Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27 Temmuz 2013, 18:51   Mesaj No:44

dosdogru

Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:dosdogru isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 30244
Üyelik T.: 26 Temmuz 2013
Arkadaşları:0
Konular: 3
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Eski imam nikahlı eşim benden boşandı şimdi tekrar evlenmek istiyoruz nasıl ol

"Şimdi sizin bu deyişinize göre şöyle demeliyiz , mahrem olan kadın ve erkekler , birleşme olmadığı sürece el ele gezebilir, beraber uyuyabilir, hatta yakınlaşabilirler ama bunlar zinaya yani birleşmeye götüreceğinden uygun olmayan hallerdir uzak durun ....bunu dersek kapıları sonuna kadar açmış ve zinanın kucağına atmış oluruz insanları kardeşim ...."

Kesinlikle böyle bir düşünceye vararak yazmadım hocam. İzin verirseniz dilim elverdiğince açıklamaya çalışayım.

Şimdi hocam bu konu üzerinde özellikle durmamdaki niyet, şuan günümüzde bu sizin "enteresan örnekler" olarak gördüğünüz şeylerin çok sıklıkla yapılıyor olması. Ben çevremde de gördüğümden buradaki alana bu konuyu yansıtıp üzerinde konuşmak istedim.

Dindarı da daha serbesti de baş örtülüsü-örtüsüzü de bu şekilde yanlışlara düşebiliyor, bunu görüyoruz. Ama bu insanların çoğu yine müslüman kişiler. Peki o zaman bu kişiler ne yapmalı?
Tabiki de bu yanlışlara hiç düşülmemeliydi . Ama görüyoruz ki bu yanlışa düşmüş çok sayıda insan var.
Bu kişiler evlenmek isterlerse ne yapmalılar?
Bu günahta ne derece ileri gitmişlerse artık dönüşü olmaz bir yola girmiş olmuşlardır?
Artık evlilikleri sahih olmaz denebilecek durumlar hangileridir?
Birleşme yaşamamış ama örneğin başbaşa kalmış, konuşmuş,gezmiş, beraber uyumuş ama ilişkiye girmemiş vs. çiftler tövbe edip helalleştikten sonra ve bir daha bu günahı tekrarlamadıktan sonra evlilikleri sahih olur mu? Yoksa bu kişiler ayrılıp bunları yaşamamış başka kişilerle mi evlenmeleri daha hayırlıdır?
Ne yapmalılar sizce?

Çünkü bu saydıklarımızın çok büyük günahlar olduğunu biliyoruz, bunları hafifletme hoş gösterme gibi bir niyet asla yoktur. Burada niyet bu günaha belirli derecelerde düşmüş olan kişiler ne yapmalı? Hem erkek hem de kadın için ne yapılmalı ?

Zihinlerinizi yorup da burada insanlarla paylaştığınız bilgilerinizden dolayı Allah razı olsun.