Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi NUR,Açılış Tarihi:  14 Mart 2009 (15:17), Konuya Son Cevap : 15 Mart 2009 (19:10). Konuya 23 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 14 Mart 2009, 22:10   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart RE: Sünnet Ve Hadis

Baki sana bir soru;
Kişi kendi yolunu ilmiyle bulabiliyorsa bir yola / zata bağlanması şart mıdır?
Alt 14 Mart 2009, 22:16   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Kardeşim hani hepsi menzili dayanağımız kuran diyor o zaman ayrılıklar niye oluşuyor.

Hayatlarına, dinlerine göre yön vermek yerine, hayatın içinde buldukları şeyleri kendileri için uygulam haline getirmektedirler. İslâm adına rasyonalizm, İslâm adına demokrasi, İslâm adına sağcılık, İslâm adına solculuk, İslâm adına Kemalizm, İslâm adına laiklik... İslâm’ın neyi kabul edip neyi kabul etmediğini nerede ise Allah’ın rızâsı değil; çağın icapları tayin etmekte ve den çağın icaplarına göre te’vil edilmek sûretiyle sürekli değişen bir din anlayışı ortaya çıkmaktadır.
(Bunu yapmayanlar hariç)
Alt 14 Mart 2009, 22:19   Mesaj No:13
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Bütün şikâyet edilen olumsuzluklar, bu kavramların düzeltilmesine ve sağlam şekilde yaşanmasına bağlıdır. Filistin topraklarında siyonist yahûdiler başta olmak üzere, İslâm topraklarını işgal eden zâlim kâfirler silâhtan korkmuyor, zaten müslümanın elindeki silâhın pek korkutmaya yetecek önemi de yok. Ama onlar, eliyle (veya buna gücü yetmiyorsa) diliyle, kalemiyle kendilerini taşlayan mü’minin akîdesinden çekiniyor, korkuyor. Tevhid eri Allah’ın askerini, ölümden korkmayan canlı şehidi korkutup yıldıracak hiçbir silâhın mevcut olmadığı gibi; tevhid bilincine sahip insan da imanı oranında kâfirlerin korkulu rüyası olmaktadır.

Kardeşim işte tevhid eri olabilmek budur.
Alt 14 Mart 2009, 22:24   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulbakii Üyemizden Alıntı
Alıntı:
Ecrin Üyemizden Alıntı
Baki sana bir soru;
Kişi kendi yolunu ilmiyle bulabiliyorsa bir yola / zata bağlanması şart mıdır?
mürşisd avukat gibidir. Bir şuç işlersen senı savunması için avukat tutarsın o seni mahkemede savunur. O hukuka senden daha hakımdır

Ama yok ben avukat tutmucam ben kendı kendımı savunucam diyorsan savunabilirsin tabi. Ama eğerki hukuk sistemını yeterınce bilmiyorsan tökezlersin. Ama biliyorsan savunabılırsın tabiiki

Tarıkat mensubu olmayanlar cennete giremez gibi bir kaide olmadığı gibi, her tarikat mensubu cennete girecektır gibi bir kaide de yoktur
Şimdi tasavvufa mensub müridlerin hepsini aynı kefeye koymak yanlış.Bu konuda ister aynı düşünceye sahip olan olsun istersede karşıt görüş olsun bu konuda hemfikiriz.Ben kendi adıma diyeyim.İnsan yolunu ilmiyle bulabilir bu ilim yolunda bir terbiyeciye/yol göstericiye ihtiyaç duyar ki bu tarik olabilir yada adı başka bir şey.
Aslında karşı olunan görüş kuran ve sünnet dışı bidat ve hurafeleri reddetmeyen o görüşleri destekleyen tarikatlerin bulunması ve savunulması..
Alt 14 Mart 2009, 22:28   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

İslâm dünyasında insanlara, müslümanlara yön veren kimselerin değişmeyen dinin temel esaslarıyla değişen ve değişmesi gereken özellikleri ayırt edebilmesi ve kendilerini sürekli yenilemeleri gerekir. Dengelerin kısa sürede değiştiği bir dünyada mü’minlerin pasif kalmaları, tamamıyla nakilci,taklitçi,şerhçi ve düşünemeyen kimseler olmaları, din açısından üzücü bir olaydır. Böylesi bir tablonun sorumlusu, bu insanların kendileridir. Çünkü Allah, Kur’an’da hayra doğru değişmenin mutlak surette gerçekleştirilmesi gerektiğini beyan etmektedir. 'bir toplum, kendi durumlarını değiştirmedikçe şüphesiz Allah da onların durumunu değiştirmez. Allah bir kavme kötülük murad ettimi artık onu geri çevirecek yoktur. Zaten onların, O’ndan başka koruyup kollayanları da yoktur.(13/Ra’d, 11)
Alt 14 Mart 2009, 22:34   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Alıntı:
MEVLÜT HÖNÜL Üyemizden Alıntı
Kardeşim hani hepsi menzili dayanağımız kuran diyor o zaman ayrılıklar niye oluşuyor.

Hayatlarına, dinlerine göre yön vermek yerine, hayatın içinde buldukları şeyleri kendileri için uygulam haline getirmektedirler. İslâm adına rasyonalizm, İslâm adına demokrasi, İslâm adına sağcılık, İslâm adına solculuk, İslâm adına Kemalizm, İslâm adına laiklik... İslâm’ın neyi kabul edip neyi kabul etmediğini nerede ise Allah’ın rızâsı değil; çağın icapları tayin etmekte ve den çağın icaplarına göre te’vil edilmek sûretiyle sürekli değişen bir din anlayışı ortaya çıkmaktadır.
(Bunu yapmayanlar hariç)
bak dedıgım gibi cemaatler arasında bir ayrılık yoktur. Ayrılık avamdadır

ha cemaatlere karsı olan kesımler vardır, bunun bir çok nedenıde avamın sapkın davranıslarından kaynaklanmaktadır

insanlar cemaatlerı degerlendırırken mürşidi göz ardı edıp avam mürüdlerın yasantısına göre değerlendırır

bak ukalalık olarak görme kendını begenmıslık olarakta görme. ben makına muhendısıyım, hamdolsun Allah akıl vermıs fıkır vermıs. Hamdolsun aklımı kullanmayıda nasip etmıs. Körü körüne birşeye baglanacak degılım

96 senesınden berı cemaatlerın nerdeyse hepsıne gırdım cıktım araştırdım inceledim, hızbul tahrırıde ınceledım arastırdım

Kalbım suan baglı oldugum yerden mutmaın oldu ama nefsım olmadı

bende arastırmalarıma her daım devam ettım ve bu kapıda (avam hariç) sünnete de Kuran'a da ters bişey görmedım
ha gördüğüm oldu.. Dedim bu sünnet değildir, sonra araştırdım şaffi mezhebıne göre öyleymıs

suan kalbende nefsende mutmainim.. Dediğim gibi avamı saymıyorum, avamda ne ararsan var çunku. Ama tepesinde Sünnete Kuran'a ters bişey görmedim
Bak baki kardeşim senin o yollardan bende geçtim ama ne olursa olsun kendi adıma körü körüne bir bağlılığım yoktur araştırır ona göre karar veririm bak güzel konuşunca bir birimizi ne güzel anlıyabiliyoruz gel sitede kendi adıma her şeyi bir kenara bırakarak konu açalım herkesin faydalanabileceği konular müslümanların bu günkü meseleleri hakkında birbirimize saldırmadan kaynakları ile danışıklı konuşup hakikatlere beraber varalım varmısın kardeşim varım diyenler allah rızası için geçmişi silerek mesaj yazsın din bütünlüğü için canı gönülden.
Alt 14 Mart 2009, 22:41   Mesaj No:17
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

İnsanlık, bugün cahiliyye çağının karanlıklarında yaşıyorsa bu, müslümanların müslümanlıktan uzak kalmasından, diğer insanları da bu güzellikten mahrum etmesinden dolayıdır. Kur'an gelip câhiliyyeyi değiştirmeden toplumda neler yapılıyorsa, modern biçimde bugün de, buralarda da maalesef aynı şeyler devam etmektedir; hem de 'müslümanım' diyenler tarafından.Bari bizler bu tuzaklara düşmeyelim.
Alt 15 Mart 2009, 02:09   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Konu çok güzel RAHMAN ZÜLCELALİ razı olsun sizlerden ebeden inşALLAH..hakkınızı helal edin degerli Abdulbakii ve MEVLÜT HÖNÜL kardeşlerim konu çok anlamlı ve güzel ama yorumlarınızıda okudum biraz üzüldüm birazda haklı gördüm sizleri .üzüldügüm nokta dini bir sitede kırıcı yıkıcı sözleriniz birbirinize karşı ,haklı gördügüm nokta belki detaya inilmese tam anlaşılamayacak .ama elimizden geldigi kadar tartışmadan uzak duralım degerli kardeşlerim hakkınızı bana helal edin lütfen konuya yorum yazacaktım ama helallik almakta istedim
.....
Birde ricam var sizlerden mesela biz bu hafta bir sünnet-i seniyyemizi işledik "tuvalete ve banyoya sol ayakla girilip sag ayakla çıkılmasını" bu sünneti açtık arkadaşlarla yani diyecegim sünneti okuyoruz yada kendi adıma konuşayım okuyorum ama ayrıntısını bilmiyorum mümkünse bir başlık altında sünneti seniyyelerimizi detaylı açabilirmiyiz mesela neden PEYGAMBER EFENDİMİZ S.A.V. sol ayakla girilip sag ayakla çıkılmasını tavsiye etmiş bunu açabılirmiyiz .Misal verdim yukardaki örnegi başka bir sünneti seniyyemizi açalım inşALLAH . mümkünmüdür ????
Alt 15 Mart 2009, 12:12   Mesaj No:19
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Alıntı:
Alıntı:
Helal olsun kardeşim ne demek...

Allah Resulu'nun yaptığı herşeyde bir güzellik vardır. O boşu boşuna sol ayakla girip sağ ayakla çıkın dememiştir. Bunun nedenini bildiğim kadarıyla açıklayayım...

Bir de camiye girerken sağ ayakla girip sol ayakla çıkmak sünnettir..

Bildiğimiz üzere tuvaletler pistir necistir, camiler de Allah'ın evidir mübarek mekanlardır...

İnsan nefes aldıktan sonra verip veremeyeceği meçhuldur. Ölümün ne zaman ne şekilde geleceğini Allah bilir. Tuvalete girerken sol adımını attığın an ölüm geldi diyelim sol ayagın içerde sağ ayagın dışardayken can verirsen. Vucut yapından ağırlık dağılımından dolayı sağ tarafın ağır basar ve sağ ayagının bulunduğu kısma düşersin. Dolayısıyla tuvalete değil dışarıya düşersin ölüm anında. Camide bu misaldir. düştüğün yer camiinin içi olur..

Bir başka sünnette su içerken suya nefes vermemektir. Labaratuar ortamında nefes verilen su ve verilmeyen su incelendiğinde nefes verilen suda bakterilerin oluştuğu ve suyun pislendiği gözlenmiştir...
Bu bilimsel açıklaması. Dinen bakıldığında da cehennemliklerin amel defterlerini solundan cennetliklerin sağından aldıkları görülür. Dolayısıyla sağ tarafın Allah katında daha değerli olduğu görülür...

Sen açıklamasını istediğin sünnetleri yazarsan bilen arkadaşlarda açıklamasını ve nedenlerını yazar bildikleri doğrultusunda...

RAHMAN ZÜLCELALİ ebeden razı olsun sizden kardeşim..Açıkladıgın ız sünnet-i seniyyemiz bizim bu haftaki işledigimiz konunun aynısı ALLAH C.C. razı olsun sizden. diger açıklamalarda insanın ufkunu açıyor teşekkür ederim .Siz sorun demişsiniz bende soracam inşALLAH..

Yumurta ve soganın yıkanması sünnet-i seniyyelerimizden diye okumuştum bunu açabilirmiyiz ?
Alt 15 Mart 2009, 16:40   Mesaj No:20

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

yumurtanın yıkanmasını sağlık açısından doğru olduğunu biliyordum ama yine de kaynak lazım.soğanı görünce de güldüm, kabuğuyla mı yıkayacağız; yok soyduktan sonra ise yemek yapmadan önce zaten yıkanıyor

hiç bir kaynakta rastlamadım.yumurtayı yıkamak zevaid sünnetlerden olabilir ama.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)