Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17 Temmuz 2024, 00:53   Mesaj No:6

Vasat

Medineweb Üyesi
Vasat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Vasat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 62825
Üyelik T.: 12 Ekim 2023
Arkadaşları:0
Memleket:Ankara
Konular: 4
Beğenildi:313
Beğendi:427
Takdirleri:4220
Takdir Et:

Alıntı:
Kara Kartal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Maşallah yani tekrar dünyaya gelsen eşinle evlenirsin. Ne mutlu önerilerin çok güzel saolasin
Şöyle diyeyim: Geçmişte çok sorunumuz oldu ve hatta ikimiz de ölsek de kurtulsak durumuna gelmiştik. Ama iletişimin etkisini kişisel çabalarım sonucunda öğrendikten sonra, sorunlarımız giderek azalmaya başladı. Bugün benim "onun için en uygun kişi olduğumu" düşünüyor, ve aynı şekilde ben de "ondan farklı birisiyle evlensem olmazmış" diye düşünüyorum. Zıt karakter denilecek bir çifttik yani ve ama bugün zıt karakterli olmanın sorun olmadığını, asıl sorunun "bu zıt karakter, neden hayata zıt bakıyor?", bunu sorup öğrenmemek olduğunu anladık.

Etkili/Açık iletişime borçluyuz tüm bunları. Birbirimizi net anladıkça birbirimize hak verdik, hak verdikçe anlayış ve uyum ortaya çıktı. Tabi bu arada sivri düşüncelerimiz de "aile birliğinin hayrına" olacak şekilde iki taraflı yontuldu, ortalama bir hale döndü.

Bu arada aile birliği demişken:

"Aile birliğinin hayrına" davranmak çok önemli. Kişi kendi nefsine dokunduğu için asla kabul etmeyeceği bir şeyi, söz konusu aile birliğinin yararı olduğu zaman kabul eder hale geliyor. Bununla ilgili ikimizde de şu düşünce sabit oldu artık:

Ne benim faydama, ne senin faydana; "ailenin faydasına olan neyse o olsun."

Aileyle ilgili "taraflar arasında olması gereken" görüşü, bir de matematiksel bir değer olarak ifade etsem, derdim ki:

aile >(büyüktür) karı+koca.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Andolsun biz bu Kur’an’ı, iyice anlaşılıp öğüt alınabilmesi için kolaylaştırdık. O halde düşünüp öğüt alacak kimse yok mu?"

[Kamer Suresi 17, 22, 32 ve 40. Ayetler]