Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Risale_i Nur (Said Nursi)

Konu Kimliği: Konu Sahibi kamer34,Açılış Tarihi:  24 Ocak 2011 (21:50), Konuya Son Cevap : 21 Mayıs 2011 (09:54). Konuya 57 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Mayıs 2011, 18:22   Mesaj No:51
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cevap: ""said nursi kimdir?""

iki niçkinizde isteğiniz üzere silinmiştir.
Allahım sabır!

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 20 Mayıs 2011, 18:39   Mesaj No:52
Takdir Et:

tabii ki.

Alt 20 Mayıs 2011, 19:06   Mesaj No:53
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:

hayret bişey ya nikimi silin ne oluyo anlamadım girmeyin o zaman illa silinmenizmi lazım...kitapkurdu üyenin silinmesine çok çok memnun oldum..ellerinize sağlık abi
Alt 20 Mayıs 2011, 20:19   Mesaj No:54
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:ATLAS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 99
Üyelik T.: 22 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Sitenın temel taslarının mütevazı yaklasımlarına ragmen ortalıgı karıstırıp bir kenara cekılen MÜSLÜMANLARDAN herkesi Müşrik ettıgınız yetmıyormuş gibi Kamer34 de size aynı destegı vererek siteye büyük emek saglayan insanların siteden uzaklasmasına ve faydalı olarak vermıs oldukları ilmi bilgilerden mahrum olmamıza sebeb oldunuz İÇİNİZ RAHAT MI?

Buyrun site size kalsın istedıgınızı müşrik istedıgınızı kafir ilan edebılırsınız Bizler ilim ehlinin olmadıgı yerlerde bulunmayız Size HAYIRLI OLSUN
Alt 20 Mayıs 2011, 21:26   Mesaj No:55
Takdir Et:

Alıntı:
merd Üyemizden Alıntı Mesajı göster
siteden kaydımın silinmesi ısrar ve ricasıyla.
:((
Alıntı:
zaman Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ben(zaman)ve eşim(klamaz)'ın kaydını silmenizi rica ediyorum.
Alıntı:
AlimOğlu Üyemizden Alıntı Mesajı göster
benimde kayıdımın silinmesini istiyorum.mahşer gününde peygamber varisleri islam alimlerinin yüzüne bakacak yüzüm olması için.

isteğiniz yerine getirilmiştir.

Alt 20 Mayıs 2011, 21:29   Mesaj No:56
Takdir Et:

bu ne mihnet bu ne nazlanma bu ne laubalilik :(
varmı başka silinmek isteyen ?
Esma_Nur beğendi.

Alt 21 Mayıs 2011, 06:36   Mesaj No:57
Medineweb Kıdemli Üyesi
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43
Üyelik T.: 03 Temmuz 2007
Arkadaşları:2
Konular: 35
Beğenildi:16
Takdir Et:

100 SORUDA BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ
Yazarı: Hekimoğlu İSMAİL
Genel Değerlendirme:
Risale-i Nur’u ve Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini merak edenler için faydalı bir eser. Yazar 100 soruda Üstadı ve Risaleleri tanıtıyor. Bunda da risalelerden birçok alıntı yapıyor. Bir bakıma Üstadı kendi eserleriyle tanıtıyor.
A) İttihad-ı Terakki İle Üstadın İlişkisi Var Mıydı?
İttihad-ı Terakki ilk kez 1895'te Ermeni harekâtı karşısında varlığını belli etti. Bunlara Osmanlı’da ilk siyasi parti de denilebilir. 1897’de haklarında soruşturma açıldı bir kısmı sürüldü, bir kısmı Paris’e kaçtı. Jöntürklerle bütünleştiler. Gayeleri 76 anayasasını yürürlüğe koydurmak ve meşrutiyeti tekrar ilan ettirmekti. Bu nedenle Sultan II. Abdülhamid’e muhaliftiler.
Hazret-i Üstad bunların faydalı fikirlerini desteklemiş; kavmiyetçilik, din düşmanlığı, Batı taklitçiliği gibi konularda da karşı çıkmıştır.
Osmanlı Devleti’nde yeniçeri isyanı çoktur. Ama ordunun ilk defa siyasete karışması başka partilere hayat hakkı tanınmaması, siyasi enaniyetle hedefe yürüme İttihat ve Terakki ile başlamıştır.
II. Meşrutiyet’in verdiği imkânlarla 1913’te siyasi parti haline gelen bu cemiyet Bab-ı Ali baskını ile iktidarı ele geçirip Enver, Cemal ve Talat üçlüsü Devlet idaresini ele aldı ve 1918’de devletle birlikte yıkılıp gittiler.
B) Hazret-i Üstad Kürt Müydü? Zira Mahkemelerde Said-i Kürdi Deniyordu.

İnsanın anadili onun ırkını tayin eder. Üstadın anadili Kürtçe olduğundan Kürt diyenler olmuştur, fakat aslı seyyiddir.
C) Kürt Devleti Kurmak İstemiş midir?
Kendisine yapılan devlete isyanla alakalı tekliflere tepki gösterip ayaklanma niyetinde olanları da vazgeçirmiştir.
D) Daru’l Hikmeti’l İslamiye Nedir?
1918’de Sultan Reşad’ın fermanı ile Şeyhülislam Musa Kazım kurmuştur. 1922’de kapatılmış olan bu teşkilata İslam Akademisi veya Yüksek İslami Şura da denilebilir.
E) Üstad II. Abdülhamid’e Karşı Çıkmış Mıdır?
Üstad kendisiyle görüşmemiş, dilekçeyle başvurmuş, Şarktaki durumu anlatmış ve üniversite açmasını teklif etmiştir. Yıldız Sarayı’nın da Üniversite yapılmasını maddi manevi kalkınmaya hız verilmesini istemiştir.
Lozan Anlaşması’ndan sonra gelecek dini yasakları hisseden bir kısım münevver zamanı tayin edemediklerinden hata edip taşları II. Abdülhamit’e atmışlardır. Üstad “Maksat doğru fakat hedef hata “ diye buyurmuştur.
F)Teşkilat-ı Mahsusa Nedir? Üstad’ın İlişkisi Var Mıdır?
Haber alma servisi bugünkü M.İ.T Ortadoğu’nun zengin petrol yataklarına sahip olmak isteyen İngiltere Osmanlı Devleti’ni bölüp parçalamak istiyordu. Lawrens gibi pek çok casus Ortadoğu’da cirit atıyordu. Buna mukabil Enver Paşa Müslüman birliğini temin etmek gayesiyle Teşkilat-ı Mahsusa’yı kurdurmuş, dünya Müslümanlarının ecnebi devletlere karşı cephe alıp güç olabilmesi için Ortadoğu ile beraber Hindistan, Endonezya, Afganistan ve Afrika ülkelerine adamlar gönderilerek bazen Panislamizm bazen Pantürkizm havasında güç toplamaya çalışıyorlardı. Ecnebilerin de en çok korktuğu kelimeler bunlardı. Bunun için her türlü birlik ve beraberliği önlemeye çalıştılar. İttihatçıların başa geçmesi ve Nazım ve Mahmud Şevket paşaların öldürülmesi her şeyi bitirdi.
İttihad-ı İslamla alakalı pek çok konuşmalar yapan Üstad bu çalışmaları nedeniyle Teşkilat-ı Mahsusa safında zannedilmiştir.
Üstad’ın teşkilatla, teşkilatın da bu günkü M.İ.T. ile alakası yoktur.
G)Tevhid-i Tedrisat Kanununu Açıklar Mısınız?
3 Mart 1924’te kanun kabul edildi. Öğretim ve eğitimin bütünü MEB’e bağlandı.1924’te yayınlanan bir genelge ile dini esasa dayalı eğitim ve din propagandası yasaklandı. Okullardan dini semboller ve işaretler kaldırıldı, 1 Haziran 1926 yılında okulların bütününe Mustafa Kemal’in resminin asılması emredildi, işte bu sırada azınlık okullarında kıyamet koptu. İsa(as.), Meryem Ana’nın resimler asılmayacak bunların yerine Atatürk resmi asılacak. Her okul bulunduğu devlete müracaat etti. Gelen cevap enteresandı. Türkiye’de din yasağı yerleştirebilmek için yardımcı olacağız.”Bilindiği gibi azınlık okullarda sivil elbise giymiş rahipler, rahibeler ve papazlar öğretim üyesi idi. Bunlardan mutaassıp olanlar “hayır” cevabı verdiler. Onlar için azizeler odası yaptılar. Hıristiyanlıkla ilgili resim, heykel ve işaretleri bu odaya yerleştirdiler.
H) Bediüzzaman Mevcut Eğitim Sisteminin Dışında Bir Eğitim mi Getiriyor?
Eğitim nedir? Eğitim önceden belirlenmiş amaçlara göre insanların davranışlarında değişmeler sağlayan planlı faaliyetlerdir. Öyleyse her devlet önceden belirlediği amaçlara göre halkı eğitir. Bundan dolayı devletlerin eğitim sistemi farklı farklıdır. Peygamberimiz Allah’tan başka ilah yoktur diye işe başlamış. Demek başka ilahlar edinenler de varmış. Nemrut firavun gibi insanlar nefis, kötü alışkanlıklar vs. Bir bakıma İslami eğitim putları devirirken öte yandan insanı Allah inancına bağlıyor. Anayasada yer alan Atatürk milliyetçiliği ahlak, maneviyat, kültür, laiklik, cumhuriyet, demokrasi gibi kelimelerle yeteri kadar tarif edilmemiştir. Herkesin anlayışı farklı farklıdır. Eğer 70 senede 5–10 kelimede ittifak sağlanamadıysa bu nasıl eğitimdir.
Bediüzzaman 1400 senelik İslami eğitimi devam ettirmeye çalışmıştır. Kuran’a bağlı ilimlerin yanında okul ders kitaplarının da doğru hedeflerini göstermiş, inkârcılık yerine Allah’a imanı ve O’na itaati göstermiş ve anlatmıştır.
Risale-i Nur’lar Müslüman halka İslamiyet’i öğretiyor ki gerçek eğitim de budur.
İ) Kültür Mü Yoksa Zihniyet Değişikliği mi?
Her milletin kendine ait kültürü vardır. Aynı şeyi kıtalar için de söyleyebiliriz. İslamiyet ise bunların dışında bir kültür ortaya koyar. Fakat kültürler arasında sınır olmayacağından bunlar az-çok birbirlerine karışır. Böylece bir “Dünya kültürü” ortaya çıkar.
Her zaman zayıf kuvvetliyi taltif eder.19.asırda şiddetlenen Batılılaşma cereyanı zayıf Osmanlı’nın güçlü Avrupa’yı taklidinden ibarettir.
İslam’ın emrine girmeyen akıl pozitivist aklın emrine girer.
Şurası hiçbir zaman unutulmamalı ki; her başarıda her üstünlükte bir veya birkaç tane İslami hikmet vardır.
Dinle aklı bütünleştiremeyenlerden hikmet ve meziyetler kaçıp Avrupa pazarlığında kendilerine müşteri bulurken Müslümanlar da Avrupa’ya pazar olmuş.
Eğitim, kültür ve zihniyet değişikliği… Bu üç kelimede soruların bütünü düğümlenmiş.
Ekseri Müslümanlar eğitimden, kültürden, zihniyet değişikliğinden öylesine uzak ki; insan gayri ihtiyari soruyor.”Neye yakınlar”
J)Devlet Felsefesi Veya Resmi İdeoloji Olmalı mıdır?
Atatürkçülük hem devlet felsefesi hem de resmi ideoloji olarak kabul edilmiştir. Fakat Atatürkçülük tartışmaya açık değildir. Böylece akıldan ilimden uzaklaşıp dogmatik bir hal almıştır. Bu sebeple devletin Atatürkçülük anlayışı ile bir kısım zümrelerin “sınıfların” hatta insanların Atatürkçülük anlayışı arasında farklar vardır.
Sosyalistler de kapitalistler de Atatürkçü geçiniyor. Birbirine zıt ekonomik sistemlerin Atatürkçülükte müşterek nokta bulmaları mümkün değildir. Kaldı ki sosyalizm de kapitalizm de yerini yeni sistemlere terk ediyor. Peki; Atatürkçülük halen 1938’deki halini devam ettirecek mi?
Evet, Osmanlı kurulurken dinle akıl bir bütündü. Osmanlı yıkılırken akıl, mektep ve medrese, seccade ile tezgâh birbirinden ayrılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti ise Batılılaşma cereyanı ile sadece akla istinat etmiyordu. Çünkü Batı Hıristiyandı. Dolayısı ile İslam medeniyetinden Hıristiyan Medeniyetine geçiliyordu. Bunun için camiler boşaldıkça kahveler doluyordu.
Demek ki Osmanlı Devleti gerileme devrinde din ve aklı birbirinden ayrılması ne kadar hatalı ise cumhuriyet devrinde aklın batının emrine verilmesi de o kadar hatalı olmuş.
Bugün 70 yaşındaki devlet anarşinin, enflasyonun, işsizliğin, emperyalizmin elinde sarsılmaktadır.
K) Said Nursi Zamanında Sağcılık-Solculuk Çok Yaygındı, Nurcular’a Sağcı Diyebilir miyiz?
Sağcılık solculuk Avrupa’nın içimize attığı oyundur. Müslüman sağcı-solcu olmaz. O sadece müslümandır.
Kuran’ı Kerim’de geçen ashab-ı yemin, ashab-ı şimal yani kitabı sağından veya solundan verirler tabiri ahirete aittir.
L) Bitaraf Ne Demek Ve Müslüman Tarafsız Olur mu?
İnsan pek çok olayda tarafsız olabilir. İdeolojilerde, rejimlerde taraf tutmayabilir. Fakat İslamiyet’te bir rejim veya ideoloji mukayese ve mücadele planına gidilirse “İslam’dan taraf” İslam’dan yana olmak mecburiyeti vardır. Çünkü İslam’dan yana olmayan İslam’a karşıdır.
Amma öğrenmek niyetiyle sorular sorulabilir.
—Gerçekten melekler var mı?
Bu soruyu cahile değil de âlime sorarsa niyeti iyidir. Gayesi öğrenmektir. Mesul olmaz.
Ayet ve hadis mealleri tenkit edilebilir. Müslüman’ın da tenkit edilecek yönleri bulunabilir. Fakat ayet, hadis ve bizatihi İslamiyet tenkit edilemez.
Alt 21 Mayıs 2011, 09:54   Mesaj No:58
Medineweb Sadık Üyesi
YASEMİN ATAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YASEMİN ATAMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11916
Üyelik T.: 02 Mart 2010
Arkadaşları:2
Konular: 102
Beğenildi:5
Takdir Et:

Selamün Aleyküm,

Sitedeki yöneticiler hala konuyu kapatamamış .Herşeyin her düşüncenin zıttı vardır. Burda kimse kimseyi zorla baskıyla kendi düşünce çemberine çekemez herkes inanmak istediği düşünce üzerinde yol alır Allah (c.c) akıl vermiş irade vermiş ama görüyoruz ki, insanlar müslümanım diyenler hala bunu anlayamamış.

Daha öncede dediğimiz gibi kim kime tabii olmak istiyorsa olabilir. Bakın müsümanlara zarar verecek boyuttakı tartışmalar çok çirkin. Burda Allah ın kelamını anlatmak iki satır ilim atmak varken neden bir beşeri yüceltmek onun yolunu yüceltmek için savaş açılıyor????
Bırakın merak eden ilgi duyan zaten bulur bu kadar hakaret aşağalama veya gereksiz tartışma sizce doğru mu?
Ve bu tartışmalara ateş tutanlar müslümanım dıyor bakın bakalım Peygamberin hayatına var mı böyle hakaretler??

Dini yaymak için müslümanları bölmenize gerek yok!!

Davanızda samimi olsaydınız, bu tartışmayı bu kadar çirkinleştirmezdiniz müsade etmezdiniz. Sizin bizim din kardeşlerimizin dinine? acaba birimiz saidi nursi diğerimiz şeyh.. diğerimiz islam dini üzerinde mıyız?

Benim bildiğim din tektir ve hepimiz ordayız sadece inançlarda ve düşüncelerde fark var. Bunlarda da herkes istediği yolda gitmek için bırakın .. Bu kadar tartışmayla kimse saidi nursiyi veya başkasını yüceltemez tam tersine düşürtür çünkü onun yolundan gidenler burda islama yakışmayacak eylemlerde, dil ile düşünce ile..

Peygamberimiz bu davranışlarımı bıraktı bizlere!!!! Hangi mezhep hangı tarıkat hangi düşünce olursa olsun eğer paylaşımlarda çırkınleşme varsa güzel bir uslupla anlatır baktınız kı düşünceler farklı çirkinlikler doğacak ayeti yazar uzaklaşırsınız.

Gerçektende peygamberin ümmetine yakışmayan bir paylaşım bu. Bakın ben buraya paylaşım yazarken düşüncemi, mezhebimi gittiğim yolu yazarak din kardeşlerimi incitmiyorum. Bu paylaşıma katkıda bulunmak zorunda da değilim sadece peygamberi uslupla sizi kardeşliğe davet ediyorum.

LÜTFEN bu paylaşım kitlensin kapatılsın.. Bizlerin bir davası bir hedefi var. Hangi beşer olursa olsun, hangi alim olursa olsun davamıza taş olmamalı hele hele kişilerin kendi inançları üzerindeki alim, hoca , şeyhleri ele alarak bizleri oyalamayın....Yazacaksanız ayetlerle dolu bizleri cehennem ateşinden koruyacak Allah kelamı ile gelin bir beşeri yüceltici yazılar ve arkasından çirkin hakaret ithamlarla değil.

Kim kime inanıyorsa kim kiminle dinini yaşıyorsa veya kimi kendine ilah edinmişse buyur onla olsun bizim amacımız tebliğ olmalı bir hocayı bir tarıkat şeyhını bir üstadı ilah etmek değil. Size göre çok mükemmel olan beşer bir başkasına göre çok aşağılık olabilir bu yüzden böyle iğrenç hitaplar ediyorsanız siz islamı ve islami incelikleri daha öğrenememişsiniz..Üstadınız henüz rehber olamamış size....oysa islam dini güzel ahlak üzerine yol alıyor.Ve rehberinin öğrettiği şekilde islamı anlatıyor yaşıyor ve yaşatmak için çalışıyor.

Peygamberi rehber aldığımızda bakıyoruz ki Mekkeli müşriklere bile sabır ve tevazü ile cevap veriyordu.

Bu ayetler konuyu çözecek en güzel Allah kelamı, uyarıcı yol gösterici ...

Bu ayetleri okuyup hala yazının altına gelerek yorum yapacak olan varsa "islam dinini bilmeyen, dini baltalamak, kardeşlerin arasına fitne sokan, Allah'ın ayetlerinin yazıldığı bir siteye el uzatan cehil kimlikli, mekkeli cahiller karakterli " olduğunu düşüneceğim.

'Boş ve yararsız olan sözü' işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve: "Bizim yapıp-ettiklerimiz bizim, sizin yapıp-ettikleriniz sizindir; size selam olsun, biz cahilleri benimsemeyiz" derler.
(Kasas Suresi, 55)

"Ben sizin taptıklarınıza tapmam."
(Kafirun Suresi, 2)

"Benim taptığıma siz tapacak değilsiniz."
(Kafirun Suresi, 3)

"Ben de sizin taptıklarınıza tapacak değilim."
(Kafirun Suresi, 4)

"Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz."
(Kafirun Suresi, 5)

"Sizin dininiz size, benim dinim bana."
(Kafirun Suresi, 6)

LÜTFEN bu paylaşım kitlensin kapatılsın..

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)