Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi _bülbül_,Açılış Tarihi:  11 Nisan 2009 (08:03), Konuya Son Cevap : 11 Nisan 2009 (08:03). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Nisan 2009, 08:03   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 330
Beğenildi:21
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hızır(as) Yaşıyor Mu?(ki insanlara yardım edebiliyor?)

Hızır(as) Yaşıyor Mu?(ki insanlara yardım edebiliyor?)

İbn Cevzî, Hızır(as)'ın yaşıyor olmadığı konusunda dört tane delil sunmuştur Bu deliller başta Kur'an olmak üzere, Sünnet, muhakkik alimlerin icmaı ve akla uygunluğu noktasıdır Bu delilleri paylaşacağız inşAllah Rabbimden hayırlara vesile olmasını diliyorum

1)Kur'an'dan Delil: "Biz senden önce hiçbir beşere/insana ebedilik/ölümsüzlük vermedik" (Enbiya-21/34) mealindeki bu ayettir Eğer yaşıyor olsaydı, bu takdirde onun ebedi olması, ölümsüz olması gerekirdi Bu da mümkün değil

İbn Kesir, İbnu'l Cevzî'nin "el-Bidaye ve'n-Nihaye" adlı eserine çokça alıntı yaptığı kitabından gerekli bilgileri verdikten sorna İbn Cevzî'den şu bilgiyi aktarıyor:

"Eğer Hızır(as) bir melek değil de bir beşer ise, o da bu ayetin ifade ettiği genel hüküm içerisinde yer alır Onun kıyamete kadar yaşayacağı gibi, ona özel bir durum veya statü sözkonusu olamaz, meğer ki ortada sahih bir delil bulunabilsin"

İbn Kesir daha sonra diyor ki:

"Burada esas ölçü, konu sabit oluncaya kadar, onun hayatta olmadığıdır Kaldı ki, herhangi bir masum kimseden, yani bir Peygamberden de, sadece ızır için böyle bir ayrıcalık olduğunu ifade eden bir söz veya rivayet de gelmiş değil ki, onu kabul etmek farz olabilsin"

Yine İbn Kesir diyor ki; "İbn Cevzî'nin sözkonusu kitabında getirdiği delillerden biri de yüce Allah'ın şu ayetidir Yüce Allah buyuruyor ki:

"Hani Allah, Peygamberlerden: 'Ben size Kitap ve hikmet verdikten sonra nezdinizdekileri tasdik eden bir peygamber geldiğinde ona mutlaka inanıp yardım edeceksiniz' diye söz almış; 'Kabul ettiniz ve ahdimi yüklendiniz mi?' dediğinde, 'kabul ettik' cevabını vermişler, bunun üzerine Allah: 'O halde şahit olun; ben de sizinle birlikte şahitlik edenlerdenim, buyurmuştu" (Ali İmran-3/81) ayetini Buharî zikrediyor

Hızır(as) eğer peygamber veya veli kimse ise, o da bu misakın, bu ahdin hükmü içerisinde yerini alır Eğer Hızır(as) gerçekten Peygamber(sas) zamanında yaşıyor olsaydı, onun değerli ve şerefli anları ve halleri, Rasulullah(sas) ile beraber geçireceği vakitler ve durumlar olabilirdi Allah'ın ona indirdiğine iman etmesi, düşmanlarından herhangi biri ona karşı kötülük etmeye uzandığında hemen koşup ona yardıma gelmesi gerekirdi
Eğer kendisi Allah'ın veli/sevgili bir kulu idiyse, Ebu Bekir Sıddîk ondan daha üstündür Eğer veli değil de bir Nebî ise bu takdirde HzMusa (as) ondan daha üstündür

Ahmed b Hanbel, Müsned adlı eserinde şu rivayette bulunuyor:

Rasulullah(sas) buyurmuş ki: "Varlığım elinde olan Allah'a yemin olsun ki, eğer Musa yaşıyor olsaydı, bana uymaktan başka çaresi olmazdı"

Eğer Hızır(As) hayatta olup mükellef olarak Rasulullah(sas) zamanında yaşıyor olsaydı, Rasulullah'a uyması, O'na tabi olması ve O'nun emirlerinin altına girmesi gerekirdi

Kaldı ki, bilinen bir gerçek vardır; o da Hızır(as) hakkında, insanları gerçek manada tatmin eden sahih senedle olsun, hasen senedle olsun birtek rivayet yoktur

Konu Sahibi _bülbül_ 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Adem olmaktır tek hevesim Şiirler ve Şairler kurtmehmet 3 2473 22 Mayıs 2010 10:27
Dostlarımız........ Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler su damlası 4 2194 09 Mayıs 2010 09:35
İsmailce kurban olabilmek Hacc-Umre-Kurban kurtmehmet 3 2946 21 Kasım 2009 19:58
Ömür seccadesini gönül dergahına serenlere...... Makale ve Köşe Yazıları _bülbül_ 2 2209 12 Kasım 2009 20:52
çarpık çağ..... Şiirler ve Şairler _bülbül_ 2 1939 12 Kasım 2009 20:43

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)