Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21 Aralık 2010, 17:42   Mesaj No:7

BEDİİ HAMİT

Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:BEDİİ HAMİT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12750
Üyelik T.: 19 Eylül 2010
Arkadaşları:0
Konular: 20
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:60
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

MUSİBET GİBİ GÖRÜNÜNEN BİR OLAY ASLINDA ŞER MİDİR ? YOKSA HAYIR MIDIR ?

ENBİYA-35. .....Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz

BAŞIMIZA GELEN ŞER VE MUSİBETLER HAYIRLARA VESİLE OLABİLİR

BAKARA-216:......Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. ALLAH bilir de siz bilmezsiniz.

Bu ayetin yaşamımıza yansımasını her an görebilriiz. Neyin bize şer, neyin bize hayır olduğunu ancak Allah bilir.

KUL, Bir sıkıntı veya zorluk ile karşılaştığı zaman şikayetleri artırma yoluna gitmemelidir.

Şu gerçek ki, dünyada imtihan var. Bu kesin ve gerçek.. Ve benim kanatim hayır ve şerle insanın imtihanı nasıl değerlendirdiğine bağlı. Bazen mal şerdir.. Bazen fakirlik..Bazen de zenginlik. Bazen makam şerdir .Yani hayır ve şer aslında bakış açımızda. Hayatı nasıl değerlendirdiğimizde.ve tercihlerimizin bizi yönlendirdiği sonuçlarda.

Evet dediğimiz gibi mal veya fakirlik şerdir. Şer gibi görünür. Mal ilk başta şer değildir. Hatta faydadır bizim için. Ama malı nasıl tassarruf ettiğimize göre o mal ya şer ile sonuçlanır ya hayır ile sonuçlanır. Çünkü, Allah malı da kuluna imtihan için vermiştir.. Bakalım kulum nankörlük edip azıyor mu yoksa bana şükür mü ediyor ve infak ediyor mu.?

Mal hayırdır ama hayrı hayırla kullanmaz isek yoldan çıkmamıza ve şerimize neden olur. Suç malda değil bizdedir.

Geçmişte görülen Kölelik görünürde şerdir. Ama eğer köle değil de efendi olsa belki o adam azacak. O yüzden köle olması belki daha iyi olabilir. Ama bunu Allah dışında kimse bilemez. Ve bu nedenle kesin hayırdır, kesin şer olduğunu kimse söyleyemez.

O HALDE BAŞIMIZA FELAKETLER GELDİĞİNDE NE DİYECEĞİZ, NASIL SABREDECEĞİZ, NASIL YARDIM İSTEYECEĞİZ

BAKARA-156. Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) ALLAHa aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler .

Devamını yazacağım