Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Aralık 2011, 21:17   Mesaj No:50

mdm1

Durumu:mdm1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14647
Üyelik T.: 19 Kasım 2011
Arkadaşları:0
Konular: 4
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: İslam mı, tasavvuf mu; Tevhid mi, şirk mi_?

Melanet mesnevide Kur"an ın küçümsenmesi ve aşağılanması, arap müşriklerin eskilerin masalı demesi gibi, içeriğinin korkutuşlarla dolu hikaye kitabına benzetilmesi iftirası;

Rumi melanet mesnevide müslümanların kutsal değerlerini, inceden inceye aşağılamaya çalışır. Ben eski sözlerle değil yepyeni sözlerle konuşuyorum derken, hem Kur"anı eski bir kitap görür, hem de kendisine yeni sözler, yani peygamberlik payesi bile çıkarır. Bu halusünasyonik hezeyanları "mesnevi kutsal kitapmı dır" başlığında başka zaman değerlendirelim.

Aşağıda melanet mesnevide aktaracağım beyitlerde, Kur"an kör sandığına benzetilir. Daha doğrusu kör; karanlık bir Kur"an sandığına benzetilir. Sonra körlerin sözleride mushaf Kur"an harflerine, tıpkı arap müşriklerin dediği gibi içi korkutuşlarla dolu eski hikaye kitabı olarak tanıtılır. Sonraki beyitte ise Kur"anla dolu sandığı boş olmaktan iyi olarak takdim eder. Sonra tekrar döner, yüksüz yani boş sandık, fareler yılanlarla dolu, yani korkutuşlarla dolu Kur"anla dolu sandıktan iyi olarak anlatır.
Rumi adeta müslümanların kutsal değerleriyle alay eder, tıpkı benim alayım alay değil bir ülke beyitlerinde olduğu gibi. Ama çok yanılmış ki bu ince aşağılama ve melanet beyitler gün gelmiş tüm karanlık yönleriyle aydınlığa çıkmıştır.

__________________________________________________ ______________________

1396. Sopa, esasen körlerin sevgilisidir. Kör, Kur’an sandığına benzer ancak.
Körlerin sözleri, Mushaf(Kur"an) harfleriyle, eski hikâyelerle, korkutuşlarla dolu sandıklardır.
Fakat Kur’an’la dolu sandık, boş sandıktan iyidir elbet.
Yüksüz sandık fareler ve yılanlar dolu sandıktan daha iyidir.

Mesnevi cilt-3
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
__________________________________________________ _____________________

Selam ve dualarla...