Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB MİZAH.::. > MultiMedya-İzleme Vb > Videolar/Slaytlar

Konu Kimliği: Konu Sahibi İslaminesil,Açılış Tarihi:  20 Aralık 2014 (20:55), Konuya Son Cevap : 25 Aralık 2014 (17:45). Konuya 42 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı5Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23 Aralık 2014, 17:04   Mesaj No:21
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Hz. İsa gelecekmi..

Yorumlarından dolayı teşekkür ederim Ali Abi..

mesela Hadis inkarcılıgı değil,Dikkat edersen Ali Abi bütün videoları atdım inmeyecek diyende var inecek diyende var ,kendi fikrimi dayatmak isteseydim fikrimi tastikleyenlein videolarını tek atardım..

Bu konuları konusmaktan kacınmamak lazım kanaatindeyim Sonucta bu kuranı kerim bizim icin indi farklı bir zümreye inmedi,ne zaman hüküm cıkarmaya baslanırsa o zaman bende karsıyım,Ben ögrendiğim kadarı ile buna diyorum illada dediğim dedik değil ögrendiğim kadarı ile Ayetlerde Vefat etdi diyor sizde buna karsılık bir ayet getirirsiniz olur biter,amac kafa bulamak değil benim amacım o değil,İZLEDİM İlgimi cekti kardeşlerimle paylaşmak istedim sonucta burda diyanet hocalarıda var fikirleri nedir ögrenmek istedim olurda aydınlatırlar Ayetlerle...

Kardeşlerden biri yazmıs bazı helaklar cok soru sormaktan dolayı ,Bu kuran kerime bana bize inmisse ve ben Babadan dededen gelen rıza edipde onlar böyle dedi dedikleri dogrudur diye tabi olamam,olmamda benim bizim icin inmisse ögrenmekle hükümlüyüm,sadace bu konu değil bütün konularda,Allahın emretdiği hicbirsey olmasınki Kuranda olmasın,

bir peygamber tekrar gelecek gibi önemli konu Ayetlerde olmayacak Tam tersine Ayetlerde bu var son peygamber icinize indi artık inmeyecek derken Allah.

indi diyelim nasıl olacak peygamber mi olacak yine o zaman son peygamberimiz Allah resulu efendimiz s.a.v değilmi?

Hz isa tamam diyelim inecekipeki mehdi den bahsen Ayet varmı?

Ben inecek yada inmeyecek derdinde deilim ögrenmek istiyom...

İnsede inmesede Allahın bir torpili müslümanlara diyede bi gözlede bakmıyom,o zaman imtihan nerde olacak ve insan ölümün yaklastıgını anladıgında cennet cehennemim anlamı ne olacak..
Alt 23 Aralık 2014, 17:08   Mesaj No:22
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

Alıntı:
eRkam_turabii Üyemizden Alıntı Mesajı göster

mesela Hadis inkarcılıgı değil,Dikkat edersen Ali Abi bütün videoları atdım inmeyecek diyende var inecek diyende var ,kendi fikrimi dayatmak isteseydim fikrimi tastikleyenlein videolarını tek atardım..

Bu konuları konusmaktan kacınmamak lazım kanaatindeyim Sonucta bu kuranı kerim bizim icin indi farklı bir zümreye inmedi,ne zaman hüküm cıkarmaya baslanırsa o zaman bende karsıyım,Ben ögrendiğim kadarı ile buna diyorum illada dediğim dedik değil ögrendiğim kadarı ile Ayetlerde Vefat etdi diyor sizde buna karsılık bir ayet getirirsiniz olur biter,amac kafa bulamak değil benim amacım o değil,İZLEDİM İlgimi cekti kardeşlerimle paylaşmak istedim sonucta burda diyanet hocalarıda var fikirleri nedir ögrenmek istedim olurda aydınlatırlar Ayetlerle...

Kardeşlerden biri yazmıs bazı helaklar cok soru sormaktan dolayı ,Bu kuran kerime bana bize inmisse ve ben Babadan dededen gelen rıza edipde onlar böyle dedi dedikleri dogrudur diye tabi olamam,olmamda benim bizim icin inmisse ögrenmekle hükümlüyüm,sadace bu konu değil bütün konularda,Allahın emretdiği hicbirsey olmasınki Kuranda olmasın,

bir peygamber tekrar gelecek gibi önemli konu Ayetlerde olmayacak Tam tersine Ayetlerde bu var son peygamber icinize indi artık inmeyecek derken Allah.

indi diyelim nasıl olacak peygamber mi olacak yine o zaman son peygamberimiz Allah resulu efendimiz s.a.v değilmi?

İnsede inmesede Allahın bir torpili müslümanlara diyede bi gözlede bakmıyom,o zaman imtihan nerde olacak ve insan ölümün yaklastıgını anladıgında cennet cehennemim anlamı ne olacak..
Eyvallah Erkamcım...
Alt 23 Aralık 2014, 18:22   Mesaj No:23
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:

Hadis inkarcılığı değilse eyvallah. Sen ayet yok deyince bu şekilde bir cevap yazmak zorunda kaldım. Hakkını helal et.

Eski imamları eleştirerek çeşitli konularda kendilerince yorum yapan bir sürü televizyon hocaları var ki çoğunu sorgularım. Çünkü aralarında tavuktan kurban olur diye fetva verenlerden tut da Kur'anda örtünmek ile ilgili ayet yok diyen profesörler gördük.

Alıntı:
Bu konuları konusmaktan kacınmamak lazım kanaatindeyim Sonucta bu kuranı kerim bizim icin indi farklı bir zümreye inmedi,ne zaman hüküm cıkarmaya baslanırsa o zaman bende karsıyım,Ben ögrendiğim kadarı ile buna diyorum illada dediğim dedik değil ..
Eyvallah...

Alıntı:
ögrendiğim kadarı ile Ayetlerde Vefat etdi diyor sizde buna karsılık bir ayet getirirsiniz olur biter,
“Allah buyurmuştu ki: ‘Ey İsa! Seni vefat ettireceğim, seni nezdime yükselteceğim, seni inkâr edenlerden arındıracağım ve sana uyanları kıyamete kadar kâfirlerden üstün kılacağım. Sonra dönüşünüz Bana olacak. İşte o zaman ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında aranızda hükmü Ben vereceğim.” (3/Âl-i İmrân, 55)

Ayette vefat etti demiyor. Vefat ettireceğim diyor. Hz. İsa(as)'ın 2000-3000 yıl yaşaması onun ölmeyeceği anlamına gelmez. O da, Hızır ve İlyas as da netice de her ölümlü gibi ölümü tadacak.

Alıntı:
amac kafa bulamak değil benim amacım o değil,İZLEDİM İlgimi cekti kardeşlerimle paylaşmak istedim sonucta burda diyanet hocalarıda var fikirleri nedir ögrenmek istedim olurda aydınlatırlar Ayetlerle...

..
Tamam... Peki...

Alıntı:
Kardeşlerden biri yazmıs bazı helaklar cok soru sormaktan dolayı ,..
İnsanları helake götüren o sorular, peygamberlere edep dışı sorulan soruların sonucundadır. Yoksa öğrenme amaçlı soru sormayı bizzat Cebrail as öğretmiştir.

Alıntı:
Bu kuran kerime bana bize inmisse ve ben Babadan dededen gelen rıza edipde onlar böyle dedi dedikleri dogrudur diye tabi olamam,olmamda ..
Kuranı Kerimi şayet biz kendimiz okuyarak anlayabilseydik, peygambere gerek kalmazdı. Ashab bile(Kur'an konusunda hepimizden daha bilgililerdir), Kur'anı anlama konusunda pek çok konuda peygamber efendimize sorular sormuşlardır. O da Kur'anın tüm inceliklerini onlara açıklamıştır. Babadan dededen geldi diye tabi olamam demek biraz düşünmeden konuşmak olur. Çünkü sahih hadislere güvenmeyerek, sadece kendimiz Kur'anı okuyup anlarız dededen geldi onlara inanmam demek pek çok ihtilafa sebep olur. Bu ihtilafın canlı örneğini IŞİD'de görüyoruz. Herkes Kur'andan kafasına göre hüküm çıkarır gördüğün gibi. Çünkü dünya üzerinde ne kadar kafa varsa, o kadar da düşünce var. Hiç biri birbirine uymuyor. Baksana, getirdiğin videolarda bile ne kadar birbiriyle çelişen uç örnekler var. Sonuçta bu insanların hangi birine Kur'an okumuyorsun diyebilirsin. Ayrıldıkları tek nokta hadisler.
Görmüyor musun, biri ak der, diğeri hayır beyaz der. Sonuçta ak mıydı beyaz mıydı diye insanlar birbirini öldürmeye kadar gidiyor...

Alıntı:
benim bizim icin inmisse ögrenmekle hükümlüyüm,sadace bu konu değil bütün konularda,Allahın emretdiği hicbirsey olmasınki Kuranda olmasın,
Allahın emrettiği her şey Kur'anda var. Ama hadisler de Kur'anın tefsiridir. Kur'andan anlamadığımız yerleri hadisler açıklar... Hadis okuyun demek, Kur'an okumayın demek değildir.

Alıntı:
Bir peygamber tekrar gelecek gibi önemli konu Ayetlerde olmayacak Tam tersine Ayetlerde bu var son peygamber icinize indi artık inmeyecek derken Allah.
Peygamber efendimizden sonra bir peygamber gelmeyecek. Evet bu ayetlerle sabit. İşittik ve itaat ettik. O(sav) hatemünnebi'dir. Son peygamberdir.
Ama Hz. İsa(as)ın yeryüzüne inecek olması, yeni bir peygamberin geleceği anlamına gelmez. Hz. İsa(as) zaten peygamber efendimiz daha dünyaya teşrif etmeden 571 yıl önce gelmiş.(O yılında doğduğunu farz edersek.) Onun ölmemesi, peygamber efendimizden sonra ölecek olması, Peygamber efendimizden sonra yeni bir peygamber geldiğini mi gösterir? Sırf bunun için mi ölmediğine inanmıyorsun? Hızır(as) ve İlyas (as)larda onun konumunda...

Alıntı:
Hz. İsa as inerse(ki ineceğine inanıyoruz), peygamber olarak gelmeyecek. Çünkü onun şeriatı Cebrail'in Hira mağarasına geldiği gün bitti. Salih bir mümin olarak Kur'an şeriatına tabi olacak. Hz. Muhammed'in(sav) ümmeti olmayla şereflenecek. Hadislerde belirtildiği üzere, Mehdi (as)'ın arkasında namaz kılacak. Yani imam, Mehdi olacak. Hz. İsa(as) değil.

Alıntı:
Kur'anda her şey vardır. Ama her şeyi açıklamaz. Eğer her şeyi açıklasaydı, denizler mürekkep olsa, ağaçlar kalem olsa yine de yetmezdi. Ağaçlar ve denizler tükenir ama Rabbimizin kelamı bitmezdi.

Alıntı:

İmtihan devam ediyor. İmtihan burada. Tam sınavın göbeğindeyiz. Cenneti ve cehennemi Hz. İsa(as), ya da Hz. Mehdi ile kazanamayız. İnsana kendi elleriyle yaptığından başkası yoktur. Biz şu imtihan dünyasında yaşarız. Eğer onların hayatına yetişirsek/görürsek, kafirlere karşı komutanlarımızın kimler olduğu belli. Yetişemezsek, pes etmiş ya da teslim olmuş değiliz. Hak batıl savaşı devam ediyor. Ve batıl bizi tam da karşısında bulacaktır. Şehitlik için can atan canlarız Erkamcım. Sevgilerimle
Alt 23 Aralık 2014, 18:38   Mesaj No:24
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

eywallah Ali Abi yorumlarınız icin...
Estg Helaldir ,Mihenk tasım kurandır,Kurana tutarım Hadisleri dogrulugunu O der ben demem.. V ebu konuda gecen bir hadiste söyledir:

Benden size gelen şeyi, Allah'ın Kitab'ına arzedin. Ona uygunsa, onu ben söylemişimdir. Ona uygun değilse, ben onu söylemedim.

Vefat konusuna siz nasıl mealden alıyorsanız benden o sekil aldım ve aldıklarımın coguından vefat etdi diyor,

“Allah Teâlâ buyurmuştur ki: Ey İsa, seni vefat ettireceğim, seni kendime yükselteceğim, seni inkar edenlerden arındıracağım ve sana uyanları kıyamete kadar kafirlerden üstün kılacağım. Sonra dönüşünüz bana olacak. İşte o zaman ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında aranızda ben hükmedeceğim.” (Al-i İmran, 3/55 )

“ (İsa der ki) Ben onlara, ancak bana emrettiğini söyledim. Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kuluk edin dedim. İçlerinde bulunduğum müddetçe onlar üzerine kontrolcü idim. Beni vefat ettirince artık onlar üzerine gözetleyici yalnız sen oldun. Sen herşeyi hakkıyla görensin.” (Maide, 5/117)

Maide süresinde bu ayeti göz önüne aldıgımızda diğer ayeti nasıl tastiklediğini görmüş oluruz..

Bu ayetten anlaşıldığı gibi Allah, eceli gelince İsa aleyhisselamı vefat ettirmiş ve onun ruhunu kendi katına almıştır.

İsa aleyhisselamın kıyametten önce tekrar dünyaya geleceğini bildiren hadisler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi şöyledir:

“Ruhum yed-i kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, Meryemin oğlu İsa, adil bir hakem olarak aranıza inecek, haçı kıracak, domuzu öldürecek, cizyeyi kaldıracak,

İslamdan başka şeyi kabul etmeyecektir. Mal o kadar çok olacak ki, kimse dönüp de bakmayacaktır. Fakat bir secde, dünya ve dünyadaki her şeyden daha hayırlı olacaktır.” ( Buhari, Enbiya, 50; Müslim, İman, 71; Tirmizi, Fiten, 54)

Bu ve bunun gibi hadisler incelendiğinde hepsinin ana teması şudur: İsa ve Mehdi gelecek, sıkıntı ve buhran içinde bocalayan müslümanları kurtaracaktır. Hatta başka bir hadiste: “Su kabı su ile dolduğu gibi, yeryüzü barışla dolacaktır. Din birliği de olacak, artık Allah’tan başkasına tapılmayacaktır.” (İbni Mace, Fiten, 33) idafesi geçmektedir.

Dikkat edilirse, İsa aleyhisselamın dünyaya tekrar geldiğinde yapacağı söylenen domuzu öldürme, haçı kırma, gayri müslimlerden alınan cizyeyi kaldırma, herkesi müslüman yapma gibi şeylerin tek bir örneği dahi Kur’an’da yoktur. Ayrıca hiçbir peygamberin insanları zorla müslüman yapma görevi yoktur. Onların görevi sadece tebliğdir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

"Peygamberlere düşen sadece tebliğdir." (Maide 5/99)

“Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzündekilerin hepsi elbette iman ederlerdi. Sen, insanlara, inanıncaya kadar baskı mı yapacaksın?” (Yunus, 10/99)

“Dinde zorlama olmaz [1]. Doğru ile eğri birbirinden iyice ayrılmıştır. Her kim azgınları tanımaz [2], Allah'a inanırsa, en sağlam kulpa yapışmış olur. Onun kopması imkansızdır. Allah işitir, bilir." (Bakara, 2/256)

Birçok İslam alimi, bu hadislerin sadece Kütüb-i Sitte (meşhur altı hadis kitabı)’de yer almalarını yeterli görmüşlerdir. Bu eserlerin müelliflerinin (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Nesai, Tirmizi, İbn Mace) otoriteleri, bu rivayetlerin eleştirilmesinin önünde doğal bir engel oluşturmuştur.

Bu tür hadislerin senedleri sahih olsa bile, bu iddialar metin yönünden Kur’an ile uyuşmamaktadır. Çünkü Allah, Kur’an-ı Kerim’de peygamberlerin birer müjdeliyici ve uyarıcı olduklarını bildirmektedir:

“Sen sadece bir uyarıcısın. Biz seni müjdeliyici ve uyarıcı olarak gönderdik. Her millet içinde mutlaka bir uyarıcı bulunmuştur.” (Fatır, 35/23-24)

“Eğer yüz çevirirlerse biz seni onların üzerine bekçi göndermedik. Sana düşen yalnız duyurmaktır.." (Şura, 42/48)

“Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzündekilerin hepsi iman ederlerdi. O halde sen, inanmaları için insanları zorlayacak mısın?” (Yunus 10/99)

İsa aleyhisselamın kıyametten önce geleceğine inanmak, bir inanç konusu yapılmıştır. Halbuki bunu iddia eden alimler, ahad haberle inanç belirlenemeyeceğini söylerler. İsa’nın geleceğini bildiren hadisler ahad haberlerdir.

Sonuç olarak müslümanların “nasıl olsa İsa gelecek, dünyayı kurtaracak” şeklinde bir beklentiye son vermeleri ve var güçleri ile İslam için çalışmaları gerekmektedir. Çünkü, Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Bir toplum, kendilerinde olanı değiştirmedikçe Allah, o topluma verdiğini değiştirmez.” (Ra’d 13/11)

“Bilinsin ki; insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur.” (Necm, 53/39)

Selamlar Abi..
Alt 23 Aralık 2014, 19:02   Mesaj No:25
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
hakaşığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:hakaşığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 45760
Üyelik T.: 27 Ekim 2014
Arkadaşları:2
Memleket:istanbul
Konular: 18
Beğenildi:5
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

bir tane de ben atayım o zaman

KADINDAN PEYGAMBER OLMUS MUDUR OLMAMIS MIDIR?HZ.MERYEM ASİYE VS..BUYRUN KONUŞUN BOYLE LUZUMSUZ KONULARI.evet kuran bize indi ama sorgulammaız için degil anlamamız için.biz size apacık kuran indirdik diyo rabbimiz.okursak gorecegiz ki aslında o kadar da karmasık degilmiş.evet kuranda mesih ile ilgili ayet yok.demek ki bu konu cokta onemli degilmiş.ve bunun gibi bi çok konu ...bunun yerine kuranda kevni ayetler uzerien dusunsek bir ornek.daha cok yararlı olacagı kaatindeyim.
arkadasımız demiş ki ogrenmek amaclı soru sorabilirsin bu konu ogrenildi diyelim tamma mehdi gelecek napacaksın hiç bi şey.o halde cokta bi yararı yokmus aslında...bakara suresindeki gecen hikayeye bakın.

7. Bismillahirrahmanirrahim. Bir vakit de Musa, kavmine demişti ki: “Allah size bir İnek (boğazlamanızı) emrediyor.” Onlar da: “Ay! Bizimle eğlenip alay mı ediyorsun?” dediler. O da: “O gibi cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım.” dedi.

68- Onlar: “Bizim için Rabbine dua et onun ne olduğunu bize açıklasın.” dediler. O da: “Rabbim şöyle buyuruyor: “Bir inek ki ne yaşlı, ne de genç, ikisi ortası bir dinç. Haydi, emrolunduğunuz işi yapın!” dedi.

69- Onlar: “Bizim için Rabbine dua et rengini bize açıklasın” dediler. O da: “Rabbim şöyle buyuruyor: Rengi bakanlara sürur veren sapsarı bir inek.” dedi.

70- Onlar: “Bizim için Rabbine dua et, onu bize iyice açıklasın; çünkü o inek bize (benzer)geldi. Bununla beraber Allah dilerse elbette onu buluruz.” dediler.

71- O da: “Rabbim şöyle buyuruyor: O, ne boyunduruk altına alınan ne de ekin sulayan, salma gezen ve hiç alacası olmayan bir inektir.” dedi. Onlar da: “İşte tam şimdi gerçeği ortaya koydun.” dediler. Bunun üzerine o ineği bulup (Boğazladılar) Neredeyse yapmayacaklardı.

İşte bu nedenledir ki Kuran, müminleri, “onlar, ‘tümüyle boş’ şeylerden yüz çevirenlerdir” diye tarif eder
Alt 23 Aralık 2014, 19:17   Mesaj No:26
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

ALİ70, isa as gelince RASUL OLARAK MI GELECEK...?
Alt 23 Aralık 2014, 19:37   Mesaj No:27
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

İsa as gelse,ilk inkar edip karşı çıkacak olanlarda ,bu gün İsa as mın geleceğine inananlar olacaktır.

Çünkü kafalarındaki tanıma göre çıkmayınca inkar edeceklerdir.

Düşünün İsa as gelse bu gün şunlara inanlar hiç İSA AS İNANIR MI...

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Alt 23 Aralık 2014, 20:05   Mesaj No:28
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
gecen bir Hadiste müceddit olarak gelecek..diye geciyor...Ravi silsilesi kopuk ama ....
Alt 23 Aralık 2014, 21:23   Mesaj No:29
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Dediğim gibi... Verilen tüm örneklerden ve ayetlerden ben geleceğini çıkardım. Siz gelmeyeceğini...

O zaman orta yolu bulalım... Ne diyelim...

Sizde bir türlü, biz de bir türlü...
Alt 23 Aralık 2014, 21:26   Mesaj No:30
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Erkam'a açıklarken senin sorunun cevabını da vermiştim bilinmez... Ya okumadın ya da gözden kaçırdın. Bir daha oku istersen... Ya da sen bilirsin...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.