Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Risale_i Nur (Said Nursi)

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  31 Ocak 2008 (03:41), Konuya Son Cevap : 14 Mayıs 2021 (11:19). Konuya 142 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı6Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Nisan 2011, 16:43   Mesaj No:11
Medineweb Üyesi
Durumu:Numan Yalçın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6788
Üyelik T.: 04 Şubat 2009
Arkadaşları:0
Konular: 3
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Bediüzzaman'dan Sözler

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hocam kendisi kılıçdaroğlunun sağ koludur muhalefeti ilke edinmişdir

İsterse sol bacağı olsun...

O onun bileceği bir şey ama hiçbir İslâm büyüğüne bu iyidir demeyen bu zihniyyette biri sitede tehlike saçıyor...
Alt 09 Nisan 2011, 18:53   Mesaj No:12
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:

Arkadaşlar Allah rızası için konuları şahsileştirmeyin. Asıl anlatılmak istenen mevzular konunun dışında kalıyor

lütfen sizden istirham ediyorum kişiler şahsiyetleri üzerinde durmayalım daha ÇOK fikirleri ortaya koyalım. Sonrada deilili olan arkadaşlar deliller ışığında konuyu aydınlığa kavuştursunlar
Alt 09 Nisan 2011, 19:12   Mesaj No:13
Durumu:___---___ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13668
Üyelik T.: 07 Nisan 2011
Konular: 0
Takdir Et:

Alıntı:
müslümanlardan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ben seizin kim olduğunuz hakkında bir şey demedim VE ETİKETÇİLİKTE ZAAFİYETTİR fikrini yazarsın ister inanırlar ister inanmazlar bakın ben sizin gibi köpürüp sağa sola hakaret etmiyorum HAKKI ORTAYA KOYUYORUM DİLEYEN DİLEDİĞİNE İNANIR,Saide kurdi hakkındA AÇILAN yazıya bi bakma zahmetinde bulunsan yeterli olcak....rab edindiğine gelince bak onuda sana izah edeyim ama efendi akıllı ol yoksa aklını da almasını bilirim adamım....

bu alim dediğiniz saide kurdi,,,senin bediüzamanın DEĞİL Mİ...

BEDİİ Allahın sıfatı değil mi .....buda rab edinmeye yeterli Allahın bir sıfatını bir beşere vermek onu rab edinmektir....
Arkadas sen sorunlumusun ya sen nasıl olurda ismi ne olursa olsun bir alime söz edersin sen kimsin nesin bu yasına kadar ne yaptın kime ne ögrettin kıme ne verdin ya kimsin ki sen şu aciz halinle bir alime laf atıyorsun

Sorunlu şahsiyet Esmaül hüsnadaki bir çok isim insanlar tarafından kullanılabılıyor sen bunun farkındamısın
Zamanın güzellerinden biriymişki o ismi alabılmıs senın gibi adı MUHALEFET degilmiş bak arasındaki ucuruma;)

Alıntı:
efendi akıllı ol yoksa aklını da almasını bilirim adamım....

Emin ol sözünün altında kalmazdım Ama naparsın eşim cvp vermene degmez bu adam dıyor

o yüzden Allah senı benden uzak etsın
Alt 09 Nisan 2011, 20:50   Mesaj No:14
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Ya kardeşim şu Kürdi ne demek söylermisiniz bana? Nursi Nurslu yani Nurs köyünden demektir... Lütfen siz de Kürdi ne demek onu açıklayın ve hiç kimse bu kelimeyi kullanmadığı halde siz kullanıyorsunuz öğrenmek istiyoruz...
Alt 09 Nisan 2011, 21:28   Mesaj No:15
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Bitlisin hizan kazasının bir köyünün adı “NURS” dur. Said-i Nursi bu köyde doğdouğundan dolayı kendisine Said-i Nursi denilmiştir. Said-i kurd-i ise kendisi kürt ırkının bir mensubu olduğundan dolayı KÜRD SAİD olarakta isimlenidirilir.
Doğuda genelde SAİD-İ KURDİ ismi kullanılır. Bu tanım hakaret etmek yada kişileri küçük düşürmek anlamlarına gelmez. Eskiden insanlar ya babaları yada ırkları ile anılırlardı. Tıpkı ünlü sahabi Selamn-i Faris gibi Ebuzer-i Giffari gibi.
Alt 09 Nisan 2011, 22:10   Mesaj No:16
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
müslümanlardan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
saide kurdi kendi döneminde ki adıdır bu şekilde hitap edilir.
Peki siz detaylı şekilde cevap vermediğiniz için ben size vereyim...

Bir zamanlar doğu illerine "Kürdistan" deniliyordu. Bu isim herhangi bir ırki mana taşımıyordu. Yalnızca coğrafi bir bölgeye verilen bir ismi çağrıştırıyordu. Pakistan, Afganistan gibi O bölgeden olan insanlara ise "kürdi" denilmekteydi.

Yine bu kelime, kişilerin o bölgeden oldu unu gösteren bir aidiyet ihsas ediyordu. Erzurumi, Konevi, Bursevi gibi. Bu manada Üstad hazretleri de, Osmanlı döneminde bu nam ile çağrılıyordu. Fakat bu aidiyetin daha sonra farklı manalar ihsas etmesi sebebiyle, Üstad hazretleri Osmanlı sonrasında kendi köyüne nisbetle "Nursi" soyadını almış ve bunu kullanmıştır.

Ve şu an siz bunu iyi niyetle kullanmıyorsunuz. Ve bu kelimeyi kullanarak Kürt diyerek veya doğulu diyerek ayrımcılık yapıyorsunuz. Siz bu kelimeyi bu vatanı bölmek için şimdi eski anlamından daha farklı kullanan ve Türkiye'yi bölme çabası içinde olanların bir numaralı hedefi haline gelen bir kelimeyi, insanların Kürt, Türk vb. ırkçı kelimeler ile ayrımcılığa tabii tutulmasını sağlayan zihniyyetle aynı dili kullanarak hem ırkçılık hemde Üstâd'a saygısızlık ölçüsünde kulanmanın da dinimizde yeri olup olmadığını düşünüp neler saçmaladığınızı anlamaya çalışsanız bence kendinize iyi edersiniz.

Arıca artık kendinize geliniz ve şunu iyi anlayınız. Bu site paylaşım ve Hizmet sitesidir. Sizin gibi sapık görüşlü kişilere deliller gösterildikten sonra insanlara hizmete devam edilmesi gereken bir sitedir. Daha neyi anlatacaz size herkes elinden geldiği kadar kaynak ve delillerini size sundu. Ama Allah Rasûlü'nün sünnetini, Alimleri, Hadisleri, hatta Mezheb İmamlarını kabullenmeyen hatta suçlayan ve kendisi sanki çok sağlam bir kaynaktan delil alıyormuş gibi saçmalayan sapıklarla kaybedecek vaktimiz yok maalesef. Kur'andan alıyorum diyeceksiniz. Allah Rasülünün sahabeleri Kur'ana inanmazmıydı da sünnete uydular? Sünnete uyduklarında Kur'anı terkmi ettiler. Daha siteyi sizin gibi kötü emellerine alet etmek isteyen kim bilir kaç kişi var onlarla ilgilenip gereken delilleri gösterelim ve sizin gibi aşağılamak için değil gerçekten öğrenmek için konuları dolaşan değeli şahsiyetlere hizmet etmeliyiz. Sizin seviyenize daha fazla alçalmayı kendime yapacağım en büyük hakaret olarak gördüğümden sizin saçmalıklarınızla ilgilenmeyeceğimi bildirmek isterim. Bundan sonra cevap yazmayacağım size...
Alt 10 Nisan 2011, 00:00   Mesaj No:17
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:**** isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13561
Üyelik T.: 25 Mart 2011
Konular: 1
Takdir Et:

Asuriler ve Keldanilerin cihangirlik zamanında öncü, kahraman askerleri olan arslan Kürtler! Beş yüz senedir yattığınız yeter. Artık uyanınız. Yoksa vahşet sahrasında vahşet ve gaflet sizi boğacaktır.

"Hikmet-i İlahi" denilen, kainat merkezinin nizamı ve telgraf hattı gibi bütün aleme uzanmış ve dağılmış Nurlu İlahi Kanun'un esası olan İlahi Hikmet, ufukların ötesinden kader elini kaldırmış, size emrediyor ki: "Parçalanmışlık sonucu su gibi damla-damla olmuş hamiyet ve kuvvetinizi, İslamiyet'in milliyet fikri ile 'bir ve beraber' ediniz. Atomların birbirini çektiği gibi (siz de birbirinize yapışıp) milli ve umumi bir gücü teşkil ederek Kürt gibi büyük bir kitleyi küre gibi çeviriniz. İslam güneşinin ışıklarına bağlı olmanın ölçüsü ile de umumi düzeni (oluşturup) muhafaza ediniz.
(Divan-ı Harbi Örfi, Hatime İçtima-i Reçeteler )

Numan bey sabrımın derya gibi olduğuna emin olduğum için şu ana kadar sabrettim ve cevap yazmadım Saide Kurdinin ne anlama geldiğini faşizme hizmet edenlerin ısrarla sakladıkları ve sözde nurcu adı altında geçinenlere okutmak istemedikleri ''İçtimai Reçeteleri '' okuyarak anlamanızı rica edecem. İskilipli atıf hoca için iskilip lafı nasıl künye ise Saide Kurdi içinde aynı anlamdadır bunu kullanmak isteyen kişileri kendi anlayışınıza göre asabiyet ruhunu dirilten kişiler olarak lanse etmeniz sizin içinizde varolan muhafazakar bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığını savunan kafaların işidir.

80 yıldır Muhammed Ümmeti olan KÜRT'lere yapılan soykırım inkar asimile vb zalimlikleri görmeyecek kadar pasifleşen sözde Müslüman kimliğine bürünmüş asabiyet ruhunu aşamayan kesimlerin Kürt'ler hakkında yorum yapma hakkı yoktur çünkü zulümler katliamlar işlendiği dönemlerde Müslüman kürt halkının davasını marksizim leninizim sosyalizim adı altında dışlayan kesimlerin yapmış olduğu ayrımcılık Müslüman kürt halkının denize düşen yılana sarılır konuma düşmesine sebep olmuştur ...

Terör nedir- kime göre terör?kürt davası devlete göre terör ise en büyük terörü devlet vakti zamanında kürtlere bomba yağdırdığında şeref madalyası ile ödüllendirdiği uçak pilotlarına göremi? karısına kızına bacısına tecavüz eden ordu mensubuna göremi? faili meçhullerin arkasında duran bir orduya göremi kime göre terör açıklarmısınız...

Bu tür insanları gerçek sorumluluklardan uzak tutan hiçte önemi olmayan suni gündemler sayesinde kafirler istedikleri gibi zulümlerini işlemektedirler siz devam ede durun onlar görevlerini ifa etsin ...
Alt 10 Nisan 2011, 02:11   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Numan hocam şuna emin olun bugün doğuya gitmemiş doğuda yaşamamış doğu köylerinin sosyal ekonomik eğitim durumlarını bizzat yaşamamış insanların doğu ve doğu insanlarının hakkında birtek yorum dahi yapmalarını ben şahsen kabul etmiyorum.

Bugün ulusal tv lerde veya gazetelerde sözüm ona doğu ve güney doğu kürt sorununu tartışan sözde prf.ların hepsi ama hepsi yalan konuşuyorlar. Bizler de onlar sanki birşeyler söylüyorlarmış gibi söylediklerinden etkilenerek fikirlerimizi oluşturuyoruz.

Numan hocam şuna emin olun ben size çocukluğumu anlatsam siz bazı ergenokon zihniyetli insanları adeta bir kaşık suda boğarsınız.
Bizler istesekte istemesekte Allah bzleri çeşitli ırklar halinde yaratmıştır. ALLAH rasulunun (sav) in veda hutbesinde dediği gibi ırkçılık yapan bizden değildir.

Yıllarca doğuya ve doğu kürt halkına inkar politikası güderek adeta üvey evlat değil gayri meşru evlat kabul eden zihniyetin yaptığı adaletsizlikleri yaptığı zülmü yaptığı işkenceyi bizler ciltler dolusu kitaplar yazsak dahi dile getirmiş olmayız.

Tv ekranlarına çıkmış sözüm ona okumuş cahiller gitsinler o şartlarda biraz yaşasınlar ondan sonra ne diyeceklerse desinler. Ben bir müslüman olarak hakkın yanında zalimin karşısında olmak kaydıyla olaylara ırkçı bir yaklaşımdan uzak olarak diyorum ki. Bizler o zalimlerin sahte yalan haberlerine kanmadan olayları analiz edelim.

Bugün 20 milyonu aşkın bir kürt halkı vardır. Bunlar kasıtlı bir şekilde eğitim noktasında ekonomi noktasında yol su din hususunda kısacası her konuda cahil bırakılmak istenmiş bu amaçlarına da kısmen ulaşmışlardır.

Doğunun hangi köyüne giderseniz gidin ordaki insanların ne kadar misafir perver ne kadar cana yakın insanlar olduğunu göreceksiniz. Onlar din hususunda şehir hayatı hususunda geri kalmış olabilirler fakat bizler onları İNKAR etmek yerine onlara tekrar eğitim yol su din medeniyetini götürür isek göreceksiniz bu davranışımız Allah’ın dinine daha yakın olacaktır.

Ben küçük yaşta gözümü açtığımda hayatı tanımaya başladığımda bulunduğum ilim yüksekçe dağında şu mısraların yazılışını gördüm “ne mutlu türküm diyene” sonra kendi kendime düşündüm ben neden türk değilim keşke türk olsaydım dedim. Fakat annem babam benim kürt ırkından olduğumu söylemişlerdi. Şöyle düşündüm demekki türk olmak iyi birşey kürt olmak kötü birşey.

Sonra okula başladım bana şunu ezberlettirdiler “varlığım türk varlığına armağan olsun” gittim babama sordum baba dedim biz mademki kürdüz neden türklerin ülkesnde yaşyoruz. Babam bana oğlum benim babam amcam dayılarım akrabalarımın bir çoğu kurtuluş savaşlarında savaştı bu toplarda bizim atalarımızın kanları var herkes kadar hatta herkesten daha çok bu topraklarda hakkımız vardır dedi.

Köyleri bombalanan şehir hayatına zorlanan kendi ana dilini konuşamayan insan yerine konulmayan varlığı bile inkar edilmiş bir toplumu bir ırkı analiz etmek inanın o kadarda kolay değildir. Hiç unutmam babamın bir arsa meselesi vardı türkçeyi bilmediğinden dolayı kendi savunmasını yapamamış ve yüz dönüme yakın araziyi kaybedişine tanık oldum.

Yine hiç unutmam bizim köyde bir cinayet meydana gelmişti ben o zamanlar çocuk yaştaydım. Jandarama köye geldi kadınları joplarla dipçikleyerek üstü açık araçlara bindirerek dağa çıkardılar hadi kocalarınızı çağırında gelsiniler diye.

Cinayet işleyen tarafın erkekeleri firari olduklarından dolayı o kadınlara ki tek bir cümle dahi türkçe bilmiyorlardı önce dağa daha sonra buz gibi soğuk nezarethanelerde adeta birer insanlık suçu işlyen devlet zihniyetini savunmak asla kuran okuyan birine yaraşmaz.

Bir çocuğun türkçe bilmediğinden dolayı öğretmeninde şamar yemesi o çocuğun ruhunda açacağı yarayı yaşamayan asla bilemez. Ben onları rabbime şikayet ediyorum. Bir toplumun dini dili ırkı ne olursa olsun zülmü hak etmiş olamaz. Bugün canavar dediğimiz terörüst dediğimiz insanları bizlerin bu dayanılmaz inkar politikalarımız işkencelerimiz zulümlerimiz neticesiyle meydana getirdik.

Babam anlatıyordu oğulum diyordu. Köye jandarma geleceğini duyduğumuzda tüylerimiz diken diken olur hemen dağlara mağaralara gider saklanırdık taki onlar gidene kadar.

Şimdi birileri kalkıp tv lerde utanmadan arlanmadan terör terör diye bağırırsa birileride derki acaba kim kim terör kim törürist. Mevcut olan bir toplumun hayat düzenine kast etmek sanırım terör tanımının içerisnde yer alır. O halde mevcut olan hangi toplumun kimler tarafından gasp edildiğine bakmak lazım.

O biçare insanlar mı gidip başkalarının mevcut düzenini gasp ettiler yoksa birileri gidip terör estirerek onların düzenlerinimi gasp etti.........?
Alt 10 Nisan 2011, 02:33   Mesaj No:19
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Bugün gazzeye afrika ülkelerine daha bir çok yere yiyiecek giyecek ilaç vs. Gemilerle Gönderenlerin samimiyetlerine zerreyi mızkal kadar inanmıyorum. Mademki sizler Allah’ın rızasına uygun hareket ediyorsunuz o halde burnunuzun dibindeki neden görmüyorsunuz. Doğuda güney doğuda hatta karadenizin bir çok beldelerinde insanların çocukları bir tek kıyafetle dolaşıyor bir çoğu aç susuz perişan.

İslamcı sözde muhafazakar kesim sözüm sizedir. Sizlerin gözleri yoksa körmdür yoksa kulaklarınız da bir ağırlık mı var. Mustafa insanoğlu cüppeli ahmet hocalar sizlerin bir zahmet şöyle lütf edip şöyle bir doğuya kadar uzanın bakalım. Hadi uzanmadınız neden kendi medyalarnızda bu ezilen halkların sesi olmuyorsunuz.

Hani müslüman mazlumun yanındaydı hani müslüman kendisi tok komuşusu aç yatmayanlardı. Sen komşunu aç yatır kendin son model jeeplerle bin villarlarda otur ondan sonra efendim gazzede inlar aç. Yüz kuruş topla beş kuruş gönder.
Allah kimlerin hilebaz kimlerin doğru olduklarını en iyi bilendir. Eyleme geçmeyn hiç bir iman iddiası islama uygun olmadı olmaycaktırda. Söylemleri ile eylemleri bir olmayanlar bu dünyada yalancı olduğu gibi Allahın katında yalancı olmaktan kurtulamaz.
Alt 16 Mayıs 2011, 19:24   Mesaj No:20
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4491
Beğendi:6072
Takdirleri:23737
Takdir Et:

VE ASIL HÜNER KARDEŞİNİ FENA GÖRDÜĞÜ VAKİT ONU TERKETMEK DEĞİL BELKİ DAHA ZİYADE UHUVVETİNİ KUVVETLEŞTİRİP ISLAHINA ÇALIŞMAKTIR...
BEDİÜZZAMAN (h.z)

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: