Konu Başlıkları: Kabir azabı...
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17 Şubat 2010, 22:27   Mesaj No:32

Yitiksevda

Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart RE: KUR,AN ı kerimde kabir azabıyla ilgili ayet varmı

1. ve men : ve kim
2. a'rada : yüz çevirdi
3. an zikrî : benim zikrimden
4. fe : artık, o zaman, o taktirde
5. inne : muhakkak
6. lehu : onun için (vardır)
7. maîşeten : maişet temini, geçim
8. danken : dar, sıkıntılı

9. ve nahşuru-hu : ve onu haşrederiz
10. yevme el kıyâmeti : kıyâmet günü
11. a'mâ : kör olarak

Öncelikle Taha suresi 124 ayeti kerimeyi ele alalım bakalım yazıdaki ile aynı anlamdamı :Diğer ayetleri tek tek ele alalım bundan sonra.

Kim de Benim vahyimden, Benim zikrimden, Benim kitabım-dan, Benim peygamberlerimden yüz çevirirse, Benim dinimden, Benim hayat programımdan, Benim yolumdan iraz eder, uzaklaşırsa kesinlikle bilesiniz ki onun içinde bu dünyada sıkıntılı bir hayat vardır. Dünyada bir geçim darlığının, bir mahrumiyetin, bir sıkıntının yanında âhirette de onu ama olarak huzurumuza getireceğiz. Onu kör olarak haşır edeceğiz. Dünyada sıkıntılı, bunalımlı bir hayat yaşayacaklar, âhirette de kör olarak haşır edilecekler onlar. İşte görüyoruz milyarların içinde, trilyonların arasında hâlâ fakirlik korkusu içinde kıvranıyorlar adamlar. Veya bir tek müslümanın Allahu Ekber demesinden bile sıkıntılanıyorlar. Dünyada böyle olanları âhirette daha büyük sıkıntılar beklemektedir. İki gözleri de kör olarak gelecekler Allah’ın huzuruna.

Ayeti kerimenin öncesi ve sonrasını bir bütün olarak ele aldığımızda Kör olarak huzura getirileçeği yer Ahiret alemindedir yani Hesap Mizanın görüleceği gündür:
Darlık ve sıkıntı ise Dünya hayatı içindir Berzah alemi ile alakalı değildir:

124. “Benim Kitabımdan yüz çeviren bilsin ki onun dar bir geçimi olur ve kıyâmet günü de onu kör olarak haşr ederiz.”