Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Zekat-İnfak

Konu Kimliği: Konu Sahibi Armagan,Açılış Tarihi:  12 Mart 2010 (18:59), Konuya Son Cevap : 16 Kasım 2013 (22:16). Konuya 13 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 15 Kasım 2013, 19:55   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: Tarim ürünlerinin zekati (ösür)

Alıntı:
edebali Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sizin yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum.teşekkürler.
bu durumda tarımla uğraşan seracı nisap miktarı mala sahipse o zaman öşürü verir.yoksa vermez öyle mi anlamalıyım.
tekrar etmemin sebebi yukarıda da belirttiğim gibi bana soruldu.bende Allah korusun yanlış bilgi verip ömür boyu mesuliyet altına girmek istemiyorum.onun için tekrarlıyorum...

evet aynen öyle

Altının nisab miktarı 85 gr. iken ,tarla mahsullerinin nisab miktarı 670 kgdır..Tarla ;yağmur ve ırmak suyu ile sulanıyorsa ,10 da biri,kuyu,vs.masraflı şekilde sulanıyorsa 20 de biri zekat verir.
Yani gübreleme,işçilik,ilaçlama,sulama gibi masraflar çıktıktan sonra,çıkan üründen,670 kg.karşılığı ve daha fazlası meblağ ,eline kalıyorsa 20de biri öşür (zekat) ödemesi gerekir.Masrafı çok olup eline 670 kg.karşılığı bir miktar kalmıyorsa öşür ödemez.

Kaynak;ilmihal kitapları

bu ileti cevaben yeterli zaten..kaynak olarak ilmihali göstere bilirsiniz
Alt 15 Kasım 2013, 22:41   Mesaj No:12
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:edebali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33804
Üyelik T.: 14 Kasım 2013
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Yani gübreleme,işçilik,ilaçlama,sulama gibi masraflar çıktıktan sonra,çıkan üründen,670 kg.karşılığı ve daha fazlası meblağ ,eline kalıyorsa 20de biri öşür (zekat) ödemesi gerekir.Masrafı çok olup eline 670 kg.karşılığı bir miktar kalmıyorsa öşür ödemez.

buğday vs ile ilgili durumlarda öyle.seracılıkta masrafsız 670 kg diye bir şey olamaz belki eline 6-7 ton kalıyor.bu da ortalama 1tl den gitse 6-7 milyar kalır ama bu kişi bu parayla 5-6 ay geçinmek durumunda.yukarıda diyor670 kg bu adam bir satmada 1ton satıyor.belli olmuyor bazen 50 kuruştan satıyor(500lira yapar)bazen 1liradan satıyor(1milyar)başta yaklaşık 4milyarda masraf çıkıyor.bu aldığı paralarla 6 ay geçinecek(tekrar ekip topraktan kaldırma zamanı)yani bu durumda bu adamın ortalama aylığı 1milyara gelir.demek istediğim bu adamın geçim kaynağı seracılık ve ucun gıtın geçiriyor öşürünü ödeyemiyecek durumda öğretmen aldığı maaştan zekat vermiyorsa bu adamın da geçim kaynağı bu nasıl olacak şimdi??(bu kadar detaylı yazmamın sebebi konuyu anlayabilmeniz için )(bu kadar soruyu banada sordular işin içinden çıkamadım)
benim aklıma o zaman şu geldi.benim babam imam birde zeytinlikleri var.her sene zeytinyağından öşür verir.yani asıl geçimini sağladığı bir mesleği var.diğer taraftan da öşürünü veriyor çok zorlanmadan.diyelim çiftçi sadece zeytinyağı satarak parkazanırsa durum aynı olması normal mi???
Alt 16 Kasım 2013, 00:29   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Alıntı:
edebali Üyemizden Alıntı Mesajı göster

buğday vs ile ilgili durumlarda öyle.seracılıkta masrafsız 670 kg diye bir şey olamaz belki eline 6-7 ton kalıyor.bu da ortalama 1tl den gitse 6-7 milyar kalır ama bu kişi bu parayla 5-6 ay geçinmek durumunda.yukarıda diyor670 kg bu adam bir satmada 1ton satıyor.belli olmuyor bazen 50 kuruştan satıyor(500lira yapar)bazen 1liradan satıyor(1milyar)başta yaklaşık 4milyarda masraf çıkıyor.bu aldığı paralarla 6 ay geçinecek(tekrar ekip topraktan kaldırma zamanı)yani bu durumda bu adamın ortalama aylığı 1milyara gelir.demek istediğim bu adamın geçim kaynağı seracılık ve ucun gıtın geçiriyor öşürünü ödeyemiyecek durumda öğretmen aldığı maaştan zekat vermiyorsa bu adamın da geçim kaynağı bu nasıl olacak şimdi??(bu kadar detaylı yazmamın sebebi konuyu anlayabilmeniz için )(bu kadar soruyu banada sordular işin içinden çıkamadım)
benim aklıma o zaman şu geldi.benim babam imam birde zeytinlikleri var.her sene zeytinyağından öşür verir.yani asıl geçimini sağladığı bir mesleği var.diğer taraftan da öşürünü veriyor çok zorlanmadan.diyelim çiftçi sadece zeytinyağı satarak parkazanırsa durum aynı olması normal mi???

Bu öşür meselesi mezhepler arasında çok detaylı ve ihtilaflı olduğu için Türkiye hocalarının çok temkinli cevap verdiklerini görüyoruz.Hatta zamanla bile alakası var,şöyle ki,Cumhuriyetten önce Tarla mahsullerine öşür gerekmez diyenler olmuştur.Ömer Nasuhi Bilmen gibi.Çünkü tarlalar devlete aitti.Artık tarlalar şahıslara ait ,o yüzden fetva değişmiştir.Ebu Hanife eline kalana falan bakmadan ,tarladan çıkandan Öşür verilir demiştir.

Tarla mahsulleriyle ilgili teknoloji çok değiştiğinden,fetvalarda değişmiştir.Değişmesi gerekir.Yukarda arkadaşımızın ebu Hanife'nin masraflar çıkarılmaz görüşüne yer vermiştir fakat çağdaş (çağımızda yaşayan) alimlerimiz,masraflar çıkarılmalı demiştir.Siz şahit olduğunuz bu olayda ,masraflar çıkarılsa ya da çıkarılmasa ,mahsul sahibinin durumu ne olur,gözetlerseniz hangi fetvanın daha isabetli olduğuna bakabilirsiniz.

Cumhuriyetten önce öşür gerekmez diyen alimler tarlalar devlete ait olduğu için isabetli iken,Cumhuriyet bu tarlalara tapu verdiği için hüküm de değişmiştir.Alimler öşür gerekir demişlerdir.
Üzerinden bir sene geçmesi gerekir gibi bir ölçü yoktur.Ama Nisap miktarı vardır.5 vesk tir.Bu da bazı kitaplarda (Diyanet ilmihali ) 653 kg.dır.Bazıları da 670 kg. hesaplamıştır.Azını almak evladır.

.
Öğretmenlikten zekat düşmemesi,öşürü bağlamaz.İnsan Öşür verebilir.Ama zekat veremez. Ya da zekat verir, ama öşür veremez.Bunlar birbirinden bağımsızdır.

Sonuçta öşürü verirse Allahu teala malına bereket verir ,inşaalah.

Diyanete daha detaylı sorarak sorumluluktan kurtulabilirsiniz. Sorumluluk onlara ait olur.

kaynaklar;İslam ilmihali,diyanet
Ömer Nasuhi bilmen,İlmihal,
Abdurrahman ceziri,dört mezhebe göre İslam Fıkhı

Alt 16 Kasım 2013, 22:16   Mesaj No:14
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:edebali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33804
Üyelik T.: 14 Kasım 2013
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

gayet güzel cevaplamışsınız teşekkür ederim.
öğretmen zekat vermiyorsa o niye öşüre tabii demek istemedim.yani o onun geçim kaynağı,diğerinin öğretmenlik geçim kaynağı demek istedim.
dediğiniz gibi ben bu işi bir gün müftülüğe gidip danışmak istiyorum.ama malum çağımız da internet çağı buradan bilen çıkar mı?diye ilk burada paylaştım.
malum günler kısa vakit az

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.