Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26 Kasım 2008, 23:54   Mesaj No:14

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: "4 Hak Mezheb" diye bir kavram yoktur!

Alıntı:
AşıkıZehra Üyemizden Alıntı
Biliyorum başlığı görünce hemen itiraz edecek bana kızacaksınız.
Şöyle izah etmeye çalışayım;bu 4 mezhep haktır diğerleri sapıktır gibi bir anlam çıkıyor bu sözü duyanlarda...ben bunu açıklamaya çalışacağım.
Harun Reşidin halifeliği zamanında 74-75 tane mezhep varmış, tabi mezhep deyince bir alim ortaya çıkıp "ben mezhep kuruyorum" dememiş.Ulemadan fıkıh ile uğraşanlar bu konuda ders veren alimlere uyanlar çoğaldıkça mezhepler şekillenmeye başlamış ve sayı 75 e kadar çıkmış.
O devirde yaşayan ulemada toplanmışlar ve bu kadar çeşitliliğin birliği bozacağı, karmaşa oluşturacağı endişesi ile bir kurul toplamışlar.Kurulun görevi mezheplerin sayısın mümkün olduğunca aza indirmek, halka en kolay ve prarik gelenleri ön plana çıkarmak ve mezheplerden islama uygun olmayanları(eğer varsa) tespit etmekmiş.
Ve çalışmalar sonucunda rafızilik,cebriyye ve ismini hatırlayamadığım bir mezhebi daha İslam akidesine aykırı bulmuşlar.Diğer mezhepler içindede Hanefi-Maliki-Şafii-Hanbeli mezhepleri dışında kalanları (sapık olduğu için değil) sayıyı azaltmak ve birliği sağlamak amacı ile tarihin sayfaları arasına bırakmışlar.
İşte "4 MEZHEP" in ortaya çıkış hikayesi...

başlığı görünce kızmadım, bilakis yanlış bir düşünceyi düzeltme gereği duydum.bir kere hulefai raşidin döneminde 74 75 mezhep varmış demişsinz ki, bu birden olan bir şey değil.peygamber efendimizden rivayet edilen bir hadiste ümmetim 73 fırkaya bölünecek, daha sonra 72 si cehennemlik olacak, yalnız biri kurtulacak buyurmuştur.bu hadise göre çeşitli görüş sahipleri, 73 sayısına ulaşmak için henüz mezhep denilecek kadar görüşleri olgunlaşmamış bazı fırkaları bile bu gruba dahil etmişler, veyahut kendi görüşlerine ters olan görüşleri sözü edilen 73 fırkadan saymamışlardır.

birde şurası var:hangi otorite bu fırkaları 4 e indirmiş, ve buda aynen kabul görmüş olabilir ki?şu an 4 hak mezhep diye ifade edilen kavram bence, bunların dışında hak mezhep yoktur değil, nüfuz olarak en fazla yayılan mezhep bunlardır söylemi olmalıydı.yani ortada söylem yanlışı var.birde bu 4 mezhep alimlerinden hiçbiri kendi mezhebinin dışındakileri sapık ilan etmemiştir asla...nitekim imam azam ebu hanife, kim bizim görüşümüzden daha güzelini, daha iyisini getirie onu kabul ederiz demiş...aynı şekilde imam şafi, imam malik imamlarımız da...kimse kendi görüşüne mutklak doğru budur dememiştir.mezheplerin görüşlerini kalıplaştıran, onları dogma haline getiren bazı taassup sahibi mezhep taraftarlarıdır.