Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Aysima,Açılış Tarihi:  07 Şubat 2009 (11:58), Konuya Son Cevap : 13 Mayıs 2020 (09:34). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07 Şubat 2009, 11:58   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Aysima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Aysima isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1390
Üyelik T.: 16 Nisan 2008
Arkadaşları:0
Konular: 242
Beğenildi:20
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Pişmek Yanmak Kadardır ...

Pişmek Yanmak Kadardır ...

Hani, pişmek yanmak kadardır ya!... Fuzûlî'ye göre aşk öyle bir ateştir ki, ruhları bin türlü kirinden arıtır ve gönülleri yaktıkça âşığa itibar kazandırıp rütbesini arttırır. Aşk işinde başarılı olmak, sevgilinin iltifatını ve aşkını kazanmak için bu yanışın derinlikli olması gerekir. Ne kadar çok yanarsa âşık, o kadar pişer bu meydanda. Çünkü bütün dertlerin çaresi aşktır, ötesi büyük bir boşluk... Tasavvuf, ilâhî aşkın o uzun patikalarında karşılaşılan güçlükleri aşmak, dikenleri çiğnemekle, belki onları aşk duyan gönüllerde yakmak, belki de bizzat gönülleri aşkta pişirmekle hedefine varır ..

Öyle sermestem ki idrâk etmezem dünya nedir
Ben kimim, sakî olan kimdir, mey ü sahbâ nedir
Aşk ile öyle sarhoş olmuşum ki artık bilmiyorum
dünya nedir? Ve bilmiyorum, ben kimim;
bana bu içkiyi sunan da kim; içki ve kadeh nedir?!..

ATEŞİN TA KENDİSİ OLDUĞUNUZ ZAMAN PİŞTİNİZ DEMEKTİR BANA GÖRE ... BU DA ÇOK YOL VE ÇOK ÇİLE DEMEKDİR....

Hani bazen filmlerde seyrederiz bir insan bir elektriğin içine düşer önce çırpınır çırpınır çok acı çeker bitti tükendi artık öldü sanırsınız bu adamdan hayır gelmez artık dersiniz ama o da ne? yüreğindeki gücü(sevgiyi) kullanmak nasip olur birden bire doğrulmaya başlar ve dimdik durur birde bakarsınız ki o elektrik artık her zerresinde elektriğin ta kendisi olmuştur. Güçlüdür ve Ayaktadır artık.. hiçbirşey zarar veremez.
İŞTE PİŞMEK YANMAK KADARDIR .... ! BAŞARABİLENE ...

ALLAH'IN (C.C) İZNİ İLE

Konu Sahibi Aysima 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Risale-i Nurda Namaz Risale_i Nur (Said Nursi) Aysima 0 2178 21 Mart 2009 22:15
Son Cüzde Kaçırılmaması Gereken SünnetLer Kur'ân-ı Kerim Genel Yitiksevda 5 2909 21 Mart 2009 22:06
Emir Sultan Alimler(Rh) Aysima 2 2339 21 Mart 2009 20:22
Tevazu Adap-Edep-Ahlak Mihrinaz 2 2187 26 Şubat 2009 19:27
Risale-i Nurlar"'da Yahûdi Risale_i Nur (Said Nursi) Emekdar Üye 3 1992 25 Şubat 2009 21:35

Alt 13 Mayıs 2020, 09:34   Mesaj No:2
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 696
Beğenildi:8181
Beğendi:9404
Takdirleri:26189
Takdir Et:

Tasavvuf, ilâhî aşkın o uzun patikalarında karşılaşılan güçlükleri aşmak, dikenleri çiğnemekle, belki onları aşk duyan gönüllerde yakmak, belki de bizzat gönülleri aşkta pişirmekle hedefine varır ..

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)