Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi nermin,Açılış Tarihi:  26 Şubat 2009 (19:27), Konuya Son Cevap : 25 Ocak 2012 (16:34). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Şubat 2009, 19:27   Mesaj No:1
Medineweb Usta Üyesi
Durumu:nermin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1773
Üyelik T.: 09 Mayıs 2008
Arkadaşları:2
Konular: 45
Beğenildi:5
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cahillerle Tartışmayın!..Onlara benzemek ister misiniz?...

Cahillerle Tartışmayın!..Onlara benzemek ister misiniz?...

Cahillerle Tartışmayın!..Onlara benzemek ister misiniz?..

Bazı insanlar, dışarıdan gelen fikirlere karşı içe kapanmayı tercih eder. Bunlar; kendi ürettiği fikirlerle kafası içinde bir dünya kurar ve orada yaşarlar. Zaman içinde, düşüncelerinde ve davranışlarında dinazorluk oluşur. Bu kişiler, iletişime kapalıdır. Kendi kendine konuşur. Çevreye AT GÖZLÜĞÜ ile bakarlar.

Kendi fikirlerinin dışındaki tüm fikirler onun için düşmandır. Bu kişilerle iletişim kurmak zordur. Böyleleriyle tartışmaya/münakaşaya girmek akıllı kimselerin kârı olmasa gerek.

“Büyük insanlar, her sınıftan olan kişilerle davranışlarında, kendilerinden nahoş bir kelimenin çıkmamasına dikkat eder, değerlerini bayağı insanlarla düşürmemeye dikkat ederler.
Kişinin kendisini ilgilendirmeyen hususları terk etmesi kâmil imanın şanındandır.”(Tirmizi)

Bazı kişiler, ar duymaz bir yüz, kötülükten haya etmez bir huy, başkasına kötülük yapmaktan çekinmeyen bir ahlak ve mürüvvet kaidelerini tanımayan bir hayatı yaşarlar. Onlar bilgisiz ve edepsiz nefislerini tatmin etmek için hiçbir usul ve kaideyi dinlemeyip önlerine geleni yaparlar.

Akıllı kişinin böyle sefih insanlarla uzun tartışmalara girişmesi uygun düşmez.Çünkü bunların nahoş hareketler yapmasına sebep olur ki, bu büyük bir fitnedir. Böyle kişilerin şerrini önlemek vaciptir. Onun için İslam, sefihlerle olan müderatı (onları idare etmeyi) caiz görmüştür. Cahilin biri Rasülullah ’ın evine girmek istedi. Rasülullah güzellikle engellemeye çalıştı. Çünkü böyle kişiler karşı en güzel metot, onlara hilm ile davranmaktır. Şayet Rasülullah onu rencide edecek harekette bulunsaydı, belki Rasülullah’ın zatına uygun düşmeyen bazı nahoş kelimeler sadır olurdu.

Said bin Müseyyeb (ra) anlatıyor:Rasülullah ’ın ashabı arasında oturuyor iken bir adam Ebu Bekir (ra)’a sataştı ve incitti. Ebu Bekir (ra) karşılık verdi. Bunun üzerine Rasülullah oradan kalktı. Ebu Bekir (ra): “Ey ALLAH’ın Rasülü! Yoksa bende nahoş bir hareket mi gördün?” dedi. Rasülullah :”Hayır, öyle bir şey olmadı. Ancak o adam sana eziyet verince gökten bir melek inip ona cevap veriyordu.Sen müdahale edince, melek gitti ve yerine şeytan geldi. Şeytanın bulunduğu yerde durmam bana yakışmaz.” Dedi. (Ebu Dâvud )

Konuşmanın abesten korunması için İslam’ın aldığı tedbirlerden birisi de tartışmanın önüne geçerek, haklı haksız durumlarda haram kılmasıdır.

Rasülullah şöyle buyurur:”Kim haklı olmadığı halde mücadeleyi terk ederse kendisine cennetin yan kısmından bir ev verilir. Kim haklı olduğu halde mücadeleyi terk ederse kendisine cennetin ortasında bir ev verilir.Kim de ahlakını düzeltirse cenneti en üst yerinde kendisine bir ev verilir.”(Ebu Davud )

“Akıllı veya ahmak hiç kimseyle tartışma. Akıllı senin ayağını kaydırır. Ahmak ise sana eziyet verir.”(İ.Ebu Dünya)

Kötü huylu bir adam, bir dervişe kötü sözler söylermiş. Derviş, ona karşılık vermek yerine şöyle demiş:”Sen bana her ne diyorsan, ben ondan daha kötüyüm. Beni benden iyi bilemezsin ki!”
Cahilin münakaşa yoluyla ikna edildiği görülmemiştir.

“Oturma cahil ile sözü can incitir,
Otur alim ile her sözü mercan incidir.”
Selam hidayete tabi olanlara!...

Konu Sahibi nermin 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ayasofya 'da 85 yıl sonra bir ilk.. Serbest Kürsü EyMeN&TaLhA 2 1751 10 Nisan 2015 22:57
1 Nisan Duyurular/Öneriler/Şikayetler nermin 0 1793 24 Mart 2015 21:36
Imamın vefatı.. Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler su damlası 2 1689 21 Mart 2015 12:30
Dr. Işan Huseyni Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nermin 0 1989 14 Mart 2015 21:33
Aksemseddin Hazretleri diyorki.. Alimler(Rh) nurşen35 1 1820 14 Mart 2015 13:36

Alt 26 Şubat 2009, 19:34   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Aysima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Aysima isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1390
Üyelik T.: 16 Nisan 2008
Arkadaşları:0
Konular: 242
Beğenildi:20
Takdir Et:
Standart Cvp: Cahillerle Tartışmayın!..Onlara benzemek ister misiniz?...

Said bin Müseyyeb (ra) anlatıyor:Rasülullah ’ın ashabı arasında oturuyor iken bir adam Ebu Bekir (ra)’a sataştı ve incitti. Ebu Bekir (ra) karşılık verdi. Bunun üzerine Rasülullah oradan kalktı. Ebu Bekir (ra): “Ey ALLAH’ın Rasülü! Yoksa bende nahoş bir hareket mi gördün?” dedi. Rasülullah :”Hayır, öyle bir şey olmadı. Ancak o adam sana eziyet verince gökten bir melek inip ona cevap veriyordu.Sen müdahale edince, melek gitti ve yerine şeytan geldi. Şeytanın bulunduğu yerde durmam bana yakışmaz.” Dedi. (Ebu Dâvud )

yarabbim şahit ol şahit ol.
şu anda okunan ikindi ezanının yüzü suyu hürmetine.peygamber efendimizin adını karıştırıp çirkin emellerine bulaştıran bu cahil insanlara hidayet ver,ıslah et.Allah tan korkmaz kuldan utanmaz,başını secdeye koyduğunu söyleyen sözde nutuk atanlara hidayet ver.attıkları iftiranın en ağırını onlara yaşat yarabbim.

selamün aleyküm nermin kardeşim yazdığın her cümleye katılıyorum.
lafta değil özde idrak edenlerden oluruz inşallah.selam ve dua ile kalınız
Alt 26 Şubat 2009, 19:40   Mesaj No:3
Medineweb Usta Üyesi
Durumu:nermin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1773
Üyelik T.: 09 Mayıs 2008
Konular: 45
Beğenildi:5
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

ve aleykümselam Aysimacım...

güzel duana AMİN...

selametle...
Alt 26 Şubat 2009, 20:31   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Rabbim vartaya düşmekten tüm müminleri muhafaza eylesin.
Allah c.c razı olsun.
Alt 26 Şubat 2009, 21:00   Mesaj No:5

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:

İmam Azam Ebu Hanife şöyle buyurmuş:

Ne zaman bir alimle münzara yaptım hep yendim, ne zaman bir cahille münazara yaptım, ona yenildim.
Alt 25 Ocak 2012, 16:34   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
talibetün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:talibetün isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15138
Üyelik T.: 08 Aralık 2011
Arkadaşları:11
Konular: 76
Beğenildi:8
Beğendi:1
Takdir Et:
Standart Cevap: Cahillerle Tartışmayın!..Onlara benzemek ister misiniz?...

Kötü huylu bir adam, bir dervişe kötü sözler söylermiş. Derviş, ona karşılık vermek yerine şöyle demiş:”Sen bana her ne diyorsan, ben ondan daha kötüyüm. Beni benden iyi bilemezsin ki!”
Cahilin münakaşa yoluyla ikna edildiği görülmemiştir.

bu cümleye tamamen katılıyorm derviş çok doğru söylemiş

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)