Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Bilgi Dağarcığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi EyMeN&TaLhA,Açılış Tarihi:  30 Nisan 2013 (17:29), Konuya Son Cevap : 30 Nisan 2013 (17:32). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 30 Nisan 2013, 17:29   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
EyMeN&TaLhA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:37
Cinsiyet:
Mesaj: 3.401
Konular: 784
Beğenildi:119
Beğendi:33
Takdirleri:141
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Çad’dan Türkiye’ye 'insanlık' çağrısı

Çad’dan Türkiye’ye 'insanlık' çağrısı


Türkiye’nin Çad Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas da Türkiyeli yardım kuruluşlarına ve hayırseverlere çağrı yaptı
Mustafa Uzun’un haberi:

Afrika’nın merkezinde yer alan Çad’dan yükselen feryatlar Türkiye’ye ulaştı. Sudan, Kamerun ve Libya’dan kaçan mültecilerin sığındığı Çad, son 2 hafta içerisinde 100 bini aşkın mülteciye kapılarını açtı. Kızgın çöllerde bekleyen mülteciler çok zor şartlar altındalar. Ölümler başladı. 40 civarında çocuğun öldüğü mülteciler kuru ekmeğe muhtaç. Türkiye’nin Çad Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas da Türkiyeli yardım kuruluşlarına ve hayırseverlere çağrı yaptı.

KADIN VE ÇOCUKLAR SAVAŞTAN KAÇIYOR

Bölgede yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi veren Büyükelçi Kavas; “2003 yılında Sudan’ın batısındaki Darfur’da başlayan iç çatışmalar neticesinde 300 bin Darfurlu Çad’ın doğusundaki Vafi-Fira, Veday ve Sila bölgelerindeki kamplara göçmüşlerdi. 2013 yılı başında da Sudan, Ortaafrika ve Çad ortak sınırına yakın ve Sudan tarafında kalan Um Dukhum şehri çevresindeki altın madenlerinin paylaşımı konusunda Misseriya ve Salamat kabileleri arasındaki şiddetli çatışmalar çıktı. Bu kabileler birbirlerinin köylerini yakıp yağmalamaya başlayınca öncelikle kadın ve çocuklar 60 kilometrelik mesafeyi yürüyerek Çad tarafına geçtiler ve Dar Sila bölgesindeki Tisse şehrine yakın bölgeye ulaştılar” diye konuştu.

3 HAFTA İÇİNDE YARDIM GİTMEZSE FELAKET GELECEK

Çad’ın son iki ayda gelen ve sayıları toplam 75 bini geçen mültecilere kendi imkanları ile sahip çıkamayacağını söyleyen Türkiye’nin Büyükelçisi Prof. Kavas; “Üç göç dalgası içerisinde şu anda en zor şartlarda olanlar son iki ay içinde Darfur’dan gelenlerdir. Bunlara bu Mayıs ayının ikinci haftası sonuna kadar gerekli her türlü insani yardım ulaştırılamayacak olursa belli su birikintileri arasındaki adacıklarda mahsur kaldıklarında kendilerine bir daha yardım göndermek mümkün olmayacaktır” şeklinde konuştu.

BÜYÜK FACİA OLABİLİR

Eğer erken davranılmazsa büyük felaketlerin olabileceğini ifade eden Kavas, şöyle devam etti; “Tissi’deki yeni açılan kamplara kullanılabilen kara yolundan sonra sekiz saatlik zorlu bir yolculukla ve 50 civarında su birikintisi geçilerek ulaşılmaktadır. Üç hafta sonra bu birikintileri araçlarla ve özellikle gıda ve diğer malzeme taşıyan kamyonlarla geçmek imkansız hale gelecektir. Tissi’ye bugün bile sadece küçük uçaklarla personel ve acil ilaç taşınabilmektedir. Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin elinde gıda ve diğer ihtiyaç malzemeleri stok’u bulunmamaktadır. Kamerun’un liman şehri Duala’daki depolarından kamyonlarla taşınacak malzemelerin kamplara ulaşması yirmi günlük bir yolculuk gerektirmektedir. En kullanışlı ve acil olanı başkent Encemine’den alınacak malzemeler iki günde ve doğudaki Abeşe’den alınacak olanlar ise bir günde taşınabilecektir.”

ACİL İHTİYAÇLAR

Halen hiçbir barınak bulunmayan Tissi kamplarında on binlece Darfurlunun bulabildikleri ağaçların gölgesinde günlerini geçirmekte olduklarını söyleyen Kavas; “Nehir yatağından su temin edip kullanmaktadırlar. Bir an evvel çadır, sivrisineklere karşı ciminlik, üzerine oturabilecekleri ve yatacakları halıfleks tarzı sergiler, un, makarna, bebekler için süt tozu, şeker, tuz, çay, sabun, suyu mikroptan arındıracak klor, giymek için kıyafet, gece soğuyan iklimde ısınmak için battaniye ve özellikle sıtma dahil bulaşıcı hastalıklara karşı gerekli ilaçlar temin etmeleri gerekmektedir” şeklinde konuştu.

40 KİŞİ ŞİMDİDEN ÖLDÜ

Büyük bir insanlık dramının yaşandığı Çad’ın doğusundaki kamplarda şimdiden beliren kızamık hastalığı yüzünden yedi çocuk vefat etti. Ayrıca diğer hastalıklardan da ölenlerin sayısı 40’ı geçmiş bulunuyor. Bu durumda eğer uluslararası toplum insani yardım faaliyetlerini üç hafta içinde bu insanlara ulaştıramazsa binlerce insanın ölümüne seyirci kalınacağını söyleyen Büyükelçi Kavas; “Türk Sivil Toplum Kuruluşları Somali’de, Myanmar’da, Mali’de ve Suriye’de büyük bir özveri ile mültecilere ve yardıma muhtaç insanlara el uzattı. Artık Çad’da on yıldır yaşanan bu drama da gereken eli uzatmanın vakti geldi ve bir an evvel harekete geçilmesi gerekmektedir” dedi.

CANSUYU DERNEĞİ YARDIM ELİNİ UZATIYOR

Öte yandan Çad’da yaşanan insanlık dramına Türkiye de sessiz kalmıyor. Dünyanın birçok bölgesinde muhtaç ve mağdur insanlara yönelik çalışmalar yapan Cansuyu Derneği, bölgeye yardım elini uzatıyor. Derneğin, acil ihtiyaç, gıda ve ilaçlardan oluşan bir yardım ekibini bölgeye göndereceğini söyleyen Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü; “Hayırsever vatandaşlarımızdan bu defa Çad’daki kardeşlerine yardımlarını esirgememelerini rica ediyoruz” diye konuştu.
alıntıdır
__________________

Geminin tek kaptanı vardır, gerisi mürettebat... Kalbinde tek sahibi vardır, gerisi teferruat...
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi EyMeN&TaLhA 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 3195 14 Temmuz 2015 12:14
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 2528 14 Temmuz 2015 12:06
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme DİN... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 2917 14 Temmuz 2015 12:00
Ramazan-oruç ve çocuğa kazandırdıkları Çocuk ve Aile Sağlığı Mihrinaz 2 1753 14 Temmuz 2015 11:23
çocuk eğitiminde ceza hiç mi olmamalı? Çocuk ve Aile Sağlığı EyMeN&TaLhA 0 1370 14 Temmuz 2015 11:03

Alt 30 Nisan 2013, 17:32   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
EyMeN&TaLhA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:37
Cinsiyet:
Mesaj: 3.401
Konular: 784
Beğenildi:119
Beğendi:33
Takdirleri:141
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Çad’dan Türkiye’ye 'insanlık' çağrısıDünya, Myanmar'daki Müslüman soykırımına seyirci

Burma hükümeti, etnik temizlik kampanyasına katkı sağlamaktadır
Müslümanların katledildiği Burma'da hükümet, suçluları cezalandırmak yerine Budistlerin 'kaygısını' giderecek bir adım atıyor. Şiddet olaylarını inceleyen komisyon Müslüman nüfusu azaltacak bir doğum kontrol uygulaması önerdi.

Burma'da (Myanmar) hükümet tarafından, ülkenin batısında Müslümanları hedef alan saldırıları araştırması için kurulan komisyon, Müslümanlar arasında nüfus artışını kontrol altına almak için doğum kontrol programı uygulanması önerisinde bulundu. Komisyon tarafından hükümete sunulmak üzere hazırlanan raporda, Budistlerin komşu ülke Bangladeş'ten gelen, yasa dışı göçmenler olarak gördükleri Müslümanların artan nüfusuyla ilgili endişelerinin iki toplumun barış içinde birlikte yaşamasına büyük engel oluşturduğu belirtildi. Çareyi Müslümanların nüfusunu kontrol altına almak için aile planlaması programları uygulamakta bulan komisyon, bölgedeki çeşitli merkezlerde doğum kontrol eğitimi verilmesini önerdi.

125 BİN KİŞİ EVLERİNİ TERKETTİ

Hükümete Arakan (Rakhine) eyaletinde yaşayan herkesin vatandaşlık durumunun belirlenmesi çağrısında bulunan komisyon, en azından gerilim azalana kadar iki toplumu birbirinden mümkün olduğunca uzak tutmak için güvenlik görevlilerinin sayısının artırılması gerektiğine işaret etti. Söz konusu komisyon Devlet Başkanı Thein Sein tarafından geçen yıl atanmış 27 üyeden oluşuyor. Geçen yıl Myanmar'ın Arakan eyaletinde Budistlerin düzenlediği saldırılarda çoğu Müslüman 200 kişi yaşamını yitirmişti. Yüzlerce ev ve iş yerinin ateşe verildiği çatışmalar yüzünden 125 bin kişi bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı. İnsan hakları kuruluşları bu rakamların daha yüksek olduğunu elirtiyor.

Örgüt raporu: Etnik temizlik!

İnsan Hakları İzleme örgütü, Burma hükümeti'ne bağlı komisyonun hazırladığı raporu son derece yetersiz olarak nitelendirdi. Örgüt, geçen hafta yayımladığı 153 sayfalık raporda, Burmalı yetkilileri, Arakan eyaletinde Rohingya Müslümanlarına karşı etnik temizlik yapmakla suçlamıştı. Örgütün Asya'dan sorumlu Müdür Yardımcısı Phil Robertson, şunları ifade etmişti: 'Burma hükümeti, evlerini terk etmek zorunda kalan Müslümanlara yardım ulaştırılmasını engelleyerek ve seyahatlerini kısıtlayarak etnik temizlik kampanyasına katkı sağlamaktadır. Saldırılara bir an önce son vermemesi ve suçluları yargılamaması durumunda Burma hükümeti olaylardan sorumlu olacaktır.'

AA
__________________

Geminin tek kaptanı vardır, gerisi mürettebat... Kalbinde tek sahibi vardır, gerisi teferruat...
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Forum Ana Kategori Başlıkları

Cevaplar Son Mesajlar
Insanlık için bir göz yaşı umut628 Gönülden Dökülen Nağmeler 2 28 Ekim 2014 21:50
Orucun çağa çağrısı EyMeN&TaLhA Üyelerimize Ait Makaleler 0 23 Temmuz 2014 21:35
Yılbaşı özel Timur Taş Uçar (tüm insanlık dinlesin) enderhafızım İlahiler/Ezgiler 2 02 Aralık 2013 15:33
Insanlık medeniyetle mi, yoksa vahşetle mi başladı? KuM TaNeSi Soru Cevap Arşivi 0 08 Nisan 2009 11:20
Sanılan dünya.ve aldanan insanlık CaferTayar Üyelerimize Ait Makaleler 0 19 Ekim 2007 12:04

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

Medineweb alemdarhost.com sunucularında barındırılmaktadır.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285