Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28 Mayıs 2014, 23:48   Mesaj No:63

nurşen35

Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:60
Konular: 1144
Beğenildi:4422
Beğendi:3685
Takdirleri:14319
Takdir Et:
Standart Cevap: ENBİYA Suresini Sorularla Tanıyalım

Alıntı:
mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
51.Surede ''De ki'' ifadesiyle başlayan kaç ayet vardır..yazınız

a.1
b.2
c.3
d.4
c.3
Ayet (42) '' De ki: Gece ve gündüz sizi o Rahman'dankim koruyabilir?
Fakat onlar Rablerinin zikrinden Kur'an'dan yüz çevirmişlerdir''
Ayet (45) '' De ki: Ben sizi sadece vahiy ile uyarıyorum.Ama ne kadar uyarılsalar da sağırlar çağrıyı işitmezler''
Ayet (54) '' De ki: yemin olsun ki siz de atalarınız da açık bir sapıklık içindesiniz''

52.Zalimler peygamberimizden ne istediler..ayeti yazınız

a.mucize
b.inkar etmesini
c.büyü yapmasını
d.yalan söylemesini
b.inkar etmesini
Ayet (36) O inkar edenler seni gördükleri zaman seni alaya alıp sizin ilahlarınızı anlatıp duran bu mu? Oysa onlar Rahman'ın zikrini Kur'anı inkar ediyorlar''

53.Hangisi surede geçen ayetlerden değildir.yazınız

a.sağırlar, uyarıldıklarında çağrıyı işitemezler. Ayet (45) '' De ki: Ben sizi sadece vahiy ile uyarıyorum. Ama sağırlar çağrıyı işitmezler''
b.Hesap görücü olarak biz yeteriz. Ayet (94) '' Artık onlar her kim mümin olarak yararlı işlerden bir iş yaparsa onun gayretine nankörlük yoktur ve şüphesiz biz onun hesabına yazarız''
c.Bu Kur'an, tarafımızdan indirilmiş kutsal bir öğüttür. Ayet (50) '' İşte bu Kur'an bizim indirdiğimiz mübarek bir öğüttür.''
d.Hepsi
d.Hepsi

54.Allah'ın azabına yakalanan toplumların çaresizlik tasviri yapılıyor,gözler önüne canlı bir tablo olarak sunuluyor...ilgili ayetler hangileridir...

a.16-17-18-19
b.11-12-13-14-15
c.30-31-32-33
d.36-37-38-41
b. 11-12-13-14-15

Ayet (11) '' Oysa biz zulmeden nice memleketler kırdık geçirdik ve arkasından başka bir kavim meydana getirdik''
Ayet (12) '' Azabımızı hissettikleri zaman hemen oradan topuklayıp kaçıyorlar''
Ayet (13) '' Dedik ki: Yok tepinmeyin, o içinde şımartıldığınız şeylere ve evlerinize dönünki sorguya çekileceksiniz''
Ayet (14) '' Dediler ki, eyvah bizlere , bizler gerçekten zalimlerden idik''
Ayet (15) '' Artık bütün yalvarmaları bu oldu kaldı. Sonunda onları öyle yaptık ki, biçilip söndüler''

55.Hangisi surede geçen Allah'In sıfatlarından değildir..ayetleri i yazınız

a.Allah, o müşriklerin asılsız yakıştırmalarından münezzehtir Ayet (22) ''Eğer yerde ve gökte Allah'tan başka ilahlar olsaydı ikisi de bozulup gitmiş olulardı. Rabbin olan Allah onların isnad ettikleri vasıflardan münezzehtir, yücedir''
b.O yaptıklarından sorumlu değildir Ayet (23) '' O yaptıklarınızdan sorumlu olmaz , onlar ise sorumludur''
cAllah'tan başka ilah yoktur Ayet (24) '' Yoksa onlar Allah'dan başka ilahlar mı ediniyorlar. Haydi getirin bakalım delilinizi işte benimle beraber olanların kitabı ve benden öncekilerin kitabı , fakat çoğu gerçeği bilmezler''
d.hepsi geçer
d. hepsi geçer