Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi AşıkıZehra,Açılış Tarihi:  05 Aralık 2008 (18:13), Konuya Son Cevap : 07 Şubat 2024 (22:19). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen AşıkıZehra
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 05 Aralık 2008, 18:13   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Durumu:AşıkıZehra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2783
Üyelik T.: 25 Temmuz 2008
Arkadaşları:0
Konular: 26
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart O Büyük Yalnız

O Büyük Yalnız

B Ü Y Ü K Y A L N I Z

Bugün size yalnız bir adamdan, tarihin büyük yalnızından söz etmek istiyorum.

Yalnızdı.

Kalabalıklar içinde, çok sevilirken bile yalnızdı.

Bugün de anısının bir yanı hâlâ yalnız...

Çağlar boyu adının anılıyor olması bu yalnızlığı dindiremiyor...

Tao günden bugüne bir "bölüğün" sadece onun yolundan gittiğini söylemekteısrarlı oluşu, zamanında "Andolsun ki, sözünüze inanmadan sabahladım;yardımınızı ummadım, düşmanı sizinle korkutmadım" diye haykırışınıunutturamıyor...

Hayır, hayır... Bazen aynı şeye inanmak, aynı yola baş koymak insanları birbirine gerçekten "yakın" kılmaya yetmiyor.

O öyle bir biçimde inanmıştı ki, yapayalnızdı...

"Azim ve irade sahibi kırk kişi bulsaydım hakkımı dilerdim" demişti.

Bulamamıştı.

Kırk kişi...

Binlerceseveni vardı, binlerce sayanı vardı; yüz süreni, omuz vereni vardı. Amayanında onun gibi saf tutacak kırk kişi bulamamıştı, öyle yalnızdı.

Elbette yalnızlığı, hayatın önüne getirip koyduğu sorumluluklar karşısında sızlanan, mızmızlanan bir yalnızlık değildi.

Onunki dünyaya efendi olmanın getirdiği "kopuş"tu...

Hani Nietzsche diyor ya, "En ıssız çölde, ruh biçim değiştirir, aslan olur."

O da bir bakıma hem içindeki çölden, hem de kalabalıkların çölünden geçmiş, aslan olmuştu...

Evinebiat etmek, ona bağlılıklarını sunmak için insanlar hücum ettiğindeküçük çocuklarının ezilmekten zor kurtulduğu o hengâmeyi şöyleanlatmıştı bir keresinde: "Halkın etrafıma, sırtlanın boynundaki kıllargibi üşüşmesi kadar beni ezen bir şey olmadı şu hayatımda..."

Enkutlu kişi dünyadan ayrıldığında öteki güçlüler iktidar kavgasıyaparken o, sevdiğinin naaşını yıkadı. O sırada "Başkasından ayrılsakteselli bulurduk, senden ayrılışa teselli yok" diye gözyaşı dökerkenaslında kendi yalnızlığının örgüsünü örüyordu yavaş yavaş...

Osırada dışardaki kızışan iktidar kavgasına dönüp bakmış ve hüznekapılmıştı: "Bir sudur ki kokmuş; bir lokmadır ki yiyenin boğazındakalmış, kursağına oturmuş... Bir şey söylesem derler ki baş olmayahırsı var, sussam derler ki ölümden korkar."

Gözleri sadece bakmazdı onun, görürdü. Kalbi çarpmazdı sadece, hissederdi.

Buyüzden insanın çağlar aşırı gerçeğini kavramakta hiç güçlük çekmemişti:"Siz Allah′ın ahitlerinin bozulduğunu görüyorsunuz da kızmıyorsunuz;fakat babalarınızın ahitlerinin bozulmasından öfkeleniyorsunuz..."

İşte bu yüzden hâlâ anısı da yalnız...

Çünkü hâlâ yeryüzü aynı bağların kölesi olanlarca kana boğuluyor. Hâlâ babalar ne derse öyle oluyor...

Kırgındı...

Ama hiç gücenmemişti.

Hınç hiç yanına yaklaşmamıştı.

Kırılan hayallerinden düşmanlarına değil, hep kendine pay çıkardı.

"Semerin sırtına, yuların boynuna ey dünya; senin tırnaklarından kurtuldum, yollarından çekildim ben" demekten çekinmemişti.

Peki, hiç mi isyan etmemişti?

Galiba bir gün...

"Bir dağ bile beni sevse musibete uğrar" dediği gün...

Savaşçıydı.

Kılıcıyla tanınırdı.

Ama bütün yiğitler gibi yalnız savaşçıydı.

Savaşta şöyle dua edilmesini isterdi: "Allah′ım, onların da canlarını koru, bizim de. Aramızı uzlaştır."

Sevilmekten başı dönmeyecek kadar yüce ve bilge olmak zordur, çok zordur.

Amao böyleydi ve o yüzden sevilmeye karşı bile uyanık olmaya çağırmıştıinsanları: "Yakındır, benim yüzümden iki bölük helak olur gider:

Birbölüğü beni fazlasıyla sevendir, sevgi gerçek olmayan inanca yürütüronu; öbürü bana buğuz edendir, gerçek olmayan yola salar onu."

İnsanbir yerden başlayıp onu anlatmaya girişince yine onun tarafındandurduruluyor. Çünkü demiş ki bir gün kendisini övene: "Ben dediğindenaşağıyım, gönlünde gizlediğinden yukarıdayım."

O yüzden burada duruyorum.

Zaten tarih de susuyor.

Adınınsık anılıp sık çağırılması, sadeliğinden uzak biçimde çileci gösterileryapılması onun anısının bütün sıcaklığıyla katılmasına yetmiyor...

O unutmayın ki...

Biryanlışla galip gelmektense, doğrulara sırtını vererek uzun birmağlubiyetin kapısını açmaktan çekinmemiş, bu uğurda şehit olmuştu.

O, Hz. Ali...

Büyük yalnız...

Haşmet Babaoğlu/SABAH
Kara Kartal beğendi.

Konu Sahibi AşıkıZehra 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
-Neden EHLİBEYT? Makale ve Köşe Yazıları hattaboğlu 7 2931 20 Şubat 2009 23:57
Kainatta İlk Yaratılan Şey! Hz.Muhammed(s.a.v) hattaboğlu 31 12572 20 Şubat 2009 23:47
)*(Benimle evlenirmisin? Şiirler ve Şairler Esma_Nur 7 2435 09 Şubat 2009 23:17
ve durdu yağmur..... Makale ve Köşe Yazıları AşıkıZehra 0 2064 09 Şubat 2009 23:00
.......güle benzer Şiirler ve Şairler _bülbül_ 6 2336 22 Ocak 2009 22:14

Alt 07 Şubat 2024, 22:19   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11841
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Semerin sırtına, yuların boynuna ey dünya; senin tırnaklarından kurtuldum, yollarından çekildim ben...
Kara Kartal beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)