Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Hurafeler-Bi'datlar

Konu Kimliği: Konu Sahibi FECR,Açılış Tarihi:  26 Ekim 2014 (10:12), Konuya Son Cevap : 26 Ekim 2014 (12:32). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Ekim 2014, 10:12   Mesaj No:1
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Tarikatlarda Sesli/Sessiz Zikir

Tarikatlarda Sesli/Sessiz Zikir

Tarikatlarda Sesli/Sessiz Zikir

SORU: Genellikle tarikatlarda, halkalı olarak yapılan sesli veya sessiz zikirler caiz midir? Peygamberimiz (aleyhisselam) zamanında veya onu takip edenlerde böyle bir zikir var mıdır?

CEVAP: Selamünaleyküm. Bugün filmlerden izlediğimiz tarikat oluşumlarının ashabı kiramla bir bağlantısını bilmiyoruz. Namaz ve diğer ibadetleri onların nasıl yaptığına dair onca ayrıntı bize ulaşmıştır. Onları öyle bir ibadet yapsalardı o da bize ulaşırdı. Ulaşmadığına göre onların yaptığı bir iş değildir. Onların yapmadığında da hayır yoktur.

Defle Birlikte Zikir Çekmek

SORU: Selamünaleyküm hocam…
Size benim gittiğim sohbet meclisiyle ilgili bir şey soracaktım. Hocam toplu halde defli zikir caiz midir? Bide zikirdeki aşırılık caiz midir? Vaktinizi aldım hakkınızı helal edin selamünaleyküm…

CEVAP: Selamünaleyküm.
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ve ashabının yapmadığı hiçbir şey ibadet olamaz, ibadet değildir, kıyamete kadar da olmayacaktır. Def de ashabın ibadetlerinde yoktu, defle olsa olsa düğün yapılabilir, ibadet değil.

NUREDDİN YILDIZ-Fetva.net

Konu Sahibi FECR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yumurta Akı ve Yanık Tedavisi Pratik / Faydalı Bilgiler FECR 0 86 14 Ekim 2023 12:25
Düğünlerimiz İslam'ın neresinde? Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 1 270 02 Ağustos 2023 16:34
Mezuniyet Programı mı Meyhane Açılışı mı Belli... Adap-Edep-Ahlak FECR 0 179 13Haziran 2023 11:35
Evinize Kem Gözlü Ahmak Bir Adamı Davet Eder... Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 4 211 05Haziran 2023 10:15
Bizi Allah'tan Alıkoyan Kaç Şeyi Hayatımızdan... Muhtelif Konular FECR 0 190 10 Nisan 2023 20:38

Alt 26 Ekim 2014, 10:17   Mesaj No:2
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Tarikatlarda Sesli/Sessiz Zikir

Dans Ederek Zikir

SORU: Selamunaleyküm Hocam. YouTube’de Ashabi Kiramin zikri yaptigina dair delil getirdigini bahseden ingilizce bir video izledim. Imam Hanbelin Müsnedinde olan bir hadisi okudu. Orda Ali, Cafer, Zeyd (r.a.) Peygamberimiz Muhammed (s.a.v.) etrafinda dans ettiklerini söylüyordu ve bu hadis sahihtir diyor (Anlatimin sonunda Hadis numarasi söyle geciyor: Musnad Hanbel, Hadis Numarasi: 859. Bunu aciklayabilir misiniz hocam? Cünkü benim bildigim bu tür dans ederek ve sesli bir sekilde “zikir” sünnette yok. ALLAH razi olsun hocam. Selamunaleyküm.

Dinimiz ‘mış’ üzerinden yürüyen bir din değildir. Bugünkü anlamda bir dansı zikir olarak anmak ne olabilir ki, onu ashaba mal edebilelim. Nefislerimize köle olmaktan Allah’a sığınırız.

Alt 26 Ekim 2014, 10:17   Mesaj No:3
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Dans Ederek Zikir

SORU: Selamunaleyküm Hocam. YouTube’de Ashabi Kiramin zikri yaptigina dair delil getirdigini bahseden ingilizce bir video izledim. Imam Hanbelin Müsnedinde olan bir hadisi okudu. Orda Ali, Cafer, Zeyd (r.a.) Peygamberimiz Muhammed (s.a.v.) etrafinda dans ettiklerini söylüyordu ve bu hadis sahihtir diyor (Anlatimin sonunda Hadis numarasi söyle geciyor: Musnad Hanbel, Hadis Numarasi: 859. Bunu aciklayabilir misiniz hocam? Cünkü benim bildigim bu tür dans ederek ve sesli bir sekilde “zikir” sünnette yok. ALLAH razi olsun hocam. Selamunaleyküm.

Dinimiz ‘mış’ üzerinden yürüyen bir din değildir. Bugünkü anlamda bir dansı zikir olarak anmak ne olabilir ki, onu ashaba mal edebilelim. Nefislerimize köle olmaktan Allah’a sığınırız.

Alt 26 Ekim 2014, 10:19   Mesaj No:4
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Vücuda Şiş Sokarak Zikir Yapılır Mı ?

SORU: Selamün aleyküm hocam öncelikle bizleri aydınlatdıgınız için Allah sizden razı olsun hocam benim sorum şudur vucuda veya vucudun herhangi bir yerine şiş sokmak zikir midir beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Bizim dinimizde veya önceki hak dinlerde böyle bir zikir olduğuna dair hiçbir bilgi yoktur.

Alt 26 Ekim 2014, 10:21   Mesaj No:5
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Def Çalarak Yapılan Zikir

SORU: Selamünaleyküm; Hocam benim gittiğim bir sohbet grubu var. Burada sesli zikir yapıyorlar böyle tef falan çalarak ilahi eşliğinde. Onlara sordum bu zikri Rasulullah a.s yapıyor mu diye evet dediler. Ama her zaman aklımda bir soru işareti oldu. Yardımcı olursanız sevinirim. Allah’a emanet olun.

Asla öyle bir şey yoktur. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin zikri şu anda namaz olarak bildiğimiz, Kur’an olarak bildiğimiz şeylerdir. Sabah namazından sonra oturup tespih yapmaktır. Kendinize daha berrak yerler bulun, onlarla da tartışıp bir mü’mini üzmeyin.

Alt 26 Ekim 2014, 12:32   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Def Çalarak Yapılan Zikir

SORU: Selamünaleyküm; Hocam benim gittiğim bir sohbet grubu var. Burada sesli zikir yapıyorlar böyle tef falan çalarak ilahi eşliğinde. Onlara sordum bu zikri Rasulullah a.s yapıyor mu diye evet dediler. Ama her zaman aklımda bir soru işareti oldu. Yardımcı olursanız sevinirim. Allah’a emanet olun.

Asla öyle bir şey yoktur. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin zikri şu anda namaz olarak bildiğimiz, Kur’an olarak bildiğimiz şeylerdir. Sabah namazından sonra oturup tespih yapmaktır. Kendinize daha berrak yerler bulun, onlarla da tartışıp bir mü’mini üzmeyin.

Hocam ilahinin müziksiz ve defsiz söylenmesi ve dinlenilmesi gerekiyor. Müzik eşliğinde ilahi dinlenilmesine kesinlikle karşıyım. Bunun basit örneğini herkes yaşamıştır , müzikli ilahilerde o küçücük sabiler müziği duyunca oynamaya da başlıyorlar ne yazık ki...
Fakat Kur'an kurslarında dahi defle ilahiler söyleniyor. Bu uygulamanın caiz olmadığını ve bi'dat olduğunu diyanet bünyesindeki hocalara neden anlatmıyor? Bizler bu yanlışlara niye düşüyoruz ?
Onları uyarmaya çalışmak , hoca hanımı da mahcup edip ve talebelerin gözünden düşürmeye çalışmak hiç kimsenin böyle bir şeye de hakkı yoktur.
Hocam , dinini araştıran , dini hakkında derin bir bilgisi olmayan biri bile bunun yanlışlığının farkındayken , bu işin ehli insanlar neden farkında değildir?

Diyenete bu durumda çok büyük görevler düşmüyor mu?
Acaba böyle davranarak Kur'an kursuna kursiyer toplanacağını mı düşünüyorlar. Bu da asla kabul edilecek bir uygulama değildir?

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: