Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07 Mayıs 2014, 11:23   Mesaj No:33

Mihrinaz

Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:15
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1302
Beğenildi:12320
Beğendi:9171
Takdirleri:28084
Takdir Et:
Standart Cevap: MERYEM Suresini Sorularla Tanıyalım

28.Hangisi Meryem suresinde adı geçen peygamberlerden değildir?
A.Hz İshak49- İbrahim, onları taptıkları putlarla başbaşa bırakarak yanlarından ayrılınca kendisine İshak'ı ve Yakub'u bağışladık ve bunların her ikisini de peygamber yaptık.
B.Hz Yakup49- İbrahim, onları taptıkları putlarla başbaşa bırakarak yanlarından ayrılınca kendisine İshak'ı ve Yakub'u bağışladık ve bunların her ikisini de peygamber yaptık.

C.Hz Harun53- Rahmetimizin bir sonucu olarak ona kardeşi Harun'u peygamber olarak armağan ettik
D.Hz. Davud

29.Sapık yolda olanlara Allah (c.c) ın mühlet verdiğini bildiren ayet hangisidir?
A.45
B.65
C.75

75- Onlara de ki; rahmeti bol olan Allah sapık yolda olanlara ne kadar geniş maddi imkân verirse versin, sonunda tehdit edildikleri somut azab ile ya da kıyamet günü ile yüzyüze geldiklerinde nasıl olsa kimin sosyal konumunun daha düşük ve kimin askeri gücünün daha zayıf olduğunu öğreneceklerdir."

30.Surede Hz İdris ten nasıl bahsedilmiştir?
A.Sadık bir peygamber olduğundan
B.Ailesine namaz kılmayı emrettiğinden
C.Zekatı veren bir peygamber olduğundan

56- Bu Kitapta İdris hakkında anlattıklarımızı da hatırla o son derece doğru sözlü ve dürüst bir peygamberdi

31.Hangisi Hz İbrahim in babasına hitap ediş şeklidir?
A.Ey babam
B.Babacığım
C.Sevgili Babam
42- Hani babasına dedi ki; "Ey babacığım, niye işitemeyen, göremeyen ve sana hiçbir yararı olmayan putlara tapıyorsun."

32. Surede ifade edilen Rasul peygamber aşağıdakilerden hangisidir?

A.Hz Muhammed sav
B.Hz Yahya
C.Hz Musa
51- Bu kitapta Musa hakkında anlattıklarımızı da hatırla. O tarafımızdan seçilerek gönderilmiş bir peygamberdi
33.Hangisi Meryem suresinde geçen mucizelerden değildir?
A.Yahya aleyhisselama çocukken bilgelik verilmes
12- Allah, ona "Ey Yahya, tüm gücünle kitab'a (Tevrat'a) sarıl" dedi. Ona daha gocukken bilgelik verdiki

B.Hz İsa nın kundakta iken konuşması
30- O sırada beşikteki çocuk dile gelerek dedi ki; "Ben Allah'ın kuluyum. O bana kitap vererek beni peygamber yaptı."
31- "Nerede olursam olayım, beni insanlara yararlı kıldı. Bana sağ oldukça namaz kılmamı ve oruç tutmamı emretti."
32- ."Beni anama düşkün bir evlat olarak yarattı; dik kafalı ve kötülük düşkünü biri olmaktan uzak tuttu. "
33- "Doğduğum gün, öleceğim gün ve tekrar diriltileceğim gün Allah'ın rahmeti ve bağışı benimle birliktedir

C.Hz İsa nın Allah cc ile konuşması

34. 40. ayette geçen ‘’varisçi’’ ifadesi ile kim kastedilmiştir?
A.Malların bırakılacağı evlat
B.Hz İsa
C.Baki olan Allah

40- Kuşku yok ki, yeryüzünün ve oradaki tüm varlıkların son mirasçısı biz olacağız, tüm insanlar bize döndürüleceklerdir.

35.Rabbinin katında daha iyi ödül kazandırıcı ve daha mutlu akıbete erdirici olarak ifade edilen ne olarak geçmektedir?
A.sevaplar
B.kalıcı salih ameller
C.ecirler
D.peygamberler

76- Allah doğru yolda olanların sapmazlıklarını pekiştirir. Kalıcı iyi ameller, Rabb'in katında daha iyi ödül kazandırıcı ve daha mutlu akıbete erdïricidirler.

36.Meryem suresinde Allah cc Zekeriya kıssasını nasıl ifade eder?
A.ibret verici olarak
B.Rabbinin rahmetinin anılması olarak
C.mucizevi olarak
2- Bu ayetlerde Rabbinin, kulu Zekeriyya'ya yönelik rahmeti anlatılıyor

37.Hz İbrahim in babasını ‘’bana tabi ol’’ demesiyle ayetin devamında neyi amaçladığı söylenebilir?
A. Kavminden çıkarmak
B.putlarını kırmasını istemek
C.düzgün bir yola ulaştırmak
43-Babacığım, sana ulaşmayan bir ilim, geldi bana, ne olur bana tabi ol da seni dümdüz bir yola çıkarayım

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~