Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi YASEMİN ATAMAN,Açılış Tarihi:  31 Ocak 2012 (00:45), Konuya Son Cevap : 03 Şubat 2012 (10:56). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 31 Ocak 2012, 00:45   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
YASEMİN ATAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YASEMİN ATAMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11916
Üyelik T.: 02 Mart 2010
Arkadaşları:2
Konular: 102
Beğenildi:5
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Dertleşelim mi?

Dertleşelim mi?

Selamün Aleyküm arkadaşlar,

bugün bir arkadaşımın daveti üzerine bir siteyi ziyaret ettim. Hatimlerin hiç durmadan okunduğunu ve ilimlerini anlatmıştı kardeşim. Bende arkadaşımın gönlü olsun diye ziyaret ettim ve Hatimlerin ardı arkası kesilmeyen kardeşlerimize bir paylaşım açtım.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Gördüm ki, onca insan arasından bir kişi bile tek bir soruya cevap veremedi. Bunu yazdım çünkü toplumun Kur anla ne kadar tanışmadığını sizlerle paylaşmak istedim. Hatim odalarında ki bir ilim sahıbı cevap veremedi ne kadar acı!!!!!

Bir hafız adayı bayan kardeşimiz not düşmüş. Kur anı çok okuduğunu 20 cüze kadar ezber yaptığını ama bu sorulara cevap veremeyeceğini mealden araştıracağını yazmış.

Bu siteyi seviyorum çünkü konularımız ayetle gidiyor ve sorular karşılıklı destekli eğitimle cevaplanıyor.

Toplum nereye gidiyor sayfa sayfa Kur'anlar ezberlenirken ayetler bilinmiyor?

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Meal okumamız yeterli mi?

Acaba sitemizdeki meal paylaşımı bizlere faydalı oluyor mu?

İnsanları Kur'ana meale daha farklı nasıl davet edebiliriz?

Müslümanlarda bir yara var ve kanıyor? Gelin kanayan yaraya bir melhemde biz sürelim.

Yorumlarınızı bekliyorumm.

Konu Sahibi YASEMİN ATAMAN 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Evrensel Tesbihat Makale ve Köşe Yazıları Yitiksevda 1 2172 02 Nisan 2012 14:43
Kur'an'ın Tâviz ve Uzlaşmaya Bakışı Allah(c.c) YASEMİN ATAMAN 0 2013 14 Mart 2012 00:18
Tevhid Penceresinden Günümüz ve İnsanımız Tevhid Ve Şirk Konuları YASEMİN ATAMAN 0 1786 14 Mart 2012 00:09
Müslümanın müslümanlaşması Muhtelif Konular mahsun 2 2096 14 Mart 2012 00:06
Dünyevileşmek. Videolar/Slaytlar Beytül Ahzan 4 2172 10 Mart 2012 00:44

Alt 31 Ocak 2012, 15:03   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: Dertleşelim mi?

günümüzün tipik sorunu zaten bu yasemin abla şu kadar defa hatim ettim bu kadar defa hatim ettim diyorlar hatim edince bayanları toplayıp çay pasta dağıtıyorlar ama bu ayet ne diyo diye bilmezler..araştırma ruhu çok az insanda var ne yazıkki..günümüz insanı hazıra konmayı çok seviyor..meal hatiminin benim açımdan faydası oldukça fazla hele irfan hocam ve sizin sorularla tanıma gibi açtığınız konular çok bilmediğim şey öğretti bana bundan dolayıda hep dua ediyorum sizlere..Allah razı olsun tekrardan...kur'an evde asılmak için gönderilmemiştir arkadaşlar ewet arapçasınıda okuyun okumayın demiyoruz ama ne demeye çalıştığınıda anlamaya çalışın lütfen
Alt 31 Ocak 2012, 16:18   Mesaj No:3
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Sayın ablam,ilk başta bu tür insanlara yaklaşımımız toptan red olmamalı ,kanaatimce usul bi yandan arapça okunup,bi yandanda anlamını okumak olmalıdır.Ama ilk başta kuranı neden okumamaız gerektiğini hem insanlara sorarak cevap almalıyız hemde biz neden kuranın anlaşılmasını istiyoruz,sorusuna ama biz cevap bulmalıyız ve vereceğimiz cevaba uygunda hareket etmeliyiz.ama kararlı ve devamlı olarak.

ve insanlara ilk kuranı okuyanların rivayet edildiği sözlerden bahsedip ne anladıklarını ve ne anladığımızı tespit etmeliyiz.

,ibni mesud,Allah ondan razı olsun şu sözü çok manidardır,kuran insanların kendisine uyulması için indirildi,ama insanlar ise okunmasını ibadet ettiler..

ve rasulullahtan rivayet edilen bi söz ve kurandan rasulun bi hitabıyla yazımı sonlandırayım...

Rasulullah ,insanlar enaz ayda bir kere kuranı okumaya gayret etsinler,

furkan 30.yarabbi bu kavmim kuranı terk edilmiş halde bıraktı

ben bu ayeti hükmünü rafa kaldırdılar sadece okudular ve gereği gibi yaklaşmadılar anlamında anlıyorum,rasulun ayda bir okunmaya teşviğide anlamını bilerek ve vahiynin hayattan koparılmamasına dikkat etmemizi yoksa sıradanlaşmaya doğru gidebileceğimizi vurgulamıştır diye anlıyorum...

ayrıca teşekkürler bu tür kuranı dert edinip bu derdinize beni ortak ettiğiniz ve dertleşmeye çağırdığınız için...
Alt 02 Şubat 2012, 18:33   Mesaj No:4
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cevap: Yorumlarınızı bekliyorum

yasemin hocamızın çağrısı çok yerinde ve bu çağrıya icabet farz..kuran hafızı olupda içerikten bihaber yığınlardan ne mücahit olur ne muvahhid..kuranın belağatı,hatmi,hıfzı tabii ki gerekli ve ibadettir...ama asıl amaç bu değil,içerikten haberdar(ilmel yakin) olmak,elde ettiği bilgiyi(aynel yakin) tatbikat yapmak..amenu ile we amilu salihat ayrılmaz bir bütün olduğu gibi..iman bilgi ister...bilgisiz iman taklidi,çalkantılı,sorunlu ve zıkzaklı olur..yuzde 99 müslüman denilen toplumumuzun manzarası bu sakat imanın göstergesidir..faizci,içkici,zinakar,kumarbaz,bayr amnamazcıları,ramazan müslümancılığı bunlara örnektir..bu hastalıkların,çelişkilerin kaynağı bilgisiz müslüman(ım diyenler)dir..
sağlıklı bilgi varsa sağlıklı iman olur ve amel olur..kuranın istediği takva olur.
sağlıksız bilgi yada bilgisizlik kuranı cenaze kitabı,kandil musikisi,hastalıklar muskası,ölüye hediyelik olarak algılanmaya devam eder...
elinde tesbih,kafasında takke,umreli,haclı 70 yaşındaki müslüman amca,CHP(cenabı hak partisi imiş)'ne oy istemeye gelmişti bana...
aynı hacı amca,namazdan sonraki tesbihatların 33 ten bir fazla yada bir eksik olsa(33 kez demek farzdır),kılınan namazın iadesini ateşli bir şekilde savunur...
aynı hacı amca,mukabelelerde benden çok hızlı okur,çoğu kez ben okuduğum halde fren tutmaz beni geçer..ve o hacı mukabele esnasında arada durdurur,peygamberimiz burda ne demiş izah ediverde geçelim hocam der bilgiçliğinide yapar...
vs vs vs ...
tüm bunlar mealsizlik,bilgisizlik,çürümüşlük,kof bir toplumun inşasıdır...

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 02 Şubat 2012, 21:47   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
YASEMİN ATAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YASEMİN ATAMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11916
Üyelik T.: 02 Mart 2010
Arkadaşları:2
Konular: 102
Beğenildi:5
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
la diyebilmek Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Sayın ablam,ilk başta bu tür insanlara yaklaşımımız toptan red olmamalı ,kanaatimce usul bi yandan arapça okunup,bi yandanda anlamını okumak olmalıdır.

Tabi ki, arapçası okunacak okunmalı fakat anlamını bilmeden sular seller gibi makamlı okuyan insanlar her namazda okudukları fatihayı bilmiyor.

Bunu anlatıncada bu kur'an arapça geldi öyle okumamız istenmiş deniliyor. Oysa Yüce Kitabımız öğüt verici değil mi? Anlamını hitabını öğrenmemizi istemıyor mu?

İnsanları yıllardır kandıranlar taşları öyle yerine oturtmuş ki, bu kaleleri yıkmak zorluyor bizleri. Kendimden örnek verirsem 23 dairelik binada meal okuyan 3 daireyiz. Ama Arapça hatim indiren çok. Onlara görte bizler Kur'an okumuyoruz. Çünkü Kur'an arapça okunmalı.

,ibni mesud,Allah ondan razı olsun şu sözü çok manidardır,kuran insanların kendisine uyulması için indirildi,ama insanlar ise okunmasını ibadet ettiler..

Çok doğru günümüz insanı Kur'anı okuyarak ibadet ediyor. Anlamak, düşünmek gerekmıyor diye düşünen insanlar var.

ayrıca teşekkürler bu tür kuranı dert edinip bu derdinize beni ortak ettiğiniz ve dertleşmeye çağırdığınız için...

Alıntı:
mecnun Üyemizden Alıntı Mesajı göster
günümüzün tipik sorunu zaten bu yasemin abla şu kadar defa hatim ettim bu kadar defa hatim ettim diyorlar hatim edince bayanları toplayıp çay pasta dağıtıyorlar ama bu ayet ne diyo diye bilmezler..araştırma ruhu çok az insanda var ne yazıkki..

günümüz insanı hazıra konmayı çok seviyor..meal hatiminin benim açımdan faydası oldukça fazla hele irfan hocam ve sizin sorularla tanıma gibi açtığınız konular çok bilmediğim şey öğretti bana bundan dolayıda hep dua ediyorum sizlere..Allah razı olsun tekrardan...kur'an evde asılmak için gönderilmemiştir arkadaşlar ewet arapçasınıda okuyun okumayın demiyoruz ama ne demeye çalıştığınıda anlamaya çalışın lütfen

Ben teşekkür ederim sizlere. Paylaşımınız değerli bilgilerinizi aktardığınız için Allah razı olsun.
Alt 02 Şubat 2012, 22:16   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

İlahi kaynak kendisinin nasıl okunması gerektiği hususunda en ince detayına kadar örnekler sunmuştur..

Kur'an, Mevdudi’nin ifadesiyle “yeryüzünde kendi türünde tek kitaptır” dolayısıyla kendine özgü bir yöntemle okunmalıdır.

“Bilge Kral” Aliya Izzetbegoviç'in dediği gibi, “Kur'an, edebiyat değil hayattır” dolayısıyla sürekli değişen hayatın içinde(n) okunmalıdır.

Dehlevinin tesbit ettiği gibi, Kur'an Rabbimizden bize gönderilen “mektuplar mecmuasıdır” dolayısıyla o, canlı ve dinamik bir gözle okunmalıdır.

Kur'anın ilk inen ayeti Yaradan Rabbinin adı ile oku. Bu okuma normal bir okumadan ziyade Kainat kitabını okumak En güzel şekilde yaratılmış olan İnsanı okumak İnsi ve Cinni Şeytanlardan Rabbe şığınarak okumak,Kur'anın manasını,hükümlerini sindire sindire okumak,dosdoğru düzenli olarak okumak,dura dura anlamını kavrayarak okumak,Kur'an'ı sadece sevap kazanmak, manevi bir haz duymak, ölülerin ruhuna bağışlamak için değil yaşayan ölülerin diriltilmesi için okumak,Kur'anı kendi bütünlüğü içerisinde düşünerek anlamını idrak ederek okumak,Kur'anı ders kitabı yaparak istişare ederek birlikte düşünerek okumak.

Kuran, Allah Sözü'dür, Kelamı'dır,Yaradan Rabbimizin bizlere ilahi buyruğudur, İlahi buyruğunun açıklaması insan mantığına bırakılmadan yine ilahi kaynka tarafından çeşitli örnekler ile açıklanmıştır.

İmdi, Kuran okuyacağın zaman, hemen o kovulmuş şeytana karşı Allah'a sığın.
(Nahl/98)

Kendilerine verdiğimiz kitabı gereğince okuyanlar var ya, işte onlar ona inananlardır. Onu inkâr edenler ise hüsrana uğrayanlardır.
(Bakara/121)

Ey örtülere bürünen (insan)! Gece biraz ilerleyince (namaz için) kalk;gece yarısı -biraz önce ya da sonra- (kalk) ve ağır ağır, duyarak Kur'an oku.
Biz sana (sorumluluğu) ağır bir mesaj tevdi edeceğiz; (ve) gerçek şu ki, gece vakti zihin daha zinde ve güçlü olur ve okuma daha da berraklaşır,
(Müzemmil.1/2/3/4/5 )

(Ey Muhammed!) Sana indirdiğimiz bu kutsal ilahi kelam(da her şeyi açıkladık ki) insanlar onun mesajı üzerinde iyice düşünsünler ve akıl iz'an sahipleri ondan ders alsınlar.
(Sad/29)

Kur’anın en önemli özelliklerinden biri onun insanlarca anlaşılır bir biçimde gönderilmiş olmasıdır. Eğer anlaşılmaz bir özellikte olsa idi insanlardan şöyle bir itiraz olacaktı. Allah bizi anlaşılmayan bir kitaptan neden sorumlu tutuyor ? olacaktı bu itirazların olmaması adına Allah kolay ve anlaşılır olduğunu birçok ayette vurgulamıştır.

Biz onu Arapça bir metin olarak indirdik ki, aklınızı kullanarak belki onu kavrayıp özümlersiniz.
(Yusuf-2)

O, pürüzsüz Arapça Kur'an'dır. Belki sakınırlar.
(Zümer-38)

Böylece (ey Peygamber!) Biz bu (ilahi kelamı) senin kendi dilinde kolay anlaşılır kıldık ki, insanlar düşünüp ondan ders alabilsinler
(Duhan-58)

İlahi kelamı kolaylaştırması, Resulullahın dili olan Arapçada söz konusudur yoksa bütün dillerin tercümelerinde değil. Ayette dikkat edilirse ‘’Senin Dilinde kolay anlaşılır kıldık ki’ vurgusu Arapça olarak apaçıklık, anlaşırlık, kolaylaştırılmışlık dile getirilmiştir.

Kur’an ne bilmece nede anlamı kapalı veciz sözler değildir. Allah Apaçık olduğunu defalarca beyan eder. Anlamak, hidayete ermek isteyen muttaki olanlar için kolaylaştırılmıştır. Bu anlaşılma kolaylaştırma İlahi mesajın anlaşılabilmesi ve yaşanmasında güçlük çıkarmayı amaçlayan bir okuma parçası olmadığı manasındadır.

Yoksa yüzeysel yapmak, ayetlerin muhtevası içerisine yerleştirilmiş bulunan hikmetli derinliği sözün i’cazını yok etmek edebi sanatları kullanmamak anlamında değildir.

İşte yalnızca bu amaçla, bu (ilahi mesajı, ey Peygamber,) senin dilinde kolaylaştırdık ki Allah'a karşı sorumluluk bilinci taşıyan kimseleri onunla müjdeleyip, (boş bir) inatla direnip duranları onunla uyarasın;
(Meryem-97)

Kur’an indiği dönemde ona muhatap olan azımsanmayacak derecede müşrik hidayet ermemiş iken, bugün Kur’an Arapçasına ve bilgisine vakıf olan milyonlarca Arap ve Arap olmayan insanlar vardır. Asl olan mesele anlamak bilgiyi elde etmek değil, asl olan Kur’an’dan faydalanmaya meyilli olmak takva ve erdemini kuşanmaktır buda derin kavrayış sahibi olmayı gerektirir.

Arapça bir kitap olan Kur’an’ı anlamak için yeryüzünde milyonların İlahi kelamın dilini bilmesi zorunlumudur diye bir soruya vereceğimiz cevap Tabiki yoktur ama Kur’an dilini bilmekte Muttaki kulların görevidir.

Kısacası Kur’an Arapçasını öğrenme sadece Arap olmayan ırklar için değil günlük yaşam dilleri Arapça olanlar içinde geçerlidir. Çünkü günlük yaşam dili ile Kur’an dili arasında azımsanmayacak kadar büyük fark vardır.

Kur’an Arapçası başka dile çevrilirken tam manası ile açık olan manayı veremeyebilir bunun günümüzde en büyük örneklerinden biriside Nur 31 ayet ve daha bir çok ayette geçen ‘’Başörtüsü’’teriminin farklı anlamak isteyenler tarafından istedikleri gibi yorumlanması kafidir.

Bir insanın ne kadar iyi Arapça bilip bilmemesi Kur’anın anlaşılması için yeterli değildir. Çünkü Kur’an’ın okunup anlaşılmasında esas olan TAKVADIR.

Vahye ilk muhatap olan Sahabelerin dahi İlahi mesajı aynı derecede anlamş değillerdir.Çünkü bu muhataplar Kur’an’ı Hidayet için Rabbani mesajı özümsemişlerdir.Bizler ile onlar arasındaki fark Mesajı ne amaçla anlamak isteğimizden kaynaklanmaktadır.Okurken ve anlarken Kalplerimize inmeyen takvaya sevk etmeyen bir anlama ve okuma Kur’an ayetlerinde şu şekilde izah edilmektedir.

Tevrat'ın yükü ile onurlandırılmış iken bu yükü taşıyamamış olanların durumu, sırtına kitaplar yüklenmiş (ama onlardan habersiz bulunan) merkebin durumuna benzer. Allah'ın mesajlarını yalanlamaya şartlanmış olanların durumu ne acıdır, çünkü Allah rehberliğini böyle zalim bir halka ihsan etmez!
(Cuma-5)

Adeta korkuya kapılmış merkepler gibiler,
(Müdessir-50)

Allah'ın indirdiği vahiyden bazı kısımları gizleyenler ve bunu az bir kazanç karşılığı değiştirenlere gelince: onlar karınlarını ateşle doldurur. Ve Kıyamet Günü Allah onlarla ne konuşacak, ne de (günahlarından) onları arındıracaktır; şiddetli azap onları beklemektedir.
(Bakara-174)

Allah bizleri Kur’anı hidayet rehberi yaparak hayata aktaran muttaki kullar zümresinden eylesin.

Daha bir çok ayeti kerimede Düşünerek anlayarak hayata yansıtarak Kur'anın gör dediği yerden bakarak okumalı anlamalı/anlatmalıyız Rabbimiz bizleri Kur'an ehlinden eylesin Ayaklarımızı hakk olan yolda sabit kılsın....

-İmam Ali- (a.s)
Alt 03 Şubat 2012, 10:56   Mesaj No:7
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
YASEMİN ATAMAN Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Selamün Aleyküm arkadaşlar,

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Müslümanlarda bir yara var ve kanıyor? Gelin kanayan yaraya bir melhemde biz sürelim.

Yorumlarınızı bekliyorumm.

Toplum olduğu yerde duruyor. Atalarından kalma bir din anlayışı muhafaza etmenin derdinde. Atalar kendilerine göre bir din argümanları oluşturmuş, bunları korumaya çalışıyorlar. Akletme,sorgulama yetilerini kaybetmişler ve asli temel kaynağa dönmeye çalışmıyorlar maalesef. Görünürde Kur'an okumaları, hatimler çok yapılıyor ama bu okumalar dirilere, yaşayanlara özellikle kendilerine değil de, ölülere, ruhlara okunuyor. Diri olanları uyarmak için gönderilen bir kitabın ölülere okunmasının ceremesini toplum çekiyor. Allah Rasulunun Veda Hutbesinde müslümanlara emanet olarak bıraktığı Kur'an'ı müslümanlar mehcur bırakmış vaziyette. Düşünün bir kere, size yabancı bir dille yazılmış bir mektup miras bırakılsa ne yapardınız?. O mektubun içinde ne var diye merak eder, onun içinde ne yazdığını öğrenmeye çalışırdınız. Bizlere emanet olunan,miras bırakılan bir kitabı biz anlamadan ,ne dediğini öğrenmeden okuyup durmaktayız. Bu kitap bizlere ne anlatıyor diye araştırmıyoruz. Hepsini araştırmayı bırakın , günde 5 vakit namazlarda kıraat ettiğimiz ayet veya surelerin bile ne dediğini anlamaktan aciz yaşıyoruz. Bizler bu şekilde bir anlamda emanet hiyanet ediyoruz. Niceliğe bakıp, niteliği hiç göz önüne almıyor. Madden Kitabı elimizle tutuyoruz ama manen /mealen anlamıyoruz. Nice hafızlar var ki ayetleri ezbere biliyor ama ne dediğini bilmiyor maalesef.

Kur'an meali okunmalıdır,gereklidir.Toplumun meal okuma alışkanlığı, meale bakma bir alışkanlığı yok.
Meal okuması tek başına yeterli olmayabilir. Bunun yanında siyer ve tefsir okuması da yapılırsa daha sağlıklı olur. Sadece mealle ahkam yürütmeye çalıştığımızda içinden çıkılmaz sorunlarla karşılaşmak mümkündür.Meal aynı zamanda meali yazan kişinin yorumudur. Ayetin aslı değildir. Tercüme ve meal farklıdır. Kur'an'ın motomat tercümesi çok zor olduğu için yapılan çevirilere meal denmiştir. Meal ile te'vil aynı kökten gelir ve bir nevi ayetin yorumudur.Kur'an güzel bir şekilde tercüme edilebilmiş olsaydı zaten yüzlerce meale gerek kalmazdı zaten.
Mealin yanında bize kadar intikal eden tarihsel verilerden de faydalanılması gerekir. Tarihsel verileri tümden yok sayıcı,reddedici bir anlayışla yaklaştığımızda bir çok sorunun cevabını bulamayız ve bulamadığımız şeyleri reddetmeye başlarız ki o zaman da ne namaz ne tesettür ne oruç ne de kimi islami ritüeller kalır. Böylelikle amelsiz bir Kur'an ve din anlayışı çıkar maalesef. Bu da kimilerine göre mealcilik kimileri göre de haniflik akımını karşımıza çıkarır. Rahmetli Ercüment Özkan bir yazısında mealciliği islamın önünde en büyük engellerden birisi gördüğünü bir yazı ile ifade ediyordu.

Faydalı olduğuna inanıyorum. Meal hatimlerinin yani insanların Kur'anla haşır neşir olması çok önemlidir. Bu meal hatimlerin de ilgimizi çeken ayet ve konuları bir yerlere not ederek çalışmak daha güzel oluyor. Bu sayede yeni çalışma ortaya çıkmış oluyor.

İnsanların zihnindeki öncelikle Kur'ana yaklaşılmaz, onu anlayamayız anlayışını bertaraf etmek gerekir. İnsanlar kitabı anlamak için okumalıdır. Hayatında uygulamak için çalışıp çaba göstermelidir. Meal okumadan önce ya da insanların meal okumadan önce zihinsel bir dönüşümü yapması , meal okumalarını daha anlamlı kılar. Meali bir roman okur gibi değil de "Allah bana ne diyor" anlayışıyla okumalıdır.
Gündemimizi ayetler belirlemesi lazım. Evde işyerinde şurda burda okuduğumuz ayetlerin kritiğini yaparsak meal okumaları daha bir anlamlı olur.
İnsanlara Kur'anı anlatırken en güzel usulü seçmeliyiz. İnsanların yapıları farklı farklıdır. Tedrici metodu seçmeliyiz. İnsanları yargılayıcı ,tekfir edici değil de onlarında hassasiyetlerini göz önüne alarak tebliği seçmeliyiz.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.