Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi TıLSıM,Açılış Tarihi:  20 Mart 2009 (19:17), Konuya Son Cevap : 20 Mart 2009 (19:17). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Mart 2009, 19:17   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Durumu:TıLSıM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6118
Üyelik T.: 09 Ocak 2009
Arkadaşları:0
Konular: 21
Beğenildi:5
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Evlilikte istihare ne zaman yapılmalı?

Evlilikte istihare ne zaman yapılmalı?

Evlilik öncesi istihare yapmayanlar, belli bir yol aldıktan sonra istihareye yatsa uygun mudur, gerek var mıdır? İstihare duası nasıl yapılmalıdır? Mehmet Paksu yazdı.

Mehmet Paksu'nun yazısı

Evlilikte istihare ne zaman yapılmalı?

Sizce, evlilik öncesi istihare yapmayanlar, belli bir yol aldıktan sonra (aileler tanıştıktan, yüzük aşamasına gelmişken) istihareye yatsa uygun mudur, gerek var mıdır? (Enes Şimşek)İstihare bir duadır. Kelimenin kendinden de anlaşılacağı üzere, niyetine girdiğimiz bir işin hayırlı olmasını Allah'tan istemektir.

Bir başka ifadeyle, yapmayı düşündüğümüz bir işin hakkımızda hayırlı olup olmadığında tereddüt ettiğimizde, yaptığımız bir duadır; Allah'a yalvarmaktır, Allah'ın yardımını istemektir.

Peygamberimiz (a.s.m.) her iş için istihare duasını okuduğu gibi, sahabilerine de Kur'ân'dan bir sure öğretir gibi bu duayı öğretir, okumalarını tavsiye ederdi.

Bu yönüyle istihare duası bir Peygamber uygulamasıdır, genel anlamda herkes tarafından bilinen meşhur bir sünnettir.

Bu duayı her zaman okuyabiliriz, belli bir vakti ve süresi yoktur. Gündüz de okuyabiliriz, gece de okuyabiliriz. Bu açıdan mutlaka gece yatmadan okunur diye bir kural yoktur.

Duanın başındaki tarifeye ve duanın kendisine baktığımızda sözünü ettiğimiz durumu görmek mümkün.

Yaşadığımız bu günün hayırlara vesile olması için istihare duasının manasını vermek istiyorum. Efendimiz şöyle buyuruyor:
"Sizden biriniz bir iş tasarladığı zaman iki rekât namaz kılsın, sonra şöyle desin:
"Allah'ım! Senin ilminden ötürü senden hayır istiyorum. Senin kudretine dayanarak işimde bana güç vermeni diliyorum. Senin büyük fazlından senden istiyorum. Zira Sen takdir edersin, ben takdir edip güç yetiremem. Sen her şeyi bilirsin, ben bilemem. Sen bütün gaybı bilensin. "Allah'ım! Eğer bu iş dinimde ve yaşayışımda, işimin sonunda (yahut başında) ve akıbetinde benim için hayırlı olduğunu biliyorsan, onu bana takdir et. Eğer bu işin, dinimde ve yaşayışımda, işimin sonunda (yahut başında) ve akıbetinde kötü olduğunu biliyorsan, onu benden uzaklaştır, beni de ondan uzaklaştır. Hayır nerede ise banaonu takdir et, sonra beni verdiğinde razı kıl
(Sonra dileği ne ise onu söyler)"

İstihare duası namazlı bir duadır; duanın içinde yer aldığı gibi, bu duayı yapmayı düşündüğünüz işin başında okuyabileceğiniz gibi, daha sonra da okuyabilirsiniz. Bazı işler vardır ki, başında iyi gider, sorun çıkmaz, problem yaşamazsınız. Fakat ileri aşamalarda bazı engeller ve aksamalar çıkabilir. Dolayısıyla istihare duasını başından okuduğunuz, hayırlı olmasını Allah'tan istediğiniz gibi, sonuna doğru da hayırla sonuçlanması ve hayırlı bir şekilde yürümesi için de dua edersiniz. "İstihare yatma" meselesine gelince, istihare bir duadır. Allah'a elinizi açarsınız, dilekte bulunursunuz. Allah duanıza cevap verir, içinize o işi yapmak için bir istek, bir arzu, bir iştah verir, severek yapmaya başlarsınız.

Bazen bu böyle bir istek ve arzu da olmayabilir ama yaptığınız iş, mesela evlilik hayırlıdır, herhangi olumsuz bir şey de yoktur, aradığınız şartlar gelin/damat adayında mevcuttur. Bir işaret alamasanız da, içinize bir şey doğmasa da yine yolunuza devam edersiniz. Çünkü yaptığınız yanlış bir şey değildir.
Bu dua genellikle "yatma" ve "rüyada görülen şekle ve renge" bağlı olarak düşünülmüş, uygulama da böyle devam etmiş.
Oysa hadiste ve sahabe uygulamasında böyle bir şey söz konusu değildir. Duadan sonra yatmak, görülen rüyaya göre hareket etmek, daha sonraki bazı alimler tarafından tavsiye edilmiştir.
Ancak böyle bir şarta bağlı kalmadan da duayı ayrı ayrı zamanda yedi sefere kadar okuyabilirsiniz.

Konu Sahibi TıLSıM 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hoşgeldin yüreğimize pişmanlık!! Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler su damlası 1 1491 23 Mart 2009 19:13
Evlilikte istihare ne zaman yapılmalı? Evlilik-Nikah Konuları TıLSıM 0 1736 20 Mart 2009 19:17
İnci(t)memek, İnci(n)memek ! Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler TıLSıM 0 1571 20 Mart 2009 12:59
İsimlerdeki Kişilik Analizi Komik Paylaşımlar su damlası 19 7731 20 Mart 2009 12:56
Dünyanın en Mutlu Çifti Hangisidir? Evlilik-Nikah Konuları Kara Kartal 1 1740 20 Mart 2009 12:48

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: