Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::MEDİNEWEB YAZARLAR ODASI.::. > Yazarlar > Emine KOCAMAN

Konu Kimliği: Konu Sahibi Emine KOCAMAN,Açılış Tarihi:  23 Ocak 2024 (23:12), Konuya Son Cevap : 04 Nisan 2024 (22:49). Konuya 8 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı21Kez Beğenildi
  • 4 Beğenilen Emine KOCAMAN
  • 1 Beğenilen Kara Kartal
  • 2 Beğenilen Mihrinaz
  • 1 Beğenilen Kara Kartal
  • 2 Beğenilen Mihrinaz
  • 3 Beğenilen Medine-web
  • 3 Beğenilen Mihrinaz
  • 2 Beğenilen Medine-web
  • 2 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23 Ocak 2024, 23:12   Mesaj No:1
Medineweb Yazarı
Emine KOCAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emine KOCAMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 62286
Üyelik T.: 01 Mayıs 2021
Arkadaşları:0
Konular: 9
Beğenildi:40
Beğendi:4
Takdirleri:1034
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Âzâlarımızdan Filistin Hasta Peki Sen? E.Kcmn

Âzâlarımızdan Filistin Hasta Peki Sen? E.Kcmn

İsim:  IMG_20240123_124645.jpg
Görüntüleme: 56
Büyüklük:  74,9 KB (Kilobyte)

Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur:

“Müminler, birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede, tıpkı bir organı rahatsızlandığında diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateşle bu acıyı paylaşan bir bedene benzer.”

Vücudumuzun azalarından biri hasta iken (kolun, bacağın, eklemin, başın, dişin, iç organların) görmezden gelebilir misin? Hiç birşey yokmuş gibi davranabilir misin? Veya çok acı çekiyorum diye o uzvu kesip atabilir misin? Yoksa çaresine mi bakarsın? Ağrı-sızı geçmese de bildiğin bütün tedavi yöntemlerini denemez misin? "Geçmez bu hastalık kangren olmuş organ" deseler yine canla başla deva yöntemi aramaz mısın? Allah'tan ümidi keser misin? Bırakır mısın tedavi aramayı ? Ya da acıyı görmezden gelmek acıyan yerini unutturuyor mu?

Hadi diyelim ağrı çok tanısı yok..."ben ne yapabilirim" diyerek boş verir misin ? Eminim boş vermezsin. Tanısı tedavisi yoksa da en basitinden, akan, kanayan yerine pansuman yapmaktan, ağrı kesici kullanmaktan vazgeçmezsin. Hele birileri gelip " şu acı çekilir mi, hastane hastane uğraşılır mı sabret, psikolojik ?" dese küser, en gururlusundan tepki gösterir, umursamadan bildiğin şekilde devam edersin. Sana sunulacak bütün alternatif tedavileri denersin. Çünkü acıyan yerini sen biliyorsun. Canın orda atıyor, yok saymakla yok olmuyor. Bir de acını hissetmedikleri, yaranı/acını umursamadıklari için, gözlerinin önünde çaresizliğine tepkisiz kaldıkları için insanlara çok kızarsın. Acını anlatma konusunda inanılmaz gayret gösterirsin. Biliriz insan canı kıymetlidir, bir yerine birşey olduğunda hemen şifasina ve tedavisine bakar. Sonra şifayı Allah'tan bekler. Tevekkül eder....

Vücudumuzun azalarindan biri 3,5 aydır zulüm, işkence, eziyet görüyor azap içinde kıvranarak can çelişiyor, hergün ölerek güne başlıyor.
Peki aynı insan Allah Rasulü'nün en veciz haliyle ifade ettiği şekliyle, kardeşi zulüm altındayken, uzuvlarından biri yara almışken neden bu kadar umarsız. Filistin organımız ateşler içinde yanarken neden bu kadar gevşek. Filistin mi organlarından biri değil yoksa imandan olan kardeşine sevgi, merhamet duyguların mı köreldi? Düşündükçe aklını kaybedersin öyle bir zulüm ve sen hala boykot konusunda ikna edilmeyi bekliyorsun.

Boykot senin nezdinde, parol görevi görüyor olabilir, hiçbir şeyi düzeltmiyor, ne işe yarayacak" diye düşünebilirsin ama unutma hafifte olsa, ağrı kesici ateş düşürücüdür, yan etkisi yok.. Senden antibiyotik olmanı, bekleyen yok. Lütfen uzvunu gözden çıkarma parasetamol dahi olsa kardeşin için, ağrıyan uzvun için birşey yap. Bunu esirgeme...

Psikolojin bozuluyordur, çocuklarının da öyle. Peki, bunu da anlamıyoruz ama hayat güllük gülistanlık değil, bugün rahatsan sıra sana gelmediği için bil isterim. O çocuklardan şevkatini, merhametini esirgememek, empati köprüsü kurabilmek yetim başı okşamak gibidir. En keskin ilaçtır.

BEDENİN ilaçlara bağımlılık yapmadiysa, morfinle uyuşmuyorsan, ötenazi yapmadiysan parol ol şu uzvuna. Allah Rasulunden gelen şu nebevî çağrıya kulak ver, kalbini ver, duy, gör, işit lütfen... Çok birşey istemiyoruz. Boykottan vazgeçme! Filistin'den vazgeçme! Ağrıyan uzvundan/uzuvlarından vazgeçme! Zulüm altındaki kardeşlerinden vazgeçme! Elinle, dilinle, bilginle, kaleminle, alışverişinle, söylemin ile, dinlediklerinle, susuşun ile izzetli duruş sergile! Uzvun için elinden geleni esirgeme bütün mazlum kardeşlerin için..

Fi emanillah...

Hadisten Çıkarmamız Gereken Dersler

1.Mü’minler sevgi, merhamet, şefkat ve yardımlaşmada bir vücut gibi olmalıdırlar.

2.İnananlar, birbirlerinin sevinç ve kederine ortak olmak zorundadırlar.

3. İslâm toplumu bir vücut gibidir; bir uzvun hastalığının bütün vücudu rahatsız etmesi gibi, bir müslümanın başına gelen belâ ve musibetleri, bütün müslümanlar kendilerine dert edinmelidir. (Riyazüs Salihin)

Emine Kocaman
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu Sahibi Emine KOCAMAN 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Âzâlarımızdan Filistin Hasta Peki Sen? E.Kcmn Emine KOCAMAN Mihrinaz 8 577 23 Ocak 2024 23:12
Konuşması Sadaka Olan Dingin İnsanlar& Emine... Emine KOCAMAN Mihrinaz 6 179 18 Ocak 2024 15:46
Zamanın Durduğu O Zaman Emine KOCAMAN Kara Kartal 10 842 20 Ocak 2023 20:01
Sanki Vahiy Bizim Eve İnecekmiş Gibi... Emine KOCAMAN Kara Kartal 8 962 01 Nisan 2022 16:26
Dil ile Kalbinin Frekansları Birbirine Uyuyor... Emine KOCAMAN Kara Kartal 7 985 28 Aralık 2021 22:22

Alt 24 Ocak 2024, 12:36   Mesaj No:2
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 430
Beğenildi:3257
Beğendi:3723
Takdirleri:26348
Takdir Et:

Bi coladan ne olacak dedim dilim tutulsun benimi duydun apla 😭
Filistin bizim her şeyimiz iyi olursak namertiz İsrail'le iş yapan, sözde boykot yapanlara inat bi cola dahi almicam.icicem sarıyer colayı Ah Gazze ah Filistin biz ne kötü kardeş olduk.peyganber gelse yüzümüze bakmaz
Medine-web beğendi.
Alt 24 Ocak 2024, 16:37   Mesaj No:3
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11847
Beğendi:8990
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Uykular keyifsiz, bütün tatlar tatsız, sevinçler kederli, bütün manalar anlamsız..Öyle de olmalı. Gazze şu anda açlık ve susuzluktan ölüyor. Bir yudum su, bir lokma ekmeğimiz nasip olmuyor. Filistinli, Doğu Türkistanli, Arakanli müslümanlar tarihin gördüğü en vahşi en azgın, en acımasız saldırılara maruz kalırken, tarihin gördüğü en duyarsız, bütün bunlara seyirci kalan ümmet bedbahtlığı da bize düştü. Çocuklar açlıktan, susuzluktan ölurken bir lokma ekmek, bir yudum su verememe nasipsizliğide bize düştü.

Boykot konusunda hala ikna olmayı bekleyen, gündemlerin içinde kaybolan, uzaya çıkacak kadar güçlü ama Gazze'ye anestezi gönderemeyecek, yardım tırı sokamayacak kadar zayıf, İsrail'e günlük yedi gemi gönderecek, Filistin mitingleri düzenleyecek kadar iki yüzlü olanlar kardeşinin acısına gafil.

Boykot orucunu bozma genç. Köpek, tavşan mamasını öğütüp un ekmek yapıyor kalan kardeşlerimiz. Utanç büyük. Elimizden bir boykot geliyor onu da elimize yüzümüze bulaştırmayalım. 4 aya yakındır açlık, kan,acı, yoklukla mücadele ediyorlar. Bir şişe coca cola içmesen, şu tatilide bahane edip hamburgerleri yemesen ölmezsin yersen kardeşini İsrail'e teslim edersin. Bu da zulüm değilmi? 4 aydır zulüm görüyorlar, şu yok, insani ihtiyaçlar yok, gıda yok ama biz 4 ay boykot direnci gösteremiyoruz. Bu devran hep böyle sürüp gitmez. Kendimize gelelim kardeşinin derdiyle dertlenelim, derdi Allah'a havale etmeyelim. Küçük, minik, ufacıkta olsa bu çok şey demek. Boykot..boykot..boykot...

Şu da varki;

Yapabilecegi tek şeyin tembeli olmamakta bir nasip....
Medine-web ve Kara Kartal beğendiler.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 25 Ocak 2024, 18:13   Mesaj No:4
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 430
Beğenildi:3257
Beğendi:3723
Takdirleri:26348
Takdir Et:

Filistin özgür oluncaya kadar susmamaliyiz ama aplam biz deterjan, kahveyle ne reye kadar gidecek bu boykot.
Ticaret devam ediyo.tuik açıklamış İsrail'e silah deil silah yapım parçaları gönderiyoruz demiş.orda siviller bile silahlı çocuklara talim yaptırıyorlar.biz silahı spor ve av için gönderiyoz galiba
Medine-web beğendi.
Alt 01 Nisan 2024, 03:43   Mesaj No:5
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:

Filistin sorunu bugüne özgü bir sorun değil. Böyle düşünen yanılır. 106 yıllık bir dava ve 75 yılı zulüm, tümüyle işgal, yok sayma üzerine kurulu. O yüzden Filistin sorununu yeni bir sorun görmek bizim en büyük sorunumuz.

106 yıldır devam eden 6 aydır dozunu iyice artıran bu zulüme karşı ; kendisiyle yüzleşmeyen, nerde hata yapıyoruz diye düşünmeden muhatabını ısrarla sadece suçlayan ve kendisini aziz ilan eden bir toplum var. Mitinglerle,beddualarla, sloganlarla senin dediğin gibi deterjan, cola ile sorunu çözeceğini sanmak akıl tutulması.
Bu zulmü yüreğine dert edilenler bütün bunların farkında. İsrail aslında savunduğumuzu söylediğimiz degerleri hayata geçiremeyisimizin bir cezası. O yüzden yapılan her eylem kamu spotu gibi kalıyor. Boykot süreli gibi anlaşılıp degersizleşiyor.

ÖNCELİKLE İNANCIMIZI kendi ellerimizle yerleştirdiğimiz İsrailiyat işgalinden, zihnimizi, soframızı, köklerimizi; fıtratımızı bozup bizi kendine yabancı eden bu işgallere karşı ömür boyu boykot bizi fıtratımıza döndürecek, arı duru mayamıza kavuşturacak, özümüze döndürecek. Mü'min ve insan kalabilmenin yolu bu.

Söylediklerimiz hayata aktarabildigimiz gün emin sıfatını kuşandığımız gün, alemlere rahmet olma vasfını kendimize klavuz kıldığımız gün, inanmış/inanmamış tüm kesimler için güven adası olmayı başarabildiğimiz gün İsrail'in de, hayatımıza soktuğu envai çeşit İSRAİLİYAT ve NECASETİNin de ayakta kalmasına imkan yok.

Önce inancına sonra fıkhına, sonra ameline, sonra aklına, sonra sofrana, sonra vücuduna, sonra gıdana sonra..sonra..sonra hücrelerine kadar işleyen İsrailiyata dön bir bak ve ömür boyu sürecek bir boykota niyet et. Elimden gelene bakarım gerisine kulak tikarim. Zulme sessiz kalan iktidarların yükü çok ağır omuzlarımızda. Ramazan, bayram... Doğu Türkistan Çin zulmünde imtihanda, Gazze gözlerimizin önünde arşa çıkmış zulümle boğuşuyor. Kimin ramazanı kimin bayramı. Âzâlarimiz hasta ve biz daha çok hastayızKangren olup bizden kopması an meselesi
Medine-web ve Kara Kartal beğendiler.

Alt 03 Nisan 2024, 23:16   Mesaj No:6
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Gariban ahallinin isyanı figan feryadının samimiyeti bu...kaleme dökülenler bu isyanların çığlığı...imanın vicdanın merhametin çığlığı...zalime sakın meyletmeyın ayetinin tezahuru...her bir kelimenize yüreğimle imza atarım.
da,
da,
da,

Muhterem hocam,
Filistinli birisi bize derse ki,ey müslüman kardeşim,ey merhamet din iman sevdalısı kardeşim,ey ihvetun şemsiyesi altına giren kardeşim,sana tek soru sorayım;
CİDDİ MİSİN?
gönlün benden yana boykotun benden yana hepsine teşekkür ederim de...
bana sıkılan kurşunun parasını ödüyorsun?
itrail ile perde arkasında tüm aleyhimize ne varsa hepsine ortaksın?
üs veriyorsun benzin veriyorsun israilin hazinesine destek oluyorsun ticaretinle?

KARDEŞİM yine soruyorum CİDDİ MİSİN?

bir taraftan van minut diyorsun diğer taraftan katillere zalimlere yardım yataklık yapıyorsun?

HANGİSİSİN SEN?

BANA BİZE DEĞİL KURANA HESAP VEREBİLİR MİSİN? eşşidau alel kuffari we ruhemau beynehum ayetine cevabın nedir?

derse...

ben ölüyorum tecavuze uğruyorum neslim yok oluyor mukadessatımdan her gün birisini bir gün hepsini kaybediyorum...
cevabın kahrolsun israil mi olacak? israile tüm desteğinizi görüyorum kör değilim...kendinizi mi bizi mi Allahı mı kandırıyorsun?
derse...

bi gur re dikujin, bi şivan re dixwin, bi xwedî re digirîn.

[kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.]

derse...
cevabımız ne olur hocam?
eflal, Mihrinaz ve Kara Kartal beğendi.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 04 Nisan 2024, 14:03   Mesaj No:7
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:

Alıntı:
.gönlün benden yana boykotun benden yana hepsine teşekkür ederim de...
bana sıkılan kurşunun parasını ödüyorsun?
itrail ile perde arkasında tüm aleyhimize ne varsa hepsine ortaksın?
üs veriyorsun benzin veriyorsun israilin hazinesine destek oluyorsun ticaretinle?

KARDEŞİM yine soruyorum CİDDİ MİSİN?
Ciddiyetimiz, samimiyetimiz "öldüren kurtla iş tutup,sahibiyle ağlaşan,kınayan" iktidarlar kadar kul ve insan nezdinde de sınanıyoruz. İçerde sıkıştırılmış bir millet. Ne yaşıyor, ne haldeler düşünürken geberiyoruz. Savaşın en mağdurları kadın ve çocukların akıbetini tahayyül dâhi edemiyoruz. Çıldırmamak elde değil. Ülkede cola, Starbucks boykotu, büyük miting şovu yapanların İsrail'e savuma sanayi, askeri üs, bogazlarindan geçen her gıdayı gönderecek tıynetsizlikte oluşları delirme eşiğimiz.
CİDDİMİSİN??
Aşırı esaslı soru hocam

Elinden sadece boykot gelen bizler için boykotun bu manada referansı olabilecek bir ayet HİZAYA ÇEKİYOR, CİDDİYET UYARISI YAPIYOR bize; Mumtehane 9 وَظَاهَرُوا عَلٰٓى اِخْرَاجِكُمْ en güncel haliyle düşmana yardım eden, yardım yardakçılık yapan, devlet, şirket, sivil toplumların topunu hedefe koymayı hatırlatıyor bize. Din konusunda savaşanlar belli, yurdundan çıkarılanlar belli, Peki ya ayetin vurguladığı diğer kesim???. Fiili olarak yapmıyor ama destek veriyor. İlişkiyi kesmiyor, ticari, ekonomik, savunma silahları finansal, lojistik destek verenler için Allah yasayı koymuş. Onları adam yerine koymamak gerekiyor Allah yasaklıyor. Kim dersiniz onlar?Hiç kıvırmaya etrafından dolanmaya gerek yok.
Diğer ülke ve ürünlerine boykot varda kendi ülkende yokmu? İsrail ürünlerini boykot en kolayı, birde İsrail'le iyi ilişkiler adı altında ilişki kesmeyen şirketleri listeye ve hedefe oturtmalı. Samimiyetimiz sinanıyor Allah kesin çizgiyi çekiyor. DESTEK VEREN HERKES İÇİN İLAHİ UYARI DER SUSARIM...

Allah, din konusunda sizinle savaşmış, sizi yurtlarınızdan çıkarmış ve çıkarılmanıza yardım etmiş olanlarla dostluk kurmanızı yasaklar. Kim onlarla dost olursa işte bunlar kendilerine yazık etmişlerdir. Mumtahane 9

Alt 04 Nisan 2024, 21:16   Mesaj No:8
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Kuran zalimleri gaddarları vicdansızları yererken onlara meyledenleri yerle yeksan ediyor.samimiyetinden ihlasından eminim müslümanların.ancak seçtikleri oy verdikleri hukumet siyasilerine dolaylı da olsa destekledikleri konusunda malesef akabe ile karşılaşıyorlar.

mumtahine 9 konumuzun mihenk taşı...

mumtehine 9 u ikna etmeye çalışırken ali imran 28'in devamına sığınıyoruz...

mutmainlik adına ali imran 118 ile teselli oluyoruz.119 da karşımıza süslüman kesim çıkıyor ve ilahi tehditle taltif ediliyorlar.“Kininizle geberin.”...

yine nisa 139 ve 144 de ıhtar var kırmızı ışık yanıyor. DURRRR! fe eyne tezhebun! onların yanında olmak ile size zillet var izzet yok aldanmaaa!

maide 54 ile ihtar ötesi öylelerini iman atmosferinden alıp foseptik çukuruna atıyor vahy....Sizden her kim onları dost edinirse muhakkak ki o da onlardandır.

maide 81 ile ilahi tehdit ve karar ile şedidül ikab sıfatı devreye giriyor daha şiddetleniyor.Şayet Allah’a, Nebi’ye ve ona indirilene inanmış olsalardı onları dost edinmezlerdi.

tevbe 23 ile zalim babanda olsa sakın meyletme zalim zalimdir...

mucadile 22 ile akıl sahiplerine detay veriyor.

ve mumtehine 9! Kim de onları veli/dost edinirse işte bunlar, zalimlerin ta kendileridir.

Hocam senin mumtahine 9 da verdiğin mealde israil malı yumoş kullanılmış yumuşatılmış.kendilerine yazık etmişlerdir tabiri bu ayetle amacı meali ile bağdaşır tarafı var mı?

فَاُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

bu ayet bu kadar mı yumuşatılır? FEULAİKE HUMUZALİMUN. manası kendilerine yazık etmişlerdir. mişşşş!

süleymaniye vakfı meali ;Onlara yakınlık gösterenler yanlış yaparlar.
baltacıoğlu meali;Herkim onlara karşı yakınlık gösterecek olursa işte bu gibiler kıyıcı kimselerdir.
diyanet meali ; Kim onlarla dost olursa işte bunlar kendilerine yazık etmişlerdir.

bu üç meal dışında geride kalan 10'larca meal kurana sadık kalınmış.bu uçu bu meali verirken ne içmiş bilmiyorum!!!

hz Musa imdada yetişiyor bizi beyinsizler yüzünden helak etme Allahım.
su damlası ve Kara Kartal beğendiler.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.

Konu Medine-web tarafından (04 Nisan 2024 Saat 21:39 ) değiştirilmiştir.
Alt 04 Nisan 2024, 22:49   Mesaj No:9
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:

İlk gördüğüm meali vermişim ki hiç yapmazdım en pamuksu olanı gelmiş vermişim, savunduğumla ayetin birbirinden haberi yok görünüyor))
Hakkaten hangi ara dere yerde aceleyle yazdiysam özensizlik olmuş
Utandım, utanılası bir durum affediniz
Allah razı olsun bam bam dikenli tel gibi verdiniz mealleri.
Ruhumuzu, kanımızı çeksin biraz.
Dua ile...
su damlası ve Kara Kartal beğendiler.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)