Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30 Nisan 2014, 15:32   Mesaj No:35

Mihrinaz

Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:15
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1301
Beğenildi:12307
Beğendi:9171
Takdirleri:28010
Takdir Et:
Standart Cevap: İsra Suresini Sorularla Tanıyalım

30. Kur'anı Kerim insanlara neyi müjdeler ?

a. Allah'ü Teala'nın her türlü noksan sıfattan münezzeh olduğunu
b. Allah'ın affına sığınılırsa bağışlayıcı ve acıyıcı olduğunu
c. Namazın mü'minler için belirli vakitlerde yazılmış bir farz olduğunu
d. Salih ameller işleyen mü'minlere kendilerine büyük mükafatlar olduğunu
9- Hiç kuşkusuz bu Kur'an insanları en doğru yola iletir ve iyi ameller işleyen mü'minlere, kendilerini büyük bir ödülün beklediği müjdesini verir

31. ' Her şeyi Biz, ayrıntılarıyla açıkladık ' ayeti kerimede anlatılması gereken nedir?

a. size rızık olarak verdiğimiz nimetlerin temizlerinden yiyin.
b. gece ve gündüzün delili yılların sayısını ve hesabını
c. Allah'ü Teala alış-verişi helal, faizi de haram kılmıştır
d. haberiniz olsun ki elçilerimiz yaptığınız hileleri yazıp durmakta
12- Gece ile gündüzü varlığımızın ve yetkin gücümüzün iki ayeti, iki somut göstergesi olarak yarattık. Sonra Rabbinizin lütfu peşinde koşasınız ve yılların sayısı ile takvim hesabını bilesiniz diye geceyi karartarak gündüzü aydınlık yaptık. Her konuyu ayrıntılı biçimde anlattık.

32. İnkarcıların inanmayıp, alay ettikleri 'yakın zamanda' olacak olay nedir?

a. Allah (cc) sizi mutlaka yeniden diriltecek
b. Rabbi'nin azabı gerçekten korkunçtur
c. Allah'ın yanında başka tanrı edinme
d. Hepimizin cezası Cehennem'dir

50- Onlara de ki; İster taş olunuz, ister demir olunuz.
51- İster (canlılık olayı ile ilişkili olabileceğini) hafızalarınızın almadığı başka bir yaratık olunuz. Diyecekler ki "Bizi kim yeniden diriltecek? De ki "Sizi ilk kere yoktan vareden... O zaman şaşkın şaşkın başlarını sallayarak "Peki ne zaman?" diyecekler. Onlara de ki; "Belki de yakında. "

33. İsra sureside geçen ' kim bu dünyada kör ise, ahirette de kördür ' ifadesi ne demektir?

a. Bu Kitap, bir hidayet rehberi ve öğüt kaynağıdır.
b. Ey kavmim bana uyun ki ben de size doğru yolu göstereyim.
c. Kim bu dünyada gerçekleri görmede kör ise, hak dinin mesajlarını okuyamıyorsa ahirette de hangi tarafa yöneleceğini bilmeyen kör gibidir
d. Şu bir gerçektir ki, şükreden kimse kendisi için şükretmiş olur. Kim de nankörlük ederse bilin ki benim Rabbim Gani'dir, kimsenin şükrüne ihtiyacı yoktur

72- Bu dünyada gerçekler karşısında kör olan kimse ahirette de kör, doğru yoldan sapmışlık oranı da daha büyük olur.

34. Allah'ü Teala hangi ayetiyle Peygamberimizi (sav) hicrete hazırlamıştır? (Mekke'den - Medine'ye)

a. Ey Peygamber 'Biz seni onlara vekil kılmadık, onlardan sen sorumlu değilsin'
b. Öyle ki sen, Kur'anı okurken , tek olan Rabbini andıkca arkalarını dönüp kaçarlar
c. Biz müşrikleri dünyada ve ahirette karşılaşacakları tehlikeleri anlatarak uyarıyoruz, fakat bu onları daha da azdırıyor
d. Sen bana , gireceğim yere razı olacağın şekilde girmemi lütfet. Çıkacağım yerden sağsalim çıkmamı sağla. Rabbim katından beni destekleyecek bir güç, bir kuvvet ver
80- De ki; "Ey Rabbim, bir yere girerken oraya doğru olarak girmemi ve bir yerden çıkarken oradan doğruluk ilkesine bağlı olarak çıkmamı nasip eyle. Bana kendi katından destekleyici bir güç ver

35. Yalnız Peygamberimize (sav) mahsus olmak üzere yapılması emredilen nedir ?

a. Öyle ki sen kendilerine kitap verilenler arasında Allah'ın indirdikleri ile hükmet
b. Uykudan kalkıp, Kur'an okuyarak namaz kıl
c. Bilin ki ben sadece uyarıcıyım
d. Allh'ın getirdiği yasaklar ve kurallar doğrultusunda bilinçli ol

79- Gecenin bir bölümünde sırf sana mahsus bir nafile olmak üzere Teheccüd ibadetini yap ki, belki Rabbin seni "övülmüş makam "a erdirir

36. İsra suresi hangi emirle son bulur ?

a. Yüceltme ve şükür ile
b. Hamd ve tekbir emri ile
c. Huşu ve boyun eğme ile
d. Tesbih ve temcid ile

111- De ki; "Hamd, çocuk edinmemiş olan, egemenlikte ortağı bulunmayan ve güçsüzlüğünü telafi edecek bir destekçiye gerek duymayan Allah'a mahsustur. O'nun büyüklüğünü gereğince dile getir.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~