Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08 Mayıs 2014, 11:07   Mesaj No:47

NİSAREYYAN

Medineweb Sadık Üyesi
NİSAREYYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİSAREYYAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22593
Üyelik T.: 07 Aralık 2012
Arkadaşları:26
Konular: 29
Beğenildi:15
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: MERYEM Suresini Sorularla Tanıyalım

abla soruda Yüce Allah ın malları ile büyüklük taslayan müşrikler için diye bir ifade var
dolayısıyla cevap kıyamet gününün büyük azabı ile olmalı
çünkü 74 ve 75 de belirtiliyor:

74. ayet:Oysa biz eski dönemlerde onlardan daha varlıklı ve daha gösterişli nice kuşakları yokettik.
75. ayet:Onlara de ki; «rahmeti bol olan Allah sapık yolda olanlara ne kadar geniş maddi imkân verirse versin, sonunda tehdit edildikleri somut azab ile ya da kıyamet günü ile yüzyüze geldiklerinde nasıl olsa kimin sosyal konumunun daha düşük ve kimin askeri gücünün daha zayıf olduğunu öğreneceklerdir.»

Fecr Hocamın veridği ayette bahsi geçen konu ise şöyle ifade ediliyor:
41 Kitap'ta İbrahim'i de zikret.26 Gerçekten o, doğruyu-söyleyen bir peygamberdi.
42 Hani babasına demişti: "Babacığım, işitmeyen, görmeyen ve seni herhangi bir şeyden bağımsızlaştırmayan şeylere niye tapıyorsun?"
43 "Babacığım, gerçek şu ki, sana gelmeyen bir ilim geldi bana. Artık bana tabi ol, seni düzgün bir yola ulaştırayım."
44 "Babacığım, şeytana kulluk etme,27 kuşkusuz şeytan, Rahman (olan Allah)a başkaldırandır."
45 "Babacığım, gerçekten ben, sana Rahman tarafından bir azabın dokunacağından korkmaktayım, o zaman şeytanın velisi olursun."
46 (Babası) Demişti ki: "İbrahim, sen benim ilahlarımdan yüz mü çeviriyorsun? Eğer (bu tutumuna) bir son vermeyecek olursan, andolsun, seni taşa tutarım; uzun bir süre de benden uzaklaş, (bir yerlere) git."