Konu Başlıkları: DHBT İstişare bölümü
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20 Ekim 2014, 11:52   Mesaj No:475

nurşen35

Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14253
Takdir Et:
Standart Cevap: DHBT İstişare bölümü

Alıntı:
EyMeN&TaLhA Üyemizden Alıntı Mesajı göster

bu tür insanlar müslümanları sevmemelerinin sebebi,ahirete yatişemedikleri içindir kardeşim.bu tür insanlar sonlarının cehennem olacacağını biliyorlar ve cennetin de kendilerine uzak olduğunu idrak ettikleri için Allah'a(cc),müslümanlara,tesettürlülere,cüppeliler e,sarıklılara,ahirete kin beslerler...

üstad ne diyor;

"Çünkü insan bilmediği ve yetişmediği şeye düşmandır."

İnsan fıtratında; bilmediği, eli yetişmediği ve ulaşamadığı şeylere karşı nihayetsiz bir düşmanlık hissi vardır.

Şayet insan, Allah tarafından ebedi olarak yokluğa mahkum edilse idi, insandaki bu yaşamak ve cemale ve kemale olan sonsuz iştiyak ve sevgi, sonsuz bir düşmanlığa dönüşürdü. Halk tabiri ile "battı balık yan gider" hesabı, nasıl olsa ebedi yokluğa gideceğim, der.

Allah’ın o sonsuz cemal ve kemaline karşı tahkir ve düşmanlığa başlar. Bu, insanın fıtratında hissiyat olarak vardır.

Üstat, Onuncu Söz'ün Dördüncü Hakikat'inde, bunu şu örneklerle izah ediyor:

“Evet, dürub-u emsaldendir ki, bir dünya güzeli, bir zaman kendine meftun olmuş âdi bir adamı huzurundan tard eder. O adam kendine teselli vermek için, "Tuh, ne kadar çirkindir!" der, o güzelin güzelliğini nefyeder."

"Hem, bir vakit, bir ayı, gayet tatlı bir üzüm asması altına girer, üzümleri yemek ister. Koparmaya eli yetişmez, asmaya da çıkamaz. Kendi kendine teselli vermek için, kendi lisanıyla "Ekşidir" der, gümler gider.”(1)

(1) bk. Sözler, Onuncu Söz Dördüncü Hakikat (Haşiye-2)

sorularla risale

biz sabredelim inşaallah...

Editörüm sabretmekten ve duymamış gibi yapmaktan zaten onlara fazlasıyla ne kadar önem verdiğimizi, Yaratandan dolayı yaratanı ne kadar sevdiğimizi belli etmekten sabır taşı ne zaman çatlar diye bekliyoruz. uzgn

Birde bizlere yobaz derler. Böyle hakaretlere maruz kalsalar kendileri neler yapar neler...
Ben onlara gerçekten çok acıyorum, dinimizin güzelliklerini, dinimizin ilahi mesajlarını göremiyorlar ya, gerçekten onlar adına çok üzülüyorum. İnanın ki! onlara kızmaktansa onlara şöyle dua ettim.'' Rabbim onlar daha gerçeğin şuuruna varamamışlar. Peygamber Efendimiz (sav) kafirler için ettiği duanın aynısını bende onlara için ediyorum. Onlara doğru yolu göster ve onlara da tesettürü nasip etki!, dünyada işledikleri bu kul hakkının ne kadar büyük olduğunu görsün ve tevbe etsinler...

Bizden sonra gelen nesil hiç değilse bu cahillerle karşılaşmasınlar