oy kullanmak şirktir demişsiniz, hakimiyet kavramını yanlış anlamışsınız.o zaman elimizi kolumuzu bağlayalım oturalım, bakalım nasıl yönetileceğiz??

Konu Sahibi NUR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hadîsi anlamak için nelere dikkat etmeli Hadis-i Şerif NUR 0 2459 10 Ağustos 2009 21:09
Allah Rızası İçin Hadis Uyduranlar/Medineweb Hadis-i Şerif Mihrinaz 1 2850 10 Ağustos 2009 21:07
18.HAFTANIN KONUSU:Çocuklar Dünya Hayatının Süsü... Hafta'nın Konusu NUR 1 2860 10 Ağustos 2009 00:05
35.Haftanın Misafiri Elifzişan Hafta'nın Misafiri kurtmehmet 11 6173 09 Ağustos 2009 23:35
Çocuklar Ümmetin Geleceğidir! Çocuk ve Aile Sağlığı NUR 0 2453 07 Ağustos 2009 23:03

Alt 31 Ekim 2008, 13:25   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:TÜRKcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2609
Üyelik T.: 12 Temmuz 2008
Arkadaşları:0
Konular: 114
Beğenildi:8
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulbakii Üyemizden Alıntı

Günümüzde tam adaletle yöneten bi partı yok zaten. En güzeli oy kullanmamak...

oy kullanmamak da seçilen kişilere boyun eğmek değil midir??????

NoT=yazıda gerekli düzenlemeler yapılmıştır..
Alt 31 Ekim 2008, 13:42   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Oy kullanmak

Seçimler yaklaşınca hem belli şartlarda oy kullanmak, hem de kullanılan oyun yönü (hangi partiye oy verileceği) konuları zihinleri yormaya başlıyor.

İslam'ı, hayatın bütününü kaplayan bir din olarak görenler, böyle anlayıp böyle yorumlayanlar, laik bir rejimde -bu rejimi uygulayacak olan- bir partiye oy vermenin caiz olup olmadığını tartışıyorlar. Oy vermeyi caiz görenler de "hangi partiye" sorusunun cevabını bulmaya çalışıyorlar.

"Bu rejimi uygulayacak olan bir partiye oy verilemez; bütün partiler de bu konuda ittifak ettiklerine göre hiçbirine oy verilemez, hiçbirine oy verilmeyince de oy kullanılamaz" diyenler -ki, bunların sayıları oldukça azdır- demokrasilerde oy vermeyi, "hilafet rejimindeki bey'at" ile eş tutuyorlar. Bunlara göre nasıl bir halifeye bey'at eden onun tâbi olduğu siyasi rejimi benimsiyor ve bu rejimin uygulanmasında başkana itaat edeceğine yemin ediyorsa, laik demokrasilerde bir partiye oy verenler de o partinin uygulayacağı rejimi benimsiyor ve itaat edeceklerine söz vermiş oluyorlar. "Devlet idaresinde İslam'ı temel referans olarak almayan bir rejim İslam'a aykırı olacağından bunu benimsemek ve uygulanmasına destek vermek de caiz değildir" diyorlar.

Her seçimden önce, yukarıda özetlediğim düşünceyi dile getiren, bu şartlarda oy kullanmamayı telkin eden birkaç mektup alıyorum. Bundan yirmi beş yıl önce bu fikri savunanların sayısı biraz daha fazlaydı, şimdilerde çok azalmış görünüyor.

Bugün anlaşılan ve uygulanan biçimiyle hem demokrasi hem de laiklik hakkında bazı çekincelerim olmasına rağmen ben, oy kullanmanın yalnızca caiz değil, aynı zamanda gerekli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca "oy kullanmak caiz değildir" diyenleri de tutarsızlık ve çelişki içinde görüyorum.

Önce tutarsızlık ve çelişkiden başlayalım:

Demokrasilerde bir partinin takdim ettiği programa bakarak ona oy vermek, rejime oy vermek manasına gelmez. Takdim edilen program halkın ve ülkenin menfaatine uygun ise, dinimize göre de korunması gereken maddi ve manevi değerlerimizi koruma hususunda mevcudun en iyisi ve en uygunu ise oy verilir; bunu manası da "verili ve değiştirilemez bir rejim çerçevesinde" olabildiğince, "faydalı olanı elde etmek ve zararlı olandan kurtulmaktır" ve bu da İslam'a aykırı değildir.

Laik demokratik rejimi benimsemiş ve uygulamakta olan bir ülkede yaşamayı, bu rejimi uygulayan devletin verdiği hizmetleri ve yükümlülükleri kabul etmek, böyle bir ülkede mülk edinmek, ticaret yapmak, iş yapmak, aile kurup çoluk çocuk sahibi olmak… bu rejimi benimsemek manasına gelmiyorsa, yukarıda açıklanan niyet ve maksatla bir partiye oy vermek de rejimi benimsemek manasına gelmez. Mevcut şartlarda emaneti (milletin maddi ve manevi değerlerini) güvenilir ellere teslim etmek manasına gelir.

Böyle bir niyet ve maksatla belli bir partiye oy veren kimse, değerleri koruma niyeti ve bu niyetle bir faaliyette bulunması sebebiyle ecir de alır; ama hem iktidarların faydalı ve zararlı icraatına maruz kalan, hem de zararı azaltma, faydayı arttırma yönünde en küçük bir katkıyı esirgeyen kimseler sorumlu olabilirler.

İkinci konu, "Hangi partiye oy vermeli?" sorusu ile ilgili idi.

Onu da inşaallah Pazar günü ele alalım.

yenişafak-Hayrettin Karaman

cisminatik=NOT=fetva olmadığını belirteyim...
herkesin düşüncesi vardır bu da Hayrettin Karaman hocanın düşüncesidir...
Alt 31 Ekim 2008, 13:55   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

1-Ebû Bekir, halife seçildikten üç gün sonra kürsüye çıktı ve insanlara şöyle hitap etti:
"Ey insanlar! Benim seçilmem, sizi yönetmeye aşırı istekli olmamdan değildi, bozgunculuktan ve ihtilaflardan korkmuştum Şimdi işi size bırakıyorum, istediğinizi başınıza getirebilirsiniz!"
insanlar hep bir ağızdan şöyle cevap verdiler:
"Biz seni kabul ettik, bırakmayız!"

[B]
2-Enes radıyallahu anh Rezîn
Bir adamın, Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve selleme şunu sorduğunu duydum:
"Başımıza hakkımızı vermeyip, haklarını bizden isteyen başkanlar geçerse, nasıl davranalım?"
"Onları dinleyin, itaat edin! Onların işledikleri kendilerine, sizin işledikleriniz sizedir"
Vâil radıyallahu anh Müslim

[B][B]3-[B]Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Sizi yöneten büyüklerinize sövmeyin! Onların iyi olmaları için dua edin Çünkü onların iyi olmaları, sizin iyi olmanız demektir"
Ebû Ümâme radıyallahu anhTaberânî

4-Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Şunu iyi dinleyip kulak verin: Benden sonra başkanlar gelecektir Kim onların yanlarına girip de, yalanlarını doğrulayıp, zulümlerine yardımcı olursa, o benden değildir, ben de ondan değilim Bu kimseler, cennetteki havuzumun başında yanıma gelemezler
Kim de onların yanına girip, zulümlerine yardımcı olmaz, yalanlarını da doğrulamazsa, o bendendir, ben de ondanım Ayrıca, bu kimseler, havuzumun başında yanıma da gelecektir"
İbn Ucre radıyallahu anhTirmizii

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: