Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi azamet90,Açılış Tarihi:  02 Temmuz 2013 (19:30), Konuya Son Cevap : 04 Temmuz 2013 (15:44). Konuya 33 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02 Temmuz 2013, 22:16   Mesaj No:11
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:azamet90 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 29848
Üyelik T.: 02 Temmuz 2013
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: imam nikahiyla alakali bir soru

bu durumda ben ne yapmaliyim simdi devam etmesi icin benim uzerime dusen gorevler ne
Alt 02 Temmuz 2013, 22:20   Mesaj No:12
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
azamet90 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
haklisiniz efendim ancak Ben uyusturucuyu yeni biraktim beynimde az sorunlar var bi gidiom bi geliom Ben esime sovdumde ve sart kosmustum bu saate kadar belli bisey olmazsa bosarim demistim napmaliyim dagildik ve Ben onunla buyudum simdi Ben bi baskasiyla yasayamam yardim edin
Allah yardım etsin size,zaten sizde söylüyorsunuz UYUŞTURUCU GİBİ AKLI DEVRE DIŞI BIRAKAN,illetler insana pişman olacak her türlü davranışlara sürükleye biliyor bunun için NİKAHINIZI DEVAM EDEBİLİRSİNİZ BUNDA Bİ SAKINCA YOK..

Uyuşturucu vb illetlerden kurtulmak içinde ve gerçek huzuru dünyadada ahirettede bulmak için İSLAMI ,İSLAMIN KİTABI OLAN KURANDAN KENDİNİZ VE EŞİNİZ ANLAYACAK ŞEKİLDE HERGÜN ARALIKSIZ,OKUYUP HER AYETİN ÜZERİNDE DÜŞÜNÜN VE ARAŞTIRMALARINIZIDA SÜRDÜRÜN,görün bakın hem eşinizle hem hayatınızın her alanıyla daha mutlu olacağınız durumlara yol alacaksınız...

İslamı anlamaya çalışırkende kim size ne diyorsa kurana götürün ve zamanla bakın sizde islamı iyi anlayan ve yaşamak istiyorsanız yaşayan biri olacaksınız,zaten uyuşturucudanda kurtulmanın tek yolu budur...Ve Allahın yardımınıda ancak dinine yakınlıkla bulabilirsiniz...sağlıcakla kalın...
Alt 02 Temmuz 2013, 23:16   Mesaj No:13
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

devam edebilirmiyim Yani nikahima helalmmidir halen?
Alt 02 Temmuz 2013, 23:25   Mesaj No:14
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

kufre dusen nikah yenilemeli ne demek?
Alt 03 Temmuz 2013, 09:54   Mesaj No:15
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
selamlar oncelikle Ben Imam nikahi kiydim esimle tartistim ayriligi ima Eden kelimeler kullandim ve o uc kelimeyi solicemi soledim telefonda esim yurt disinda Ben trde ve Telefon gorusmesinde bir anlik sinirden dolayi soyle dedi bi kez dedim bidaha de dedi ikincikez tekrarladim ve kufre dustum ancak benim sinir sorunlarim var asla incitmem ama bagiririm internette arastirdim ve baskasiyla nikah kiymak filan yazio ama Ben icimden demedim iki kez dedim ve sadece kizginlikla yapilan bi bloftu napmam lazim Allah simdiden razi olsun
Öncelikle insanlar gerek nikah konusunu gerekse talak( boşanma) konusunu evlenmeden önce ya da evleneceği sıralarda okuyup, araştırıp öğrenmesi gerekir. Talak ve nikah işinin şakaya gelir yanı yoktur. Her iki durumun da kendine has şartları ve sorumlukları vardır. Bu bilince sahip olmak gerekir. İnsanoğlu evine bir eşya alırken bile en ince ayrıntısına kadar araştırıyor, soruyor ama dini konularda ne Kur'an'a ne de Sünnete bakma ihtiyaçları hissetmiyor maalesef. Bu da bugünkü insanımızın çıkmazı.

Sizin durumunuza gelecek olursak;

İmam nikahı yaptığınızı söylüyorsunuz. Bu nikah toplum tarafından biliniyor mu? yoksa gizli imam nikahı mı yaptırdınız?
Eğer toplum tarafından ya da aileler tarafından biliniyorsa ve toplum da sizi karı-koca olarak görüyorsa mesele olmaz. Ama toplum ve aileler tarafından sizin karı-koca olduğunuz bilinmiyorsa o zaman temel atılırken yanlış yapmış olursunuz. Ayrıca bu durumun gerek aileler arasında gerekse sizin aranızda bir takım problemlere sebebiyet verir.
Sizin bu durumunuz yani nikahın gizliliği ya da aleniliği konusu bir kenara bırakarak, sizin evli durumda olarak talak sözlerini söylemeniz konusuna gelelim:
Sizin sözlerinizden anladığımız kadarıyla eşinizle bir inatlaşmışsınız ve arka arkaya 3 kere talak sözünü "boş ol" demişsiniz. Daha sonrada pişman olmuşsunuz. Talak sözlerini de kızgınlıkla söylediğinizi ifade ediyorsunuz.
Kur'an'a baktığımız zaman talak konusu basit değildir. Namazın rekatları veya namazda yapılacak olanlar ile ilgili ayetlerde ayrıntı bulunmazken, talak ile çok ince ayrıntılar mevcuttur. Bu da Kur'an'a göre boşanmak isteyen kimselerin dikkatli ve talak konusunda hassas olması gerektiğini ortaya koyuyor. Cahiliyye zamanında hemen bir kaç sözle boşama yapılıyor ve kadın bir çok haktan mahrum ediliyordu. İslam bunun önüne engeller koyuyor ve talakın şartlarını zorlaştırıyor ki kadının hukukunu gözetiyor, paçavra gibi atılmasını engelliyor.
Kızgınlıkla yapılan 3 talakın 1 talak sayıldığı İslam Alimleri tarafından söylenmektedir.Sizin durumuzda 1 talak gerçekleşmiş sayılır. Yeniden nikah kıyabilirsiniz. Ama kadın sizinle tekrar evlenmek istemezse yapacağınız bir şey yoktur. Eşinizde sizinle birleşmek isterse bir sorun olmaz. Ama yeniden nikah kıydığınızda gerek siz gerekse eşiniz İslamı, Kur'an ve Sünneti iyice öğrenmeye çalışınız, ve amellerinizi düzeltiniz. Allah'ın razı olacağı kullardan olmaya gayret edin.
Alt 03 Temmuz 2013, 10:29   Mesaj No:16
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Imam nikahi icin lazim olanlar iki erkek sahit bir hoca ve evlenecek olan sahislar degilmi nikahi kiyarken hocaya izah ettim durumu gizli,nikahta olsa oldugunu belirtti bana annesi sonradan orendi mesela
Alt 03 Temmuz 2013, 11:07   Mesaj No:17
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Imam nikahi icin lazim olanlar iki erkek sahit bir hoca ve evlenecek olan sahislar degilmi nikahi kiyarken hocaya izah ettim durumu gizli,nikahta olsa oldugunu belirtti bana annesi sonradan orendi mesela
Nikahta 2 şahit gerekir ama bu iki şahitten başka kimse bilmiyorsa mesela kızın ve erkeğin ailesi bilmiyorsa , ya da karşı ise Şafii-Hanbeli ve Maliki ve mezhebine göre göre velinin izni nikah için şarttır.Velinin izni olmadan nikah sahih olmaz derler. Hanefi mezhebine göre şart değildir.
Sizin nikahlı olduğunu toplum bilmiyor mu? Nikah da önemli olan toplumun bilmesidir. Çünkü toplum kadını sizin eşiniz olarak bilecek ve kadının hukuku korunacaktır
Alt 03 Temmuz 2013, 11:21   Mesaj No:18
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

herkes bilio anneside bilio ama kabul etmio babam bilio ama karismio fark etmio yani
Alt 03 Temmuz 2013, 12:36   Mesaj No:19
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

iki kiside farkli seyleri soluyo kime inanacam simdi Ben? Isime gelenemi Yoksa gelmeyenemi?
Alt 03 Temmuz 2013, 12:56   Mesaj No:20
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Farklı söyleme diye bir şey yok ki.
Sizin talakınız 1 talak sayılır. Yeniden nikah ile evlenebilirsiniz. Eşinizin de nikaha razı olursa tabi.
Siz eşinizin gönlünü yapın, ayrıca anne -babalarınızın da gönlünü yapın ki evliliğiniz güzel olsun.
Fakat siz işi baştan yanlış yapmışsınız. Gizli nikah yapmamış olsaydınız daha iyi olurdu.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)