Medineweb Forum/Huzur Adresi
Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Muhtelif Konular

Konu Kimliği: Konu Sahibi EyMeN&TaLhA,Açılış Tarihi:  03 Ocak 2015 (23:41), Konuya Son Cevap : 04 Ocak 2015 (12:33). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Ocak 2015, 23:41   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
EyMeN&TaLhA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:37
Cinsiyet:
Mesaj: 3.593
Konular: 793
Beğenildi:112
Beğendi:33
Takdirleri:140
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Nefse Çok Ağır Gelen 7 Amel

Nefse Çok Ağır Gelen 7 Amel

Bazı ameller vardır ki samimi olarak iman etmemiş, kalbini Allah’a teslim etmemiş bedenlere çok ağır gelir. Fakat hakiki bir mümin için yalnızca “Rabbinin” bileceği işler yapmak ona tarif edilemez bir huşu ve zevk verir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:
1.Dünyanın Geri Kalanı Uyurken Sabahın Erken Saatlerinde Namaza Kalkmak“Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar (belli vakitlerde) namaz kıl; bir de sabah namazını. Çünkü sabah namazı (gece ve gündüz melekleri tarafından) şâhid olunan (bir namaz)dır. (İsra,78)
Bu ayetten görüldüğü gibi, herkesin mışıl mışıl uyuduğu bir vakitte, uykunun en tatlı yerinde kalkarak Rabbimiz için namaz kılmamız meleklerin şahitliğine vesile oluyor. Ertesi gün düğünü olan, önemli bir iş görüşmesine gidecek olan, çok sevdiği birisiyle buluşacak olan nasıl heyecanla, zorlanmadan kalkıp hazırlanmaya başlarsa bu özel vakit için de neşeyle kalkıp abdest almak, huzur içinde namaza durmak elbette Allah’ın hakiki kullarına nasip olacaktır. Yerlere ve göklere hâkim olan bir Yaratıcı bizler için meleklerini hazır ediyor, bu görüşme kaçar mı?


2.Tartışmaya Devam Edebilecekken Dilini TutmakKonuşurken itiraz etmeyene veya haklı olduğu halde, münakaşayı terk edene, Cennette bir köşk verilir. (Taberani)

İçimizden ağzımıza geleni saydırmak, haklı olduğumuzu ispatlamak için yanıp tutuştuğumuz zamanlar olmuştur. Fakat bunun sonucu ne getirecek? Mümin insan anlık hissiyatlarına kapılarak hareket eden bir insan değildir yapacağı her işin sonunu düşünmek zorundadır. Tahmin etmek çok zor olmasa gerek, böylesi bir tartışmanın sonucu birbirini yoktan yere üzmüş, kırmış kalplerdir. Haklı olsak dahi dilimizi tuttuğumuzda “kendini haklı sanacak” diye düşünmek yerine Cennette bir köşk müjdesi veren bu hadisi düşünelim. Burundan ateş soluyarak sarf edilmiş bir sözün ileride ödenemeyecek bedelleri olabilir. Öyleyse en güzeli şeytandan Allah’a sığınıp susmak ve sükûnet telkin etmektir. Unutmayın, kimin gerçekten haklı olduğunu ve kimin buna rağmen sustuğunu Allah biliyor!

3. Kimsenin Olmadığı Yerde Doğrusunu Yapmak
Kolayca kandırılabilecek bir nefse ve her an çalışmaya devam eden bir şeytana sahip insanoğlunun imanı, kimsenin olmadığı yerlerde belli olur. Şu koca kâinatta yalnızca küçük bir frekans aralığını görebilen gözlere sahip olsak da ufak bir incelemeyle “neyse kimse yokmuş” bahanesinin arkasına sığınmaya pek meyilliyiz! Yalnız kaldığımızda toplum içinde işleyemediğimiz günahları işleyebilir miyiz? Kimse görmese bile Allah’ın memnun olması haramdan gözlerimizi indirmeye kâfidir. Utanacağımız, çekineceğimiz kişilerin varlığında günah işlemekten sakınıyoruz da sahi biz kimden sakınıp kimi unutuyoruz?
Gözler onu göremez, O ise bütün gözleri görür; O, lütuf sahibidir, her şeyden haberdardır. (Enam, 103)


4. Düşmanlarına Dua Etmek“İyilik ve kötülük bir değildir. Ey inanan kişi: Sen, fenalığı en güzel şekilde sav; o zaman, seninle arasında düşmanlık bulunan kişinin yakın bir dost gibi olduğunu görürsün.” (Fussilet, 34)
“Neden dua edecekmişim?” dediğinizi duyar gibiyim. Ne kadar zordur değil mi canımızı yakanlara, kaskatı kesilmiş kalplere dua etmek. “Sana yapılanın beterini sen de onlara yap” şeklindeki şeytani fısıltıların tavan yaptığı bir zamanda ellerimizi açarak onlar için dua etmek ancak temiz ve İslam’ı özümsemiş bir kalbin yapabileceği bir iştir. Bakın, Allah farkında size yapılanın, iyilikle kötülük bir değildir diyor ve fenalığı güzellikle savmamızı emrediyor. Sizler de bir zamanlar yanlış işler yapan insanlar olabilirsiniz, belki de birilerinin duası hürmetine Allah sizlere rahmet etmiş olabilir. Bunu aklımızdan çıkarmadan Peygamberî bir tavırla düşmanlarımıza dua ettiğimizi Allah’ın bilmesi yeterlidir.


5. Anne Babayla Haklı Olduğu Halde TartışmamakTartışmadan haklıyken bile geri çekilenlerin mükafatlandırılacağı bir dine inanıyoruz. Peki ya, “Öf” bile denilemeyecek kadar değerli tutulan anne babamıza karşı tutumumuz nasıl olacak? Bir anlık “Öf”ün dahi hoş görülmediğini bilenler karşısında arkadaşı varmış gibi anne babasıyla münakaşa etmenin hesabını nasıl verecek? Sonuna kadar haklı da olsanız, sizi hep yanlış da anlasalar onlara karşılık vermeyin. Çok zor, hele ki bu zamanda ailenizin sizi anlaması çok zor olabilir ancak sabredin, Rabbinizin rızası için sabredin, inanın buna değecek.

Ve Rabbin, kendisinden başkasına ibâdet etmemenizi ve ana-babaya iyilik etmeyi emretti. Eğer onlardan biri veya her ikisi, senin yanında ihtiyarlığa erişirse, sakın onlara ‘öf!’ bile deme! Onları azarlama ve onlara güzel söz söyle! (İsra, 23)

6. Dedikodu Yapacakken VazgeçmekAğzımızın ucundan çıkmak için yanıp tutuşan birkaç zehirli kelamdan sonucunda ödenecek bedelin hatıra gelmesiyle vazgeçmeyi hiç denediniz mi? Evet, bu zehir gıybettir, dedikodudur, kıyamet günü boyuna dolanacak bir Müslüman hakkıdır. Ancak Allah size rahmet etmiş ki böylesine bir belanın neticesinde ne getireceğini bir yerlerden sürekli duyuyorsunuzdur, etrafınızda hatırlatan birileri olmuştur. Olmadıysa da şimdi olacak;

Ey inananlar! Zannın çoğundan sakının, zira zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin suçunu araştırmayın; kimse kimseyi çekiştirmesin; hangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır? Ondan tiksinirsiniz; Allah’tan sakının, şüphesiz Allah tevbeleri daima kabul edendir, acıyandır. (Hucurat, 12)

O halde bundan sonra konuşmanın en tatlı yerinde, neydüğü belirsiz bir zevk uğruna bir başkasını çekiştirmekten vazgeçin, bu yalnızca siz ve Rabbiniz arasında olsun. Tadılası bir mutluluk.

7. Aşık Olup Harama DüşmemekHiçbir özel çaba sarf etmeyen bir müminin bile haramla burun buruna geldiği bir dönemde bir de âşık olmak şüphesiz şeytana en yakın cephelerden birinde savaş vermek demektir. Size karşı helale giden yollar sanki tıkanmış da haramdan başka çareniz kalmamış gibi hissettirmeye bayılacaktır. Küçük küçük hamlelerle hedefine ulaşmaya çalışan bir şeytanın karşısında yalnızca Rabbinin rızasını arzulayarak nefsini dizginlemek ne kadar ağır bir iştir! Ancak sabredip, hem kendini hem karşındakini ateşe atmaktan koruyanlar için ümit dolu şu ayet akıllardan çıkmamalıdır.

“Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın.” (Duha,5)

alıntıdır

suffagah
__________________

Geminin tek kaptanı vardır, gerisi mürettebat... Kalbinde tek sahibi vardır, gerisi teferruat...
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi EyMeN&TaLhA 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 2719 14 Temmuz 2015 12:14
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 2044 14 Temmuz 2015 12:06
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme DİN... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 2170 14 Temmuz 2015 12:00
Ramazan-oruç ve çocuğa kazandırdıkları Çocuk ve Aile Sağlığı Allahın kulu_ 1 1470 14 Temmuz 2015 11:23
çocuk eğitiminde ceza hiç mi olmamalı? Çocuk ve Aile Sağlığı EyMeN&TaLhA 0 1190 14 Temmuz 2015 11:03

Alt 03 Ocak 2015, 23:42   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Cinsiyet:
Memleket:sıratı mustakım
Yaş:43
Mesaj: 2.748
Konular: 167
Beğenildi:916
Beğendi:1478
Takdirleri:1450
Takdir Et:
Standart Cevap: Nefse Çok Ağır Gelen 7 Amel

“Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın.” (Duha,5)
rabbim razı olsun
__________________

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alıntı ile Cevapla
Alt 04 Ocak 2015, 12:33   Mesaj No:3
Medineweb Özel Üyesi
ali70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Cinsiyet:
Memleket:karaman
Mesaj: 861
Konular: 38
Beğenildi:210
Beğendi:564
Takdirleri:399
Takdir Et:
Standart Cevap: Nefse Çok Ağır Gelen 7 Amel

Allah razı olsun...
__________________
Er-Refik'ül A'la
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Forum Ana Kategori Başlıkları

Cevaplar Son Mesajlar
Nefse muhalefet ve kusurlarını hatırda tutma seb-i aruz Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler 0 28 Şubat 2013 15:50
Hz. Muhammed'e çok ağır hakaret Yitiksevda Serbest Kürsü 9 04 Aralık 2012 12:45
KURANA GORE BESERI BIR ZAAF,NEFSE ZULM YADA KENDINE KIYMAK Hazan Mevsimi Kur'ân-ı Kerim Genel 0 25 Ocak 2010 18:27
Namaz Ağır Gelir mi? KuM TaNeSi Namaz-Abdest-Teyemmüm 0 09 Nisan 2009 23:27
Hesap gününde mizanında kötülükleri ağır gelen mümin kişi, şefaate nail olabilir mi? KuM TaNeSi Bilgi Dağarcığı 0 09 Nisan 2009 15:42

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

Medineweb Alemdarhost sunucularında barındırılmaktadır.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284