Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12 Eylül 2009, 14:46   Mesaj No:39

sevginin_bedeli

Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:sevginin_bedeli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9822
Üyelik T.: 20 Ağustos 2009
Arkadaşları:0
Konular: 26
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: 38.Haftanın Misafiri sevginin_bedeli

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Sorulara devam

Peygamberlik verilmi yoksa Hak mı edilir?

Kudsi hadislerde denk geldiğim şu olayı anlatayım 5 ayeti bir araya getirip KUDSİ hadis olarak sunduklarına şahid oldum Sizce Kudsi hadis Vahiymidir İlhammıdır yada nasıl bir özelliğe sahiptir?

Peygamber efendimizi Hakkıyla Öven ALLAH övmüştür Yalnız tarih boyunca Peygamber ahlakını yaşamını örnek alması gereken Müslümanlar neden Hep Peygamberi Melekleştirme gayesindedirler?
Sorulara devam

elbette devam edelim...

Peygamberlik verilmi yoksa Hak mı edilir?

bu soruya tamamen kendi kişisel kanaatimle cevap vereceğim. yanılıyorsam rabbimin affına sığınırım. kuranda sözü geçen peygamberlerle iligi bölümlere dikkat ettiğimizde onlar için geçmiş geniş zaman zarfında hep şöyle ifadeler geçer.
0 salih kimselerdendi, o salihh bir kuldu... gibi.

Onu rahmetimizin içine soktuk. Çünkü o, gerçekten salih kimselerdendi. (enbiya 75)

İsmail’i, İdris’i ve Zülkifl’i de hatırla. Bunların hepsi sabredenlerdendi. Onları da rahmetimizin içine soktuk. Şüphesiz onlar salih kimselerdendi.(enbiya 85-86)
benim bu ve benzeri ayetlerden anladığım peygamberliğin bir hak edilme sürecinin olduğudur. bir de şuna dikkat edelim bütün peygamberler peygamberlik öncesi hayatlarında hep bir arayış içindedirler. bu arayış ve çaba sonucunda allahın nimetini hakk ettiklerini düşünüyorum. en doğrusunu rabbimiz bilir.

Kudsi hadislerde denk geldiğim şu olayı anlatayım 5 ayeti bir araya getirip KUDSİ hadis olarak sunduklarına şahid oldum Sizce Kudsi hadis Vahiymidir İlhammıdır yada nasıl bir özelliğe sahiptir?

vahyi ğayri metluv olarak bilinen, kuranda yer almayan ama peygambere gelen vahiy. kendi kannatim yüce rabbimizin vahiy olarak gönderdiğini peygamber efendimiz yazdırmış ve bu güne kadar bize ulaşmıştır. bunun dışında peygamberimize gelen bir vahiy olduğuna inanmıyorum. çünkü yüce rabbimiz kuranda :
Şüphesiz o zikri (Kur’an’ı) biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz. (hicr 9)
dolayısıyla vahyin/zikrin bir kısmının kuranda yer almamış olması söz konusu değildir. ayrıca kudsi hadislerle ilgili oldukça kapsamlı bir yazıyı da daha önce sitede asmıştım. ilgilenen arkadaşlar için link ekliyorum.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Peygamber efendimizi Hakkıyla Öven ALLAH övmüştür Yalnız tarih boyunca Peygamber ahlakını yaşamını örnek alması gereken Müslümanlar neden Hep Peygamberi Melekleştirme gayesindedirler?

şimdi akıl var mantık var:eğer peygamberi bizim gibi bir insan olarak düşünürsek onun yaşadıklarını/ yaptıkların/ uyguladıklarını... bizim de yaşama/uygulama/yapma gibi bir sorumluluğumuz söz konusu olacaktır. ancak eğer peygambere meleki(!)bir vasıf kazandırırsak o zaman beygamberi bir yaşamla sorumlu olmamız söz konusu olmaz. ne dersiniz bu durumda insan peygamber mi, yoksa melek peygamber mi işin kolyına kaçanlar için daha uygundur?
bizim için hz. peygamber bir insandır. 63 yıl yaşadıktan sonra vefat etmiştir. kendisine verilen peygamberlik görevini en güzel şekilde/örneklikle yerine getirmiştir. bize düşen onun bir kul/insan olduğunu unutmadan allahın vahyine uygun bir yaşam sürdürmeye çalışmaktır.
peygamber tasavvurları ile ilgili de meraklılarına musatafa islamoğlunun üç muhammed adlı eserini okumalrını tavsiye ederim.