Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Risale_i Nur (Said Nursi)

Konu Kimliği: Konu Sahibi kamer34,Açılış Tarihi:  24 Ocak 2011 (21:50), Konuya Son Cevap : 21 Mayıs 2011 (09:54). Konuya 57 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Ocak 2011, 00:23   Mesaj No:11
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cevap: ""said nursi kimdir?""

hayri abi,
bir konuda,hadiste,sünnette,alimlerin eserinde veya sıradan bir sohbette geçen bir olayı konuşmayı sağlıklı anlamamız için ;
kime dedi
nerde dedi
neye dedi
neden dedi
ne zaman dedi
niçin dedi
diyen kim
muhatap kim
BUNLARI ÇÖZMEZSEK PERİŞAN OLURUZ.
örneğin ;
birisi(brden çok kişi) resulullaha gelir sorar en faydalı ibadet nedir?
Resulullahın verdiği cevaplara bakın ;
anana sahip çık
allah yolunda cihad
namaz kılmak
ihtiyacı olduğu halde tasadduk etmek
vs

soru aynı cevaplar farklı !

neden acaba ?

çünkü o ortama kişiye göre değişir.güçlü olana cihad,anası yaşlı olana anana bak,takvasız olana namaz,zengin olana sadaka vermek önerilir..

üstadın yanında değildik,onu görmedik,o yazı neden yazıldı amaç ne bilmiyoruz.neyı kastetti hiç bilmiyoruz.tercümecinin işimi bilmiyoruz.yazan talabelerinin işimi hiç bilmiyruz.

sonuçta üstad peygamber değilki ismet olsun.insandır yanılır şaşar beşer.ama bu ümmete ömrünü veren bir fedakarı cımbızlıyarak bir cümlesiyle yok etmiyelim Abi.
bu kafayla elimizde bi şey kalmadı.
arabi kafir
mevlana sapık
ibrahim hakkı kaçık
gazali hurafeci
kutup osmanlı düşmanı
elbennadan elektrik alamadım
humeyni şiii
afganizsatn satılık
bizim ilahiyatçılar belam
tasavufçular müşrik
tarikatçılar üfürükçü

elimizde ne kaldı abi!

ah abi ahhh üstad hakkında senin gibi mürekep yalamış alimide oyuna getirdiler.
dünyadan haberi olmayan müslümanları Allah kurtarsın uzgn

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 25 Ocak 2011, 00:30   Mesaj No:12
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Muhsin abim Said Nursi hakkındaki düşüncem bu

Fakat ben bu konuda katı değilim eğer o sözlerle ilgili bir çalışma yapıp bana özelimden iletirseniz inanın ben anında fikirlerimden vaz geçerim.

Fakat o sözleri kim söylerse söylesin ben asla o sözleri islam çerçevesi içerisinde
değerlendiremem .

Sizden istirham ediyorum özellikle benim kitaplarından alıntı yaptığım bölümleri açıklayıcı bir yazı hazırlarsanız Size minnettar olurum.

SELAMLAR
Alt 25 Ocak 2011, 01:10   Mesaj No:13
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:ebuzer@34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13109
Üyelik T.: 29 Aralık 2010
Arkadaşları:0
Konular: 3
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
iklimya Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Benim bu sitede anlamadıgım sey, herkes boyundan büyük işlere kalkısıyor, biri müfessir olma sevdasında biri alimleri yerme sevdasında.
Yahu saidi nursi kötü, mevlana kötü, arabi kötü... be kardesim peki iyi olan alim kim?
Allah yolunda türlü cefalara katlanıp, din-i mubin islamın yücelmesi için canını disine takmıs bu insanları lekelemek hangi edep ahlak kaidesine uyar. İnsanların beyinlerini size ait olan bulanık görüslerle mesgul etmeyin.
Haa bu arada "Herkesin haddini bildirecek birisi vardır" bunu da unutmayalım...

[QUOTE=iklimya;115148]Benim bu sitede anlamadıgım sey, herkes boyundan büyük işlere kalkısıyor, biri müfessir olma sevdasında biri alimleri yerme sevdasında.
Yahu saidi nursi kötü, mevlana kötü, arabi kötü... be kardesim peki iyi olan alim kim?
Allah yolunda türlü cefalara katlanıp, din-i mubin islamın yücelmesi için canını disine takmıs bu insanları lekelemek hangi edep ahlak kaidesine uyar. İnsanların beyinlerini size ait olan bulanık görüslerle mesgul etmeyin.

Ben bir müslümanım benim"benim hayatım ölümüm alemlerin rabbi olan Allah içindir" Ben müslüman kimliğimin gereği olarak duyduğum gördüğüm yaşadığım her bir işimi sorumlu olduğum bir kitap birde peygamber vardır ona götürürüm.

Ben atalarımın dini üzere değilim atalarımın sözlerini fiillerini düşüncelrini ben sorumlu olduğum kitaba götürür uygun olanını alır uygun olmayanı atarım.

Ben hiç bir zaman haddi aşmadım eğer bir gün rabbime karşı haddimi aşarsam yine ona sığınırın.

Herkes boyundan büyük konuşuyormuş boy standartlarınız kaç 180 mi yoksa 190 mı onuda söyleyinde ona göre boyumuza ilaveler yapalım.Müslümanın bir tek sevdası vardır oda islamdır başka gayesi olanlar varsa oda onların sorunudur.

Kimlerin iyi kimlerin kötü olduğu kriterlerini Allah belirler Allahın kitabı belirler ne siz nede ben nede bir başkası bunu belirleyemez.

Üstelik siz ibn-i arabinin kaç kitabını okudunuz lütfen söylermisiniz.

Onun vahdeti vucut anlayışını,fenafillah anlayışını,fenafişeh anyaşını biliyormusunuz bunları lütfen yazın bu yazınızı dört gözle bekleyeceğim.
Yoksa siz ezberemi konuşuyorsunuz

BİZİM ALLAHA ÇOK ŞÜKÜR BULANIK GÖRÜŞLERİMİZ YOKTUR

Ama sanırım birileri görüşlerine o kadar bulanıklık katmıştırki hak ile hak olmayanı göremiyor.

O birisi kimse bilemiyorum bu haddini aşanları cezalandıran hemen gelsin haddimizi bildirsin hiç durmasın.

O birilerinin ceplerinden aklımızı çıkarıp düşünmenin zamanı gelmedimi

Aklımız hep o birilerinin cebinde mi kalacak atalarımızın dinini ne zaman kuran ve sünnete götüreceğiz.

BUNUN ZAMANI GELMEDİMİ.

İnsanları tehdir etmeyin ya adam akıllı görüşlerinizi ortaya koyun yada o tehdit ettiğiniz şeyi yapın

BİLMEM ANLATABİLDİMMİ
Alt 25 Ocak 2011, 01:51   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Tartışmaya katılmayacam daha önceden Üstad Saide Kurdi hakkında yazmış olduğum makale:

-İmam Ali- (a.s)
Alt 25 Ocak 2011, 05:00   Mesaj No:15
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

""Allah'ın selamı tüm hidayete tabi olanlara olsun""

Ben Said-i Kurdi-yi hayatanı ve düşüncelerini ele alırken, şahsına bir hakaret vari bir düşünce içerisnde olmadım olmam da.Ben oonun düşünclerini ilk okuduğumda bu düşünceleri bir türlü kabullenemedim ve ben o düşünceleri kendimce tevil etmeye başladım, bunun içerisinden çıkamadım.Bir müslüman olduğumu hatırladım, bir sorumluluğumun olduğunu hatırladım,kime karşı,Allah'a ve rasülüne karşı.Çünki ben müslüman olarak bir akit yapmışım yaradanımla eğer bu akidimi bozarsam ben yalancılardan olurum.

Bu akit öyle bir akittirki adam kayırmacılığına müsade etmez,Allahın hükümlerini uygulamada torpilciliği yasak eder,ırkçılığı kökünden yok eder,kendi öz kızına dahi bir tölarans tanımaz.O halde benim kendi nefsimi temize çıkarma çabam nedir,ben neden adil bir hüküm veremiyorum diye kendi kendimi sorguladım.Ve Allah'a verdiğim sözü tutmaya karar verdim.Eğer Risal-i Nur içerisinde islama uygun olanı varsa alacam gerisi benim dinime uymaz deyip onları elimin tersi ile itecem dedim. Fakat bu kitap bana yazdılmıştır sözünü görünce geri kalan kısımlarını kuran ölçülerine göre alma ihtiyacı duymadım.tamamını kıstaslamyı red ettim.

Benim ne haddime ki ben kalkıp islama kuran,a ap açık aykırı olanı tevil etmeye çalışayım bu bana müslüman olarak yakışmaz dedim.Bazı insanlar güzel şeyler yapmış olabilirler yeri gelince bunlarıda takdir etmek gerekir,ama güzel şeyleri yapmak hiç kimseye islama aykırı söz söyleme hakkı tanımaz.

Bana ne oluyorki ben kalkıp şöyle bir cümle kullanıyım.Üstadın bana yazdırıldı dediği sözleri kurana sünnete göre değelendirelim uyanı alıp uymayanı atalım demek.Benim Allah'ıma yaptığım akit beni bu sözleri söylemekten men etmesi lazım.Bana yazdırlıdı mantığı vahyin kesilmedği,halen bazı insanlara vahy geldiği anlamı çıkmazmı.Oysaki bizim akit yaptığımız Rabbimizin kitabında vahyin Hz. Muhammed (sav) den sonra kesildiğidir.Tamam o zaman bende yarın çıkayım diyeyimki bana da vahy geldi. Siz benim bu sözümünü, kabul edip daha sonramı benim yazdıklarıma bakarsınız,yoksa daha işin başında haddini bil demezmisiniz? Bu cevap bulunması gereken bir sorudur.

Bugün Adnan Oktar denilen adamın biri çıkmış mehdi olduğunu ilan etmiş,ne yani onudamı mehdi olarak kabul edelim.Böyle birşey olamaz.Bizim elimizde Allah'ın kitabı rasulün sünneti var elhemdulillah, biz müslümanlar işlerimizi ona götürürüz uyanı alır uymayanı atarız hatta eğer o işin ilk cümlesinde arıza varsa bunu hiç kurana götürmeden atarız.

Çünki biz akit yaparken ""LAİLAHEİLLALLAH"" demişiz akdimiz bu.

"la"deyip islama uymayan,söz,fiil,yasa,adet,gelenek,kanun,yasa,ideo loji islama aykırı her ne varsa hepsini tekvir edip ""illallah"" demişiz. Yani tek ilah,tek yaradan,tek kanun koyan,tek ibadete layık olan,bütün işlerin dönüp dolaşıp geldiği yegane merci o Allah'a evet demişiz.Ya bu sözmüzü bozup asilerden olacağız yada Allah'ın hükmünü babamız dahi olsa uygulayacağız.Başkada çaremiz yok sanırım.Biz islam ile islama uymayan sözlerin arabuluculuğunu yapamayız.O işler yahudilerin işleridir.

Üçbeş kitap okuyup başımıza alim kesilenler var diye serzenişler duyor gibiyim,evet binbir kitap okuyupta zalim olacağıma,bir tek ayet okuyup onu uygulamam benim için daha hayırlıdır,geri kalan 6665 ayetide Allah garantisi kapsamına almıştır sen bildiklerinile amel edersen ben bilmediklerini sana öğretecem demiştir.Demekki marifet binbir kitap okumakta değil,onun yaşamakladır,onun hükümlerini bir adalet çerçevesi içerisnde uygalamktadır.

Ben vanlıyım ve bitlisten evliyim benim topraklarımın içerisnde çıkmış aynı ırktan bir insana karşı nasıl önyargım olabilir,ben bir türlü bunu anlayamadım,bu işte nasıl bir menfaatım olabilir diye düşünüyorum,bunu bir türlü bulamıyorum.Senin ilmin onu eleştirmeye yetmez sen onu eleştiremzsin sen onun yazdıklarını anlayamazsın demek kanımca çok yanlış bir ifadedeir. Neden biliyormusunuz bugün vatikan keşişleriinin din adamlarının bilgileri seninkiden benimkinden kat be kat fazladır sen ve ben onları istediğimiz gibi eleştiriyoruz.Böyle olmaması lazım eğer salak ve beyinsiz bir insan deilsem Allah'ta bana akıl vermiş ve bu aklımı,vahiy doğrultusunda kullan demişse o halde bana düşenbu aklımı kullanmak.

Birilerini temize çıkarmak adına ben yapmış olduğum akiti bozamam,bozan varsa onada birşey dieyemem.Asl olan şudur kanımca,çok amel işlemek değil,asl olan doğru amel işlmektir,asl olan çok ilim yapmak değil,als olan Allah'ın istediği şekildeki ilimdir.Bir ayet bilir onunla amel ederim müslüman olurum,Yaşar Nuri öztürk gibileri kuranı 8 10 yaşlarında hıvz eder ama.....

Çok bilmek ölçü değil hangimiz Hz.Osman halife kadar biliyorduk ama bugün onu bile eleştirebiliyouz,o halde kullandığmız cümlelerimize kendi vicdanımızda bir muhasebe etmemiz gerekmezmi.Biz insanlar birilerini müdafa etmeye başlayınca hemen başlarız o birilerinin yapmış olduğu kahramanlıklarını ön plana çıkarmaya,kimsenin kahramanlıklarına itirazı yokki,burada söz konusu olan insanların söyledikleri sözlerinin kurana uygun olup olmadığıdır,bu sözler öyle yenilir yutulur cinsten sözler değilki üzerini örtelim yada tevil edelim.

Müslüman iyi sözü ve kötü sözü helalı haramı birbirlerinden ayırır çünki Allah ona o feraseti vermiştir,eğer bunu yapamıyorsa o insan zaten müslüman olamamıştır.
Allah bize şöyle buyurmkatadır

""Ey iman edenler! Allah'a karşı takva çerçevesinde hareket ederseniz, O size iyi ile kötüyü ayırmaya yarayan bir anlayış (furkan) verir, günahlarınızı örter ve sizi bağışlar""
(Enfal 29)

İslamda mecaz vardır,ben buna inanırım,telepati denilen şeyde de vardır,yani bir çeşit hisetmek gibi bunlar tamam, biri derse ki ben bu gece sevgilimin hayalini sanki gördüm onunla konuştum,yada biri ben çok etkileyeci bir rüya gördüm ki bunu heppimiz görürüz onada eyvallah.

Peki biride derseki sen bu rüyayı gördünde rüyadan ne ders çıkardın diye sorarsa,rüya gören zatta ben rüyamda peygamber efendimizi gördüm bana dediki:mahmut oğlum kalk bu kadar tefsirler çıktı,fakat kuranın manası kayboldu,kağıt kalem al ben sana tefsir yazdıracam peygamber (sav) söyledi bende yazdım derse bunu biz sözde ilim yapmış müslümanlar bu tefsiri nasıl anlayacağız söylermsiniz.Bana peygamber yazdırdı dedğine göre bu tefsirin Allah katından geldiği anlamı çıkmazmı.Eğer peygamber sana bunu yazdırmış ise o zaman o tefsirin noktasına virgülene dokunulamaz ona kayıtsız şartsız itaat etmen gerekir.Ki şuanda aramızda yaşayıpta bunu diyenler var.

Her kim böyle bir iddayı kalkıp tevil ederse bana göre koyu bir taasup içerisndedir.
Adam çıkmış ben mehdiyim diyor,yok kurandan bana işaret eden ayetler var,yok Allah'tan mesaj alayorum falan feşmekan.Ve bu fikirlere ilim yapmış Alllah'ın ayetlerini çok iyi bilen insanlar da itibar gösterebiliyorlar.

Batıl sözün kimden geldiği ne fark eder,batıl söz batıldır,ben neden onu insanlara hakmış gibi göstereyim.Eğer batıl sözü hakmış gibi gösterirsen beni ona karşı hanginiz koruyabileceksiniz.Hak gelir batıl zayi olur

son söz:

Ben açıkca şunu söylüyorum bugün Adnan Oktar mehdiliğini ilan etmiştir.Ve bu zatın geçmişte de çok güzel kuran çalışmalrı da vardır,benim evimdede bir çok kitabı vardır bu zat üstelik çokta ceza evinde kalmıştır.
sonuç

Şimdi biz elimizdeki kurana göremi hareket edeceğiz,yoksa Adnan oktarın mehdiliğinimi kabul edeceğiz.Yada Adnan oktarın bu iddasını neye göre değerlendireceğiz.

Allah'a emanet olun ey Allah'ın kulları
mealen
""Hepinizin dönüşü Banadır aranızda bu çok ciddi ihtilafların hükmünü mutlaka vereceğim""

""Sadakallahullazim""
Alt 25 Ocak 2011, 10:32   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Hayri abim Üstadın beni bağlayan en büyük özelliği şahsiyeti ve ebuzerimsi yaşam tarzıdır emin olun kitaplarında yüzlerce hata mevcuttur bunu kabul ediyorum ve sadece Kuran araştırmalarımda Fehm ile baktığı yorumlarını alırım risale hiçbir zaman başucu kitabım olmadı ama yararlanırımda Kuran gibi bir başucu kaynağı varken diğerlerini ona müracaat ederek alırız....

Cifr ebced vb hesaplamlara inanmadığım gibi kabul etmiyorumda İmam ali hususunda geçen şeyler ise abartıdan ibarettir eğer ilim o kadar kolay öğreniliyor ise ne gerek insanların uğraşmasına rüya keşf ve ilham ile halletsinler bu abartılara kesinlikle karşıyım ama üstadın ''Yaşasın Zalimler İçin Cehennem'' Haykırışları Alimin celadeti olarak bizlere kafii gelir....

-İmam Ali- (a.s)
Alt 25 Ocak 2011, 11:39   Mesaj No:17
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
müslümanlardan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
kitaplarının yazdırıldığına kuranın verdiği cevap şudur........

bakara süresi..
79- Artık vay hallerine; Kitabı kendi elleriyle yazıp, sonra az bir değer karşılığında satmak için "Bu Allah Katındandır" diyenlere. Artık vay, elleriyle yazdıklarından dolayı onlara; vay kazanmakta olduklarına.

ve soruyorum saide kurdinin İLİM ALDIĞI HOCALARI kim bilen varsa lütfen VEREBİLİR Mİ....

Selamun Aleykum

Sayın abim kimden ilim aldığı ne fark eder,biz burada Said Nursinin şahsını ailesini yada çevresini eleştirmiyoruz.

Biz onun kurana açık bir şekilde ters ve izahatı zor düşüncelerini eleştiriyoruz.

Ben şahsen onun para kazanmak amaçlı bu düşünceleri taşıdığınada inanmıyorum.Nerden biliyorsun diyecekseniz.
Çünki ben yıllar önce Said-i Kurd-i hakkında çok geniş bir çalışma yapmıştım ve dosyalmıştım.Onun gerek fikirlerini gerek şahsiyetini hakkında çok bilgi sahibiyim.

Eğer para kazanmak amaçlı olsaydı emin ol zindanlarda hayatı çürümezdi,yurtdışına gider bey gibi yaşardı.

İsteseydi bütün bunlara sahip olabilirdi.Fakat o siyasetten ziyade dah çok sufizm bir hayat tercih etmiştir.
Hatta bir olayı vardır, vanda ünüversite kurma hayalini devlet yetkililerine anlatmaya gider kendisine deli muamelesi yaplır ve tımarhaneye atılır.
Herkesin gözden kaçırdığı birşey vardır Said Nursinin tek şansızlığı (gerçi şans diye birşeyde yoktur ya türkçede kelime yok) kürt kimliğine sahip olmasıydı.Ve 1950 lerde ergenekoncular ona kafayı çok feci şekilde takmışlardı sebebine gelince Said Nursi bir çığ gibi büyüyen taraftar kitlesi sağ partiye oy vermeleriydi.

Buda ergenekoncuların işine gelmiyordu.O dönemde Adnan menderesi şunun için suçluyorladı sen arkanı irticacılara ve gericelere dayandırıyorsun devrim yapacaksın demeleriydi.Tıbkı günümüzdeki ergenekonucular gibi Tayyip Erdğanın ve Fettullah gülen hadisesi gibi.
Halbuki o dönemde Sait Nursi hükümetten,hükümette Sait Nursiden bu ithamlar sebebiyle olabildiğince uzak durmaya çalışıyorlardı.O dönemdeki gazete küpürleri olan arkadaşlar varsa aramızda baksın Teyyip Erdoğanın yaşadığı Fettullah gülen ile beraber bunlar yönetimi değişitircekler iddasının aynısı o dönemde Said Nursi ve Adnan Menderes için tezgahlanıyordu.

Said Nursinin 3 tane ciddi eleştirilecek ve derhal red edilecek ameli vardır.

1- Said Nursi Şeyh Said ayaklanmasına destek vermemiştir.Halen bir çok çevreler Şeh Said kıyamını kürtçülük olarak lanse etmek istemekteler. Bu alçakca bir iftiradır Şeh Said ayaklanması islam adına yapılmış bir ayaklanma idi.

2- Kendi kitaplarına kutsallık atf etmesi

3-Vahdeti şuhud görüşü (bu zaten ayrı bir faciadır.

Biz insanları eleştirirken Allah,ın adaletini gözetmek zorundayız onların haketmedikleri şeyleri onlara isnad etmemeliyiz.

Alt 25 Ocak 2011, 19:34   Mesaj No:18
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Alıntı:
ebuzer@34 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Said Nursinin 3 tane ciddi eleştirilecek ve derhal red edilecek ameli vardır.

1- Said Nursi Şeyh Said ayaklanmasına destek vermemiştir.Halen bir çok çevreler Şeh Said kıyamını kürtçülük olarak lanse etmek istemekteler. Bu alçakca bir iftiradır Şeh Said ayaklanması islam adına yapılmış bir ayaklanma idi.

2- Kendi kitaplarına kutsallık atf etmesi

3-Vahdeti şuhud görüşü (bu zaten ayrı bir faciadır.

Biz insanları eleştirirken Allah,ın adaletini gözetmek zorundayız onların haketmedikleri şeyleri onlara isnad etmemeliyiz.
1.soru ya katılıyorum.tamamen islam merkezli bir ayaklanma.üstadın bu ayaklanmaya destek vermemesinin sebebi,ayaklanmanın islami anlamda sağlıksız ve sorunlu oluşu idi.yani bilinçsiz,dağınık,eğitimsiz,organizesiz bir ordu ile bu iş yürümezdi ki yürümedi de.üstad eğitim anlamındaki ayaklanmayı,yani kalpleri ayaklandırmayı seçmiştir.malesef ki her iki ekrad büyüğü saidler,niyetlerinde,çabalarında samimi olsalarda,çevrsindeki bilinçsizlere kurban edilmiştir.palulu saidi ihbar eden,yakalatıp idam ettiren öz bacanağı kasım idi.üstadın da onca çilesini çektiği davasını takip edenler nur yıldızları olamadı.NURÇU olup çıktılar.
2-bu maddeye katılmıyorum.bana göre kurana sünnete hizmet eden her islami eser kutsaldır saygı değerdir.risalei nur ne ise fizilal da odur.ihya ne ise elmalılıda odur.islamoğlu ne ise elbenna da odur.bizim için saygı değerdir,kutsalımızdır,saygınlığımızdır.tüm islami eserler kurandan beslenmiştir.hiç bir eser haşa kurana denk olamaz.kurana denktir yada buda ayettir,bana vahy olundu gibi saçmalıklar varsa ona kafir demekten çekinmem.bu risalei nur içinde tüm eserler içinde geçerlidir.risalei nuru okuduğumdan,böyle bir yakıştırmayı yaparsam iftira etmiş olurum.
3.madde de ise bakış açısına göre değişir.yani anlatılmak isteneni değil anlamak istediğimizi alırsak siz haklısınız.ama üstadın gözüyle anlamaya çalışırsanız sanırım bu kadar katı olmazsınız.hatta üstaddan özür diler, Allaha tevbe edersiniz.

kısacası üstad gibi büyük bir alimin,hayatıyla,yaşantısıyla,çileleri ile,takvasıyla,mücahitliği ile,duruşu ile yakın tarihimizin şahit olduğu bu muhteremin,imanını tehlikeye düşürecek kadar basit cümleler kuracağına ihtimal veremiyorum, inanmıyorum.üstadı ve tüm islam alimlerini selam saygı dua ile anıyorum.

iklimya kardeşimize göstermiş olduğunuz sert tepkiyide hakkettiğini düşünmüyorum.sanırım bir yalnış anlaşılma söz konusu.üstelik size göre recimlik olan bir alim onun veya başkasının sevdası olabilir.
bir alimi eleştirirken eserini eleştirin.bana göre bu hatadır deyın.ama müşrik oldu kafir oldu belam oldu zındık oldu yakıştırmaları hem manevi sorumluluk ister, hemde başkasının sevdasına hakaret olup,karşı taraf tarafından sizi sevdalarınızı üzebilirler.
dikkat edelim İnşaallah.

saygılar..

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 26 Ocak 2011, 01:51   Mesaj No:19
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Bakın muhsun abim

Fettullah gülen çok uyanık bir insandır bence Said-i Kurdinin mirası üzerine öyle bir oturduki,üstelik Said Nursi hakkında ki o kötü emelinide gizleyerek yani Said Nursinin kürt olduğuna tahammül edemeyiş fikrinden söz ediyorum bunu yllarca içinde gizleyerek,taki cemaata tam olarak hakim olduktan sonra yavaş yavaş dile getirmiştir.
Bugün Fetullah gülen artık kendisini hem partiler üstü hemde cemaatler üstü görmektedir.Ki kısmende haklıdır.Çünki onun ünü artık dünyaya yayılmıştır.

hiç bir eser haşa kurana denk olamaz.kurana denktir yada buda ayettir,bana vahy olundu gibi saçmalıklar varsa ona kafir demekten çekinmem.bu risalei nur içinde tüm eserler içinde geçerlidir.risalei nuru okuduğumdan,böyle bir yakıştırmayı yaparsam iftira etmiş olurum.
muhsin adlı yöneticen alıntı

Muhsin abim hem bu cümleyi kullanıyorsunuz hemde aşağıya alıntı yaptığım o düşünceleri nasıl yorumluyorsunuz işin doğrusu merak ediyorum.

Mesala sizde ruhul furkan tefsiri varmı onun ön sözüne bir bakarmısınız.

Ben yıllar önce okumuştum o tefsirin önsözünün tamamını yayınlayacaktım fakat o tefsiri bulamadım, hiç bir arkadaştan da yoktu para verip almakta istemedim.

Ben yanlış hatırlamıyorsan ki hafızam çokta kötü değil o tefsirin kendisine peygamberin yazdırıldığını söylüyor.Şimdi biz müslümanlar olarak o tefsirin içerisinde ayet vardır diye baş tacımı yapacağız.

3.madde de ise bakış açısına göre değişir.yani anlatılmak isteneni değil anlamak istediğimizi alırsak siz haklısınız.ama üstadın gözüyle anlamaya çalışırsanız sanırım bu kadar katı olmazsınız.hatta üstaddan özür diler, Allaha tevbe edersiniz.
muhsin adlı yöneticen alıntı

Madde bakış açısına göre nasıl değişir söylermsiniz.

Allah maddenin tanımını yapmıştır,meleklerinde,insanlarında,cinlerinde,ben ateist değilimki ben Allahı devre dışı bırakıp yeni bir madde anlayışı getireyim.

BEN ÜSTADIN YADA BAŞKA BİR İNSANIN GÖZÜYLE ALLAHI VE MADDEYİ TANIMLAYAMAM BU BENİ HELKA GÖTÜRÜR,BU DOĞRU BİR CÜMLE DEĞİL KANIMCA.

""Vahded-i Şuhud"" ve ""Vahdet-i vucüt"" görüşlerini masaya yatırmak artık kaçınılmaz olmuştur.Evet bu düşünceleri ortaya koyalım

Bakalım madde nedir Allah maddeyi ve kendi zatını nasıl tarif etmiştir ve insan bu olguların neresindedir.

Şeh Said olayına gelince o bir faicadır ona ihanet eden kürtler kendilerine bakıp utanç duysunlar. Ben zilan deresi toplu katlıyamını her okuyuşumda o dönemde ona ihanet edenleri içim kan ağlayark lanetliyorum ancak bunları söyleyebiliyorum
elimden başka birşey gelmiyor.
Tam yüz yıldır o ihanetin bedelini kürt halkı zillet altında kalarak kat be kat ödemiştir halende ödemektedir

not :hayri abi alıntı yaparken yalnışlıkla konunu sildim.kopuk olmuş farkındayım ancak bu kadarını kurtarabildim.hakkını helal et(abdulmelik)
Alt 26 Ocak 2011, 11:24   Mesaj No:20
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Canım kardeşim Tasavvufun özü İslamdır Lakin günümüzde her şey asimile olduğu gibi onun özünüde asimile etmişlerdir...Şeyh said tasavvuf ehli İmam Humeyni tasavvuf ehli vb bunların tasavvufi yönü Kurandır ....

-İmam Ali- (a.s)

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)