Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi " İdiL Su ",Açılış Tarihi:  03 Nisan 2013 (22:35), Konuya Son Cevap : 09 Nisan 2013 (18:26). Konuya 42 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Nisan 2013, 02:08   Mesaj No:41
Medineweb Acemi Üyesi
Lütfen! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Lütfen! isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 26433
Üyelik T.: 06 Mart 2013
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Aklımdaki ? işaretlerini gidermeme yardım edr misiniz...

hadislerin içinde uydurma hadis vardır denilirse SADAKNA.

uydurma hadis vardır uğruna,kuranın yaşam biçimi ile bize gelen Resul uygulamasına şüphe ekilecekse HADİ ORDAN!..

hadisler kuranın açılımıdır denilirse AMENNA.

hadisleri küçümsemek için alaylı cümleler kurmak,sünnetin "saç kıl tüy kabak sakal şalvardan ibarettir" imajı verilecekse,Kur’an’ın önünde en büyük engel Hadis diye sunulan aslı astarı olmayan sözlerdir. cümleleri kurarak,bu ENGELLİNİZDEN! kurtulmaya çalışıyorsanız HADİ ORDAN!..

tarihteki emevi,şia abbasi çekişmelerinin ürünü olan uydurma hadis operasyonunu bahane ederek,yerin dibinde olanları göğe,gökte olanları yerin dibine sokan yalan hadisleri bahane ederek,bu örnekleri vererek hadis budur denilirse HADİ YA!..

müşrikleri,cahilliye devrini yeren ayetleri---(Onlara; «Allah'ın indirdiklerine uyun» denilince; «Hayır, biz atalarımızdan gördüklerimize uyarız» derler. - Peki, ya onların ataları hiçbir şeyi düşünemeyen, doğru yolu bulamamış kimseler idiyse de mi öyle yapacaklar?(Bakara-170)---secde ehli kıble ehli müslüman cemaatlere uyarılacaksa,biz buna cehalet deriz.bu ayeti bu hale sokanı tevbeye davet ederiz.o müslümanlardan helallik dilemesini,kurandan özür dilemesini dileriz.

taklidi imanı savunmamakla birlikte,böyle bir iman geçersizdir demek,yeryüzünde yaşayan 5 milyar müslümandan 4,5 milyarını tekfir etmek anlamına gelecektir.bu iman geçersizdir diyen hariciler ve harici kuklaları olan bir kaç yaranmacı! dışında bir islam ekolu/mezhebi/alimi fırkası yoktur.

yukarıda alıntıladığınız düşüncelerinizi temize çıkarmak adına çırpınmanız hoş bir dönüş.lakin sizin çalışmalarınızı,makalelerinizi eksiksiz okumuşumdur(görmediklerim olabilir). şu kanıya vardım (sizden özür dileyerek),o kadar çelişkidesiniz ki ağlamak gülmek acımak takdir etmek arasında kararsız kalmışımdır.

hatırlarmısınız ibni arabi ile ilgili bir çalışmanız vardı.çok güzel de hazırlanmıştı.ibn arabi hakkında o kadar kapsamlı bir çalışmaya ilk kez rastlamıştım.lazım olur düşüncesi ile çıktısını da almıştım arşivime.orada arabiyi göğe çıkaran siz,bu gün o düşünceyı diri diri defn etmiş/müşrik ilan etmiş güzüküyorsunuz.

hatırlarmısınız onlarca kez,ben tasavvuf dininden değilim dediniz.ağır eleştiriler aldığınızda geri adım atmıştınız hatta demiştiniz ki,"bakın iklimya gerçek tasavvufçudur onu takdir ediyorum".
  • tasavvuf şirkse bir müşriki mi takdir ediyorsunuz?
  • müsrik değilse neden tasavvufa şirk diyorsunuz?
  • o dinden değilim dediğiniz o dine mensub birisini takdir etmek doğrusu izahı yoktur.
  • fikirleriniz oturmamış,kar kışta lastiği kayan zıkzak çizen bir otomobil şöfürünün çaresizliğini sergiliyorsunuz.
kuran tartışılmaz tek kaynaktır derseniz AMENNA.
imani/itikadi konularda kuran dışında kaynak tanımam derseniz SADAKNA.
ama kuran dışında hiç bir kaynak kabul etmem amel etmem ibadetimi uyarlamam derseniz STOP!..

bu fakir aciz kuldan bir tavsiyem olacak size.her okuduğunuz kitabın rüzgarına kapılmayınız.her okuduğunuz alimin havarisi kesilmeyınız.yaz yağmurlarına benzemeyınız,saman alevi gibi bir parlayıp sönmeyınız.ölmüş savunmasız alimi klavye ile aşağılamayınız.bir kaç renkte balon şişirip çocuğa birisini seç dediğinizde,o çocuğun kararsızlığını yaşamayınız.düşüncelerinizi sağlam zeminde oturtunuz munazaralara öyle girişiniz.

siz aynı zamanda medineweb'de köşe yazarısınız.ukalalık olarak algılamazsanız bir okurunuz olarak o makalelerinizden sizin zıkzaklarınızı,çelişkilerinizi dün baştacı iken bu gün müşrik ilan ettiklerinizi çok kolay bir şekilde size "vay be dedirtirim".

saygı çerçevesinde selam dua ile.
Alt 09 Nisan 2013, 10:00   Mesaj No:42
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Sayın ablam doğrular hususunda geri adım atmam lakin hatalar hususunda diretmem geri adım atar doğruya ulaşmamda iyiliği emredip kötülükten sakındıran'ı da baş tacı yaparım. Çelişki dediğiniz her daim yeni bir şeyler öğrenmedir. Bildiklerimizi Mutlak olarak kabul eder isek ilme gelişmeye kapalı oluruz her daim araştırma ve öğrenme gayesinde olmalıyız bunuda sağlamanın sağlam bilgiye ve itikada ulaşmanın temel kaynağı Kuran'ı rehber edinmeliyiz selametle kalın.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 09 Nisan 2013, 18:26   Mesaj No:43
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:

konu hakkında yazmaya devam edecekseniz (hadis,kur'an) uygun bi konu açalım ordan devam edin..bu konuda idil su cevabını bulmuştu aklı dahada karışmasın..eğer açıklamalar devam edecekse söyleyin uygun bi konu açayım bu yazdıklarınızı oraya taşıyayım ordan devam edin

Konuyu Toplam 6 Kişi okuyor. (0 Üye ve 6 Misafir)